Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Europa-Park

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Bogwol, multmesc. Fetele mele au 11 ani, 7 ani ( aproape 8 de fapt) si respectiv 1 an si 2 luni, deci ma intereseaza si atractii extrem de soft pentru bebelusa, care de altfel e foarte aventuroasa de felul ei.

Buna informatie cu apa, multumesc mult, o sa ne aprovizionam din timp din magazine.

Luam bilete de la pensiune pentru ca luam pe 3 zile si pe site-ul EP nu am vazut varianta pe 3 zile ( doar 1 zi si 2 zile), in schimb am vazut-o pe site-urile mai multor pensiuni, de unde duc ca e un deal facut cu pensiunile. Pe 3 zile e bineinteles mai ieftin decat 2 zile + 1 zi de pe site-ul oficial. Plus ca la pachetul 4 nopti cazare + 3 zile bilete in parc ne ofera si o mica reducere la cazare.

#20
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
in 3 zile ai timp sa cam vezi totul, inclusiv showurile
pentru cea foarte mica sunt cateva atractii: cum intrii pe partea stanga (o versiune light a Fjord, ceva masinute, etc) - nu le stiu exact pentru ca noi depasisem varsta aferenta :)

#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Nu-i problema, de-asta am si ales sa stam 3 zile, sa apucam sa facem placerile tuturor :) si sa nu plecam cu regretul ca n-am mai stat o zi. Si as vrea sa ne dam de mai multe ori in atractiile care ne plac cel mai mult.

#22
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmdt, on 09 iulie 2013 - 16:52, said:

Nu-i problema, de-asta am si ales sa stam 3 zile, sa apucam sa facem placerile tuturor Posted Image si sa nu plecam cu regretul ca n-am mai stat o zi. Si as vrea sa ne dam de mai multe ori in atractiile care ne plac cel mai mult.

intrucat la distractiile hard se pierde cel mai mult timp, o sa aveti timp suficient pentru toate celelalte. Duupa mine, si 2 zile sunt suficiente...

#23
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Ne-am intors ieri din Germania si de la Europa Park, a fost excelent, ne-a placut f f mult.

3 zile au fost cam la limita :))) in sensul ca nu am apucat sa vedem niciun show in afara de Cinema 4D (unde e drept, am fost de 2 ori pt ca i-a placut mult fetitei mijlocii) si un sfert de show in aer liber si cateva sarituri in apa.

In schimb ne-am cam dat in toate atractiile din parc, in majoritatea de mai multe ori.

Sotul si fetele mari s-au dat de 2-3-4 ori in Wodan, Blue Fire, Silver star, de cate 2 ori in Euro Mir, Euro Sat, Poseidon, Atlantica samd, au prins la inceputul si la sfarsitul zilei momentul in care cozile erau mai mici.

Mi-a placut mult ca la atractiile pentru toata lumea (adica si pentru bebe si fricoasa familiei = eu) cozile erau foarte mici spre deloc. Cu bebelusa m-am dat de vreo 4-5 ori in Piratii din Batavia, de vreo 3 ori in Atlantis, atractia cu pistoale laser, nu i-a fost frica nici la cea cu dinozaurii (Universul energiei). La Casa cu fantome totusi nu am dus-o, in rest am cam dus-o la toate la care avea voie.

Foarte curat parcul, foarte bine ingrijit, o multime de flori, toalete foarte curate peste tot, mai multe locuri de schimbat bebelusii, loc de alaptat (in "Italia" la Hipp unde se si vand borcanase la pretul de 1 eur ba chiar am si primit cate ceva cadou cand am cumparat de la ei).

M-a impresionat ca tematica diverselor tari era foarte bine realizata, de multe ori si vegetatia incerca sa aduca cu zona respectiva (smochin, maslin in ghiveci si leandri in ghiveci in Grecia, pini in Spania, vegetatie mai stil padure in Austria, Elvetia), la fel si toaletele erau adaptate temei unde erau plasate, nu cred ca erau 2 cu acelasi design.

Deci daca aveti in familie vreun copil mic/bebelus puteti merge fara grija, caruciorul se poate lasa la intrarea in atractie si il regasiti cand iesiti si sunt o gramada de atractii in care poate fi luat. Bebelusa mea are 1 an si 3 luni.

Nu stiu ce sa mai scriu, raspund la intrebari daca sunt.

#24
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmdt, on 27 august 2013 - 00:18, said:

Cu bebelusa m-am dat de vreo 4-5 ori in Piratii din Batavia, de vreo 3 ori in Atlantis, .
tot asa de vreo 5 ori si noi in Piratii din Batavia.
Ai fost la greci in camera care lasa impresia ca se rotea (imi scapa numele acum)?
In Atlantis doar 1 data, dar am iesit leoarca intrucat erau unii profesionisti la tunuletele de pe tarm si ne-au prins in foc incrucisat :). Interesanta era la iesire cabina-foen in care pt 2 euro (parca) stateai si ieseai relativ uscat.

#25
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
1 euro era cabina de uscare. Foarte buna idee. A folosit-o mijlocia mea care a vrut neaparat la un loc de joaca cu apa aflat in zona Islanda, am lasat-o acolo vreo ora in costum de baie (cumparat de acolo, daca stiti ca aveti copii de-astia, acvatici, luati de acasa) si a iesit leoarca, in special parul era o problema, ma ales ca se insera.

De notat ca e mai racoare ca la noi. In prima zi am prins ploi de scurta durata alternate cu soare. Am avut cu totii geci impermeabile si husa de ploaie la carucior si a fost bine, mai ales ca parcul era mai gol fiind ploaie. Niste geci impermeabile sunt foarte utile si la atractiile cu apa daca nu vrei sa te stropesti.

Camera care iti da impresia ca te roteste (cred ca te si roteste putin, dar in niciun caz peste cap) se numeste Blestemul Cassandrei, m-am dat de 2 ori cu fetele mari, iar bebelusa a ramas afara - am facut schimb cu sotul. Copiii sub 5 ani nu au voie.

Enzian a fost preferatul meu (roller coaster-ul din Austria care te duce prin "mina de diamante"). M-a impresionat cum au folosit ei in mod destept la 3 atractii mina aia de diamante: roller coaster-ul Enzian, atractia cu bustenii pe apa si puteai si sa te plimbi prin ea, eu am fost de 2 ori in zile diferite la plimbare prin ea ca bebelusei ii placea mult.

#26
mihail1986

mihail1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 27.06.2008
salutare, care ar fii cea mai buna si ieftina varianta de ajuns la europa-park?
vreau sa fac o escapada de 3 zile in octombrie, am vazut 2 variante de aterizare cu blue air la stuttgart sau cu wizz la basel-mulhause-freiburg, care a mai folosit trenuri sau bus uri din zonele astea, a iesit bine la pret? nu stiu care ar fii mai buna varianta, ori sa inchiriez auto.

#27
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Uita-te pe site-ul bahn.de , vezi mersul trenurilor la ei, cu preturi cu tot.
Cred ca depinde si cate persoane sunteti.

#28
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmihail1986, on 13 august 2014 - 09:35, said:

salutare, care ar fii cea mai buna si ieftina varianta de ajuns la europa-park?
vreau sa fac o escapada de 3 zile in octombrie, am vazut 2 variante de aterizare cu blue air la stuttgart sau cu wizz la basel-mulhause-freiburg, care a mai folosit trenuri sau bus uri din zonele astea, a iesit bine la pret? nu stiu care ar fii mai buna varianta, ori sa inchiriez auto.

Gandeste-te ca platesti chiria la o masina care practic sta in parcare. Daca parchezi la Europa-Park, parca era in jur de 5 euro pe zi.

Edited by bogwol, 13 August 2014 - 10:32.


#29
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Parca 5 euro e parcarea pe zi. Cred ca daca esti cazat la hotelurilor lor e gratis.
Depinde, e de calculat pretul trenului comparativ cu pretul masinii. Si eu sunt curioasa cum iti da. (poate facem si noi pe viitor o incursiune din asta...)

#30
mihail1986

mihail1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 27.06.2008
trenul de la stuttgart la rust daca l rezerv cat de curand..posibil e undeva la 58 - 60 euro pt 2 pers dus intors, zic eu foarte acceptabil...altfel sare de 150 cred de pe o zi pe alta.
cred ca nu merita masina...tot stau sa ma gandesc..pt 2- 3 zile nu merita sa mai am si grija ei..eventual sa mai imi opreasca si garantie...tin bani blocati..., voi ce parere aveti ?
si oricum nu ma cazez la hotelurile din europa park....ca dau pe o noapte cat ma costa toata distractia aproape..., gasesc tot asa pensiune in rust...cat mai aproape de parc...la maxim 70 euro probabil pe noapte

Edited by mihail1986, 13 August 2014 - 11:11.


#31
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Da, la banii astia, nu merita masina.

Cazare in Rust cred ca gasesti la pretul respectiv cu mic dejun cu tot. Noi am stat anul trecut sub 100 (89 parca?) family room 2 adulti + 2 copii + 1 bebe, cu mic dejun, in august.

#32
mihail1986

mihail1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 27.06.2008
ce nu sunt eu lamurit, daca este trenul direct...sau schimb 2- 3 linii....pana ajung la Rust...acolo scrie ceva de change....vreo 4 , cam asa ceva :RB, ICE, IRE, S , nu inteleg ce e cu astea, ca daca schimb de 4 ori trenul....numai merita.. am gasit autocar aici http://meinfernbus.de/ curse zilnice si la 16 euro dus intors

Edited by mihail1986, 13 August 2014 - 12:45.


#33
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pe bahn.de sigur gasesti toate detaliile, daca e cu schimb sau nu. La autobuz vezi daca se potriveste cu orarul de zbor.

#34
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmihail1986, on 13 august 2014 - 12:32, said:

ce nu sunt eu lamurit, daca este trenul direct...sau schimb 2- 3 linii....pana ajung la Rust...acolo scrie ceva de change....vreo 4 , cam asa ceva :RB, ICE, IRE, S , nu inteleg ce e cu astea, ca daca schimb de 4 ori trenul....numai merita.. am gasit autocar aici http://meinfernbus.de/ curse zilnice si la 16 euro dus intors


eu iti recomand atunci autobuzul; sigur te lasa in fata/ langa parc. Eu nu imi amintesc sa fi vazut gara in apropiere ( mai ai de mers pe jos), plus ca daca schimbi 4 trenuri, sigur nu cred ca te costa mai putin decat autobuzul.

#35
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
M am intors ieri din Germania/Franta de la Europa Park. De ce Germania/Franta...pentru ca ne am hotarat  marti saptamana trecuta sa plecam ...si cazare am gasit doar peste Rin, in Franta -Obernai, de fapt langa Obernai.
Am prins  2 zile full de Europa Park, probabil in cea mai aglomerata perioada din an, probabil asta a fost motivul pentru care programul a fost extins pana la orele 21:00. Noi nu am rezistat mai mult de 18:30. Doi adulti si doi baieti de 9 si 8 ani.
Ne am dat in toate roller costerele mai putin in silver pentru ca e permis accesul copiilor peste 11 ani. Or stii ei ceva... asa ca nu am riscat.
Un parc frumos, interesant  impartit tematic si gastronomic. Fiecare tara are cate un roller coster important, oarecum tematic si fiecare tara are  restaurante cu mancare specifica(interesant).
Nemtii organizati inca de la intrarea cu masina, desi era foarte aglomerat am parcat repede  si ne am indreptat cu gloata spre intrare. Pretul 41 Euro /adult, 36 Euro/Copil, pe zi. Nu am luat doua zile consecutiv pentru ca a doua zi nu stiam cum va fi vreme, previziunile se schimbau relativ repede.faceam o economie de 20 de euro daca luam 2 zile consecutiv. La coada la bilete am stat cam 20 minute.
La fiecare roller coster am stat intre 30 si 50 minute(foarte aglomerat) iar diferenta fara de alte parcuri este ca nu exista un fast line sau fast pass. Mancarea si bautura surprinzator de ieftine, o masa de 2 adulti si 2 copii undeva pe la 45-70 Euro. un suc 2,5-4,5 Euro(depinde de marime) iar cel mai surprinzator e ca in parc te lasa cu mancare si bautura de acasa.(desi familia Mack participa la toate  conferintele din domeniu unde puncteaza de fiecare data ca banii se fac din drinks and food).
Nu sunt genul de narator, o sa trec direct la concluzii si astept intrebari  daca re cineva.
Nu se compara cu vreun park tematic din US, atmosfera rece, nu exista fast line sau fast pass, desi pare  ca are o locatie strategica, e oarecum greu de ajuns in zona  nefiind un aeroport international  cu legaturi directe din Romania, in orice varianta inclusiv Frankfurt trebuie masina inchiriata. Nu sunt obiective turistice importante in apropiere(poate doar Alsacia,dar  nu toata lumea gusta din pelerinajul cu locatiile celui de al doilea razboi mondial,sau gastronomie frantuzeasca).Toate showurile sunt in limba germana,dezavantaj pentru cei care nu stiu
Avantaj varietatea de mancare si preturile decente .


Opinia mea: merge odata in viata!

#36
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pacat ca nu ati stat pana mai tarziu, inainte de inchidere cozile devin foarte mici si te poti da in timp scurt in multe chestii. (copiii germani au ora de culcare = 19:00, inclusiv scolarii)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate