Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere locatie de concediu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#343
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
max_01, ma bucur ca eviti asemenea zone! Cu gusturile nu-i de gluma, e pacat sa ai dezamagiri!


#344
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdariuscha, on 03 februarie 2022 - 22:36, said:

max_01, ma bucur ca eviti asemenea zone! Cu gusturile nu-i de gluma, e pacat sa ai dezamagiri!
.
Gresesc daca afirm ca ești ironic?
Pentru mine chiar ar fi o dezamăgire dacă m-as duce la mare într-o zona unde datorita configurației geografice ai impresia ca ești la un lac, chiar dacă apa este foarte limpede.
Banjole,situata la sud de Pola, îți oferă o asemenea ambianta.Am fost acolo în trecere.Asemenea locații exista destule în Croația.

Edited by max_01, 04 February 2022 - 13:29.


#345
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postmax_01, on 02 februarie 2022 - 23:11, said:

M-am uitat pe harta la locația menționată de tine. Cu insulele din fata plajei, ai impresia ca ești la un lac și nicidecum la mare
Posted Image Posted Image ....e doar Bracul în fața. Care e cam la  20 minute-juma de oră de ferry distanță.

View Postmax_01, on 02 februarie 2022 - 23:11, said:

Și la Rovinj unde am fost, apa era foarte curata,plaja fiind formata din pietriș.
La Rovinj cu toate insulițele ălea din față (Sveti Katarina/Ivan/Andrija + cum le mai zice la restul) n-ai avut impresia de lac? Posted Image

View Postmax_01, on 02 februarie 2022 - 23:11, said:

Chestie de gusturi.
eu zic că e de "vedere" nu de gusturi

P.S.: Ai făcut referire și la Banjole.  Poate că la genul de plaje cum e Solina sau Paltana care sunt în golfuri cu insulițe la intrare te refereai că lasă impresia de lac

#346
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postiuhas, on 04 februarie 2022 - 15:23, said:


Posted Image Posted Image ....e doar Bracul în fața. Care e cam la  20 minute-juma de oră de ferry distanță.


La Rovinj cu toate insulițele ălea din față (Sveti Katarina/Ivan/Andrija + cum le mai zice la restul) n-ai avut impresia de lac? Posted Image


eu zic că e de "vedere" nu de gusturi

P.S.: Ai făcut referire și la Banjole.  Poate că la genul de plaje cum e Solina sau Paltana care sunt în golfuri cu insulițe la intrare te refereai că lasă impresia de lac
Când ești pe plaja,  vizual  Bracul este vizibil în larg?Ce distanta aproximativa ar fi de pe plaja la insula Brac?
La Rovinj am fost la o plaja în care, în fata, nu aveam insule.La o anumita distanta, în lateral, da.
La Banjole este asa cum spui.Mai adaug ca pădurea este pana pe malul marii.
Vederea dictează gustul.

Edited by max_01, 04 February 2022 - 17:46.


#347
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Nu numai Brac-ul este vizibil ci si Hvar-ul, in spatele Brac-ului. Dar si mai spectaculos este pe plajele din nord-est-ul insulei Hvar ca se vad muntii stancosi de pe continent. Cand esti pe continent parca iti doresti sa fii pe insula, cand esti pe insula parca ti se pare mai interesant pe continent si tot asa, grea dilema 😁

Edited by mdt, 04 February 2022 - 18:08.


#348
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Asa este...nu degeaba e plin de barci pe care din ce in ce mai multi aleg sa isi faca vacantele.

#349
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Cum banuiesc ca nu a fost nici pe Brac, nici pe Hvar si nici pe bucata aia de Coasta, banuiesc si ca nu are dileme!
max_01, suna ironic ce am zis?  Pt mine, ideal ar fi sa nu placa multora zona, ca sa nu mai fie aglomerata. Iar gusturile nu se discuta si nici nu se impun. Inteleg ce nu iti place, iti respect gustul. Ce-ar fi sa existe reciprocitate?


#350
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postmdt, on 04 februarie 2022 - 18:06, said:

Nu numai Brac-ul este vizibil ci si Hvar-ul, in spatele Brac-ului. Dar si mai spectaculos este pe plajele din nord-est-ul insulei Hvar ca se vad muntii stancosi de pe continent. Cand esti pe continent parca iti doresti sa fii pe insula, cand esti pe insula parca ti se pare mai interesant pe continent si tot asa, grea dilema 😁
O experienta interesanta.

View Postdariuscha, on 04 februarie 2022 - 20:08, said:

Cum banuiesc ca nu a fost nici pe Brac, nici pe Hvar si nici pe bucata aia de Coasta, banuiesc si ca nu are dileme!
max_01, suna ironic ce am zis?  Pt mine, ideal ar fi sa nu placa multora zona, ca sa nu mai fie aglomerata. Iar gusturile nu se discuta si nici nu se impun. Inteleg ce nu iti place, iti respect gustul. Ce-ar fi sa existe reciprocitate?
Cel mai jos am ajuns la Cavtat, acum 2 ani când am fost la Mlini.
Nu am fost pe Brac și nici pe Hvar deși am cochetat cu ideea sa ajung la Hvar.Probabil ca o voi face însă nu anul asta.
Acum 2 ani când am fost la Mlini dar și în câteva excursii de seara realizate la Dubrovnik, a fost foarte putina lume.Mie mi-a plăcut Soției mele, nu.
Eu iti respect gusturile și departe de mine sa impun altora, gusturile mele.

#351
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
De la 01.01.2023, Croația va avea ca moneda națională, euro.Ca și Slovenia și Muntenegru.


#352
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postmax_01, on 23 mai 2022 - 08:34, said:

De la 01.01.2023, Croația va avea ca moneda națională, euro.Ca și Slovenia și Muntenegru.

Really????

#353
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Damn, mai am cateva kune in sertar si anul asta nu mai trec pe acolo.

Edited by camelia19, 24 May 2022 - 18:56.


#354
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Cred ca le vor schimba si dupa aceea. Si eu la fel 😀

#355
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Eu cand am plecat din Dubrovnik spre Muntenegru am oprit la un market si am luat bere Ozujsko de toate kunele ramase. Posted Image

#356
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
De ce platiti cu cardul?Am ales sa nu schimb bani in kune si am achitat si la restaurant cu cardul,totul a mers perfect.

#357
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Nu peste tot se poate plati cu cardul. De exemplu la unele parcari. Doar cash in kuna. Sau diverse chestii vandute pe strada, taranul cu branzeturi si fructe de pe marginea drumului nu sta cu POS-ul in buzunar, de exemplu. Evudent ca la restaurante merge cu cardul.

Edited by camelia19, 25 May 2022 - 21:16.


#358
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Mda,m-am trezit tarziu sa merg la banca sa cumpar kuna,asa ca ma orientez pe acolo.
Dar am fost la Adac si am luat vigniete pentru Austria si Slovenia.Austria,10 zile-10 euro,Slovenia 7 zile-15 euro.
Vremea se arata ok 25-26 grade,soare cu nori,deci e de bine.
Luni ma pun la drum si vedem ce o iesi -)).

#359
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostGroh, on 26 mai 2022 - 11:30, said:

Luni ma pun la drum si vedem ce o iesi -)).

Drum bun si vacanta minunata! Asteptam povesti si poze frumoase! :)

#360
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Multumim!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate