Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Am gasit un pui de porumbel

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
Ieri seara am trecut pe langa un bloc si am gasit un pui de porumbel.
O picat de la aproximativ 10 metri deci nu am cum sa il urc inapoi.
Am mers la veterinar si mi-o zis sa il hranesc cu un amestec de malai si lapte cu ajutorul unei seringi.
Azi dimineata l-am hranit prima data si a mancat cu greu... am deschis ciocul si cu seringa am introdus mancarea.
Este destul de vioi..daca il ridic isi deshide aripile..umbla...

Postez o poza poate imi zice cineva cate saptamani are..si cat mai are pana ar putea sa zboare.
Si cu ce sa il mai hranesc? Nu prea are ciocul dezvoltat deci cred ca o vreme trebuie sa il tin pe amestecul asta de lapte si malai.
Oare viermii de pescuit ar fi buni?

Attached Files



#2
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

 choppermaster, on 8th May 2011, 09:50, said:

Ieri seara am trecut pe langa un bloc si am gasit un pui de porumbel.
O picat de la aproximativ 10 metri deci nu am cum sa il urc inapoi.
Am mers la veterinar si mi-o zis sa il hranesc cu un amestec de malai si lapte cu ajutorul unei seringi.
Azi dimineata l-am hranit prima data si a mancat cu greu... am deschis ciocul si cu seringa am introdus mancarea.
Este destul de vioi..daca il ridic isi deshide aripile..umbla...

Postez o poza poate imi zice cineva cate saptamani are..si cat mai are pana ar putea sa zboare.
Si cu ce sa il mai hranesc? Nu prea are ciocul dezvoltat deci cred ca o vreme trebuie sa il tin pe amestecul asta de lapte si malai.
Oare viermii de pescuit ar fi buni?

sunt buni si viermii pentru pescuit ....... au proteine  :thumbup:

#3
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Nu inteleg cum te-ai gandit sa il iei si sa-l duci la tine acasa. Probabil o sa evadeze cu prima ocazie(asta daca stie zbura)

#4
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

 bogdy2008, on 8th May 2011, 08:59, said:

Nu inteleg cum te-ai gandit sa il iei si sa-l duci la tine acasa. Probabil o sa evadeze cu prima ocazie(asta daca stie zbura)
Comentariu fara rost.
Si ce ai fi vrut sa fac?sa il las acolo pe beton prada la pisici? <_<

Eu sper sa evadeze dar nu stie sa zboare inca are si puf pe el.

Edited by choppermaster, 08 May 2011 - 09:06.


#5
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Invata-l :naughty:

#6
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

 bogdy2008, on 8th May 2011, 10:07, said:

Invata-l :naughty:
Se pare ca tu ai invatat deja.

#7
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Eu nu am zis ca am invatat.
Darui cum faci: il pui pe dulap si ilimpingi de la spate. Ii pui si o saltea jos, sa nu moara. In felul asta(daca invata) te scapi repede de el, si nici nu va fi nevoie sa cureti covorul de sange.

#8
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
O cutie de carton, se tine/hraneste pâna se face mare, apoi se trimite la tara, pe acolo sunt destui care cresc asa ceva, oricum o sa aibe mai mult sanse ca în oras.
Apropo: Poti sa îi dai drumul în parc, are ce mânca, asta dupa ce mai creste, oricum o sa se învete prost, o sa se aproprie de om.
Învata singur sa zboare, nu are nevoie sa fie aruncat prin casa.
Varianta 2: Cumpara o porumbita, dar din câte am învatat la Biologie, ceva îmi zice ca nu vreo sa alegi drumul asta, se înmultesc repede.

#9
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

 Aether, on 8th May 2011, 09:22, said:

O cutie de carton, se tine/hraneste pâna se face mare, apoi se trimite la tara, pe acolo sunt destui care cresc asa ceva, oricum o sa aibe mai mult sanse ca în oras.
Apropo: Poti sa îi dai drumul în parc, are ce mânca, asta dupa ce mai creste, oricum o sa se învete prost, o sa se aproprie de om.
Învata singur sa zboare, nu are nevoie sa fie aruncat prin casa.
Varianta 2: Cumpara o porumbita, dar din câte am învatat la Biologie, ceva îmi zice ca nu vreo sa alegi drumul asta, se înmultesc repede.
In zona unde stau eu am colonii mari de porumbei ce tot dau tarcoale.Am si o terasa mare unde are loc sa se miste si sa invete sa zboare.Incerc sa nu stau prea mult in preajma lui sa nu se obisnuiasca prea mult cu oamenii.Acuma incerc sa il tin departe de caine ca e destul de curios de prezenta lui si tot incerca sa ajunga la cutia in care sta acum. :w00t:

#10
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008

 choppermaster, on 8th May 2011, 09:50, said:

Ieri seara am trecut pe langa un bloc si am gasit un pui de porumbel.
O picat de la aproximativ 10 metri deci nu am cum sa il urc inapoi.
Am mers la veterinar si mi-o zis sa il hranesc cu un amestec de malai si lapte cu ajutorul unei seringi.
Azi dimineata l-am hranit prima data si a mancat cu greu... am deschis ciocul si cu seringa am introdus mancarea.
Este destul de vioi..daca il ridic isi deshide aripile..umbla...

Postez o poza poate imi zice cineva cate saptamani are..si cat mai are pana ar putea sa zboare.
Si cu ce sa il mai hranesc? Nu prea are ciocul dezvoltat deci cred ca o vreme trebuie sa il tin pe amestecul asta de lapte si malai.
Oare viermii de pescuit ar fi buni?

Nu ii da viermi si insecte pentru ca e ierbivor.
In loc de lapte da-i apa.
Mai sunt cateva topicuri in care scrie ce trebuie sa ii dai sa manance.
Vezi ca prima data invata sa zborare iar mai tarziu sa manance singur, deci pana nu manca singur nu ii da drumul.

Edited by cristyz, 08 May 2011 - 15:21.


#11
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

 cristyz, on 8th May 2011, 15:20, said:

Nu ii da viermi si insecte pentru ca e ierbivor.
In loc de lapte da-i apa.
Mai sunt cateva topicuri in care scrie ce trebuie sa ii dai sa manance.
Vezi ca prima data invata sa zborare iar mai tarziu sa manance singur, deci pana nu manca singur nu ii da drumul.
Prima noapte a fost ok..azi chiar a inceput sa umble prin casa.. acum insa e fara vlaga parca:( il tin in mana si parca nu are aer sa traga in piept.. nu mai stiu ce sa fac.Din ce am citit pe net asta e un semn ca urmeaza sa moara.  :crying:

#12
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
Din pacate aseara s-a stins... Macar am incercat... :crying:

#13
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 choppermaster, on 9th May 2011, 17:00, said:

Din pacate aseara s-a stins... Macar am incercat... :crying:
imi pare rau, odata si eu am gasit un pui de porumbel, l-am adus acasa si nu vroia sa manance, era piele si os. asa k i-am deschis ciocul si l-am obligat sa manance i-am bagat mancarea pe gat, era o bucatica de paine, si a dat de gust si a inceput sa imi ciuguleasca lacom din palma, dupa aia i-am dat apa, la fel l-am bagat cu ciocul in apa, la fel a baut cu lacomie. Nu l-am tinut inchis, iam dat drumul in casa dar nu l-am lasat afara. Si dintrul porumbel slabanog a devenit un umflat, cand veneam cu painea nici nu astepta  sa ajung la el decola de pe masa in palmele mele. Cand sa inzdravenit a inceput sa zboare bine, mai intai se catara in cires si zbura in curte dupa acea a plecat de tot, si ma vizita in fiecare zi, din ce in ce mai rar pana n-a mai  venit deloc. Acesta e un caz fericit, chiar daca l-am pierdut dar macar stiu k este bine acum, imi pare rau pt pasarea ta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate