Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Circumcizia si sectele solascripturiste!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#1
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011
FACEREA cap. 17

11. Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi.

___________________________________________________

Dupa principiul Sola Scriptura, sectarii solascripturisti ar trebui sa se circumcida. O fac sau nu? Daca nu o fac, atunci Sola Scriptura e un mare bluf? De ce nu respecta solascripturistii Biblia?

#2
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Mattachine, on 16th May 2011, 19:30, said:

FACEREA cap. 17

11. Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi.

___________________________________________________

Dupa principiul Sola Scriptura, sectarii solascripturisti ar trebui sa se circumcida. O fac sau nu? Daca nu o fac, atunci Sola Scriptura e un mare bluf? De ce nu respecta solascripturistii Biblia?
Respecta, stimabile, insa capul sec al unor nemernici izoleaza un singur vers de restul Scripturii si fac doctrina, indiferent daca concluzia lor contrazice alte versuri.
Citeste Romani 2 si poate vei intelege. Poate......

#3
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Mattachine, on 16th May 2011, 19:30, said:

FACEREA cap. 17

11. Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi.

___________________________________________________

Dupa principiul Sola Scriptura, sectarii solascripturisti ar trebui sa se circumcida. O fac sau nu? Daca nu o fac, atunci Sola Scriptura e un mare bluf? De ce nu respecta solascripturistii Biblia?


Ești evreu?  Versetul citat de tine arată clar că acela avea să fie "semnul legământului dintre Dumnezeu și evrei".  

(Psalmul 147:19–20) . . .Îi spune cuvântul său lui Iacob, dispozițiile și hotărârile sale judecătorești, lui Israel. 20 El n-a făcut așa cu nicio altă națiune, ele n-au cunoscut hotărârile sale judecătorești. Lăudați-l pe Iah!

#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Mattachine, on 16th May 2011, 19:30, said:

FACEREA cap. 17

11. Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi.

___________________________________________________

Dupa principiul Sola Scriptura, sectarii solascripturisti ar trebui sa se circumcida. O fac sau nu? Daca nu o fac, atunci Sola Scriptura e un mare bluf? De ce nu respecta solascripturistii Biblia?
Sola Scriptura presupune citirea restului Scripturii si tragerea unei concluzii astfel incat ea sa nu contrazica NIMIC ALTCEVA din Scriptura.

    Faptele Apostolilor 21:21
    Dar ei au auzit despre tine că înveți pe toți Iudeii, cari trăiesc printre Neamuri, să se lepede de Moise, că le zici să nu-și taie copiii împrejur, și să nu trăiască potrivit cu obiceiurile.
  
    1 Corinteni 7:18
    Dacă cineva a fost chemat pe cînd era tăiat împrejur, să rămînă tăiat împrejur. Dacă cineva a fost chemat pe cînd era netăiat împrejur, să nu se taie împrejur.
    
    Galateni 2:3
    Nici chiar Tit, care era cu mine, măcar că era Grec, n'a fost silit să se taie împrejur,

Te-ai baga exact unde nu-ti place, stimabile: la Scriptura. Si te arzi imediat, pt ca este deosebit de usor sa gasesc versurile care te arata de idolatru murdar.

#5
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011
Ahaaaaaaaaaa. E pt. evrei zisa chestia aia?
Dar asta nu tot pt. evrei este zisa?

DEUTERONOMUL 5

1. În vremea aceea a chemat Moise tot Israelul și le-a zis: "Ascultă, Israele, poruncile și legile pe care le voi rosti eu astăzi în auzul urechilor voastre: învățați-le și siliți-vă să le pliniți.  
2. Domnul Dumnezeul vostru a încheiat cu voi legământ în Horeb.  
3. Legământul acesta nu a încheiat Domnul cu părinții noștri, ci cu noi, cei ce suntem astăzi cu toții vii aici.  
4. Față către față a grăit Domnul cu voi din mijlocul focului de pe munte;  
5. Iar eu am stat în vremea aceea între Domnul și între voi, ca să vă spun Cuvântul Domnului, căci voi v-ați temut de foc și nu v-ați suit în munte,  
6. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-am scos din pământul Egiptului, din casa robiei.  
7. Să nu ai alți dumnezei afară de Mine.  
8. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a celor ce sunt sus în cer, sau jos pe pământ, sau în apă și sub pământ.  
9. Să, nu te închini lor, nici să le slujești,
căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos, Care pedepsește vina părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc.  


________________________________________

Cu alte cuvinte solaScriptura = SOLA IPOCRIZIA  :thumbup:

#6
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

8. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a celor ce sunt sus în cer, sau jos pe pământ, sau în apă și sub pământ.

Deci neamurile pot sa se inchine la dracu ,nu ?Da-i inainte tovarase ...

#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Mattachine, on 18th May 2011, 19:41, said:

Ahaaaaaaaaaa. E pt. evrei zisa chestia aia?
Dar asta nu tot pt. evrei este zisa?

DEUTERONOMUL 5

1. În vremea aceea a chemat Moise tot Israelul și le-a zis: "Ascultă, Israele, poruncile și legile pe care le voi rosti eu astăzi în auzul urechilor voastre: învățați-le și siliți-vă să le pliniți.  
2. Domnul Dumnezeul vostru a încheiat cu voi legământ în Horeb.  
3. Legământul acesta nu a încheiat Domnul cu părinții noștri, ci cu noi, cei ce suntem astăzi cu toții vii aici.  
4. Față către față a grăit Domnul cu voi din mijlocul focului de pe munte;  
5. Iar eu am stat în vremea aceea între Domnul și între voi, ca să vă spun Cuvântul Domnului, căci voi v-ați temut de foc și nu v-ați suit în munte,  
6. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-am scos din pământul Egiptului, din casa robiei.  
7. Să nu ai alți dumnezei afară de Mine.  
8. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a celor ce sunt sus în cer, sau jos pe pământ, sau în apă și sub pământ.  
9. Să, nu te închini lor, nici să le slujești,
căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos, Care pedepsește vina părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc.  


________________________________________

Cu alte cuvinte solaScriptura = SOLA IPOCRIZIA  :thumbup:

Marele crestin ar trebui sa citeasca si NT unde scrie clar ca icoana este idolatrie:

Romani 1

23și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și tîrîtoare.

Asta nu o citesti, nu?

#8
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 zexelica, on 18th May 2011, 20:27, said:


Aia nu e Biblia, omule, aia e o carte falsa si pacatoasa, ratacitoare, in care cred numai sectarii, e un fals notoriu stiut de toata lumea facut de Cornilescu. Uite adevarata Biblie, si uite ce sta scris:

23. Și au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios și al păsărilor și al celor cu patru picioare și al târâtoarelor.  

In afara de asta trebuie sa si intelegi sensul acestor cuvinte nu sa scoti din context si sa prezinti un citat izolat. Este vb. de cu totul altceva acolo. Este vb. de indepartarea de la credinta si caderea omului in pofte trupesti, destrabalare, desfrau, lacomii, necredinta, si alte pacate. Asta semnifica chipul omului stricacios.
Icoanele ortodoxe nu reprezinta chipul omului stricacios ci Chipul Lui Dumnezeu, pe care ni l-a oferit noua oamenilor cand s-a intrupat.

Epistola catre coloseni 1:15
15. Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura.

Cum poti spune ca e idolatrie sa te inchini Chipului Lui Dumnezeu?

#9
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

Cum poti spune ca e idolatrie sa te inchini Chipului Lui Dumnezeu?

Si Isus carui chip s-a inchinat fiule ? :naughty:

#10
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 ady_maris, on 18th May 2011, 21:16, said:

Si Isus carui chip s-a inchinat fiule ? :naughty:

Iisus este Dumnezeu (Fiul) sectarule. :console:

#11
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Mattachine, on 18th May 2011, 19:44, said:

Aia nu e Biblia, omule, aia e o carte falsa si pacatoasa, ratacitoare, in care cred numai sectarii, e un fals notoriu stiut de toata lumea facut de Cornilescu. Uite adevarata Biblie, si uite ce sta scris:



Cum poti spune ca e idolatrie sa te inchini Chipului Lui Dumnezeu?

Numai ca infatisarea este alta:

Apocalipsa 1:16  In mana dreapta tinea sapte stele. Din gura Lui iesea o sabie ascutita cu doua taisuri, si fata Lui era ca soarele, cand straluceste in toata puterea lui.

Daniel 10:6  Trupul lui era ca o piatra de hrisolit, fata ii stralucea ca fulgerul si ochii ii erau niste flacari ca de foc; dar bratele si picioarele semanau cu niste arama lustruita, si glasul lui tuna ca vuietul unei mari multimi.


Pina una alta tu pupi icoane clar:

ΠΡΟΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ 1:23 Greek NT: Greek Orthodox Church
καὶ ἤλλαξαν τὴν δόξαν τοῦ ἀφθάρτου Θεοῦ ἐν ὁμοιώματι εἰκόνος φθαρτοῦ ἀνθρώπου καὶ πετεινῶν καὶ τετραπόδων καὶ ἑρπετῶν.

εἰκόνος = icoana

#12
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 Mattachine, on 16th May 2011, 19:30, said:

FACEREA cap. 17

11. Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi.

___________________________________________________

Dupa principiul Sola Scriptura, sectarii solascripturisti ar trebui sa se circumcida. O fac sau nu? Daca nu o fac, atunci Sola Scriptura e un mare bluf? De ce nu respecta solascripturistii Biblia?

.....pt. ca scrie in NT ca circumcizia , jertfele de animale sau de mancare , sunt abrogate odata ce Jertfa lui
Hristos a fost adusa.....mai citeste si tu..... :coolspeak:

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Mattachine, on 18th May 2011, 20:44, said:

Aia nu e Biblia, omule, aia e o carte falsa si pacatoasa, ratacitoare, in care cred numai sectarii, e un fals notoriu stiut de toata lumea facut de Cornilescu. Uite adevarata Biblie, si uite ce sta scris:
Stimabile, stiu ca esti ignorant. Stii, totusi, ce inseamna koine?

#14
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

 zexelica, on 19th May 2011, 02:34, said:

Stimabile, stiu ca esti ignorant. Stii, totusi, ce inseamna koine?

koine ?Ortodocsii cred ca e ceva moneda de schimb interconfesional ,sau marca inregistrata de bere ?! :thumbup:

#15
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011
M-am gandit la alta chestie, nu vreau sa fac topic separat desi ar trebui, poate fac, dar in Biblie nu se mentioneaza nimic de igiena. Si anume nu se spune ca Iisus ar fi facur dus sau s-ar fi spalat pe dinti.
Asta inseamna ca SOLASCRIPTURISTII NU FAC DUS SI NICI NU SE SPALA PE DINTI? Jeeez  :puke:

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci recunosti ca Romani 1:23 va acuza direct de idolatrie cu icoanele alea care reprezinta oameni shashii, chiori si cu farfurii in cap? :lol:

#17
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 zexelica, on 20th May 2011, 21:01, said:


Deci recunosti ca nu faci dus si nici nu te speli pe dinti ca oricare solascripturist ce se respecta?  :roflmaofast:

_________________
minciuni sectaresti, acolo e vb. despre cu totul altceva, nu despre icoane :console:

Edited by Mattachine, 20 May 2011 - 20:05.


#18
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006
[quote name='Mattachine' date='20th May 2011, 21:04' post='9907129']
[quote name='zexelica' post='9907116' date='20th May 2011, 21:01']

Deci recunosti ca nu faci dus si nici nu te speli pe dinti ca oricare solascripturist ce se respecta?  :roflmaofast:

_________________


Tu crezi ca zexe e un monah sola scriptura ?El e maestru in koine si ghicit in numerologie biblica ,taica .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate