Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Taverne Thassos

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#37
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Stelios, cumva ?
Chiar n-am idee cum ii zice.  Una plina de romani, specializata pe protap si chestii de-astea.  E pe-o straduta foarte ingusta, si urci cateva trepte, nu-i la nivelul strazii.  O s-o caut maine pe GMaps, eventual, c-am retinut drumul.


L.E.  Asta e:
Attached File  1.jpg   355.93K   99 downloads  Attached File  2.jpg   364.43K   106 downloads  Attached File  3.jpg   347.5K   80 downloads
In continuare nu stiu cum ii zice.   Posted Image    Citesc in chirilice si-alte ciudatenii, da' alfabetul grecilor ma bate.  Posted Image    Stiu doar cele cateva litere invatate in scoala si folosite ca diverse simboluri.


L.L.E.  Daca ma chinui un pic sa descifrez numele, da, as zice ca vorbim despre aceeasi taverna.   Posted Image

Edited by Barboso, 06 September 2015 - 03:57.


#38
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Da ,multumesc,in Skala Prinos ma intereseaza acum.La anul cand oi lua si masina o sa diversific.Eu stau la hotel Calypso si am doua mese,asa ca o sa trec prin taverne doar de curiozitate mai mult

#39
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBarboso, on 06 septembrie 2015 - 02:58, said:

... Stiu doar cele cateva litere invatate in scoala si folosite ca diverse simboluri

...
L.L.E.  Daca ma chinui un pic sa descifrez numele, da, as zice ca vorbim despre aceeasi taverna.   Posted Image

Hai, că nu-i greu, eu ţin minte de la matematică litera Sigma (cu care se notează sumele). Iar la fizică se foloseşte Lambda pentru lungimea de undă.
Deci e simplu, Sigma=S, iar Lambda=L, aşadar e vorba clar de taverna Stelios.

Sau era mai simplu să citeşti aici.


Sănătate şi poftă bună !

#40
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostdaniMMM, on 06 septembrie 2015 - 08:49, said:

... in Skala Prinos ma intereseaza acum.La anul cand oi lua si masina o sa diversific ...

Sunt câteva taverne în port, una lângă alta. Noi ne-am învârtit pe-acolo, am comparat preţuri, ne-am uitat la numărul de clienţi, ne-am uitat ce mâncau clienţii (cum arătau diversele sortimente de mâncare), iar în final ne-am aşezat unde ni s-a părut că ar fi mai bine. Nu am fost prea mulţumiţi, puiul din frigărui (souvlaki) era cam crud, tzatziki-ul cam apos, chestii d-astea. Însă era doar prima seară, iar noi eram cu 3 maşini, aşa că în restul sejurului n-am mai mâncat niciodată în Skala Prinos, am mers la alte taverne de pe insulă, aşa cum am şi detaliat.
Deci cum v-o fi norocul, însă puteţi să vă faceţi singuri o idee dacă nu vă aşezaţi la tavernă imediat ci studiaţi mai cu atenţie ofertele.

Să nu uit, în partea de est a portului este o patiserie unde au nişte loukoumades demenţiale (loukoumades sunt acele gogoşele rotunde, însiropate). Patiseria respectivă vinde direct din stradă, e o vitrină maaaare, şi doritorii stau la coadă în stradă. Când îţi vine rândul eşti la un ghişeu unde spui ce vrei să cumperi şi plăteşti, iar dulciurile le poţi ridica tot de acolo, sau de la alt ghişeu de alături. Recomand patiseria.


Sănătate şi tcb !

Edited by Barboso, 06 September 2015 - 18:28.


#41
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Noua ne-a placut foarte mult taverna Pyrofani (din Tripiti), apoi Gekas (Skala Rachoni), Vasilis (Kazaviti), Glyfoneri, Klimataria (Potos). Am incercat si altele, dar acestea ne-au placut cel mai mult.

Edited by honney_bunny, 16 September 2015 - 14:54.


#42
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 15.06.2009
Pentru cei care sunt in Potos sau in trecere, nu ratati "Poseidon", cred ca sunt singuri care au un bucatar profesionist, chef adevarat si nu vreo gospodina sau gospodin care intoarce friptura pe plita. Atentie la tavernele unde predomina mirosul de usturoi (gen "Irene" doi pasi mai incolo), sub aroma lui puternica poti ascunde orice....

#43
Mihai-I

Mihai-I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.03.2014
Cel mai bun restaurant din Potos este Piatsa Michalis. Mai scump decat majoritatea dar in mod sigur bun.
Un alt restaurant bun este San Antonio Beach, putin mai dificil de gasit dar merita efortul.

Edited by Mihai-I, 01 July 2016 - 13:46.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ce taverne recomandati in Limenaria ?

#45
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

View PostMihai-I, on 01 iulie 2016 - 13:45, said:

Cel mai bun restaurant din Potos este Piatsa Michalis. Mai scump decat majoritatea dar in mod sigur bun.
Un alt restaurant bun este San Antonio Beach, putin mai dificil de gasit dar merita efortul.

Piatsa Michalis si Sea Breeze. Intr-adevar sunt ceva mai scumpe insa mancarea este mult peste cea de la alte taverne gen Irene.

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Alaltaieri am fost la Doukas unde calitatea a scazut comparativ cu mai 2015. Painea au adus-o neprajita, caracatita nu avea nici un gust. A doua zi am fost la Mouzes unde a fost o foarte frumoasa seara turco-greceasca, s-a dansat, s-au spart pahare, servicii rapide dar ca si la Doukas, mancarea nu a fost asa gustoasa . In schimb in seara asta la Captaini, in Skala Potamia ne-am delectat cu o caracatita excelenta si niste barbuni la gratar de nota 10. Preturile sunt la fel, de parca s-ar fi inteles.

#47
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Noi nici în 2010 nu am mâncat la Doukas (în Limenas), deşi aveam 10% reducere fiindcă eram cazaţi la hotel Vournelis prin agenţia CT. Lângă Doukas mai e o tavernă, lipită (am uitat cum se cheamă), oricum, din principiu, eu nu urmez niciodată recomandările agenţiei româneşti. Am preferat să mâncăm unde zice ghidul Lon-ly Pl-net, adică la Symi, în portul vechi. Şi ăia au preţuri destul de mari şi sunt hoţi (trebuie să ai grijă şi să verifici nota de plată), dar mâncarea e foarte bună şi servirea rapidă.
Cine e cu maşina mai bine se duce în Panagia, la O Platanos, acolo nu dai greş. Iar în Skala Potamia recomand taverna Teagenis. La Captain nu am mâncat, ştiu că au recomandat-o mai mulţi useri, dar tot atât de mulţi au recomandat taverna Krambousa, care nu mai e ce-a fost, noi nu am fost deloc mulţumiţi.

De fapt, totul e în schimbare, şi ce a fost bun anul trecut s-ar putea ca anul următor să fie ţeapă. Cel mai bine e să respecţi principiul "mănâncă acolo unde sunt mulţi greci la masă". Atenţie, greci, nu turişti, pt. că turiştii pot fi în grup prin agenţie şi poţi avea impresia că sunt mulţi clienţi la masă, dar de fapt la taverna respectivă să se mănânce prost (vezi Doukas în Limenas, Irene în Potos etc.).


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 18 September 2016 - 23:08.


#48
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Am trecut pe langa O Platanos dar eram chititi pe Captain fiindca in 3ani nu am fost dezamagiti. Poate maine, cand trecem pe la Sotirelis sa ne facem provizia de ulei pentru un an. Marti plecam spre tara.

#49
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View PostOvidiuNS, on 18 septembrie 2016 - 22:59, said:

La Captain nu am mâncat, ştiu că au recomandat-o mai mulţi useri, dar tot atât de mulţi au recomandat taverna Krambousa, care nu mai e ce-a fost, noi nu am fost deloc mulţumiţi.
Subscriu,la Krambousa nici noi nu am fost deloc mulțumiți - atât de servire cât și de mâncare(aici am mâncat cel mai prost din insulă),
În schimb la Captain am mâncat de 5-6 ori în cele 10 zile state în insulă și de fiecare dată a fost foarte bine/excelent...

#50
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Una dintre problemele romanilor este că ne place ca portia de mancare sa fie mare, ieftina si evident bună.Daca nu gasim așa ceva la o taverna nu e bine...

#51
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Ai dreptate, în general asta e mentalitatea, plus că dacă oferă şi desertul din partea casei, atunci clienţii sunt mulţumiţi. Şi e normal să fie aşa, zic eu, toţi oamenii gândesc la fel, nu doar românii.
Totuşi, la Krambousa buba e chiar mâncarea, din păcate. Octopusu' nu s-a comparat deloc cu ce am mâncat în alte locuri pe insulă. Şi nici desertul din partea casei nu a strălucit deloc la gust, era clar făcut cu câteva zile în urmă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 September 2016 - 16:14.


#52
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am mancat doar o data la Krambousa acum 2ani si nu mi-au placut nici mancarea, nici servirea asa ca nu am mai calcat pe acolo. Ce am observat acum, in septembrie comparativ cu luna mai a fost faptul ca ospatarii erau mai blazati, aveau niste fete obosite, nu mai erau atat de prompti. Oboseala dupa un sezon aglomerat isi spune cuvantul. Azi am fost la Panaghia sa iau ulei si ne-am oprit la O Platanos dupa sfatul lui OvidiuNS. Fiindca era cam devreme pentru masa de pranz, am intrat in taverna si am cerut doar 2 cafele, noi avand intentia ca dupa vreo ora sa servim si masa. Ospatarul ne-a spus ca la ei se serveste doar masa si nu fac cafele asa ca am plecat de acolo si nici nu ne-am mai intors. Mi s-a parut complet aiurea. Adica daca am fi mancat acolo, la sfarsit nu am fi putut comanda cafea? Ne-am cumparat uleiul de la Sotirelis si am plecat la Skala Potamia la Captain unde am mancat din nou o caracatita suculenta si gustoasa.

#53
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostFreddy12, on 19 septembrie 2016 - 21:55, said:

... daca am fi mancat acolo, la sfarsit nu am fi putut comanda cafea? ...

Evident că da, eu beau totdeauna ceva cald după ce mănânc (de obicei o cafeluţă).
Nu pot comenta decât că au fost idioţi. Şi-or fi luat-o şi ăştia-n cap. Pierderea lor ...


Sănătate şi sejur plăcut în continuare !

#54
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Parca si la Theagenis Tavern (Skala Potamia) se manca bine.....
La fel am fost multumit de Simi Tavern - Limenas.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate