Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Europa-Park

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Zavoianu, on 19 august 2014 - 14:03, said:

M am intors ieri din Germania/Franta de la Europa Park. De ce Germania/Franta...pentru ca ne am hotarat  marti saptamana trecuta sa plecam ...si cazare am gasit doar peste Rin, in Franta -Obernai, de fapt langa Obernai.
Am prins  2 zile full de Europa Park, probabil in cea mai aglomerata perioada din an, probabil asta a fost motivul pentru care programul a fost extins pana la orele 21:00. Noi nu am rezistat mai mult de 18:30. Doi adulti si doi baieti de 9 si 8 ani.
Ne am dat in toate roller costerele mai putin in silver pentru ca e permis accesul copiilor peste 11 ani. Or stii ei ceva... asa ca nu am riscat.
Un parc frumos, interesant  impartit tematic si gastronomic. Fiecare tara are cate un roller coster important, oarecum tematic si fiecare tara are  restaurante cu mancare specifica(interesant).
Nemtii organizati inca de la intrarea cu masina, desi era foarte aglomerat am parcat repede  si ne am indreptat cu gloata spre intrare. Pretul 41 Euro /adult, 36 Euro/Copil, pe zi. Nu am luat doua zile consecutiv pentru ca a doua zi nu stiam cum va fi vreme, previziunile se schimbau relativ repede.faceam o economie de 20 de euro daca luam 2 zile consecutiv. La coada la bilete am stat cam 20 minute.
La fiecare roller coster am stat intre 30 si 50 minute(foarte aglomerat) iar diferenta fara de alte parcuri este ca nu exista un fast line sau fast pass. Mancarea si bautura surprinzator de ieftine, o masa de 2 adulti si 2 copii undeva pe la 45-70 Euro. un suc 2,5-4,5 Euro(depinde de marime) iar cel mai surprinzator e ca in parc te lasa cu mancare si bautura de acasa.(desi familia Mack participa la toate  conferintele din domeniu unde puncteaza de fiecare data ca banii se fac din drinks and food).
Nu sunt genul de narator, o sa trec direct la concluzii si astept intrebari  daca re cineva.
Nu se compara cu vreun park tematic din US, atmosfera rece, nu exista fast line sau fast pass, desi pare  ca are o locatie strategica, e oarecum greu de ajuns in zona  nefiind un aeroport international  cu legaturi directe din Romania, in orice varianta inclusiv Frankfurt trebuie masina inchiriata. Nu sunt obiective turistice importante in apropiere(poate doar Alsacia,dar  nu toata lumea gusta din pelerinajul cu locatiile celui de al doilea razboi mondial,sau gastronomie frantuzeasca).Toate showurile sunt in limba germana,dezavantaj pentru cei care nu stiu
Avantaj varietatea de mancare si preturile decente .


Opinia mea: merge odata in viata!

De acord, cu 2 obiectii. Ai aeroport la stuttgart, si doi, tot baden wurtemberg e minunat ca obiectiv turistic, sau casa permanenta.

 mdt, on 19 august 2014 - 18:42, said:

Pacat ca nu ati stat pana mai tarziu, inainte de inchidere cozile devin foarte mici si te poti da in timp scurt in multe chestii. (copiii germani au ora de culcare = 19:00, inclusiv scolarii)

Cu tot respectul, schimba ora de culcare ca nu e adevarata informatia. Pe testate, in toate casele cu copii germani...

#38
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Zavoianu, on 19 august 2014 - 14:03, said:

Toate showurile sunt in limba germana,dezavantaj pentru cei care nu stiu

O intrebare: recunosc ca nu am ajuns inca la Disneyland Paris, dar nu cumva acolo toate showurile sunt acolo in limba franceza? Pot sa iti spun sigur ca show-urile din Aqua Parkul din Lido di Jessolo (langa Venetia) erau toate in limba italiana, si nu mi s-a parut nimic la nelalocul lui.
Mi se pare de bun simt ca respectivele show-uri sa fie in limba tarii unde e amplasat respectivul parc. Faptul ca eu, tu si multi altii nu vorbim germana nu cred ca e problema lor. Oricum, nu de pe urma banilor nostrii se imbogatesc ei, ci de pe urma locuitorilor tarii respective (Germania, Franta, Spania, etc)

#39
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
La Stuttgart zboara doar Blue Air direct, iar eu nu pun piciorul in avioanele lor, principial. In afara de asta sunt 2 ore de mers cu masina(aproximativ), deci tot masina inchiriata.

Ziceam de atractii importante, eu nu am gasit nimic interesant la Baden Wurtemberg, mai misto e pe partea cealalta a Rinului, Alsacia e atractiva, mai gasesti un veteran de razboi sa ti povesteasca una alta, dar poate vad eu atractiile diferit, oricum spuneam ca nu sunt ATRACTII IMPORTANTE.

Daca showrile sunt in Spania sau Italia, fiind vorbitori de limba latina trebuie sa fii retard sa nu te prinzi de ce anume se zice acolo, iar eu in germana in afara de danke, schnitzel, whurst... nu prea...poate mercedes,bmw si audi :))

#40
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Zavoianu, on 20 august 2014 - 10:26, said:

La Stuttgart zboara doar Blue Air direct, iar eu nu pun piciorul in avioanele lor, principial. In afara de asta sunt 2 ore de mers cu masina(aproximativ), deci tot masina inchiriata.

Ziceam de atractii importante, eu nu am gasit nimic interesant la Baden Wurtemberg, mai misto e pe partea cealalta a Rinului, Alsacia e atractiva, mai gasesti un veteran de razboi sa ti povesteasca una alta, dar poate vad eu atractiile diferit, oricum spuneam ca nu sunt ATRACTII IMPORTANTE.

Daca showrile sunt in Spania sau Italia, fiind vorbitori de limba latina trebuie sa fii retard sa nu te prinzi de ce anume se zice acolo, iar eu in germana in afara de danke, schnitzel, whurst... nu prea...poate mercedes,bmw si audi :))

Ia, colega, de aici, ce poti face (cu copiii) in badenwurtemberg (nu te bag in castele, desi nu sunt de neglijat, "al nostru" de la Siegmaringen mai ales), ordine aleatorie: izvoarele Dunării , lacul Constanz, insula Mainau, muzeele Porsche si Mercedes in Stuttgart, Legoland Gunzburg (daca nu-i deja Bavaria)
La stuttgart ajungi cu lufthansa (escala in munchen, f elegant), la pret f bun dc iei din timp bilet, in jur de 170 euro dus-intors.

#41
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Despre ora de culcare a copiilor - asa m-a (dez)informat prietena mea care locuieste in Germania si are 2 copii, unul scolar si unul pre. Ai ei se culca la 20:00 dar cica ceilalti se culca la 19:00. Poate asa e obiceiul in orasul unde sta ea, nu stiu.

La Disney show-urile sunt in fraceza si engleza, programate la diferite ore.

#42
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
mai pun si eu un pai, ca tot s-a animat topicul pe-aici.

- din cate-mi amintesc, in europa park anunturile erau atat in germana cat si in franceza . despre show-uri nu ma pot pronunta, am vazut doar un flamenco in ''spania''.

- despre obiective turistice: recunosc ca alsacia poate parea mai atractiva . obiective importante? pai strasbourg ce e? sa nu mai vorbim de drumul vinului cu toate satele alea pitoresti si de colmar- o bijuterie de oras. insa nici pe malul german lucrurile nu stau rau. nemtii au si ei podgoriile lor, baden-baden e la o aruncatura de bat ( superba statiune!) , apoi rastttat, karlsruhe, manastirea cistericana maulbronn, tubingen, ...

iar pentru cine tolereza companiile low cost: mai nou, din octombrie wizz va incepe cursele catre basel.

#43
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 dariuscha, on 21 august 2014 - 21:28, said:

mai pun si eu un pai, ca tot s-a animat topicul pe-aici.

- din cate-mi amintesc, in europa park anunturile erau atat in germana cat si in franceza . despre show-uri nu ma pot pronunta, am vazut doar un flamenco in ''spania''.

- despre obiective turistice: recunosc ca alsacia poate parea mai atractiva . obiective importante? pai strasbourg ce e? sa nu mai vorbim de drumul vinului cu toate satele alea pitoresti si de colmar- o bijuterie de oras. insa nici pe malul german lucrurile nu stau rau. nemtii au si ei podgoriile lor, baden-baden e la o aruncatura de bat ( superba statiune!) , apoi rastttat, karlsruhe, manastirea cistericana maulbronn, tubingen, ...

iar pentru cine tolereza companiile low cost: mai nou, din octombrie wizz va incepe cursele catre basel.

De tubingen am uitat sa Menționez, ai dreptate, la fel de băile termale din zona, excelente.

#44
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
A mai fost cineva pe aici de curand ?
As vrea sa dau o tura anul urmator si eram curios daca imi ajung 2 zile sau ar fi mai bine sa incerc 3 zile in parc.
Vreau sa cuplez cu o tura de 1-2 zile in Legoland.
Multumesc.

#45
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
3 zile. Tocmai am fost in august din nou :)
Care e componenta grupului cu care mergi, sunt si copii, ce varste?

Edited by mdt, 20 September 2017 - 16:49.


#46
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Sigur or sa fie copii :)
Momentan doar eu nevasta si copilu din dotare (9 ani).
Posibil sa mai apara inca 2-3 familii cu copii (intre 6-10 ani), dar nu stiu inca.

#47
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Eu am stat aici 1 zi si jumatate; nu ne-am dat in roller-coastere (doar in unul - cel inchis in spatiul sferic, ceva cu spatiul - , din greseala, dar a fost suficient de infricosator). In cele 1,5 zile, ne-am dat de mai multe ori in cele care ne-au placut, si in rest de cate o data+ am vazut si vreo 3 showuri. Eu zic ca doua zile este mai mult decat suficient

#48
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am fost 2 parinti cu 3 copii de 15-11-5 ani si 3 zile ne-au ajuns la fix, n-am fi refuzat inca o zi dar cat de cat am reusit totusi sa facem ce ne-am propus in 3 zile.

Am apucat sa mergem la un singur show, cel cu cai si de 2 ori la cinema 4D sa vedem ambele filmulete. Ne-am inceput fiecare zi cu cate 2 ture in Arthur, la deschiderea parcului fiind cozi mai mici, iar la Voletarium ne-am luat in fiecare dimineata timed ticket pentru mai tarziu. Fetele mari si cu sotul meu s-au dat de mai multe ori in toate roller coasterele mari, eu cu cea mica am fost pe la chestiile de copii si am mai avut si atractii in care ne-am dat cu totii. Au mai fost si momente in care sotul sau fata cea mare au stat cu cea mica pentru ca sa ma dau si eu cu ceilalti in atractii in care cea mica nu are voie.

Intr-o zi abia ai timp sa vezi tot parcul si sa te dai in cateva atractii, dar cam jumatate de parc o vezi in fuga, in 2 zile ai timp sa te dai in toate atractiile care te intereseaza si sa vezi parcul mai bine, in 3 zile apuci sa repeti ce-ti place mai mult.

Roller coastere sunt total vreo 11, dintre care unele sunt mai serioase (in care eu nu ma dau) altele mai usoare.

Mai e si aspectul perioadei in care mergi: in varf de sezon programul e mai lung dar sunt si cozi pe la atractii, in afara sezonului parcul se inchide mai devreme dar si cozile sunt mai mici.

Marele, enormul merit al acestui parc este capacitatea operationala deosebit de buna: oricat ar fi de aglomerat, da, se fac cozi la atractiile principale dar ai o gramada de atractii in care sa te dai la orice ora fara sa astepti. Avand mai multe zile la dispozitie chiar si in varf de sezon cum am fost noi iti poti planifica atractiile la care se formeaza cozi in primele 2 ore de operare si in ultima iar in restul zilei mergi la toate celelalte care sunt oricum foarte multe.

Edited by mdt, 21 September 2017 - 19:57.


#49
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare! daca mai exista dintre voi calatori care au vizitat recent Europa Park as aprecia cateva detalii. Am observat ca doar Blue Air mai zboara direct din Bucuresti catre Stuttgart (nici Tarom-ul nu zboara direct si Wizz Air nu mai opereaza in zona). Mai exista un aeroport in apropiere care merita luat in calcul?
De asemenea, 3 zile pline ar fi utile pentru vizitarea parcului? in privinta cazarii, nu stiu daca e mai bine de luat in calcul o camera in cadrul parcului sau in localitatile din apropiere (nu intentionez sa inchiriez o masina). E drept ca sunt la inceput de drum cu documentarea insa orice sfat mi-ar fi de ajutor. Multumesc!

#50
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010
Mai poti lua in calcul aeroportul Basel. E  si mai aproape.

#51
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Am citit azi despre promotiile Tarom, se afla si Stuttgart printre destinatii insa nu este zbor direct. Am verificat zborurile si catre Basel, tot cu escala.

Edited by ralu_seby, 03 October 2018 - 14:17.


#52
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
wizz are zbor direct bucuresti-basel
da, poti lua in calcul 3 zile. minim 2 as zice.
la cazare vezi cum iesi mai convenabil, parc versus o pensiune in rust.

Edited by dariuscha, 03 October 2018 - 15:02.


#53
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
3 zile pline pt noi au fost OK. Noi am stat la o pensiune in sat, hotelurile lor erau peste bugetul nostru.

Exista in sat atat pensiuni cu mic dejun cat si fara sau apartamente. Nu am vazut niciun supermarket. Se poate sa fie dar eu nu am vazut.

Noi am fost cu masina intr-un circuit mai lung. Am fost in august 2013 si august 2017 cate 3 zile de ambele dati. Ne-am mai duce :)

Edited by mdt, 04 October 2018 - 18:28.


#54
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 ralu_seby, on 03 octombrie 2018 - 12:57, said:

Salutare! daca mai exista dintre voi calatori care au vizitat recent Europa Park as aprecia cateva detalii. Am observat ca doar Blue Air mai zboara direct din Bucuresti catre Stuttgart (nici Tarom-ul nu zboara direct si Wizz Air nu mai opereaza in zona). Mai exista un aeroport in apropiere care merita luat in calcul?
De asemenea, 3 zile pline ar fi utile pentru vizitarea parcului? in privinta cazarii, nu stiu daca e mai bine de luat in calcul o camera in cadrul parcului sau in localitatile din apropiere (nu intentionez sa inchiriez o masina). E drept ca sunt la inceput de drum cu documentarea insa orice sfat mi-ar fi de ajutor. Multumesc!

Ai tarom tm-stuttgart, din iulie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate