Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Martin Luther, ''inventatorul'' de secte, despre Maica Domnului!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011
Ne rugam Domnului sa ne dea o intelegere corecta a acestui Magnificat, care sa conste nu in cuvinte stralucite,ci intr-o viata luminata,in trup si suflet. Sa ne ingaduiasca Hristos acest lucru,prin MIJLOCIREA si de dragul iubitei sale Maici,Maria!Amin(p. 355)

Fie ca gingasa Nascatoare de Dumnezeu SA-MI FACA ROST de spiritul intelepciunii,profitabil si complet,pentru a expune acest imn al Ei (p. 298)


Luther respinge acuzatiile aduse la adresa lui:

A fost pusă în circulație o nouă minciună cu privire la mine. Se zice că, prin predică și prin scris, aș fi afirmat că Maria, Maica lui Dumnezeu nu a fost fecioară nici înainte, nici după ce I-a dat naștere lui Hristos, ci că aș fi spus că L-a zămislit pe Hristos de la Iosif și că ar fi avut mai mulți copii după aceasta. - Martin Luther, "That Jesus Christ Was Born a Jew", in Luther's Works, vol. 45, ed. Walther I. Brand, 1962, Muhlenberg Press, p.199.


Forma de exprimare folosită de Matei este cea comună, cum aș zice eu: 'Faraon nu l-a crezut pe Moise până ce s-a înecat în Marea Roșie.' De aici nu rezultă că Faraon l-a crezut mai târziu, după ce s-a înecat; dimpotrivă, înseamnă că nu a crezut niciodată. Și iarăși: Marea Roșie l-a înconjurat pe Faraon până să apuce să treacă. Nici de aici nu rezultă că Faraon a reușit mai târziu să treacă Marea Roșie, ci că nu a trecut-o deloc. Tot astfel, când Matei zice: 'Și s-a aflat purtând în pântece, până să fi fost ei împreună', nu rezultă că ulterior Maria ar fi avut relații cu Iosif, ci că acest lucru nu s-a întâmplat niciodată. - Martin Luther, "That Jesus Christ Was Born a Jew", in Luther's Works, vol. 45, ed. Walther I. Brand, 1962, Muhlenberg Press, p. 212.
http://www.womenreli...magnificat.html

_______________________________________________

Se pare ca M. Luther avea o alta parere despre relatia dintre om si divinitate, cat si despre fecioria Mamei Lui Dumnezeu. Eu am citit undeva ca se inchina si la icoane, voi cauta maine mai mult...
De ce sectarii de azi nu respecta ''inventatorul'' lor?

#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Dumnezeu nu este omofil, ca sa lase vreo pamanteanca gravida.
Este blasfemie sa spui ca Dumnezeu a lasat o pamanteanca gravida.
Este ca si cum ai spune, ca e normal ca un om sa faca sex cu o gorila.

#3
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

View PostSorin84k, on 15th May 2011, 05:42, said:

Este blasfemie sa spui ca Dumnezeu a lasat o pamanteanca gravida.
Este ca si cum ai spune, ca e normal ca un om sa faca sex cu o gorila.

Ce-ai omule despre ce vb.?  

Matei 1
18. Iar nașterea lui Iisus Hristos așa a fost: Maria, mama Lui, fiind logodită cu Iosif, fără să fi fost ei înainte împreună, s-a aflat având în pântece de la Duhul Sfânt.  
19. Iosif, logodnicul ei, drept fiind și nevrând s-o vădească, a voit s-o lase în ascuns.  
20. Și cugetând el acestea, iată îngerul Domnului i s-a arătat în vis, grăind: Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logodnica ta, că ce s-a zămislit într-însa este de la Duhul Sfânt.


E blasfemie ce zice Biblia?  :console:

#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMattachine, on 15th May 2011, 04:16, said:

[i]Ne rugam Domnului sa ne dea o intelegere corecta a acestui Magnificat, care sa conste nu in cuvinte stralucite,ci intr-o viata luminata,in trup si suflet. Sa ne ingaduiasca Hristos acest lucru,prin MIJLOCIREA si de dragul iubitei sale Maici,Maria!Amin(p. 355)
Stimabile, unde scrie ca mortii mijlocesc pt cei vii? Nu ai niciun vers proba.

#5
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

View Postzexelica, on 15th May 2011, 18:17, said:

Stimabile, unde scrie ca mortii mijlocesc pt cei vii? Nu ai niciun vers proba.

Intreaba-l pe Luther...
De ce Luther atunci totusi o facea? Sau saracu`nu cunoastea scrierile cum le cunosti numai si numai tu?

Pr. Arsenie Boca le spunea pocaitilor ca vor ajunge cu Biblia in mana in iad. Tare dreptate avea.

Unde-i versetu`unde-i  versetu` unde-i versetu`din cartea aia pe care mi-am facut-o IDOL SI AM PUS-O MAI PRESUS DE DUMNEZEU. Versetu`e in SFANTA TRADITIE din care a izvorat idolul tau.

Edited by Mattachine, 15 May 2011 - 17:37.


#6
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMattachine, on 15th May 2011, 18:21, said:

Intreaba-l pe Luther...
De ce Luther atunci totusi o facea? Sau saracu`nu cunoastea scrierile cum le cunosti numai si numai tu?

Pr. Arsenie Boca le spunea pocaitilor ca vor ajunge cu Biblia in mana in iad. Tare dreptate avea.
Stimabile, am aceeasi parere despre Luther ca si despre tembelul de Arsenie Bucă.
Te-am intrebat despre ce zice Dumnezeu despre subiect. Iar raspunsul il gasim numai in Scriptura.
Ai sau nu PROBA BIBLICA?

#7
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

View Postzexelica, on 16th May 2011, 00:25, said:


Dear sectar, de ce vorbesti asa despre persoane pe care nu le-ai cunoscut si carora nu le-ai fi ajuns nici pana la glezna, dpdv teologic desigur. Cine te-a educat asa?


Evrei 13
7. Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința.

Apocalipsa 5
8. Și când a luat cartea, cele patru ființe și cei douăzeci și patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută și cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților.

#8
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,187
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMattachine, on 15th May 2011, 04:16, said:

Se pare ca M. Luther avea o alta parere despre relatia dintre om si divinitate, cat si despre fecioria Mamei Lui Dumnezeu. Eu am citit undeva ca se inchina si la icoane, voi cauta maine mai mult...
De ce sectarii de azi nu respecta ''inventatorul'' lor?
Luther a fost cea mai mare personalitate a mileniului trecut.
Dar a fost, desigur, tributar epocii in care a trait.
Neoprotestantii de azi nu il au pe Luther drept model.
Sper ca nici ortodocsii pe Mihail Cerularie, inventatorul sectei lor.

Si neoprotestantii si ortodocsii ar trebui sa-L aiba drept model pe Isus Hristos. Si pe apostolii Lui.

#9
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

View PostSfantul Jakob, on 16th May 2011, 15:51, said:

Si neoprotestantii si ortodocsii ar trebui sa-L aiba drept model pe Isus Hristos. Si pe apostolii Lui.

Nu exista Isus Hristos. Ci Iisus Hristos. Iar eu pe isus-ul tau nu-l cunosc.

#10
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMattachine, on 16th May 2011, 16:59, said:

Nu exista Isus Hristos. Ci Iisus Hristos. Iar eu pe isus-ul tau nu-l cunosc.

Nu e vorba despre Iisus sau Isus ,de fapt era Yehsuah .Asa ca nici eu nu-i recunosc pe cei doi IISUSI .

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMattachine, on 16th May 2011, 01:38, said:

Dear sectar, de ce vorbesti asa despre persoane pe care nu le-ai cunoscut si carora nu le-ai fi ajuns nici pana la glezna, dpdv teologic desigur. Cine te-a educat asa?
Stimabile, jigodia aia, senică bucă, a lovit o femeie peste gura cu un lemn si sustinea ca a scos diavolul din ea!!!!! Un cretin!!!

#12
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

View Postzexelica, on 16th May 2011, 20:02, said:


Pai a facut un bine. Voiai sa lase diavolul in ea? A salvat sectanta de la diavol. Asa si Pr. Cleopa cand a venit o sectanta baptista la ea ii zicea fa crucea, ea zicea pai nu pot, el fa crucea femeie sa alungi pe diavolul de la tine, ea nu si nu. A luat mana sectantei si a facut el cruce la sectanta. Dupa aia sectanta a zis ca se simte eliberata. Astea-s marturii de-ale sectantilor intorsi la dreapta-credinta. Doar nu vrei sa lasam pe divol in sectanti... :nonobad:

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMattachine, on 16th May 2011, 20:07, said:

Pai a facut un bine. Voiai sa lase diavolul in ea? A salvat sectanta de la diavol. Asa si Pr. Cleopa cand a venit o sectanta baptista la ea ii zicea fa crucea, ea zicea pai nu pot, el fa crucea femeie sa alungi pe diavolul de la tine, ea nu si nu. A luat mana sectantei si a facut el cruce la sectanta. Dupa aia sectanta a zis ca se simte eliberata. Astea-s marturii de-ale sectantilor intorsi la dreapta-credinta. Doar nu vrei sa lasam pe divol in sectanti... :nonobad:
Acel Benny Hill in sutana al crestinismului poate a mai bagat 1000 de draci, stimabile. Mascariciul acela care visa lupte cu diavoli nu a putut scoate niciodata vreun diavol, pt ca propovaduia o ALTA Evanghelie, ce nu putea fi binecuvantata de Dumnezeu, deci nimeni nu putea deveni salvat.

Ia vezi homosexualul asta cu ce se lauda ca scoate diavolii :lol:

#14
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,187
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMattachine, on 16th May 2011, 16:59, said:

Nu exista Isus Hristos.
Hm, asa se  explica multe din postarile tale.

Fiule, e bine macar ca iti recunosti necredinta.
Mai ai o sansa: pocainta si credinta in Isus.

#15
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

View PostSfantul Jakob, on 17th May 2011, 18:53, said:


Eu nu sunt fiul tau. Si necredinta in Iisus Hristos ti-o recunosti si manifesti, in consecinta, tu prin ratacirile sectare de care dai dovada. Sectarii nu au pe Iisus Hristos, ci pe Isus ( :devilred: ) , iar eu pe zeul asta facut de minte de om nu-l cunosc si nici nu vreau, deci ma bucur ca-mi manifest necredinta in acest Isus ( :devilred: ) al vostru.

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMattachine, on 17th May 2011, 19:12, said:

Eu nu sunt fiul tau. Si necredinta in Iisus Hristos ti-o recunosti si manifesti, in consecinta, tu prin ratacirile sectare de care dai dovada. Sectarii nu au pe Iisus Hristos, ci pe Isus ( :devilred: ) , iar eu pe zeul asta facut de minte de om nu-l cunosc si nici nu vreau, deci ma bucur ca-mi manifest necredinta in acest Isus ( :devilred: ) al vostru.
Vad ca popa ala de "scotea diavoli" cu pârțul va infirma povestile iscusite despre fuga diavolului de icoane, apa sfanta si maslu. Chiar ca nu ai ce sa comentezi!

Iar, vad ca tot o tii in ignoranta ta, marginit fiind de brosuricile murdare ale bisericii: Isus este corect. Daca vrei sa pui si al doilea "i", atunci scrie corect si HRISTOU, stimabile. Insa, nu cred ca respectarea adevarul biblic te impinge pe tine la asemenea zel, ci apararea doctrinei false a bisericii tale.

#17
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

View Postzexelica, on 17th May 2011, 21:05, said:


Marcu
1. Începutul Evangheliei lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,  

sursa: BIBLIA ORTODOXA.

____________________________________________________________________

Iisus este Fiul Lui Dumnezeu. Isus este un nume evreiesc, deci mie imi indica o persoana de sex masculin fie de etnie iudaica, fie de religie mozaica, fie asa au considerat ai sai parinti sa-i puna numele nefiind nici etnic evreu si nici ca religie. Cu alte cuvinte un...om.
Pt. tine acest om este Dumnezeu pt. mine dupa dreapta credinta crestina adica ortodoxia acest individ este un dumnezeu mort ca multi altii, un idol fals nascocit in mintile ratacite ale sectarilor cu de la satan obladuire... :console:

le: Mai nou am observat ca unele secte nou aparute uziteaza ortografia ortodoxa folosind Iisus in loc de specificul sectar Isus ca sa insele ortodocsii, pt. racolare la zeciuiala :lol: . Diavolul nu sta niciodata locului.

Edited by Mattachine, 17 May 2011 - 20:26.


#18
skiorull

skiorull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.12.2010
[/quote]

vorbe si iar vorbe . mai bine ai pune mintea sa caute adevarul si genunchiul in fata lui dumnezeu . doar el poate sa-ti spuna care e calea cea dreapta ,nicidecum luter sau alt om .
restul sunt doar motive de scandal care stii bine de la cine vin .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate