Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Prof. Dr. in teologie s-a convertit la credinta cea dreapta!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011
Am foarte multe dezamăgiri cu privire la Biserica Luterană. Dar, uitându-mă înapoi, văd și foarte multe elemente pozitive.Luteranismul are multe lucruri pozitive, dar nu are plinătatea Ortodoxiei
Cum v-ați simțit după ce ați primit Mirungerea?


Am simțit că m-am întors acasă.

....................................
Părintele Daniel Benga, prodecan al Facultății de Teologie din București, ne-a spus câteva cuvinte despre domnul profesor Karl Christian Felmy, căruia i-a fost ucenic în timpul studiilor:
..''profesorul Karl Christian Felmy a regândit întreaga structură a dogmaticii ortodoxe, întemeind-o pe experiența liturgică și ascetică a Sfinților Părinți.De asemenea, a evaluat întreaga tradiție liturgică a Bisericii Ortodoxe, considerând-o cea mai normativă și vie interpretare a Sfintei Scripturi''.


http://www.ziarullum...-Ortodoxie.html



-----------------------------
Daca un profesor doctor in teologie si-a dat seama de faptul ca ortodoxia este adevaratul crestinism, ce mai pot spune ceilalti sectanti in sprijinul sectelor lor? Asta mi se pare argumentul suprem: un sectant care intreaga lui viata a studiat crestinismul sa-si dea seama intr-un final (cam tarziu totusi) de erezia, de ratacirea si de pacatul in care isi traia viata si sa se intoarca la dreapta credinta, ceea ce dovedeste pt. a mia oara faptul ca exista doar o singura religie crestina si o singura Biserica a lui Iisus: ORTODOXIA.
Voi ce argumente aveti?

#2
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Voi astia care va urcati pe toate gardurile ca sa strigati una si alta indiferent de subiect ar trebui sa intelegeti ca o convertire se face cu sufletul si nu cu argumente pro/contra.

Tu personal, esti convins sau nu? De ce ai nevoie de dovezi? Cu ce te incalzeste ca eu sau altul trecem dintr-o parte sau alta a baricadei numai ca asa am vazut la X, fie el nu stiu ce somitate? Tu crezi ca Iisus Hristos isi doreste o turma de oi fara gandire care se misca incoace si incolo dupa cum face berbecul din fruntea turmei? De ce atunci a mai fost creat omul?
Daca ai o adevarata credinta in tine, daca simti ca Domnul tau e cu tine in orice imprejurare, poti sa locuiesti si in mijlocul Bagdadului si sa fi fericit. Altfel, daca ai nevoie ca cei din jurul tau sa gandeasca la fel, inseamna ca acea credinta interioara se clatina rau de tot.

#3
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 Mattachine, on 15th May 2011, 04:00, said:

Daca un profesor doctor in teologie si-a dat seama de faptul ca ortodoxia este adevaratul crestinism,

Parerea mea este ca "adevaratul crestinism" este iudaismul lui Hristos.

#4
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
1 singur argument BIBLIA citeste BIBLIA  si daca acolo gasesti toate "regulile" si liturghiile si dogmele din ritualurile ortodoxe , si preconceptiile si alea alea apoi zbiara
ps cel mai negru moment din istoria adevaratului crestinism a fost cand l-au declarat religie oficiala romanii si apoi l-au bagat pe gatul "paganilor" si cum zicea akeem daca sufletu nu e ok poti sa fii si popa/papa etc ca tot nu faci nimic

#5
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 botelucian, on 15th May 2011, 08:42, said:

1 singur argument BIBLIA citeste BIBLIA  si daca acolo gasesti toate "regulile"
Pai tocmai asta era ideea ca nu citirea Biblie, ci intelegerea Bibliei si mai cu seama punerea in practica a intelegerii.
Protestantilor la ce le foloseste ca recita din Biblie pe de rost?

#6
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

 Mattachine, on 15th May 2011, 03:00, said:

Am foarte multe dezamăgiri cu privire la Biserica Luterană. Dar, uitându-mă înapoi, văd și foarte multe elemente pozitive.Luteranismul are multe lucruri pozitive, dar nu are plinătatea Ortodoxiei
Cum v-ați simțit după ce ați primit Mirungerea?


Am simțit că m-am întors acasă.

....................................
Părintele Daniel Benga, prodecan al Facultății de Teologie din București, ne-a spus câteva cuvinte despre domnul profesor Karl Christian Felmy, căruia i-a fost ucenic în timpul studiilor:
..''profesorul Karl Christian Felmy a regândit întreaga structură a dogmaticii ortodoxe, întemeind-o pe experiența liturgică și ascetică a Sfinților Părinți.De asemenea, a evaluat întreaga tradiție liturgică a Bisericii Ortodoxe, considerând-o cea mai normativă și vie interpretare a Sfintei Scripturi''.


http://www.ziarullum...-Ortodoxie.html



-----------------------------
Daca un profesor doctor in teologie si-a dat seama de faptul ca ortodoxia este adevaratul crestinism, ce mai pot spune ceilalti sectanti in sprijinul sectelor lor? Asta mi se pare argumentul suprem: un sectant care intreaga lui viata a studiat crestinismul sa-si dea seama intr-un final (cam tarziu totusi) de erezia, de ratacirea si de pacatul in care isi traia viata si sa se intoarca la dreapta credinta, ceea ce dovedeste pt. a mia oara faptul ca exista doar o singura religie crestina si o singura Biserica a lui Iisus: ORTODOXIA.
Voi ce argumente aveti?

pai din ce citezi matale nu rezulta ca protestantismul ar fi, in opinia d-lui Benga, vreun pacat sau vreo ratacire ci doar ca nu are plinatatea ortodoxiei. asta ar fi un prim argument logic.

#7
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
La batranete mai toti o iau razna si sunt de inteles ratacirile de gen dar ca tanar tb sa ai ceva defect major in creierash ca sa mai crezi in 2011 in isus&co...

#8
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 timpuri_noi, on 15th May 2011, 15:11, said:

pai din ce citezi matale nu rezulta ca protestantismul ar fi, in opinia d-lui Benga, vreun pacat sau vreo ratacire ci doar ca nu are plinatatea ortodoxiei. asta ar fi un prim argument logic.

E vb. de convertirea lui Karl Felmy mare teolog crestin, si cine a zis ca protestantismul e pacat? Despre ce vb.?
Subiectul era ca daca pana si un teolog de importanta mondiala si-a dat seama ca ortodoxia este dreapta credinta, restul sunt rataciri... :uhuhno: pt. mine cel putin e o dovada...

 botelucian, on 15th May 2011, 08:42, said:

1 singur argument BIBLIA citeste BIBLIA  si daca acolo gasesti toate "regulile" si liturghiile si dogmele din ritualurile ortodoxe , si preconceptiile si alea alea apoi zbiara
ps cel mai negru moment din istoria adevaratului crestinism a fost cand l-au declarat religie oficiala romanii si apoi l-au bagat pe gatul "paganilor" si cum zicea akeem daca sufletu nu e ok poti sa fii si popa/papa etc ca tot nu faci nimic

De unde stii tu ca sufletul lui Felmy nu-i ok? Biblia este un produs al crestinismului primar adica ortodox. A izvorat din Traditie. Stiu ca doare adevarul dar asta este, nu ne putem minti  :console:


 belogerer, on 15th May 2011, 15:25, said:

La batranete mai toti o iau razna si sunt de inteles ratacirile de gen dar ca tanar tb sa ai ceva defect major in creierash ca sa mai crezi in 2011 in isus&co...

Nu se aplica in cazul asta. Omul a fost de mic, de tanar credincios, numai ca la batranete la maturitatea sufletului si ratiunii si-a dat seama de ratacirile tineretii.

 akeem, on 15th May 2011, 08:01, said:

Cu ce te incalzeste ca eu sau altul trecem dintr-o parte sau alta a baricadei numai ca asa am vazut la X, fie el nu stiu ce somitate?

Dar cine a zis ca pe mine ma intereseaza pe ce parte a baricadei stai tu? Crezi ca ma intereseaza daca vei ajunge in iad? Nu. :nonobad:

#9
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007

 Mattachine, on 15th May 2011, 16:41, said:

Dar cine a zis ca pe mine ma intereseaza pe ce parte a baricadei stai tu? Crezi ca ma intereseaza daca vei ajunge in iad? Nu. :nonobad:
tocmai aici e problema , un pic ar trebui sa ne intereseze daca ceilalti vor merge in iad sau nu , trebuie sa-i iubesti si pe ceilalti ca si pe tine si daca pe tine te vrei mantuit (ca despre asta e vorba ) nu il vrei si pe vecinu varu , baba aia naspa din colt etc
ca sa termin ca nu-mi place sa vb
Dumnezeu este dragoste , daca Il avem cu noi trebuie sa avem dragoste dar la capitolul asta cadem examenu
scuze daca am deranjat pe cinva

#10
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 botelucian, on 15th May 2011, 17:15, said:


Pai ma intereseaza binele unuia de langa mine, dar ce treaba am eu cu mantuirea lui? Sunt chestii diferite.

#11
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

 Mattachine, on 15th May 2011, 16:41, said:

E vb. de convertirea lui Karl Felmy mare teolog crestin, si cine a zis ca protestantismul e pacat? Despre ce vb.?
Subiectul era ca daca pana si un teolog de importanta mondiala si-a dat seama ca ortodoxia este dreapta credinta, restul sunt rataciri... :uhuhno: pt. mine cel putin e o dovada...

pai domnul Benga ne spune ca a intalnit multe lucruri bune si la protestanti. cineva care ar rationa dupa aceeasi logica cu tine ar putea sa spuna ca domnul Benga a ales ortodoxia dupa criterii care tin nu de rataciri sau nerataciri ci de o anumita inclinatie sufleteasca subiectiva a dansului...ca doar nu crezi ca in interiorul ortodoxiei toate sunt bune si frumoase si ca n-ar exista nici o pricina de dezamagire...

#12
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 timpuri_noi, on 15th May 2011, 17:20, said:

pai domnul Benga ne spune ca a intalnit multe lucruri bune si la protestanti. cineva care ar rationa dupa aceeasi logica cu tine ar putea sa spuna ca domnul Benga a ales ortodoxia dupa criterii care tin nu de rataciri sau nerataciri ci de o anumita inclinatie sufleteasca subiectiva a dansului...ca doar nu crezi ca in interiorul ortodoxiei toate sunt bune si frumoase si ca n-ar exista nici o pricina de dezamagire...

Mai omule, ia de mai citeste o data, si vezi ca nu-i vb. de convertirea lui Benga ci a unui teolog strain Karl Felmy, ce sa aleaga Benga ca Benga era deja ortodox.

Cat despre logica mea, mai bine vezi-ti de-a ta, unu la mana, doi nu exista adevar sau mantuire in afara Bisericii Ortodoxe:

5. Cine se poate mantui?
Orice om se poate mantui, daca indeplineste conditiile mantuirii. Caci Dumnezeu nu impiedica pe nimeni de la mantuire, ci "voieste ca toti oamenii sa se mantuiasca si sa vina la cunostinta adevarului" (1 Timotei 2, 4).

6. Care sunt conditiile mantuirii?
Conditiile mantuirii sunt: harul dumnezeiesc, credinta si faptele bune. Adica acela se mantuieste care face parte din adevarata Biserica, unde se poate impartasi de dumnezeiescul har, prin Sfintele Taine, unde dobandeste dreapta credinta in adevarul mantuitor si unde este indrumat sa savarseasca fapte bune.

Primirea harului dumnezeiesc este de neaparata trebuinta pentru mantuire, fiindca insusi Mantuitorul ne spune: "Fara de mine nu puteti face nimic" (Ioan 15, 5), iar Sfantul Apostol Pavel zice: "In har sunteti mantuiti" (Efeseni 2, 5); credinta este si ea de neaparata trebuinta, fiindca "fara credinta este cu neputinta a placea lui Dumnezeu" (Evrei 11, 6) si "cel ce nu va crede se va osandi" (Marcu 16, 16); si tot asa de neaparata trebuinta sunt si faptele bune, caci "credinta fara de fapte este moarta" (Iacob 2, 26); iar cei "ziditi intru Hristos spre fapte bune" sunt ziditi (Efeseni 2, 10).


7. Unde se gaseste adevarul care duce la mantuire?
Adevarul care duce la mantuire se gaseste in Biserica Ortodoxa, care este "stalp si temelie adevarului" (1 Timotei 3, 15), ea pastrand si propovaduind fara nici o schimbare adevarul dumnezeiesc asa cum l-a invatat Domnul nostru Iisus Hristos, cum l-au raspandit in lume Sfintii Apostoli, cum l-au talmacit Sfintii Parinti si cum l-au aratat sfintele sinoade a toata lumea.

Lasa ecumenismu`asta prostesc ca-i la moda vezi doamne. Pr. Cleopa, Pr. Arsenie, Pr. Staniloae gresesc cand zic ca ecumenismul e erezia secolului nostru si ai tu dreptate nu?

Canonul 45 al Sf. Apostoli spune ca daca preotii numa`se roaga cu ereticii sa se afuriseasca. Si tu spui ca vai cat de misto e sa fii eretic?

Pre omul eretic dupa intaia si a doua mustrare paraseste-l stiind ca s-a indaratnicit unul ca acela si pacatuieste fiind singur de sine osandit. Tit 3:10

 timpuri_noi, on 15th May 2011, 17:20, said:

ca doar nu crezi ca in interiorul ortodoxiei toate sunt bune si frumoase si ca n-ar exista nici o pricina de dezamagire...

Si? Asta altereaza ''adevaraciunea'' ortodoxiei, faptul ca mai sunt popi pacatosi sau nu stiu ce pricini de dezamagire? Tu te vezi ce scrii?

#13
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
1. Din punct de vedere ortodox trebuie sa te intereseze ca cel de langa tine e pe calea spre mantuire, acela e adevaratul "bine" si nu ca are fripturi pe masa si Mercedes la scara.
2. De ce ai nevoie de noi sa-ti confirmam ceva ce ar trebui sa se gaseasca bine definit inauntrul tau? Daca noi iti dam cu totii dreptate inseamna ca tu esti mai fericit? Vezi ca la primii mucenici era cam pe dos.

#14
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

 Mattachine, on 15th May 2011, 16:38, said:

Si? Asta altereaza ''adevaraciunea'' ortodoxiei, faptul ca mai sunt popi pacatosi sau nu stiu ce pricini de dezamagire? Tu te vezi ce scrii?

ok, era vorba de felmy nu de benga. dar argumentul ramane. felmy nu zice ca ar fi trecut la ortodocsi pentru ca toti ceilalti ar fi niste rataciti( nici n-ar putea face o asemenea gafa un erudit ca dansul) ci pentru ca a avut dezamagiri personale in interiorul protestantismului si pentru ca in ortodoxie a gasit o implinire sufleteasca deplina. tu ce faci, il aduci pe felmy care s-a convertit din motive personale si zici ceea ce el nu a afirmat niciodata, si anume ca protestantii sunt niste rataciti. or, asta e o parsivenie! daca vrei sa demonstrezi sau sa-ti demonstrezi ca ortodoxia e mai tare ca protestantismul nu e nevoie sa-i bagi lui felmy in gura prejudecatile tale...

#15
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 akeem, on 15th May 2011, 17:50, said:

1. Din punct de vedere ortodox trebuie sa te intereseze ca cel de langa tine e pe calea spre mantuire, acela e adevaratul "bine" si nu ca are fripturi pe masa si Mercedes la scara.
2. De ce ai nevoie de noi sa-ti confirmam ceva ce ar trebui sa se gaseasca bine definit inauntrul tau? Daca noi iti dam cu totii dreptate inseamna ca tu esti mai fericit? Vezi ca la primii mucenici era cam pe dos.

Nu aia fac sectantii. Merg cu biblia sub brat din casa-n casa, sa mai racoleze fraieri pt. zeciuaiala. Sectele sunt niste afaceri nicidecum culte...Plus ca nici ei nu stiu despre ce vb. pastorica asta (las la o parte evidenta faptului ca-i beat) o da acum in mijlocire dupa care ii invata pe aia cum sa racoleze :lol: :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XYWwxtOKQwI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Discutam omule. De ce esti asa crispat?

 timpuri_noi, on 15th May 2011, 17:59, said:

E clar ceea ce zice:
Am foarte multe dezamăgiri cu privire la Biserica Luterană.
- omu`e dezamagit... :rolleyes:

Dar pe parintele Cleopa am voie sa-l baga in gura ''prejudecatilor'' mele, ecumenistule?

Cu omul sectar atâta ai voie să vorbești: odată și de două ori (Tit 3, 10) și apoi să-ți fie ca un păgân și vameș. Sf. Ioan Evanghelistul zice, să nu-i primim în casă, nici ziua bună să nu le dăm. Sectarul spune: Uite ce scrie aici și omul crede; așa spun baptiștii, penticostalii și toți sectarii, dar n-avem voie nici să vorbim cu ei, n-avem voie să-I primim, nici să mergem la adunările lor.

Sau pe Pr. Arsenie Boca:

Diavolul știe și el Scriptura, însă diavolește, deoarece mintea lui fiind nebună, strâmbă înțelesul oricărui cuvânt, devreme ce el nu stă în adevăr, ci în minciună.
Dracii nu au putere asupra creștinului ortodox, botezat după rânduială, în Biserica. Botezul pocăiților (de tot felul) este lepădare de primul botez drept și e păcat.
Nu da cu bâta în viespele sectare.
Ba unii vor ajunge ca, cu ajutorul demonilor, luându-se după amăgiri satanice, să pogoare chiar foc din cer amăgind chiar și pe sfinții adevărați. Aceștia sunt mucarii de azi, din mijlocul vostru, adică sectarii, care atunci când vor fi lepădați de dreptul Judecător vor zice: “Doamne, nu am făcut minuni în numele Tău? Nu ne-am închinat noi Ție?” La toate acestea Dumnezeu le va răspunde: “Duceți-vă de la Mine blestemaților fiindcă nu vă cunosc pe voi

Edited by Mattachine, 15 May 2011 - 17:20.


#16
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

 Mattachine, on 15th May 2011, 18:17, said:

E clar ceea ce zice:
Am foarte multe dezamăgiri cu privire la Biserica Luterană.
- omu`e dezamagit... :rolleyes:

Dar pe parintele Cleopa am voie sa-l baga in gura ''prejudecatilor'' mele, ecumenistule?

Cu omul sectar atâta ai voie să vorbești: odată și de două ori (Tit 3, 10) și apoi să-ți fie ca un păgân și vameș. Sf. Ioan Evanghelistul zice, să nu-i primim în casă, nici ziua bună să nu le dăm. Sectarul spune: Uite ce scrie aici și omul crede; așa spun baptiștii, penticostalii și toți sectarii, dar n-avem voie nici să vorbim cu ei, n-avem voie să-I primim, nici să mergem la adunările lor.

Sau pe Pr. Arsenie Boca:

Diavolul știe și el Scriptura, însă diavolește, deoarece mintea lui fiind nebună, strâmbă înțelesul oricărui cuvânt, devreme ce el nu stă în adevăr, ci în minciună.
Dracii nu au putere asupra creștinului ortodox, botezat după rânduială, în Biserica. Botezul pocăiților (de tot felul) este lepădare de primul botez drept și e păcat.
Nu da cu bâta în viespele sectare.
Ba unii vor ajunge ca, cu ajutorul demonilor, luându-se după amăgiri satanice, să pogoare chiar foc din cer amăgind chiar și pe sfinții adevărați. Aceștia sunt mucarii de azi, din mijlocul vostru, adică sectarii, care atunci când vor fi lepădați de dreptul Judecător vor zice: ?Doamne, nu am făcut minuni în numele Tău? Nu ne-am închinat noi Ție?? La toate acestea Dumnezeu le va răspunde: ?Duceți-vă de la Mine blestemaților fiindcă nu vă cunosc pe voi?

pai titlul topicului e despre domnu doctor felmy, din cate observ. nu cleopa, nu arsenie. in alta ordine de idei tocmai am terminat de citit o carte a domnului felmy, un comentariu istoric al liturghiei de la inceputurile crestinismului si pana azi. nu am observat acolo incrancenarea ta. nici pe departe, ci mai degraba nuantari subtile si surse istorice. in nici un caz felmy nu e pe aceeasi lungime de unda cu tine, asta e sigur.

altfel, tu poti sa bati campii in continuare cu gratie facand offtopic chiar pe propriul tau topic. succesuri!

Edited by timpuri_noi, 15 May 2011 - 17:45.


#17
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

 timpuri_noi, on 15th May 2011, 18:43, said:



Of robinake tata ce te-ai mai cizelat acum citesti  :lol:
Topicul asta (ca degeaba citesti daca nu si intelegi) este despre ratacirea sectarilor si faptul ca dogmele lor sunt false, asta e subiectul (deci tu esti off-topic prin faptul ca bati campii despre mine) plecand evident de la exemplul lui Felmy (pe care tu chipurile il citesti dar n-ai reusit sa-ti dai seama ca despre el e vb. in articol si nu despre Benga  :roflmao: )

Iti multumesc pt. succesuri acum ignora-ma.

LE vezi poate cazi si tu in erezia sectara, oricum pt. mine esti sectar de-acum incolo, cu felmy vb. cu domnul doctor iar cu pr. cleopa si arsenie, cu cleopa si arsenie de parca ai fi egal cu ei...

Edited by Mattachine, 15 May 2011 - 17:52.


#18
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Sincer nu prea inteleg ce legatura au sectantii cu citatul din ce am zis eu dar in sfarsit... sa o lasam balta si sa ne intoarcem la inceputuri:
Tu spui ca un erudit in ale teologiei a trecut la ortodoxie, deci QED, deci asta e dovada suprema, deci nu mai e nimic de adaugat, de maine tot globul ar trebui sa faca la fel.
Daca poimaine un erudit ortodox trece la mahomedanism, ce facem?

Apropo, respectivul este singurul care a facut pasul acesta incat e chiar asa o revolutie religioasa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate