Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

monitor LED sau LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

Poll: LED sau LCD (52 member(s) have cast votes)

Ce monitor sa alegem? LED sau LCD?

  1. LED LCD (33 votes [63.46%])

    Percentage of vote: 63.46%

  2. Fluorescent LCD (9 votes [17.31%])

    Percentage of vote: 17.31%

  3. Nu conteaza, panelul sa fie de calitate. (10 votes [19.23%])

    Percentage of vote: 19.23%

Vote Guests cannot vote

#1
bobbo

bobbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.12.2006
stiu ca multi o sa spuna ca s-a mai discutat pe aceasta tema dar am citit forumul si nu am tras nici o concluzie..
s-a inceput cu intrebare de monitor si s-a ajuns sa se discute de televizoare....
asa ca am creat acest subiect...
ce monitor credeti ca e mai bun pentru vizionat filme, editat poze si lucru cu programe CAD/CAM
multumesc anticipat

P.S. : as dori sa nu facem "off topic" ci sa fim la subiect (ce avantaje are unu ce avantaje are celalalt....)

Edited by eiffel, 13 May 2011 - 12:25.
Modificat chestionar, mai la obiect...


#2
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Sa nu uitam ca si monitoarele LED de fapt sunt tot LCD,eu am optat pt varianta LED,am ambele variante de monitoare acasa si parca culorile/contrastul sunt mai bune pe LED.

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
si LED are de fapt un LCD. difera sursa care ilumineaza displayul.
la vechile erau lampi gen neon.
la monitoarele asa zise LED sunt niste leduri care ilumineaza.

aleg ledul.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

ce monitor credeti ca e mai bun pentru vizionat filme, editat poze si lucru cu programe CAD/CAM
Unul cu Panel VA sau IPS. Nu conteaza sursa de iluminare ( neon sau LED )... TN sa nu fie.

Asa ca am modificat un pic chestionarul, ca sa nu mai apara iar interminabilele discutii LED vs LCD cand ambele sunt defapt LCD...

Edited by eiffel, 13 May 2011 - 12:26.


#5
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
LED, e tehnologie mai avansata, consuma mai putin, si am auzit de la TV ca se vede mai bine. Asa cum zicea feribalint

#6
bobbo

bobbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.12.2006

View Posteiffel, on 13th May 2011, 13:23, said:

Unul cu Panel VA sau IPS. Nu conteaza sursa de iluminare ( neon sau LED )... TN sa nu fie.

Asa ca am modificat un pic chestionarul, ca sa nu mai apara iar interminabilele discutii LED vs LCD cand ambele sunt defapt LCD...

foarte bine ca ai modificat chestionarul...
si cum imi dau seama ce Panel are?

eu as vrea sa iau http://www.emag.ro/m...sb--p232EL2SB00

Edited by eiffel, 13 May 2011 - 14:17.


#7
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007
Am luat led-ul acum cateva luni cand am avut de ales si nu regret.  Am 2 , si lcd si led si calitatea este net superioara la led , culori , tot.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

eu as vrea sa iau
Linkul dat de tine e incomplet si contine referer... nu duce nicaieri in final...

Pai scrie chiar foarte clar cand e folosit panel IPS sau VA la specificatii, e si chestie de reclama ptr ca subliniaza ca e un panel de calitate...
Daca nu scrie nimic inseamna ca e TN...

#9
bobbo

bobbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.12.2006

View Posteiffel, on 13th May 2011, 14:58, said:

Linkul dat de tine e incomplet si contine referer... nu duce nicaieri in final...

Pai scrie chiar foarte clar cand e folosit panel IPS sau VA la specificatii, e si chestie de reclama ptr ca subliniaza ca e un panel de calitate...
Daca nu scrie nimic inseamna ca e TN...

asta e monitorul...nu reusesc sa fac sa mearga link-ul si nu stiu de ce
link

Monitor LED Philips 23", Wide, Full HD, DVI, Negru Lucios, 232EL2SB

caut un monitor de 600-800 lei...

Edited by bobbo, 13 May 2011 - 14:15.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Am modificat eu linkul. E monitor TN.

Edited by eiffel, 13 May 2011 - 14:26.


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Ca sa nu ma mai repet in ceea ce priveste "TEHNOLOGIA LED":
http://forum.softped...m...t&p=9850889
Sunt acolo linkuri ,tot ce trebuie.
Pt. cine intreba cum recunosti un panel non TN. In primul rand te uiti la unghiuri ,daca scrie 178/178 nu e TN. TN -urile au de obicei 160/170. Bineinteles mai sunt si mincinosi, chiar la branduri importante(ex Philips) care dau specificatii false de unghiuri largi pt. TN-uri.

#12
ursuldincarpati

ursuldincarpati

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.04.2008
pentru ca discuția să nu devină confuză, există display-uri cu tehnologie LCD-CCFL, LCD-LED și apoi cele cu tehnologie LED, la ce te referi de fapt, pentru că diferențele între primele două nu sunt așa mari (doar sursa de iluminare), dar ultima, LED, prezintă o variantă constructivă cu totul diferită
scz abia acum am observat la poll că ai specificat, oricum aleg LCD-LED, pentru că modulul de alimentare CCFL se întâmplă să facă figuri, la cele cu iluminare led dacă pică ceva acela ar putea fi un led, râmăn restul, iar acel led se poate înlocui...

Edited by ursuldincarpati, 18 May 2011 - 10:13.


#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Ar mai fi de spus ca "tehnologia LED" ,adica iluminarea cu led-uri e de doua tipuri. Edge Led Backlit care este prezenta pe 99% din displayurile catalogate drept LED-uri si Full LED(sau RGB LED) care este prezenta pe unele displayuri LG ,Samsung, Sony (mai ales la TV-uri). La Edge Led iluminarea se face cu leduri asezate pe marginea panelului ,iar lumina e indreptata spre intreg displayul prin strauri(folii) speciale aplicate sub panel. Aceasta e o tehnologie ieftina ,ca avantaje ar fi consumul teoretic mai mic al displayului si posibilitatea de a se realiza displayuri subtiri. Dezavantaje ar fi aparitia deselor fenomene de clouding su backlight bleeding ,adica pete albe datorita iluminarii neuniforme a panelului ,greu de realizat cu 20-30 de leduri dispuse pe margini. fenomenul apare mai ales (din pacate) la paneluri bune de tip IPS sau VA ,mai putin la TN-uri. Se poate concluziona da doar combinatia TN/LED e perfect viabila(cel putin la monitoare).
A doua varianta ,RGB LED sau Full LED presupune amplasarea LED-urilor in spatele panelului pe toata suprefata acestuia. Bineinteles ca nu la fiecare pixel corespunde un led. Aceasta tehnologie permite un gamut extins si posibilitatea de a regla luminozitatea unui display pe portiuni(local dimming). Din pacate avantajul consumului redus la aceasta tehnologie dispare(consuma chiar mai mult decat CCFL-urile) si in primul rand, produsele sunt inca foarte scumpe.

Edited by edigee, 18 May 2011 - 15:05.


#14
bobbo

bobbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.12.2006
bun... m-am cam lamurit cat de cat
acum vin cu o alta intrebare...
gasesc un monitor cu panel IPS sau VA la max 1000 lei(10 mil) cu diagonala cat mai mare (macar 21")?

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
cel mai bun e Dell U2311H ,deocamdata lipseste pe la furnizori ,dar merita sa astepti. Mai sunt 3 modele la LG cu combinatia LED/IPS dar cu oarece probleme de iluminare. Si mai sunt vreo 4 modele la benq cu LED/VA
http://www.emag.ro/m...-bf--pE2370V-BF
http://www.emag.ro/m...pn--pIPS236V-PN
http://www.emag.ro/m...pn--pIPS226V-PN
http://www.emag.ro/m...00pt--pBL2400PT
http://www.emag.ro/m...ew2420--pEW2420
http://www.emag.ro/m...2420h--pVW2420H
Mai sunt si doua modele de Asus unul cu IPS si celalalt cu VA ,tot LED-uri

Edited by edigee, 18 May 2011 - 22:49.


#16
neocreatio

neocreatio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 13.07.2004
Am 2 buc Samsung PX2370 (LED) pe biuro. Dupa o vreme (stau cca 8-10 ore/zi in fata lor) contrastul este nitel mai obositor decat al unora LCD din generatia veche (este considerabil mai puternic), DAR: imaginea este de-a dreptul impresionanta.
E adevarat ca sunt ceva mai scumpe, insa consider ca merita.

#17
Lopez

Lopez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.05.2011
Am votat led pentru consumul mai mic (am o chestie mai nou cu consumul :)  ). Nu inteleg insa cum s-ar vedea mai bine la un led decat la un monitor cu lampa (asa zic unii pe aici).

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Pai nu se vede mai bine ,functioneaza un fel de placebo de marketing. Ca exemplu Dell U2311H si LG IPS236V-PN folosesc exact acelasi panel IPS de la LG. Primul e CCFL ,al doilea e LED. Primul n-are probleme de iluminare ,al doilea are un backlight bleeding foarte pronuntat. Sunt unii useri pe aici care le-au returnat exact din acest motiv. Basca ,Dell-ul consuma ceva mai putin!

Edited by edigee, 18 May 2011 - 23:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate