Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Taverne Thassos

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
kerkyra ma bucur ca impresiile mele pot ajuta pe ceilalti, asa cum si impresiile celor care au postat peste 400 de pagini au ajutat turistii romani care s-au informat de pe acest forum.
imediat voi posta si poze cu 90% din tot ce am mancat noi 2 cupluri in 7 zile de sedere.
atentie mare de tot , poate am omis sa spun : la PotosRentACar din Limenas 3 zile de kia sau hyundai costau 45 euro, in orasul Potos aceeasi masina era 55 euro !!! deci mare atentie ;)
recomand cel putin 3 zile... va ajuta mult si cu 2 tururi de insula pretul total pentru 4 persoane este MAI MIC decat jumatate daca ati lua un tur de insula cu autocarul.
preturile sunt din memorie (deci pot fi modificari)
1 musaca zorbas - 6 euro
2 meniu irene
3 mix fish twins - 10e
4 desert bonus twins
5 musaca krambousa - 6e
6 crochete ciuperci irene - 3.5e
7 gyros thassian - 6.5e
8 gyros zorbas - 6e
9 gyros irene - 6e
10 mix fish zorbas - 10e
11 desert bonus thassian
12 desert bonus irene
13 calamar thassian
14 calamar umplut irene
15 barbeque vas victoria
16 calamar irene
17 musaca twins - 6e
18 mixed grill zorbas
19 paste twins
20 peste irene
21 peste krambousa
22 pizza platanos - 11.90e
23 pizza zorbas - 8e
24 prajituri panetteria 13e kg
25 shrimps in sos de rosii krambousa
26 somon irene
27 chicken wings krambousa - 10e
28 vila lina

Attached Files


Edited by demential, 27 May 2010 - 14:06.


#2
Chanbara

Chanbara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.01.2009
Buna

Merg ptr prima oara in Grecia ( Thassos, mai exact)
Ce stiti despre tavernele de pe insula? Ce recomandati? ( ne cazam in Limenas, dar ne plimbam )

Edited by m&m, 10 January 2014 - 20:32.


#3
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
recomand ,,TAPEFKA'' din Golden Beach

#4
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View Postdanielaionela, on 1st August 2011, 12:18, said:

Dragi iubitori ai insulei de smarald, am si eu nevoie de ajutor. Un coleg a pus candva o lista cu tavernele mentionate de forumisti si alt coleg cu puncele de interes ( parca vara trecuta). Am niste prieteni care pleaca in Thassos si vreau sa-i ajut. Nu mai tin minte nici eu multe amanunte din concediul meu din insula iar ei nu cunosc foarte bine internetul.

Uite ce am conspectat in 2010, din forum, in pregatirea vacantei:

Ce si unde mancam?
Un rasfat, care face 80% din experienta pe insula! Portiile sunt generoase iar preturile mici.
costitele de miel, care sunt un deliciu si nu au acelasi gust ca si in Romania,
gyros-ul  
tzatziki
caracatita in sos de vin,
scoici in sos de rosii cu condimente si vin,
sepie la gratar umpluta cu branza feta,
musakaua cu vinete, dovlecei, rosii si acoperita din belsug cu branza feta
Billy goat( de fapt tocana de capra)
antreuri:  
tirokafteri (brinza frecata iute),
feta la gratar (in folie, cu ardei, o nebunie),
saganaki (kefalotiri prajita, un alt deliciu),
salata de icre (taramosalata),
salata de vinete (Melitzanosalata),
creveti fripti, caracatita fripta,
ardei prajiti, sfecla,
salata Horiatiki greek salad
fel principal pesti (barbuni sau spada) sau miel, musaca sau stifado de vitel.
ied (sau capra) la cuptor,
stifado. se prepara cu carne de vitel
Mythos la halba, sau vinul casei, retsina.
kreatopita (placinta cu carne) - umplutura e cu carne si orez, merita incercata,
tocana de miel,
De la supermarket merita luat iaurt, e delicios la micul dejun.

maslinele de Thassos, care, asa mici si smochinite cum arata, sunt o explozie de parfum si arome.
ouzo, poate incerca si cu o felie de lamaie langa, ca sa ii taie gustul; berea – 2€, sau retzina – 5€/ carafa de 1/2 litru. Vinul lor are un lejer parfum de rasina de conifere, si este bun racit.
La minimarketuri se gasesc fructe, masline, branzeturi si mezeluri preambalate. De asemenea bere, cu 2,5€/ 4cutii si apa plata la 3€/ 6 sticle de 1,5litri.
SUPERMARKET mai rasarit, de culoare galbena chiar la iesire sin Limenas spre Makryamos pe partea dreapta, n-ai cum sa-l ratezi. Parca Arenoupolis se cheama. Si mai are un "fratior" mai mic langa Hotel Amphipolis pe strada care da in artera comerciala.
este si un supermarket inspre Makriamos, iar la 1 Km de Skala Potamia ai un Mini Market cu etaj care este F bine aprovizionat.
Supermarketuri mai mari in zona sunt cel de pe soseaua dinspre Skala Potamia, chiar la sosea si cel langa sosea, spre Makryammos. In rest, o multime de mini-marketuri, ca peste tot in Grecia.

Bune maslinele stafidite dar si mai bune maslinele kalamata, rosii si carnoase. Mi-am cumparat eu "suvenir" la borcan.
masline umplute cu usturoi.
masline, noi am cumparat ambalate in "galetuse" de plastic cu capac (care au putut fi pastrate foarte bine in frigider), una cu masline din Thassos, iar cealalta purtand emblema unui grup de producatori din zona Kavala! Ca sa fiu sincera, cele din urma ni s-au parut mai putin sarate si foarte bune pentru salatele noastre grecesti de acasa..
maslinele stafidite si uleiul de Thassos, le-am gasit in Limenaria la 2,6 eur/galetusa de 600g (erau de Skala Prinos) si 18 eur/bidon de 5l.
Condimentele (pt barbeque, pt salata, pt tzatziki, pt miel sau oregano) variau la pret intre 1,2-2,6 eur/pachet, iar loukoum-ul traditional la 2,4eur.

mierea de pin e specifica insulei.
nu recomand sa cumparati gemurile sau compoturile care arata atat de bine acolo,. eu am luat de la Grandma Recipe's un borcan de dulceata cirese si nuci si azi cand le-am incercat am fost ff dezamagita  in afara de faptul ca sunt f dulci nimic nu este deosebit,

Panagia fântâna cu apã purã de izvor, bidon. n-am mai cumpãrat apã, ne-am aprovizionat de aici.

TAVERNE
Nu se poate manca si la pranz si seara la taverna. Pentru ca atunci trebuie sa-ti cumperi haine de la magazinele "pentru foarte grasi".

Vinul din Thassos este considerat unul dintre cele mai bune din Grecia si chiar regina Egiptului Cleopatra (era de origine macedoneana - 69 in. Ch - 30 in Ch) trimitea barci in fiecare an pentru a aduce vinul din Thassos in Egipt. Se spunea ca si zeii din Olimp beau numai vinurile din Thassos.

POTOS
Piatsa Michalis e chiar pe plaja cu o locatie de vis mai ales la apusul soarelui. painea se plateste 4 felii de paine 2 euro, la altii e inclusa in pret. La fel si apa plata. La unele taverne e din partea casei, la altii poti sa dai si 1.70 pe 1l. Daca vreti la sfarsit sa concida nota de plata cu consumatia, intrebati inainte daca costa ceva sau nu sa nu aveti surprize.

La Irene, calamar umplut, delicios. Sunt vreo 10 taverne, una langa alta, chiar pe malul marii. Irene e incadrata de cafeneaua unde au venit foxbat and co si taverna Poseidon parca. Au niste mese verzi cu fete de masa galbene.
calamar umplut cu branza feta si verdeata 10-11 euro (ai 2 calamari in portie, maricei), caracatita la gratar 8 euro, inele de calamar prajite 6 euro, salata greceasca 4-5 euro, salata de caracatita cam tot pe acolo, berea Mythos 2-3 euro, musacaua 6 euro, gyros 6-6.5 euro, mix fish 10-12 euro, peste 6-10 euro.
nu mi s-a parut ceva iesit din comun; avantajos este faptul ca o parte din personal sunt romani asa ca e usor de comunicat; pizza a fost ok,  fripturile minuscule comparativ cu alte taverne; un vin rosu foarte, foarte bun.

ACROPOLE sau LA ACROPOLE chiar pe plaja, proprietar MACHIS, un tip foarte simpatic, ospitalier si care stie ceva si in romana; servire prompta , mancare excelenta, preturi bune. Recomand platoul mix de fructe de mare, 10 euro, si schnitzelul a la creme, 8 euro. Nu ezitati daca aveti dubii privind compunerea mancarii sau pretul sa cereti detalii. De asemenea puteti solicita si combinatii care nu se gasesc in meniu . Noi am cerut un platou jumate calamar , jumate caracatita si a fost ok.

San Antonio. pe plaja San Antonio Mancarea nemaipomenita,portile monstruoase.
retsina Malamatina vinul lor cel usurel de masa

SKALA POTAMIA
Krambousa

ALIKI
Leonidas ultima taverna de la strada chiar in coltul inderpartat al plajei

THEOLOGOS
Cred ca e mai rentabil sa te duci la un pranz acolo (nu va pot descrie cat de bine stiu sa prepare carnea de miel si cea de purcelus de lapte,. Din partea case am primit ca desert un fel de gogosele inmuiate intr-un sirop delicios, si uite asa am descoperit un nou desert pe care il cam ocolisem la cofetarie ce cateva zile in urma.
case vechi taranesti, o moara de ulei, o biserica cu hramul Sf. Dumitru din 1803. Se pare ca localitatea este vestita pentru mielul la protap si multi merg acolo special pentru asta (este locul unde am intalnit cele mai multe masini din Romania  a am cumparat doar miere si produse cosmetice cu ulei de masline.
VIN ROSU DE CASA. e bine sa intoarceti dvs masina inainte sa urcati in taverna mai ales daca va intalniti cu vinul rosu.
Theologos m-a dezamagit cel mai mult pentru ca ma asteptam la altceva decat case parasite, taverne goale si 3 magazine de miere si alte chestii.

Lampiris mielul rotisat. in mijlocul satului nu una din cele doua de la intrare unde organizeaza agentiile de turism serile grecesti.

Laskarinas

Augoustos am mâncat în 4: 1 kg de miel rotisat (19eur), cu 2 salate greceºti, 1 tsatsiki, 2 beri Mithos ºi o sticlã de apã la 1.5l ºi ne-a costat 49eur. o farfurie cu gogoºele însiropate, din partea casei.
teapa seara greceasca de la taverna lui Augustos Fantasticos din TEOLOGOS unde canta Gigi Carliontz si e 20 de euro intrarea. Dupa ce te ajuta sa-ti iei mancarea de la bufetul suedez chelnerii dispr se schimba de haine si trec pe scena unde efectueaza programul artistic inclusiv dans mexican,ca doar e seara greceasca.
Acolo e un chelner Evelin il cheama, e bulgar si stie romaneste, mama lui fiind din Calafat.
tuica numita tzipuro deoarece toata are gustul ala infect de uzo si se albeste daca pui apa in ea.
A fost cea de-a doua dezamagire (dupa Mouragio), interesati-va la localnici (gazde), la ce taverna v-ar recomanda sa va duceti. Desi era a 3-a oara cand mergeam la Augoustos (in anii precedenti fiind foarte multumiti de locatie), anul acesta am observat ca acorda mai putina atentie celor veniti "individual" acolo si mai multa la grupuri, mancarea era facuta pe graba (dovleceii cam arsi, iar tzatziki-ul fara gust), iar meniul cam saracacios. Noroc cu carnea de miel si de purcelus de lapte care aratau la fel de bine si erau la fel de gustoase ca si alta data...

Taverna Stelios (am gasit-o dupa emblema cu insula albastra si capra care domina teritoriul); mancarea a fost buna iar atentiile din partea casei au fost de departe cele mai darnice: ouzo, sardine, masline si ficatei prajiti, paine si apa rece; eram deja satui dupa ce le-am gustat pe toate; dupa masa am vizitat putin satul care miroase a vechi si a traditie, cu stradute inguste, case mici de piatra, flori, bisericuta, raul care susura si multa, multa liniste.

LIMENARIA
Taverna Mouragio a ramas doar cu renumele, preturile prea mari nejustificandu-se in calitatea mancarii si servirea sub asteptari,
KOSTAS terasa langa Muragio in partea stanga unde mananca numai grecii..Intre cele 2 este difernta de pret la portie de 10-15 euro.

Stelakis, taverna noastra preferata.  Are avantajul de a nu fi situata intr-o statiune anume sau intr-o locatie aglomerata, fiind amplasata undeva pe malul marii. vin roze (4eur/0,5l),

Molos- se manca la fel de bine. Patronii sant Arghiri si LIVA .
###### Langa Molos cu preturi decente si cu un patron tare simpatic pe nume Kostas

PANAGIA
Drosia kai Platanos 4 adulþi ne-am delectat la cu 2 salate greceºti imense (doar 5eur ºi aveau ºi sfeclã roºie ºi ou ºi ardei iute murat), 2 tsatsiki, 2 kokoretsi, 1 imam, 1 lamb chops, 1 bere Mithos ºi 1 Coca-cola (apã de izvor avea fântâna) ºi totul a fãcut 51eur.

SATUL POTAMIA
taverna LA PLATANOS, in centrul satului, in zile toride, deoarece satul e pozitionat pe coasta muntelui, si e o racoare dumnezeiasca. Servire rapida, patronul e un nene in varsta, un gen de bunic foarte amabil.
Daca vreti munte, cu verdeata, racoare, liniste, curatenie, le gasim in centrul micut al satului Potamia, taverna Platanos. linistea sparta doar de ciripitul canarilor din colivia lui Dimitris. Spre deosebire de satul Panaghia, soseau principala nu trece prin localitate, in consecinta acolo se duc doar cunoscatorii. coordonatele 40 42 58 32 N si 24 43 41 02 E.
pizza mai buna si un pic mai mare decat la zorbas, dar si mai scumpa. la zorbas 7-9 euro pizza, la platanos 8-12 euro pizza.

SKALA POTAMIA.
Alkioni, in Skala Potamia. servire rapida, patronul e haios, face si putin show printre clienti, meniul e foarte stufos, portiile uriase, mancare bine gatita. coordonatele 40 42 41 65 N si 24 45 26 77 E. Pe strada aceea paralela cu marea. mi-a placut acolo numai mancarea, nu mi-a placut atitudinea mult prea prietenoasa a patronului, parca se batea pe burta cu mine. De fapt mi-a dat si vreo 2 palme pe spate.
Krambousa, lipita de Koralli.

Spre stanga fata de hotel, este taverna Captain, fructe de mare si peste.
Lipita de Captain, chiar pe colt, mai este o taverna care iarasi este foarte frecventata, dar nu-mi aduc aminte cum se numeste.
Nerecomandata de gazda a fost o taverna tot pe straduta de pe malul marii, cea care are mesele pe trotuar si are o vitrina mare cu peste si fructe de mare la vedere si care cam miroase.

Koralli, mancare buna, servire proasta si scumpi fata de ceilalti. Ne-a placut mai mult, deoarece este mai mic si mai intim.

Aphrodita - cea mai buna pizza

LIMENAS / THASOS
Mancaruri la taverna Thassian din Limenas. metaxa, cafea si desert gratis. portii mari, mancare buna. a fost prima si ultima oara cand am mancat aici.
chiar unde vine ferry se mananca bine, preturile sunt fff bune. reducere 10% si te serveste un roman din Oradea... Altul:...nu mi s-a parut nimic deosebit si am asteptat enorm pana sa ne aduca comanda desi stiau ca suntem romani iar restaurantul nu era exagerat de plin. plus ca ma enerveaza cum trag de tine in strada. noi am intrat mai mult de rusine, caci ma atrageau mai mult cei de la Dukas.
vinete umplute; vinetele umplute 6 euro si celelalte doua feluri 9 euro.
mix grill
sardine
Olivia din Sibiu "agata" romanii care trec prin fata tavernei.
iti pune un cos cu paine pe masa desi nu ceri paine. Te taxeaza cu 0.5 euro/persoana pt paine. N-am numarat cate felii sunt.
Simi. cea mai bunã tavernã din Limenas:   in partea stanga a portului cum cobori de pe ferry. langa una cu totul vopsit in bleu.
Mesogios,
Mouses (noua ne-a placut mai mult ca Mesogios)
Zorbas
Dukas mai degraba dezamagiti decat multumiti ca nu degeaba e vorba cu "pomu' laudat". M-am simtit ca intr-o carciuma romaneasca unde scopul e sa iti ia banii repede si sa mai vina si altii.  dna Geta face reduceri romanilor, 10% la nota de plata. Noi l-am tot ocolit desi mancasem acolo si anul trecut caci vroiam ceva nou insa la final am constatat ca noul nu e mereu f ok.
Twins si nu mai stiu care caci ne-am oprit la Twins. Menul in romana avea alte preturi, mai mici, decat cel in engleza. Nota de plata a venit pe preturile menului in engleza, cu painea marcata cu pret dublu fata de toate celelalte taverne. Ma enerveaza genul asta de faze, oricum lasam mereu bacsis, nu e nevoie sa fiu furata.

RACHONI
Lykos pe malul marii

chelnerii nu asteapta bacsis. Iti dau restul pana la ultimul eurocent. in nota de plata e inclus si bacsisu', poti sa rotunjesti suma. 1-2 euro sunt suficienti pt 2 persoane.

Edited by April26, 01 August 2011 - 11:32.


#5
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View Postalex_marius_sava, on 01 septembrie 2012 - 11:04, said:

as avea marea rugamintea la "veteranii" Thassos-ului sa imi recomande, pe scurt: taverne unde se poate manca bine si taverne de evitat.
Daca mai ai posibilitatea sa intri pe forum si nu e prea tarziu pentru tine, eu am alcatuit un mic top al tavernelor pe care le-am "frecventat" anul acesta:

Locul 1 (raport excelent calitate/ pret, portii mari, promptitudinea servirii, amabilitatea personalului, desert din partea casei)
Taverna PIROFANI - Tripiti
Taverna ELENA - Panagia
Taverna KOSTIS - Limenaria
Taverna STELAKIS - zona Iris Gold
Taverna ALFAS - Skala Marion
Locul 2 (raport excelent calitate/ pret, portii mari, promptitudinea servirii, amabilitatea personalului)
Taverna KLEONIKI YATROU - Theologos
Locul 3 (raport excelent calitate/ pret, portii mari, desert din partea casei, amabilitatea personalului, servire greoaie din cauza aglomeratiei)
Taverna IRENE - Potos

Nu recomand:
Taverna Kazaviti - Kazaviti (raport calitate/pret satisfacator, personal neprofesionist, servire greoaie, incarcare la nota de plata)

Tin sa precizez ca la unele dintre tavernele de mai sus am fost de mai multe ori in ultimii ani (Kostis, Stelakis, Irene), putand astfel sa-mi formez o parere cat de cat pertinenta si obiectiva despre acestea, iar la restul doar o singura data, concluziile mele fiind doar pe baza experientei de anul acesta.
Toate acestea insa sunt doar SUBIECTIVE, ele putand fi confirmate/infirmate de cei care le-au frecventat de mai multe ori!

Vacante frumoase in continuare va doresc!!! Posted Image

L.E. Poze voi incerca sa va atasez mai tarziu, cand voi ajunge acasa...

Edited by alinuta123, 03 September 2012 - 10:48.


#6
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007
Si cum eu ma tin intotdeauna de promisiuni, revin cu instantanee de la tavernele enumerate mai sus:

View Postalinuta123, on 03 septembrie 2012 - 10:25, said:

Taverna PIROFANI - Tripiti
instantaneu din fata taverneiAttached File  DSC_0195.jpg   533.67K   213 downloadsdin incinta eiAttached File  DSC_0198.jpg   939.15K   321 downloads
si delicatesele cu care ne-am desfatat la acel pranzAttached File  DSC_0201.jpg   253.11K   341 downloadsAttached File  DSC_0202.jpg   322.53K   336 downloadsAttached File  DSC_0203.jpg   242.58K   340 downloadsAttached File  DSC_0206.jpg   315.18K   327 downloadsAttached File  DSC_0207.jpg   350.77K   318 downloadsAttached File  DSC_0208.jpg   350.66K   312 downloadsAttached File  DSC_0209.jpg   293.43K   334 downloads

Quote

Taverna ELENA - Panagia
instantanee din fata taverneiAttached File  DSCN6573.jpg   725.8K   332 downloadsAttached File  DSCN6580.jpg   895.44K   343 downloadscateva delicii culinareAttached File  DSCN6569.jpg   503.09K   351 downloadssi musafiri nepoftiti devoratori de resturi de capraAttached File  DSCN6578.jpg   258.6K   336 downloads

Quote

Taverna KOSTIS - Limenaria
instantaneu din incinta taverneiAttached File  DSCN2413.jpg   984.73K   336 downloadsbarbuniaAttached File  DSCN7025.jpg   358.83K   294 downloadsgrill de calamar umplut cu feta su rosiiAttached File  DSCN7027.jpg   421.62K   286 downloads

Quote

Taverna STELAKIS - zona Iris Gold
instantaneu de pe terasa taverneiAttached File  DSCN7140.jpg   346.04K   269 downloads
salata de rucola si grill de sardineAttached File  DSCN6326.jpg   396.61K   268 downloadscalamar pane si salata greceascaAttached File  DSCN6328.jpg   374.39K   243 downloadscaracatita grillAttached File  DSCN6329.jpg   303.27K   235 downloadsbaked fetaAttached File  DSCN7143.jpg   399.55K   211 downloadspasta de usturoiAttached File  DSCN7144.jpg   205.48K   221 downloads
pestele care "ranjeste" la noiAttached File  DSCN7151.jpg   406.57K   215 downloadsAttached File  DSCN7152.jpg   275.9K   203 downloadso jumatate de smochina sau ceea ce a mai ramas dintr-un platou cu fructeAttached File  DSCN7154.jpg   230.47K   190 downloads

Quote

Taverna ALFAS - Skala Marion
instantaneu din fata tavernei/restaurantAttached File  DSCN6452.jpg   408.94K   176 downloads

Quote

Taverna KLEONIKI YATROU - Theologos
instantanee de pe terasa taverneiAttached File  DSCN6827.jpg   538.07K   165 downloadsAttached File  DSCN6825.jpg   697.97K   130 downloadsAttached File  DSCN6826.jpg   457.5K   149 downloads

Quote

Taverna IRENE - Potos
instantaneu de pe terasa taverneiAttached File  DSCN6746.jpg   299.64K   253 downloadsplatou mix fish (pt 2 pers)Attached File  DSCN6750.jpg   397.6K   258 downloads

Quote

Taverna Kazaviti - Kazaviti
instantanee din incinta taverneiAttached File  DSC_0643.jpg   311.92K   251 downloadsAttached File  DSC_0645.jpg   374.91K   178 downloadssalata greceasca comandata de fapt a fost una horiatikiAttached File  DSC_0650.jpg   262.17K   163 downloads

#7
nicu014

nicu014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.09.2009
1. Terasa Fedra - Golden Beach:
Attached File  P8260410.JPG   1.09MB   262 downloadsAttached File  P8260411.JPG   1.14MB   264 downloadsAttached File  P8260412.JPG   1.11MB   254 downloadsAttached File  P8260413.JPG   1.11MB   337 downloadsAttached File  P8260414.JPG   1.11MB   365 downloads

2. Taverna Irene - Potos:
Attached File  P8250289.JPG   1.09MB   360 downloadsAttached File  P8250290.JPG   1.09MB   285 downloadsAttached File  P8250291.JPG   1.12MB   323 downloads

3. Taverna Korali - Skala Potamia:
Attached File  P8240167.JPG   1MB   316 downloadsAttached File  P8240168.JPG   1.09MB   275 downloadsAttached File  P8240169.JPG   1.09MB   239 downloads

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Taverna Krambousa  ne-a dezamagit. Pestisorii erau vechi, salata greceasca era mica si mai scumpa ca  la  Doukas din Limenas.  Caracatita in sos de vin - de calitate asa si asa. Sincer, e mai buna caracatita de la taverna Nikos din Constanta.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
La SkalaPotamia-Panaghia  am mancat in taverna Captain pe care o recomand : totul foarte proaspat si gustos si servirea extrem de rapida. In Thassos-Limenas am fost la Doukas unde a fost bine. La Skala Prinos am mancat in taverna Laroussos unde mancarea a fost bunicica dar nu cine stie ce, caracatita era tare, in salata de rucola nu erau nuci  si branza grana padana era mai mult pentru aspect, vreo 3 firimituri. La acelasi pret cu salata servita cu o seara inainte intr-un restaurant de 5 stele unde a fost fara cusur. Patronul -cam morocanos, noroc cu ospatarita galateanca foarte serviabila. Calamarul la gratar si a fost de calitste medie si  a costat 13 euro in timp ce  la Captain a fost o bunatate si a costat 9 €. Bon de la casa de marcat am primit doar de la Doukas.

Edited by Freddy12, 07 May 2014 - 13:46.


#10
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
https://www.facebook...htaverntolimani

Pare extrem de interesant. Nikos a fost o gazda remarcabila la Bucuresti, imi inchipui cum e la el acasa  Posted Image   ... Incercati!

#11
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006

View PostApril26, on 01 august 2011 - 11:29, said:


POTOS


La Irene, calamar umplut, delicios. Sunt vreo 10 taverne, una langa alta, chiar pe malul marii. Irene e incadrata de cafeneaua unde au venit foxbat and co si taverna Poseidon parca. Au niste mese verzi cu fete de masa galbene.
calamar umplut cu branza feta si verdeata 10-11 euro (ai 2 calamari in portie, maricei), caracatita la gratar 8 euro, inele de calamar prajite 6 euro, salata greceasca 4-5 euro, salata de caracatita cam tot pe acolo, berea Mythos 2-3 euro, musacaua 6 euro, gyros 6-6.5 euro, mix fish 10-12 euro, peste 6-10 euro.
nu mi s-a parut ceva iesit din comun; avantajos este faptul ca o parte din personal sunt romani asa ca e usor de comunicat; pizza a fost ok,  fripturile minuscule comparativ cu alte taverne; un vin rosu foarte, foarte bun.


ALIKI
Leonidas ultima taverna de la strada chiar in coltul inderpartat al plajei



Irene in Potos este excelenta! Merita din toate punctele de vedere, servire, gust, pret...

La Aliki, prima terasa, chiar in capul plajei, langa sosea, nu mi s-a parut grozava. Cu siguranta ca tavernele din spatele plajei sunt mai potrivite

#12
cdip2000

cdip2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.11.2007
Buna,

Cine a fost in Thassos de curand imi poate spune care mai sunt preturile:

-la taverne,
-la supermarket pentru apa, bere la doza etc.

Multumesc mult si concediu placut tuturor!

#13
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
va rog sa-mi faceti niste recomandari pt un gyros adevarat la pret decent si locatiile aferente.multumesc

#14
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View Postleonktp, on 08 august 2014 - 00:04, said:

va rog sa-mi faceti niste recomandari pt un gyros adevarat la pret decent si locatiile aferente.multumesc

Nu stiu daca era "adevarat" dar eu am mancat la Mama's Grill in Skala Poatamia si a fost OK.

Attached Files



#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
În Skala Potamia, taverna Krambousa e ok, e afacere de familie, sunt prietenoşi, se mişcă repede, însă mâncarea nu e cine ştie, nu recomand taverna.
Mult mai bine se mănâncă la taverna Glifoneri, lângă plajele Pachis şi Louloudis, recomand.
De asemenea, în Panagia am mâncat deja de două ori. La Elena erau destui clienţi, însă la O Platanos se stă la coadă (şi au cel mai bun tsatsiki - foarte gras iaurtul, întorci farfuria şi nu curge nimic pe jos). Recomand din toată inima taverna Drossia O Platanos, din centrul satului Panagia.


Sănătate şi tcb !

#16
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Taverna Teagenis din Skala Potamia e de nota 10. Deşi preţurile sunt o idee mai mari (de ex. salata grecească e 5,80eur, faţă de 5 prin alte părţi), şi porţiile sunt mai mari. Recomand taverna. O să pun poze când ne reîntoarcem în România.

În ce priveşte tavernele din Teologos, am mâncat aseară miel la rotisor la Stelios. Am aflat că pe insulă nu mai e voie să se sacrifice miei şi iezi, aşa încât cei de la Stelios îi sacrifică la abatorul aflat pe continent, între Kavala şi Keramoti.
Stelios rotisează miei şi iezi din ferma proprie, aşa încât mi s-a părut normal preţul de 25eur pe kilogramul de miel/ied rotisat. Din păcate, în loc de 5 ore, la Stelios procesul de rotisare durează numai 4 ore, iar friptura, deşi e bună, nu m-a dat deloc pe spate. Mielul nu se "topeşte în gură", iar carnea nu se prea desprinde de pe os. Totuşi, recomand taverna, pentru că mieii/iezii sunt "bio", din ferma proprie. La celelalte 2 taverne despre care s-a mai discutat în trecut (Augustos Fantasticos şi Iatrou Kleoniki), preţul per kilogram e mai mic (20eur la Iatrou şi 19eur la Augustos), dar sunt convins că se importă carnea.
Încă 2 amănunte mi se par interesante. Primul se referă la faptul că la Iatrou şi la Augustos se poate asculta în fiecare seară muzică grecească live. Al doilea se referă la reclamă, adică pe drumul dintre Potos şi Teologos sunt multe afişe care promovează taverna Augustos şi un afiş care promovează taverna Iatrou. În plus, există pliante cu Augustos şi oameni care distribuie foi A5 cu taverna Iatrou pe plaje (chiar azi, mai devreme, erau doi tineri pe plaja Agios Ioannis Luca şi distribuiau foi în format A5 cu taverna Iatrou). Despre Stelios - nici o reclamă pe nicăieri.
În concluzie, cine vrea să mănânce carne de miel/ied neapărat în Teologos, dacă vrea carne de calitate, să meargă la Stelios, chiar dacă nu e rotisată suficient. Cine vrea distracţie cu muzică grecească live seara, să se oprească la Augustos, însă carnea e foarte probabil cu hormoni, chiar dacă e mai gustoasă.

De fapt, cea mai bună friptură de miel/ied din Thasos nu se mănâncă în Teologos, ci în Panagia, la taverna Drosia O Platanos, unde e rotisată 5 ore şi preţul e de 27eur/kg. Şi e şi sănătoasă şi foarte gustoasăăăăăăăăăă ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 August 2014 - 18:30.


#17
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Eu am mancat 75% dintre mese la Capitan. sunt de o saptamana aici si mai stau una, deci o sa mai fie mese la taverna asta. Am primit bonuri si la pranz, si seara. Seara se sta la coada pt. ocuparea unei mese. Nu as sta niciodata la coada pt. o masa pe insula. Sunt asa de multe taverne, ca nu merita efortul. Mai sunt si alte mese de pranz si alte mese de seara daca doresc sa mananc intr-un loc anume, dar de alergat dupa o masa sau sa astept una, nu! Parte rea la Capitan e ca se face risipa de mancare; fac astia niste portii, de parca mananca elefantii, nu oamenii! Jur ca nu am terminat nicio masa din cauza portiilor f. mari! Pret: 2 adulti + 1 pishcot ~ 32 EUR!

La nautilos, intr-o seara, nu stiu daca asa e mereu, a fost un haos total cu servirea. Cred ca au incurcat ospatarii toate comenzile, pt. ca aproape toti aveau de comentat la nota (fie romani, au ba)!

Edited by TIC, 09 August 2014 - 22:58.


#18
tacl2013

tacl2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.01.2013

View Postcdip2000, on 01 august 2014 - 09:39, said:

Buna,

Cine a fost in Thassos de curand imi poate spune care mai sunt preturile:

-la taverne,
-la supermarket pentru apa, bere la doza etc.

Multumesc mult si concediu placut tuturor!

Supermarket
- apa de  la 0,60 euro la bucata, de la 1,5 euro la bax de 6
- bere doza 1,20-1,30 Amstel/Mythos, la fel si la sticla, sticla 0,20 euro garantia
- cola la doza 0,95-1 euro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate