Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

OS X pe platforme non-apple

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
adrian1024

adrian1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.05.2005
Hey I'm back.. one more question ... credeti k la anu, cand se va lansa oficial va merge si pe Athlonuri ? Eu ma indoiesc de treaba asta intrucat ce-am vazut a fost un fel de pre-built :huh: a produsului final... Dar intreb si eu sa nu-mi pierd speranta  :rolleyes:

#2
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
nu ... va fi pentru intel :) si nu va merge pe pc-uri , va merge pe mac-uri (care vor
avea , pana la anul , procesoare intel) !

#3
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004
Din punctul asta de vedere, cam urat din partea celor de la Apple. Daca tot au hotarat sa renunte la procesoarele lor proprietare, puteau lua in considerare si procesoarele AMD.

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
fii sigur ca au avut calcule mai bune in vedere.....

#5
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

aolex, on Aug 30 2005, 07:19, said:

nu ... va fi pentru intel :) si nu va merge pe pc-uri , va merge pe mac-uri (care vor
avea , pana la anul , procesoare intel) !

<{POST_SNAPBACK}>


Nu fii asa sigur. S-ar putea sa renunte chiar si la TPM. De ce crezi tu ca nu ar mere pe athlon 64? Pe un Venice ar trebui sa duduie.

#6
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004

dacuburebista, on Aug 30 2005, 12:09, said:

fii sigur ca au avut calcule mai bune in vedere.....

<{POST_SNAPBACK}>

:naughty:  it`s all about the bucks  ;)

#7
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

aolex, on Aug 30 2005, 07:19, said:

nu ... va fi pentru intel :) si nu va merge pe pc-uri , va merge pe mac-uri (care vor
avea , pana la anul , procesoare intel) !

<{POST_SNAPBACK}>


Va fi mereu o versiune de Mac OS X care sa mearga pe standard PC [hackuita, patchuita, etc...]

#8
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Nu cred că va mai fi nevoie. Deoarece a apărut deja o versiune crăcuită, asta constituie o justificare suficientă pentru a renunța la TPM și a da voie să apară Os X pentru orice procesor compatibil Intel.

#9
cluster

cluster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.06.2005
tocmai s-a lansat patchul pt dvd-ul original, acum oricine poate instala frumusel direct de pe dvd...

#10
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
as spune ca protectia TPM nu a fost facuta foarte "sigura" de la bun inceput, tocmai ca sa genereze interes. ar putea fi chiar un test al unei metode preliminare de codare a protectiei, pentru ca ma indoiesc ca o versiune "developer" merita efortul de a coda rutine criptografice serioase.


eu unul am o convingere ca e marketing...

B)

#11
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

Centris, on Sep 1 2005, 18:24, said:

as spune ca protectia TPM nu a fost facuta foarte "sigura" de la bun inceput, tocmai ca sa genereze interes. ar putea fi chiar un test al unei metode preliminare de codare a protectiei, pentru ca ma indoiesc ca o versiune "developer" merita efortul de a coda rutine criptografice serioase.
eu unul am o convingere ca e marketing...

B)

<{POST_SNAPBACK}>


Bineînțeles, iar eu sunt convins că vor renunța la tpm. Nu de alta, dar vânzând so, scoți mai mulți bani decât vânzând hardware. Iar Jobs nu pare a fi prost deloc.

Edited by dixy, 01 September 2005 - 22:36.


#12
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
sorry dixy, TPM ramine. e mai mult decit OSx86 la mijloc

#13
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

Centris, on Sep 2 2005, 10:47, said:

sorry dixy, TPM ramine. e mai mult decit OSx86 la mijloc

<{POST_SNAPBACK}>


TPM & Company as spune eu... Exista doua posibilitati. Protectia sa ramana easy to break pt. a face reclama cu ajutorul pirateriei [microsoft & others does this] sau sa o faca unbreakable prin folosirea unui ..... chipset mai complex de exemplu NECESAR rularii sistemului de operare. [de exemplu un chip ce are instructiuni necesare rozetei ]

#14
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
dupa ce o sa fie ceva timp "breakable" o sa devina mult mai greu-"breakable", cam in celasi timp in care o sa apara noile computere...

B)

#15
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

Centris, on Sep 2 2005, 10:47, said:

sorry dixy, TPM ramine. e mai mult decit OSx86 la mijloc

<{POST_SNAPBACK}>


Centris, nu cred, pentru că așa cum am mai spus, faci mai mulți bani vânzând so decât vânzând hardware. De asta e Microsoft inaintea Apple și cred că Steve Jobs a înțeles chestia asta.

dllbogdan:

Protecția nu are cum să fie unbreakable. Orice blindaj apare, vă apărea în mod cert un tun care să-l strapungă.

#16
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

Quote

Protecția nu are cum să fie unbreakable. Orice blindaj apare, vă apărea în mod cert un tun care să-l strapungă.
D'aia nu mi'au placut niciodata programatorii care n'au habar de electronica si in genere stuff hardware. Daca faci protectia numai software o darami pana la urma, daca o faci si hardware, .... poate deveni unbreakable daca _VREI_.

#17
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

dlbogdan, on Sep 5 2005, 21:29, said:

D'aia nu mi'au placut niciodata programatorii care n'au habar de electronica si in genere stuff hardware. Daca faci protectia numai software o darami pana la urma, daca o faci si hardware, .... poate deveni unbreakable daca _VREI_.

<{POST_SNAPBACK}>


Depinde unde și cum este implementată protecția la nivel software. Spre exemplu să zicem că Apple ar folosi o placă video care nu ar exista pe pc. Atunci întradevăr sistemul ar fi foarte protejat din cauza lipsei driverelor. Dar dacă respectivul chip care protejează sistemul nu este folosit efectiv de sistemul de operare, atunci partea din sistemul de operare care face verificarea poate fi modificată/înlocuită. Iar Apple nu va folosi la protecție un dispozitiv hardware care să fie folosit și de sistemul de operare pentru simplul motiv că au declarat că pe macul respectiv va putea rula și windows.
Nu mă crezi, întreabă orice cracker cu experiență.
Parcă și versiunea pentru developperi era protejată de TPM. Atunci tu cum ai instalat-o?

Edited by dixy, 05 September 2005 - 22:22.


#18
mi-e_lene

mi-e_lene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 09.05.2005
nu exista protectie hardware ... care sa nu se indoaie impotriva intereselor...

numai de bine
cristian


ps
de raspuns nu am cum sa mai raspund, intrucat nu am sa mai intru pe sp.
... decizie scurta, luata acum ....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate