Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Investitii in panouri fotovoltaice

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Buna tuturor celor cu pofta de investit.
Daca vrei sa construiesti un camp de panouri fotovoltaice, dar ai nevoie de credit/fonduri europene pe langa banii proprii, ce parere aveti voi, se merita?
Am calculat ca obtii bani buni din vanzarea energiei, si odata instalate panourile, ele nu necesita costuri mari de intretinere.
Problema e, ce faci daca, asa cum presupun eu, si-s convins ca presupun bine, statele socio-democrate euro-americane vor intra intr-un marasm tot mai adanc din cauza datoriilor lor?
Este ca dobanzile la credite ar exploda, subventiile la energii neconventionale si fondurile europene ar cam seca?
Si un stat falit iti mai plateste energia produsa si introdusa in retea?

Edited by searcher-star, 25 May 2011 - 15:56.


#2
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005
ca sa ajungi sa produci energie "verde" (solara, termala sau eoliana) in cantitate asa mare incat sa o poti livra in reteaua nationala contra cost iti vor trebuie lejer cateva milioana de euro. Plus ca va trebuie sa cunosti pe cine trebuie. Avand in vedere ca tu pui intrebarile astea pe un forum nu cred ca te califici pt. niciuna din situatiile de mai sus. Daca vrei sa-ti faci in schimb pt. acasa te costa cam 15-25.000 euro si scapi de grija incalzirii locuintei, a apei calde si a unei mari parti din consumul energiei electrice. 60% din banii astia ti-i subventioneaza cei de la Mediu. Atentie ca nu te poti duce acolo cu mana-n cur ci iti trebuie un dosar bine pus la punct.

#3
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 oppressor, on 25th May 2011, 17:23, said:

ca sa ajungi sa produci energie "verde" (solara, termala sau eoliana) in cantitate asa mare incat sa o poti livra in reteaua nationala contra cost iti vor trebuie lejer cateva milioana de euro. Plus ca va trebuie sa cunosti pe cine trebuie. Avand in vedere ca tu pui intrebarile astea pe un forum nu cred ca te califici pt. niciuna din situatiile de mai sus.
Culeg idei de unde pot, forumul e un posibil loc de informatie suplimentara.
Bani ar fi, nu chiar milioane dar ar fi, ajunge 1,5-2 milioane ca investitie pentru 2 megawatti din ce am vorbit cu unii, iar in asociere, si cu bani europeni si ceva credite, ar merge.
Optimismul e mare, inclusiv la "cine trebuie", eu sunt mai prudent si mai alarmist.
Eu cred ca vom asista la o agravare a problemelor financiare ale statelor si bancilor in anii care vin.
Deci creditele, e bine sa fie cat mai putine si mai mici.
Dar ma intreb, banii europeni, ce faci daca te angajezi in investitie bazandu-te pe ei, dar nu-i mai vezi ca intre timp UE a ajuns pe rosu?
Si mai ales, energia asta verde, optimistii spun ca ajunge sa plantezi panourile si de acolo incolo n-ai treaba, soare sa fie, curg banii. Si-s mahari de pe la distributia de electricitate, investitori destul de seriosi etc.
Dar mie nu mi-e clar, daca-i asa simplu de ce nu face toata lumea la fel?
Daca se castiga asa bine si se recupereaza in cativa ani investitia de ce nu pune panouri tot omul cu oarecare stare? Vesticii si-ar permite majoritatea...
Am inteles ca exista subventii de la state care fac asemenea investitii sa fie rentabile, ca altfel n-ar fi. Pe hartie sunt, dar eu nu-s sigur si vreau sa stiu cum se manifesta subventiile astea.
Pentru ca daca statele au probleme, e clar ca nu mai subventioneaza...

Edited by searcher-star, 26 May 2011 - 11:18.


#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Un kit de 50KWh este vreo $200.000
"Nominal System DC Power (Watts): 50160
Estimated Monthly Output (kW/h): 12,396.31"
Asta DC.
Presupunem un randament de 80% (desi cred ca ar fi mai mic) => 9916KWh / luna. Zicem 10.000KWh/luna.
KW-ul nu cred ca il poti vinde cu mai mult de 0.2lei.
0.2 * 10.000 = 2000 lei / luna ~= 666USD.
200.000 / 666 = 25 ani.
Asta fara sa luam in calcul costurile cu acumulatori, intretinere, etc.

Chiar daca ai vinde KWh cu 0.5 lei, tot ar insemna 10 ani.

Am gresit undeva?

#5
i1_rusu

i1_rusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.02.2007
Se merita investitia, insa nu in zona noastra geografica.

Pe energii regenerabile zona noastra este pretabila doar pt eoliene (zona de sud, sud-est) ... pt fotovoltaice nu avem suficiente ore lumina pe an (la un unghi optim) pt a amortiza investitia intr-un timp rezonabil (si aici ma refer la 10-15 ani)

Este insa foarte rentabil (pt cine dispune de capital) sa le produci si sa le exporti (panourile)

#6
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 i1_rusu, on 26th May 2011, 23:14, said:

Se merita investitia, insa nu in zona noastra geografica.

Pe energii regenerabile zona noastra este pretabila doar pt eoliene (zona de sud, sud-est) ... pt fotovoltaice nu avem suficiente ore lumina pe an (la un unghi optim) pt a amortiza investitia intr-un timp rezonabil (si aici ma refer la 10-15 ani)

Este insa foarte rentabil (pt cine dispune de capital) sa le produci si sa le exporti (panourile)
Cica dupa NASA nu e rea zona...
Altfel, tocmai productia nu suna bine: implementarea panourilor e partea cea mai dependenta de subventii de stat, din toata tarasenia.
Inca daca le ai si vinzi energie, castigi ceva, ca de energie e nevoie, dar ca sa le vinzi pe ele, in conditiile in care guvernele nu mai subventioneaza, ramai cu ochii-n... soare. Sau cum zic francezii... dans le panneau.

#7
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
costul unor panouri fotovoltaice monocristaline capabile sa debiteze cca. 1-1,5kw/h este de aprox. 1000-1200E fara invertor si acumulatorii de back-up.

#8
Razor999

Razor999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.04.2009
Din cate stiu omul de afaceri Arpad Paszkany a semnat un acord recent...cred ca in urma cu aproximativ o luna...cu primaria municipiului Cluj-Napoca pentru un camp de panouri fotovoltaice... acuma presupun ca acordul ar fi favorabil ambelor parti si mai ales lui Arpad Paszkany care nu cred ca nu sia facut el calculele si cercetarile in domeniu...pentru ca totusi e un om de afaceri...

Eu zic daca dispui de o suma asa mare de bani sa te interesezi de aceste parteneriate public-private si de subventiile acordate.
Cauta articole despre acordul incheiat de Arpad Paszkany si primaria municipiului Cluj , o sa te ajute.

#9
wargod

wargod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 29.05.2003
Marea problema al acestui tip de investitie este ca randamentul e ca nu e prea profitabil. Panourile solare implica o investitie mare si un profit slab deoarece panourile solare dau un randament mic din cauza puterii mici debitate. Nu le consider o investitie formidabila, ci mai degraba un compromis. Totusi investitiile in sursele de energie eco vor fi cautate din ce in ce mai tare indeosebi in Europa datorita renuntarii treptate la energia nucleara. De exemplu Germania si-a propus renuntarea totala la energia nucleara pana in 2022.

#10
Kivu99

Kivu99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.10.2006
Vad ca nu s-a mai dezbatut acest subiect...

In toamna anului 2012 am tranzitat Bulgaria ptr a ajunge in Turcia.

Foarte multe campuri cu panouri fotovoltaice pe taramul bulgar.
Sa fie oare subventiile mult mai mari acordate de statul bulgar ori ceafa lor mai groasa ii ajuta sa fie mai " dastepti"?

#11
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

 Kivu99, on 29 iulie 2013 - 22:22, said:

Vad ca nu s-a mai dezbatut acest subiect...

In toamna anului 2012 am tranzitat Bulgaria ptr a ajunge in Turcia.

Foarte multe campuri cu panouri fotovoltaice pe taramul bulgar.
Sa fie oare subventiile mult mai mari acordate de statul bulgar ori ceafa lor mai groasa ii ajuta sa fie mai " dastepti"?

cel mai probabil birocratia si spagile sunt cele care dau fac diferenta

#12
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
lasa frate solar panelurile te mananca suntech ldk si restu care oricum si ei sunt vai de capu lor. shmenul cu panourile astea e sa ciordesti o finantare si sa prinzi certificate si subventii la shmen, nu sa fabrici. aia ce fabrica sunt cu petice pe cur iar aia cu certificatele se plimba cu bentley

#13
hitman_8787

hitman_8787

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.10.2006
Nu trebuie sa prinzi nici un certificat, acestea se dau. In fine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate