Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Ce afacere ati deschide daca ati avea 8000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Cu siguranță nu mă voi ocupa de asta dar găsesc interesantă ideea de a produce și comercializa echipamente casnice pt. depufat păsări.

La prețuri rezonabile se vând în mediul rural. Chestia e că locuitorii din rural nici nu prea știu de aceste găselnițe extrem de folositoare la casa omului.

Vezi această prezentare. Nu este nicio filosofie să faci tu propriul echipament de genul ăsta. Practic este o găleată, crampoane de cauciuc și un electromotor bășit de mică putere.

Ideal ar fi să-l carcasezi din plastic pentru că este mai ușor și mai rezistent la apă. Cred că se poate inventa și unul profesional din mașini de spălat vechi. Cuva și motorul cu siguranță pot fi folosite. Mă rog...este ceva inginerie.

Aici văd unul din plastic. Gândește-te cât de util poate fi într-o gospodărie cu 10 găini, 5 rațe și o familie de gâște. Bătrânii se complică cu apă fierbinte, ciugulit...pute, durează. Ultimul film nici 2 minute nu are și ai dezbrăcat cocoșii ăia imediat.

#20
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postparadigmatic, on 19th May 2011, 14:41, said:

Aici văd unul din plastic. Gândește-te cât de util poate fi într-o gospodărie cu 10 găini, 5 rațe și o familie de gâște. Bătrânii se complică cu apă fierbinte, ciugulit...pute, durează. Ultimul film nici 2 minute nu are și ai dezbrăcat cocoșii ăia imediat.
!. Ce jumulesc aia sunt opariti.
2. Este facut pe dimensiunea pasarii, dupa unghiurile crampoanelor. Adica daca ai una pentru gaini, nu va merge pentru curcani.
3. Sa nu te insele dimensiunea mica a motorului. Daca e trifazat, nu se compara cu un motoras pe o faza
4. Se pune problema igienei.
E nevoie obligatoriu de INOX alimentar, care este foarte scump. Trebuie curatat dupa folosire, si obligatoriu dezinfectat inainte. La ce igiena au taranii, mai bine sa il jumuleasca cu mana lor decat sa crape de o salmonela sau e-coli

Cazurile de infectie sunt mai mari la vacile mulse automat decat la cele manual. Infectia afecteaza atat oamenii, care mananca lapte stricat, cat si animalele, marind incidenta mamitei.

Asta demonstreaza ca tehnologia nu e prietena taranului, si ce e traditional e si eficient si lipsit de riscuri.

Edited by Highlander91, 19 May 2011 - 14:18.


#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Cu tot respectul, gaini jumulite ?! Vrei sa vinzi chestii ciudate in mediul rural ?! Ahahahahahaaaaa

Acum on topic: servicii conexe auto, mica spalatorie cu 2 locuri, calitate, vinzi si produse de ingrijire auto - detailing usor, te integrezi cu cateva modele de GPS auto, detectoare radar si statii CB; nu e atat de complicat cum pare; ideea e sa te infingi intr-un segment de hobby (auto) unde barbatii vor scoate totdeauna un ban din buzunar pentru masina lor - si chestiile pe care le-am recomandat sunt produse mici si destul de ieftine; nu-ti trebuie vad ci calitate si recomandare din om in om.

#22
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostHighlander91, on 19th May 2011, 15:14, said:

!. Ce jumulesc aia sunt opariti.
Nu sunt opariti. Vezi filmuletele. Se uda cu furtunul în timpul centrifugarii.

View PostHighlander91, on 19th May 2011, 15:14, said:

2. Este facut pe dimensiunea pasarii, dupa unghiurile crampoanelor. Adica daca ai una pentru gaini, nu va merge pentru curcani.
Ba va merge pt. că diametrul permite o pasăre mai mare și se rotește doar fundul dispozitivului. Acolo unde merg 3 cocoși, intră și un curcan...crede-mă.

View PostHighlander91, on 19th May 2011, 15:14, said:

3. Sa nu te insele dimensiunea mica a motorului. Daca e trifazat, nu se compara cu un motoras pe o faza
Nu e trifazat

View PostHighlander91, on 19th May 2011, 15:14, said:

4. Se pune problema igienei.
E nevoie obligatoriu de INOX alimentar, care este foarte scump.
E nevoie musai să vezi filmulețele. Probabil inoxul se impune la abatoare nu pt. uz casnic. Vezi filmulețele.

View PostHighlander91, on 19th May 2011, 15:14, said:

Trebuie curatat dupa folosire, si obligatoriu dezinfectat inainte. La ce igiena au taranii, mai bine sa il jumuleasca cu mana lor decat sa crape de o salmonela sau e-coli
Adică e mai curat să-ți bagi degetele în puful păsării după care să te scarpini la nas sau mai știu io unde ? :lol: . Te rog...fii rezonaabil.

View PostHighlander91, on 19th May 2011, 15:14, said:

Cazurile de infectie sunt mai mari la vacile mulse automat decat la cele manual.
ăăă :w00t:

View PostHighlander91, on 19th May 2011, 15:14, said:

Asta demonstreaza ca tehnologia nu e prietena taranului, si ce e traditional e si eficient si lipsit de riscuri.
Asta demonstrează un post plin de nonsensuri. :photo:

Chiar nu e nicio filosofie. Crede-mă pe cuvânt. Viața poate fi și simplă. Dacă dai click, te vei convinge.În 48 de secunde poți mai fericit.

View Postoverseas, on 19th May 2011, 15:24, said:

mica spalatorie cu 2 locuri, calitate, vinzi si produse de ingrijire auto -
Cu 8000 euro ?

Edited by paradigmatic, 19 May 2011 - 14:38.


#23
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006
da,poti face spalatorie cu banii astia,dar sa gasesti de inchiriat ceva,de constructie nu cred ca iti ajung
offtopic:am eu linie completa pt spalatorie 2500 de euro daca esti interesat

#24
trendnet

trendnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.07.2009
poti sa cumperi un teren agricol si sa plantezi pruni,eu am 10 hectare de livada si merge destul de bine afacere,dupa ce dau pe rod s-ar putea sa iti scoti mai mult de jumatate din ce ai bagat,in al doilea an esti deja pe profit,nu trebuie sa bagi multi bani in ai ingriji,cu maxim 1000 de euro stropesti pruni de insecte,sa se faca prunele mari...etc,discui(sa nu fie iarba mare si sa cauti 3 prune pana iti vine rau)am zis 1000 de euro daca nu ai utilajele tale (tractor+disc+instalatie de stropit)daca le ai cu 500 de euro ai terminat,iti va mai trebui un tractor de 45 de cai si cam atat.

sa facem un calcul:

-10 hectare de pamant undeva la tara nu ar trebui sa sara de 5.000 de euro
-6.000 de pruni(eu am 6.000 in 10 hectare) 2-3000 de euro
-intre timp mai faci rost de 3-4000 de euro si iti cumperi un tractor cu 3.000 de euro cu disc,instalatie de stropit,1-2 remorcute.
-iti va mai trebui un cantar de 500kg + ,o hala mica=1500 de euro cu tot cu cantar

si nu ai treaba cu astia cu controale

ps:iti va mai trebui un paznic pe,perioada cat este productia(dar decat sa angajezi un paznic si sa fure mai bine cumperi 5 caini ciobanesti germani,rottweiler si ai terminat toata treaba!

iti doresc succes in afacere!

#25
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Nu ne-ai spus ce faci cu prunele. Le faci tuica si o vinzi sau vinzi direct fructele.

#26
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
imi repet o idee mai veche

cu cei 8000 ai tai si cu altii ca tine se poate crea un fel de fond de investitii, administrat online

se intra pe site, se alege proiectul in care vrei sa investesti, si ce suma vrei, si administratorul care sa se ocupe de constructie...

n am reusit sa trec de partea financiara si legala

#27
SST

SST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 25.05.2006
@trendnet,
aceeasi intrebare ca @ryky, ce faci cu prunele? cite tone pe hectar culegi si cui le vinzi, ca totusi sint f. multe? cit de repede scapi de toata productia?

#28
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003

View Postenoxcj, on 19th May 2011, 14:27, said:

Ce-mi place de voi. Fiecare recomada una-alta, dar toti spuneti:" fii atent, e mult de munca!". :D Deci afaceri de afaceri, dar nu cumva sa si muncesti pentru banii aia, daca s-ar putea sa primesti doar somaj, ajutoare sociale, fonduri nerambursabile, gratuitati, etc, etc. Numai munca NUUUUU!
daca te-ai uita cu atentie, vei vedea ca:

in romania , bula cu imobiliarele s-a umflat ca o gogoasa si a explodat tocmai pentru ca promitea pentru multi sa fie "o mare afacere dar fara munca"

deci factorul munca (mai bine zis "nemunca") e foarte important pentru multi "afaceristi"

#29
trendnet

trendnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.07.2009

View PostSST, on 21st May 2011, 09:43, said:

@trendnet,
aceeasi intrebare ca @ryky, ce faci cu prunele? cite tone pe hectar culegi si cui le vinzi, ca totusi sint f. multe? cit de repede scapi de toata productia?


nu stiu sa spun exact cate tone culeg,depinde si de vreme,va dau un exemplu,anul trecut am facut doar 5.000 de euro,acu 2 ani am facut peste 10.000 de euro,prunele le vand la angrosisti,tot timpul este o masina care asteapta sa fie incarcata,am oameni care cumpara de 4-5 ani numai de la mine,am un client care vine tocmai de la Botosani sa cumpere prune pentru palinca,cateva anunturi pe net sunt suficiente.

#30
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004
taximetrie

#31
Trollolozaurusrex

Trollolozaurusrex

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 24.05.2011

View Postpelikanu, on 11th May 2011, 23:41, said:

Aș crește porci.

Omu` nu`ti cere consiliere de cuplu... ci voieste sfaturi in privinta unei afaceri...si nu, nu dintre cele ce implica un-doi-zece doi-zece arbusti...fie ei si genealogici....

Cu 8, faci 15, cu 5 lovesti una memorabila sus, apoi cu 10 faci 20, cu 5...
Si tot asa, continuu...

Edited by Trollolozaurusrex, 29 May 2011 - 16:55.


#32
trendnet

trendnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.07.2009
videochat!

#33
robbysteel

robbysteel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.02.2008
faci un import de produse din china, care s-ar putea vinde si le vinzi la dublu sau triplu pret in romania.

#34
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Depinde și de ce știi tu să faci. Multe domenii sunt profitabile, domenii în care ar merita să investești, dar dacă tu nu ai habar de ele nu vei reușii.

Investește în aceeași afacere ce ți-a adus și acești 8000€ din momentul de față.

Eu dacă aș fi în locul tău, i-aș investii în online. Aș cumpăra un web site care să îmi aducă profit și pe care să îl promovez. Depinde de tine ce îți place și ce știi să faci.

Multă baftă.

#35
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Posttrendnet, on 20th May 2011, 21:50, said:

-10 hectare de pamant undeva la tara nu ar trebui sa sara de 5.000 de euro
-6.000 de pruni(eu am 6.000 in 10 hectare) 2-3000 de euro
-intre timp mai faci rost de 3-4000 de euro si iti cumperi un tractor cu 3.000 de euro cu disc,instalatie de stropit,1-2 remorcute.
-iti va mai trebui un cantar de 500kg + ,o hala mica=1500 de euro cu tot cu cantar
Interesant dar as avea cateva intrebari:
1. In cati ani dau in rod? Puietii se gasesc... unde? Am gasit pe net la niste preturi...
2. 10ha=5000euro? Unde?
3. Ai voie sa construiesti hala pe terenul pe care plantezi pomii (banui ca-i extravilan)?
4. Ai inginer angajat sau esti de specialitate?


Intreb pentru ca as vrea sa organizez o retragere catre mediul rural (vorba ta: fara controale, batai de cap...) si oscilez intre o livada pe 20 - 30 de hectare cu bataie de cap moderata si o cultura "speciala" care necesita atentie zilnica.
Multumesc.

#36
Cipiamon

Cipiamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.03.2004
10 hectare inseamna totusi o suprafata enorma, sa culegi 6000 de pruni banuiesc ca iti trebuie o armata de oameni, daca le dai vreo 60 ron pe zi de caciula, poate si mancare si apa vei pierde cam mult din profit.  

Dar mi se pare buna ideea de creste pruni, pentru ca e cerere si din partea celor ca fac tuica.

Edited by Cipiamon, 03 July 2011 - 15:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate