Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Apple iPad 3

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#37
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Chiar vreau să văd display-ul ăla.

Încă mi se pare incredibil că are o rezoluție mai mare decât HDTV-ul de 55" :D

#38
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Azi se lanseaza si iOS 5.1.
Pana la clipul oficial, avem parte de o parte.
Clip prezentare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0aMge5BkI0A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Reclama - This good
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ETAoHO5Wn60?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by medley, 07 March 2012 - 22:29.


#39
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
A aparut keynote-ul pe site-ul Apple.

#40
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Tablet wars reloaded: Apple iPad 3 vs Samsung Galaxy Note 10.1 vs ASUS Transformer Pad Infinity TF700T   http://blog.gsmarena...nfinity-tf700t/

*campurile cu verde = atuu, cele cu rosu = fail. :)

#41
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am iPad 1 si m-am jucat cu miraculoasul ASUS TRANSFORMER PAD saptamana trecuta...
Dupa 15 min cu android, imi venea sa il arunc pe fereasta + se bloca la rularea unor filme...

Sorry, raman pe Apple, deja fetita mea de 3 ani stie sa il foloseasca in mod natural :D

#42
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

View PostCourage, on 7th March 2012, 23:17, said:

Am iPad 1 si m-am jucat cu miraculoasul ASUS TRANSFORMER PAD saptamana trecuta...
Dupa 15 min cu android, imi venea sa il arunc pe fereasta + se bloca la rularea unor filme...

Sorry, raman pe Apple, deja fetita mea de 3 ani stie sa il foloseasca in mod natural :D
Exact ce ziceam mai sus, nu e nevoie de tot felul de ultra, mega, giga specificatii pentru ca un produs sa mearga bine. Totul tine de optimizare, optimizare care se face de armata de oameni angajata pentru asa ceva. Niciodata, dar niciodata niciun utilizator pasionat sau mai multi nu vor reusi sa optimizeze un soft mai bine decat cei angajati sa faca asta.

#43
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Mai are cineva dubii ca va rupe tot pe piata?

#44
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
Comparatie retina display pe noul iPad vs rezolutie normala pe vechiul iPad 2:

[ http://assets.sbnation.com/assets/995051/retina_compare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
binenteles ca cei ce vor un sistem DESCHIS si unde tb sa faci fel de fel de update-uri facute de terti ca sa ai o oarecare satisfactie cu produsul cumparat.
citesc si pe site-uri de afara, unii spun ca ce mare lucru ca e doar o rezolutie mai mare plus alte cateva 'nimicuri'. Unii chiar au boala pe mar de nu vor sa recunoasca niste chestii evidente. Pt ei e mai important ca transformer (care anuntat de 3 zile o sa se lanseze undeva prin mai) are quad core, decat ipad-ul (anuntat astazi, precomada de astazi, cumparabil fizic in 10 zile) cu o rezolutie mai mare decat tv-ul meu. Compara ceva ce nu vezi, un procesor, cu ceva ce este interfata dintre ochi si device-ul in sine, ecranul.
iar un ipad2 la 15 mil, o sa scoata de pe piata o multime de tablete din zona 10-18 mil, indiferent de producator.

#46
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

AnandTech believes that the A5X is running the same dual-core Cortex A9 CPU as before, but now features a PowerVR SGX543MP4 GPU, instead of the the dual-core PowerVR SGX543MP2. Apple says that the A5x GPU is twice as powerful as the A5 found in the iPad 2 and four times more powerful than NVIDIA's Tegra 3 chipset. And overall, the chipset is believed to be twice as powerful as the Tegra 3. Whoa.


#47
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Multumesc pentru ca s-a editat greseala mea initiala cu quadcore in loc de dualcore cu quadcore gpu.Au luat-o si aia pe Antena3, acum era prezentat la stiri noul iPad cu 4 nuclee :)

#48
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006
Ajutor in rezolvarea unei dileme...pls
Ziua neveste-mii e pe 18.03. Inteleg ca asta nou apare in Ro pe 23.
Isi doreste mult un IPAD si nu stiu ce sa fac. Daca optez sa astept ptr noul IPAD...ce-i dau cadou? Bonul de precomanda? :D
Revenind...o sa-l foloseasca mai mult ptr filme, ceva internet, mailuri si cam atat. In nici un caz pe post de computer sau camera foto/video - d-astea avem. Merita sa astepte noul IPAD sau sa merg bine mersi pe IPAD2 si sa-l ofer fizic de ziua ei?

#49
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
1. Mai bine ii oferi bonul, cred ca va avea efect :)
2. Nu cred ca in ROmania merita sa iei acum iPad2 pt ca preturile nu vor scadea dramatic.

#50
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Samsung isi face datoria si prezinta o prima comparatie cu Note-ul 10.1, la partea de creatie/continut.

Attached Files



#51
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostCourage, on 7th March 2012, 23:17, said:

Am iPad 1 si m-am jucat cu miraculoasul ASUS TRANSFORMER PAD saptamana trecuta...
Dupa 15 min cu android, imi venea sa il arunc pe fereasta + se bloca la rularea unor filme...
Nu am cum sa pun mana (inca) pe Transformer Pad, dar am folosit o perioda Galaxy Tab 10.1, si se misca excelent.

View Posttkd29, on 7th March 2012, 23:46, said:

Mai are cineva dubii ca va rupe tot pe piata?
Ce anume va rupe? :huh:

#52
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
Doar mie mi se pare sau the new iPad nu ma impresioneaza deloc?
Adica sa nu fiu inteles gresit dar ma asteptam parca la ceva mai mult, la ceva revolutionar in razboiul tabletelor....

Quote

Noul iPad are display cu Retina cu diagonala de 9.7 inch cu rezolutie de 2048×1536 si suport Full HD. Camera foto de 5 megapixeli, procesor A5X cu patru nuclee, nu are Siri dar are o functie de dictare a textului cu suport in limba engleza, franceza, germana si japoneza si una din cele mai importante specificatii ale noii tablete iPad este conectivitatea prin 4G folosint tehnologia LTE.

Sursa: http://www.gadget4u....lansat-oficial/


Eu inteleg  toate astea dar sincer sa fiu treaba asta cu The new iPad este exact ca in asteptarea lui iPhone 5 si a iesit 4S.

#53
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Asta se întâmplă când foștii revoluționari devin norma pe piață.

Oricum e impresionant că Apple încă setează agenda de topicuri în lumea sterilă a blogherilor, mă întreb câți dintre ei sunt idioți și câți sunt plătiți.

Până acum, rezoluția la iPad2 rămăsese în urma concurenței și ca atare singurul lucru care conta era experiența de utilizare (adică interfața se rotea ușor, că oricum în interiorul unui aplicații mai serioase lipsa de RAM îl făcea să gâfâie), însă de aseară rezoluția este din nou pe buzele tuturor ca fiind definitorie pentru experiență. La fel și cu numărul de nuclee...

Da, va rupe piața, dar cel mai probabil de la ăia care mai au iPad-uri și de la cei care se convertesc de la laptop - așa cum se întâmplă și la telefoane deja, unde Apple crește numai pe baza conversiei la smartphones.

#54
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005

View PostEPoX, on 8th March 2012, 12:57, said:

Doar mie mi se pare sau the new iPad nu ma impresioneaza deloc?
Adica sa nu fiu inteles gresit dar ma asteptam parca la ceva mai mult, la ceva revolutionar in razboiul tabletelor....



Sursa: http://www.gadget4u....lansat-oficial/


Eu inteleg  toate astea dar sincer sa fiu treaba asta cu The new iPad este exact ca in asteptarea lui iPhone 5 si a iesit 4S.

Nu, nu te inseli de loc, tradus in Romana, aceiasi Marie cu o palarie mai dichisita, ceva pene in plus si un pic mai grea, dar pentru admiratorii Mariei, e mai frumoasa si mai tanara si mai focoasa, sa cheltui si mai multi bani cu ea....
Singura chestie ar fi fost 4g dar pana apare la noi, 4g probabil atunci a sa fie alt ipad nou sau chiar vreo trei...

Edited by Mondeo, 08 March 2012 - 18:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate