Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Tunisia 2011

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#1
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
In 2011 a fost cineva in excursie in Tunisia ? Daca da, va rugam sa ne dati mai multe amanunte despre tot ce vi s-a parut interesant si nou din punct de vedere turistic, dupa revolutia de la inceputul anului. Orice impresie de calatorie poate fi necesara intr-un anumit moment la oricine viziteaza aceasta frunoasa tara. Va multumesc.

#2
madriann

madriann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.02.2007
Locuiesc aici de mai bine de un an...daca aveti nevoie de ceva informatii, intrebati.
Djerba e singura locatie mai de doamne-ajuta, Tabarka e frumusica dar, fiind in Nord, vremea e cam capricioasa.

#3
pardon

pardon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.08.2009
Mai bine asteptam pina pe 6 iulie si megem cu Kartago sau Best reisen (tot din 6 iulie incepe sa opereze)

Edited by pardon, 26 May 2011 - 10:23.


#4
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010

 madriann, on 26th May 2011, 10:24, said:

daca aveti nevoie de ceva informatii, intrebati.

Salutare ! Nu ai spus in ce localitate traiesti in Tunisia ?
Cum este vremea acum ? Anul trecut am fost in Tunisia la sfarsit lunii mai si era destul de cald pe timpul zilei 30-32gradeC.
Vin turisti in numar mare in statiuni ?

 madriann, on 26th May 2011, 10:24, said:

Djerba e singura locatie mai de doamne-ajuta

Consider ca statiunile Port El Kantaoui si Yasmine Hammamet sunt la fel de frumoase, iar Tunisia o tara care merita explorata.

#5
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
Sunt convins ca multi romani au vizitat in acest an Tunisia cu plecare din Budapesta. Scrieti impresile voastre despre Tunisia pentru anul 2011.

#6
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010
@ madrian
Daca poti, da-mi te rog si mie o varianta cat mai rezonabila de drum pana in Tunisia cu plecare din Romania
Cand te gandesti, ia in calcul doua doamne din care doar una stie o boaba de franceza
Doamnele tre' sa ajunga acolo in toamna, exclus aaaaaaggg ... agenturile de turism ... ca mi-au facut bube verzi ... ptiu' ....
Am o groaza de intrebari .... daca stai acolo .... insa presupun ca nu pot abuza de timpul tau ...

#7
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008

 danagh, on 6th August 2011, 23:07, said:

@ madrian
Daca poti, da-mi te rog si mie o varianta cat mai rezonabila de drum pana in Tunisia cu plecare din Romania
Cand te gandesti, ia in calcul doua doamne din care doar una stie o boaba de franceza
Doamnele tre' sa ajunga acolo in toamna, exclus aaaaaaggg ... agenturile de turism ... ca mi-au facut bube verzi ... ptiu' ....
Am o groaza de intrebari .... daca stai acolo .... insa presupun ca nu pot abuza de timpul tau ...

Cea mai ok varianta de trasport este tot printr-un charter luat de la agentii , macar ai zbor direct ( asta in conditiile in care cum ziceai vrei sa te feresti de un pachet complet avion+hotel)

#8
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010

 adi_ab, on 8th August 2011, 16:18, said:

Cea mai ok varianta de trasport este tot printr-un charter luat de la agentii , macar ai zbor direct ( asta in conditiile in care cum ziceai vrei sa te feresti de un pachet complet avion+hotel)
da, asa ar fi. insa nu stiu daca acel charter va pleca ori nu. a ma baza pe ei ar fi ca si cum as merge la mama mamei omidei omida. ori tocmai asta vreau sa evit, eterna ghicitoare de-a agentia. stii, nu pot sa le spun : doamnelor, avionului ii curge o roata si nu mai poate decola ... ma tot uit cum sunt diversi doritori la un ipotetic zbor intr-o ipotetica zi. nu sunt genul. iti dai seama, cand vreau sa plec eu chiar plec, nu pot contramanda nik-nik. normal, caut varianta optima inclusiv ca pret, da aici e ca dracu' nu-mi iese, m-am trezit cam tarziu ...

#9
keff fatma

keff fatma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2007

 danagh, on 12th August 2011, 22:54, said:

da, asa ar fi. insa nu stiu daca acel charter va pleca ori nu. a ma baza pe ei ar fi ca si cum as merge la mama mamei omidei omida. ori tocmai asta vreau sa evit, eterna ghicitoare de-a agentia. stii, nu pot sa le spun : doamnelor, avionului ii curge o roata si nu mai poate decola ... ma tot uit cum sunt diversi doritori la un ipotetic zbor intr-o ipotetica zi. nu sunt genul. iti dai seama, cand vreau sa plec eu chiar plec, nu pot contramanda nik-nik. normal, caut varianta optima inclusiv ca pret, da aici e ca dracu' nu-mi iese, m-am trezit cam tarziu ...

Charter din Budapesta. Din RO nici o șansă anul acesta. Cred. Aici e liniște. Turiști din Anglia, Franța, Germania, Ungaria, Bulgaria, Cehia, Rusia...mai puțin din RO...s-au speriat ei sau agențiile și-au lăsat deschisă doar portița Bud? De fapt BR că cealaltă, K, are mari probleme pe aici, nerezolvate. Prin urmare veniți și descoperiți Tunisia. Merită.

#10
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010

 keff fatma, on 22nd August 2011, 05:00, said:

Prin urmare veniți și descoperiți Tunisia. Merită.
Asa este ! Tunisia este minunata. Iar Port el Kantaoui ca si locatie mai frumos decat multe locuri cu fitze din Europa. Va recomand aceasta locatie. Eu unul vreau sa revin acolo chiar anul acesta, pentru ca mi-a mai ramas de vizitat ceva, dar numai cu zbor din RO. Am vazut ca cei de la BR au ceva incepand cu sfarsit de septembrie cu Sevenair. Am zburat cu ei anul trecut si este totul bine. Astept mai multe detalii de la cei mai bine informati in privinta zborurilor directe Ro-Tunisia.

#11
Iulianda

Iulianda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2012
madrian
Observ ca topicul e deschis de ceva vreme   :OK:   , eu  acum m-am izbit de necesitatea de a  calatori spre Tunisia . Sunt studenta si am obtinut o bursa de practica de vara in Tunis.  Sunt derutata in ceea ce priveste transportul si putin ma " sperie" faptul ca nu stiu la ce sa ma astept. As dori sa vorbesc mai multe despre acest subiect, imi poti spune cum pot lua legatura cu tine?

#12
madriann

madriann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.02.2007
Alitalia e imbatabila la pret. Si la servicii proaste, de asemenea dar, pentru 2:30 timp efectiv de zbor, merge.
Decolare de pe Otopeni dimineata la 6 AM, ajungi in Tunis la 10 AM locala.
Sau pleci seara la 18:30 si ajungi la miezul noptii, iti recomand sa aranjezi cu hotelul in prealabil pick-up-ul.

Variantele scumpe sunt Lufthansa prin Franfurt si AirFrance prin Paris - pierdere de timp, bani si, in cazul CDG, nervi.
O sa incerc sa iti las o adresa de mail.

Ma minunez cumva - ce bursa ai obtinut aici in Tunis?  :coolspeak:

Edited by madriann, 30 January 2012 - 19:18.


#13
Iulianda

Iulianda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2012

 madriann, on 30th January 2012, 19:18, said:

Alitalia e imbatabila la pret. Si la servicii proaste, de asemenea dar, pentru 2:30 timp efectiv de zbor, merge.
Decolare de pe Otopeni dimineata la 6 AM, ajungi in Tunis la 10 AM locala.
Sau pleci seara la 18:30 si ajungi la miezul noptii, iti recomand sa aranjezi cu hotelul in prealabil pick-up-ul.

Variantele scumpe sunt Lufthansa prin Franfurt si AirFrance prin Paris - pierdere de timp, bani si, in cazul CDG, nervi.
O sa incerc sa iti las o adresa de mail.

Ma minunez cumva - ce bursa ai obtinut aici in Tunis?  :coolspeak:

Te minunezi  :huh:  ? ... si eu m-am minunat   :D:  E o bursa de practica medicala, un program exchange IFMSA (International Federation of Medical Students' Associations)

#14
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008

 Iulianda, on 1st February 2012, 12:33, said:

Te minunezi  :huh:  ? ... si eu m-am minunat   :D:  E o bursa de practica medicala, un program exchange IFMSA (International Federation of Medical Students' Associations)

Salut, am de transmis o intrebare:
cunoaste cineva hotelurile: Lti Mahdia Beach -  4 stele, El Mouradi Hammamet - 5 stele, Nahrawes Hammamet - 4 stele ?

Trebuie sa aleg unul din ele pentru a pleca acolo in 18 sau 25 iulie.
Sunt recunoscator pentru orice precizare si detaliu voi primi, chiar si in afara intrebarii mele, privind intentia mea de concediu.

Multumesc

#15
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010

 idumihai, on 15th March 2012, 13:52, said:

cunoaste cineva hotelurile: Lti Mahdia Beach - 4 stele, El Mouradi Hammamet - 5 stele, Nahrawes Hammamet - 4 stele ?
Resortul El Mouradi Hammamet, doar despre el pot sa iti spun ca e bun si atasez si doua poze. Pe celelalte nu le stiu.

Un charter pentru Tunisia in anul 2012 se va face compania aeriana TUNISAIR EXPRESS.
Plecarile vor avea loc din Bucuresti si Cluj-Napoca, cu incepere din data de 11.04, dupa urmatorul orar provizoriu:
La tur :
-          decolare din Bucuresti ( Otopeni ) ora  14:05 ;
-          aterizare in Tunis ora 15:50  ( ora locala ) .
La retur :
-          decolare din Tunis ora 08:00 ( ora locala ) ;
-          escala la Cluj-Napoca  orele 11:45-12:30 ;
-          aterizare in Bucuresti ( Otopeni ) ora 13:20 .
Bombardierul CRJ-900 cu numele Didon care zbura anii trecuti intre Tunis-Cluj-Tunis si Tunis-Bucuresti-Tunis pentru compania aeriana SEVENAIR, se regaseste in acest an in flota celor de la TUNISAIR EXPRESS.

Attached Files



#16
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
Primul charter ( avion tip Airbus A320, indicativ zbor TUX1655 ) din anul 2012, a plecat din ROMANIA cu destinatia TUNISIA ( aterizare pe aeroport Carthage din capitala Tunis ).
Avionul a aterizat pe aeroportul Henri Coanda la ora 15.05 ( intarziere fata de ora programata 13.10 ), iar decolarea a avut loc azi 11.04.2012 la ora 16.10.

#17
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
Dupa un zbor de peste doua ore, in care a survolat Bulgaria, Macedonia, Albania, Marea Adriatica, Italia, Marea Tireniana si Marea Mediterana, charterul a aterizat pe aeroportul Carthage din Tunis. De saptamana viitoare, mai precis dupa data de 18 aprilie, asteptam impresii de calatorie de la turistii romani care viziteaza Tunisia in anul 2012. Multumim anticipat.

#18
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
Azi la ora 13.26 a aterizat pe Otopeni ( zbor TUX1654 ) charterul Tunis-Bucuresti-Tunis cu intarziere de o ora, decoland la ora 14.45. Se pare ca a devenit saptamanal acest zbor, in ziua de miercuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate