Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Pastori protestanti si neoprotestantii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006
Sugestie facuta de ady marys... topic omonim cu cele deschise pe ariile ortodoxa si catolica.

ia sa vedem niste escroci sectari:
http://www.lucratori...-acoperire.html

http://www.vreaudrep...e-escroci-.html

Pacatele imobiliare ale pastorilor neoprotestanti

Edited by Megara, 04 June 2011 - 12:48.


#2
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006
Bravo ,acum sa deschizi si pe aria catolica si ortodoxa sa dai dovada de nepartinire ,altfel esti subiectiva !

#3
asyx

asyx

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 14.06.2008
prima data trebuie sa ne uitam la noi in ograda pentru ca e cam "murdara"

#4
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
lol acelasi lucru il poti gasi si la ortodocsi.
BOR a ajuns o gasca de "preafericiti" ce profita de prostia intregii natii pt a-si umfla averea

#5
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postady_maris, on 4th June 2011, 13:50, said:

Bravo ,acum sa deschizi si pe aria catolica si ortodoxa sa dai dovada de nepartinire ,altfel esti subiectiva !
Daca iti puneai mai mult neuronul ala in miscare si citeai cu atentie, ai fi vazut ca am spus ca acest topic este omonim cu cele deschise pe ariile ortodoxa si catolica.

Sa-ti traduc caci vad ca este necesar:
Pe ariile ortodoxa si catolica deja exista astfel de topice. Chiar mai multe pe fiecare arie caci sunt destui neoprotestanti asa ca tine care se impiedica de ortodocsi si catolici iar unicul lor scop in viata, in conformitate cu invataturile lui Cristos pe care tipa ca le respecta intocmai, este denigrarea si scuiparea altora.

Edited by Megara, 04 June 2011 - 12:55.


#6
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

Pe ariile ortodoxa si catolica deja exista astfel de topice. Chiar mai multe pe fiecare arie caci sunt destui neoprotestanti asa ca tine care se impiedica de ortodocsi si catolici iar unicul lor scop in viata, in conformitate cu invataturile lui Cristos pe care tipa ca le respecta intocmai, este denigrarea si scuiparea altora.

Iar tu ca o buna "crestina" ai intors obrazul celalalt ! :thumbup:

#7
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postady_maris, on 4th June 2011, 13:58, said:

Iar tu ca o buna "crestina" ai intors obrazul celalalt ! :thumbup:
Spre deosebire de tine, nu am sustinut niciodata ca sunt o buna crestina si nici ca religia ortodoxa sau catolica ar fi singurele adevarate. Poti sa dai cautari cate vrei in toate mesajele mele scrise de-a lungul anilor si te vei lamuri ca nu am sustinut niciodata asa ceva.

Mai mult, ia vezi cati ortodocsi sau catolici gasesti pe aria protestanta si neoprotestanta (cat de des posteaza pe aceasta arie) si cati pocaiti care tipa si denigreaza gasesti pe ariile ortodoxa si catolica. Vei vedea ca diferenta e covarsitoare in favoarea sectarilor care fac vocalize si arata cu degetul catre altii.


Si ca sa fiu ontopic:

Un pastor penticostal din Constanța a demonstrat într-o carte că toți șefii cultului de până în 1994 au colaborat cu Securitatea.

Edited by Megara, 04 June 2011 - 13:03.


#8
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMegara, on 4th June 2011, 14:01, said:

Spre deosebire de tine, nu am sustinut niciodata ca sunt o buna crestina si nici ca religia ortodoxa sau catolica ar fi singurele adevarate. Poti sa dai cautari cate vrei in toate mesajele mele scrise de-a lungul anilor si te vei lamuri ca nu am sustinut niciodata asa ceva.

Mai mult, ia vezi cati ortodocsi sau catolici gasesti pe aria protestanta si neoprotestanta (cat de des posteaza pe aceasta arie) si cati pocaiti care tipa si denigreaza gasesti pe ariile ortodoxa si catolica. Vei vedea ca diferenta e covarsitoare in favoarea sectarilor care fac vocalize si arata cu degetul catre altii.


Si ca sa fiu ontopic:

Un pastor penticostal din Constanța a demonstrat într-o carte că toți șefii cultului de până în 1994 au colaborat cu Securitatea.


Toti au fost securisti ,si pastorii protestanti si popii ortodocsi sau catolici .Eu am cunoscut multi dintre ei ...erau baieti buni ,dar erau informatori ai regimului totalitar ,vb lui Satan :"ce nu da omul ca sa-si scape pielea...." :naughty:

#9
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postady_maris, on 4th June 2011, 14:06, said:

Toti au fost securisti ,si pastorii protestanti si popii ortodocsi sau catolici .Eu am cunoscut multi dintre ei ...erau baieti buni ,dar erau informatori ai regimului totalitar ,vb lui Satan :"ce nu da omul ca sa-si scape pielea...." :naughty:
N-am contestat ca nu au colaborat cu securitatea si ceilalti. Ba chiar am scris asta si pe alte arii... Insa, spre deosebire de pastorii protestanti, nu avem decat suspiciuni. In cazul de fata avem certitudini. Intre suspiciune si certitudine este o diferenta mare.


Eu am postat pe alte arii articole cu popi idioti. Tu esti in stare sa fii ontopic si sa postezi mesaje cu pastorii tai idioti?

#10
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003
niste tepari toti popii... niste paraziti sociali... nici o diferenta intre ei. toti sustin ca ei sunt cei buni.
fac bani din aceea ca altii ii baga in seama.

daca n-ar exista dobitoci sa-i bage in seama si sa ii umple de bani, ar disparea instant.
dar... dobitoci exista, de ce sa nu le ia cineva banii?

#11
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View PostMegara, on 4th June 2011, 13:47, said:

ia sa vedem niste escroci sectari:
Mda.
Am vrut sa-mi cumpar un teren in zona Baile Felix. Am dat numai peste pocaiti. Este incredibil ce tesatura de relatii au "construit" acolo. Terenuri in valoare de milioane de euro erau in mainile lor. Niste pungasi mincinosi ...care vorbeau mieros in "numele domnului", dar care ti-ar fi tras pielea pentru cateva mii de euro. Asa i-am perceput eu. N-are sens sa intru in amanunte, cu exceptia unuia singur.
Dupa mai multe experientele interesante l-am dat intalnire la cativa dintre "fratii" astia care vindeau terenuri in acelasi loc. Fiecare credea ca se intalneste cu mine pentru a negocia pe cateva zeci de mii de euro. Sa vezi ce fete faceau cand se vedeau unii cu altii, pentru ca, desigur, se cunosteau. Am avut deosebita placere sa le spun tuturor "cat de nesimtiti sunteti voi 'fratilor' traficanti de terenuri; pocaiti dupa care poti trage apa..."  :puke:

#12
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,934
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMegara, on 4th June 2011, 14:10, said:

N-am contestat ca nu au colaborat cu securitatea si ceilalti. Ba chiar am scris asta si pe alte arii... Insa, spre deosebire de pastorii protestanti, nu avem decat suspiciuni. In cazul de fata avem certitudini. Intre suspiciune si certitudine este o diferenta mare.
Biserica ar fi trebuit inca de acum 20 de ani sa-si marturiseasca pacatul colaborarii cu Securitatea comunista.
Ar fi trebuit sa iasa in fata bisericilor si a natiunii si sa spuna: „ - da, am pacatuit. Demonii comunisti ne-au siluit, ne-au amagit si am colaborat cu ei. Ne marturisim inaintea lui Dumnezeu si inaintea voastra. Suntem oameni ca si voi, cu pacate. Dar nadajduim la mila lui Dumnezeu.”
Reprezentantii Bisericii n-au facut-o. Nici ortodocsii nici catolicii nici neoprotestantii. Noi oricum stiam si stim si acum ca si ierarhii si pastorii au pacate. Nu ne-ar fi spus nimic nou.

E cam rusinica: noi ii invatam pe altii sa-si marturiseasca pacatele, le dam canoane, insa atunci cand este vorba de pacatele noastre ascundem gunoiul sub covor.

Nu este doar o suspiciune, este sigur: sefii Cultelor au colaborat cu Securitatea comunista.
Nu se putea sa fii intr-o functie importanta intr-un cult, sa ai iesiri in lumea libera si sa nu fii un om de incredere al regimului. Asa a functionat sistemul.

Faptul ca se refuza cu indarjire sa se faca lumina in chestiunea colaborarii e o pata pe obrazul bisericii.
Este onorant  (si crestineste) ca un cult sa recunoasca deschis ca: „ da, s-a colaborat, ne cerem iertare”.
Repet: Cultul Penticostal n-a facut-o. A facut-o un singur păstor care, intamplator, este pastorul meu. Este, din nefericire, punctul lui personal de vedere, nu al Cultului.  

Intre suspiciune si certitudine este o diferenta mare?
Da, la fel de mare ca intre  musamalizare si pocainta.

#13
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMegara, on 4th June 2011, 14:10, said:

Eu am postat pe alte arii articole cu popi idioti. Tu esti in stare sa fii ontopic si sa postezi mesaje cu pastorii tai idioti?
El nu e in stare nici sa isi dezvaluie credinta... Ia intreaba-l din ce cult face parte sa vezi ce raspunde... :deadtongue:

Edited by mario_bril, 08 June 2011 - 00:19.


#14
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View PostStokkolm, on 5th June 2011, 11:57, said:

Mda.
Am vrut sa-mi cumpar un teren in zona Baile Felix. Am dat numai peste pocaiti. Este incredibil ce tesatura de relatii au "construit" acolo. Terenuri in valoare de milioane de euro erau in mainile lor. Niste pungasi mincinosi ...care vorbeau mieros in "numele domnului", dar care ti-ar fi tras pielea pentru cateva mii de euro. Asa i-am perceput eu. N-are sens sa intru in amanunte, cu exceptia unuia singur.
Dupa mai multe experientele interesante l-am dat intalnire la cativa dintre "fratii" astia care vindeau terenuri in acelasi loc. Fiecare credea ca se intalneste cu mine pentru a negocia pe cateva zeci de mii de euro. Sa vezi ce fete faceau cand se vedeau unii cu altii, pentru ca, desigur, se cunosteau. Am avut deosebita placere sa le spun tuturor "cat de nesimtiti sunteti voi 'fratilor' traficanti de terenuri; pocaiti dupa care poti trage apa..."  :puke:

.....numele.....cultul.....si ce anume a facut rau.....asta se cere.....fara astea.....vorbe in vant....pt. ca
si apostolii ......in anumite cazuri......nu s-au ferit sa ia masuri.......:rolleyes:

#15
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,934
  • Înscris: 26.01.2007

View Postleoluke, on 8th June 2011, 10:11, said:

...si ce anume a facut rau...:rolleyes:
Cum ce anume? Urmatoarele infractiuni:

- erau pocaiti
- aveau terenuri de vanzare la Baile Felix (iti dai seama?)
- erau asa ca o retea (hm...) bine inchegata in care cand se intalneau faceau fete-fete.
- "fratii" nu se lasau dusi cu presul: un teren de 60.000 de euro n-au vrut sa-l lase nicicum la 37.000
- traficanti pur si simplu
- se cunosteau

Pai io stiam ca daca e pocaiti e si prosti dar m-am lamurit si cu ă?tia: "pocaiti dupa care poti trage apa...".
N-a iesit nimic.  Nu-s escroci? Bine macar ca le-am zis-o.

Edited by Sfantul Jakob, 08 June 2011 - 10:18.


#16
Iubirea

Iubirea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2011
Imi pare rau ca pe alte arii s-au deschis astfel de subiecte. Nu exista padure fara uscaciuni si evident ca nici noi nu ducem lipsa. Indiferent de religia pe care au avut-o au fost si oameni care au ramas tari in timpul comunismului. Sa nu uitam ca multi sunt chemati si putini sunt alesi. Depinde ce model ne alegem in viata si ce vrem sa aratam.

#17
gigi_muschi

gigi_muschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.05.2011
JOS CU POCAITII
HUOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOU!!!!!!!!!

#18
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View PostSfantul Jakob, on 8th June 2011, 11:12, said:

Cum ce anume? Urmatoarele infractiuni:

- erau pocaiti
- aveau terenuri de vanzare la Baile Felix (iti dai seama?)
- erau asa ca o retea (hm...) bine inchegata in care cand se intalneau faceau fete-fete.
- "fratii" nu se lasau dusi cu presul: un teren de 60.000 de euro n-au vrut sa-l lase nicicum la 37.000
- traficanti pur si simplu
- se cunosteau

Pai io stiam ca daca e pocaiti e si prosti dar m-am lamurit si cu ă?tia: "pocaiti dupa care poti trage apa...".
N-a iesit nimic.  Nu-s escroci? Bine macar ca le-am zis-o.
Ti se pare in regula sa-mi ceri 30000 de euro pe un teren, tu care l-ai cumparat,anul trecut cu 2, 5 euro, apoi dupa ce bat palma cu tine, iti dau avans, sa-mi spui ca nu-l mai dai fara 65000, pentru ca tocmai ai aflat, de la primar cu care esti pe-o mana,ca acolo se asfalteaza si canalizeaza?Imi arunci avansul inapoi,peste ochi, din care iti retii "deranjul" de 300 de euro, apoi imi spui : "domnul sa fie cu tine". Iar tu imi faci asta pentru ca am avut incredere in tine, pentru ca esti "frate" si te cunosc -  si-mi spui apoi ca sunt prost ca nu am incheiat un antecontract? ce-ai vrea sa-ti fac sfinte Iacobe. Sa te spintec pentru ca esti micinos nesimtit si profitor?  Faci tot ceea ce faci nu in virtutea unei tranzactii oneste. Nu te mai intereseaza onestitate si loialitatea ci castigul care tie iti pare justificat, cu toate ca stii ca nu ai miscat niciun deget pentru acei bani. N-am nimic impotriva ta cate vreme stiu ca esti marlan. dar cand te prezinti crestin , urmas al lui Hristos, astept altceva de la tine. Numai ca problema nu e la tine - ci la mine, ca te cred. Ia spune sfinte Iacobe, Hristos, daca era in locul tau, ce ar fi facut?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate