Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Stare drum Sighisoara-Medias-Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ulyk

ulyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.12.2007
Salut!
Puteti sa imi spuneti cum se prezinta tronsonul acesta de drum Sighisoara-Medias-Sibiu? Vin din Piatra Neamt si vreau sa ajung la Petrosani.
Tronsonul mai sus mentionat imi este cam strain si niste informatii ma ajuta mult!

Multumesc!

#2
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

 ulyk, on 14th April 2011, 00:43, said:

Salut!
Puteti sa imi spuneti cum se prezinta tronsonul acesta de drum Sighisoara-Medias-Sibiu? Vin din Piatra Neamt si vreau sa ajung la Petrosani.
Tronsonul mai sus mentionat imi este cam strain si niste informatii ma ajuta mult!

Multumesc!




Sighișoara - Mediaș îi bun drumul, asta până intri în Mediaș unde-i praf. Până la Sibiu nu am mai fost de ceva vreme așa că nu pot zice nimic, te ajută altcineva.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Incearca aici, in topicul dedicat (pus si sus, la importante). Poate gasesti mai multe detalii.

#4
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Te ajut eu, sunt din Medias, cum zicea si colegu de mai sus, Sighisoara - Medias, e bunicel drumul, asta pana cand treci de indicatorul Medias si te scutura un pic. Medias - Sibiu, are in unele locuri niste valuri, o groapa ici, una colo...dar nu e bataie de cap. Prin Medias sa ai putina grija, mai ales pe soseaua sibiului... avem si un sant mare pe undeva ca au scos niste linii vechi cfr ce traversau drumu, au aruncat niste pietris dar s-a cam scufundat.
Acum depinde si ce masina ai, eu cu Alfa Romeo cu suspensii sport si garda masinii de 10 cm injur toata ziua si strang din dinti. Daca mai e ceva, iti raspund cand ma trezesc ca merg la culcare. Drumuri bune  :peacefingers:

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 ulyk, on 14th April 2011, 00:43, said:

Salut!
Puteti sa imi spuneti cum se prezinta tronsonul acesta de drum Sighisoara-Medias-Sibiu? Vin din Piatra Neamt si vreau sa ajung la Petrosani.
Tronsonul mai sus mentionat imi este cam strain si niste informatii ma ajuta mult!

Multumesc!



Eu cred ca e mai convenabil sa mergi pe ruta Piatra Neamt-Tg.Mures-Turda-Alba Iulia-Deva-Hateg-Petrosani.Pana la Deva ai de la Tg.Mures drum international si ...o portiune de autostrada :naughty:!!!


LE.

M-am uitat pe un calculator de distante pentru cele doua variante:
     varianta 1 - Piatra Neamt - Sighisoara  285,00 km (via Tg.Mures)
                     - Sighisoara - Sibiu               88,00 km  
                     - Sibiu - Deva                     116,00 km
                     - Deva - Petrosani                 96,00 km
                                              TOTAL   585,00 km

     varianta 2 - Piatra Neamt - Tg.Mures     241,00 km
                    - Tg.Mures - Deva                 221,00 km (via Turda - Alba Iulia)
                    - Deva - Petrosani                  96,00 km
                                                   TOTAL  558,00 km

Edited by adisz, 14 April 2011 - 08:23.


#6
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005
Daaaa are o multime de autostrada - 12 km de la Campia Turzii la Turda !
Si de la Tg. Mures spre Cluj este si destul de aglomerat.

PS: Si prin Sibiu are o portiune de autostrada  :D

Nu am fost pe traseul Sighisoara - Medias - Sibiu din iarna, dar, asa cum s-a mai spus:
- Sighisoara - Medias (drum bun spre foarte bun)
- Medias - Sibiu (drum bun cu mici exceptii).

Mai scurt cu cca. 40 km ar fi asa: de la Balauseri nu o faci stanga spre Sighisoara ci o tii inainte spre Tarnaveni.
Apoi:
Tarnaveni - Blaj - Teius - intri pe DN 1 - Alba Iulia - Vintu de Jos (nu mai intri prin Sebes) - Orastie - Calan - Hateg - Petrosani.

Dar despre zona Tarnaveni - Blaj - Teius nu stiu nimic dpdv al starii drumului.

Edited by marr, 14 April 2011 - 08:35.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Ruta Balauseri - Tarnaveni - ......etc. iti recomand calduros sa o uiti.Sau daca te incumeti, sa iei o doza dubla de calmante si cartea cu "injuraturi" la tine.Ziceai mai sus ca Tg.Mures - Cluj e aglomerat.Da,dar rezonabil.De tronsonul Sibiu - Orastie ce zici atunci?

#8
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Confirm si eu ca Tarnaveni-Blaj e dezastru, valurile marii. Cel putin asa a fost acum 2 ani cand am trecut pe acolo. Sau tot asa din Copsa-Blaj, sunt dale de beton vreo 10 km, naspa (bunicel ptr Logan) iar dupa aia revenim pe tronsonul cu valurile marii.

#9
ulyk

ulyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.12.2007
m-am consultat cu niste prieteni care fac des piatra neamt-sibiu si mi-au sugerat sa aleg traseul prin Brasov-Talmaciu(aproape de Sibiu)-Petrosani.Am aruncat o privire si e mult mai lung traseul...dar e f bine intretinut.Acum stau si ma gandesc....

#10
evox

evox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.10.2006
Tirnaveni - Blaj si Blaj - Teius au fost complet asfaltate recent, deci se merge f. bine.

#11
strabun_backup_2

strabun_backup_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 23.03.2011
In plus fata de ce au zis colegii de mai sus, sa fii atent la urmatoarele chestii (informatii updatate ieri seara):
- pe dealul de la iesire din Sighisoare (spre Medias) ai niste gropi "ca lumea" (ca dupa fiecare iarna, de fapt);
- in Copsa Mica se lucreaza si trebuie sa fii atent la omuletii (prea discreti, dupa cum mi s-au parut mie) care arata ca ai "rosu" si la utilajele pe care le manevreaza aia "ca la ei acasa";
- intre Medias si Sibiu, in afara de gropile "normale", sunt doua mari (si apropiate), intre Seica Mare si Rusi (adica undeva pe la millocul distantei dintre Medias si Sibiu), chiar inainte de a trece calea ferata (sensul de mers Medias - Sibiu), inspre axul drumului. Avand in vedere ca vine calea ferata, oricum mergi incet, dar e vorba de niste gropi rele si pentru mersul incet.

#12
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 strabun_backup_2, on 15th April 2011, 19:23, said:

- intre Medias si Sibiu, in afara de gropile "normale", sunt doua mari (si apropiate), intre Seica Mare si Rusi (adica undeva pe la millocul distantei dintre Medias si Sibiu), chiar inainte de a trece calea ferata (sensul de mers Medias - Sibiu), inspre axul drumului. Avand in vedere ca vine calea ferata, oricum mergi incet, dar e vorba de niste gropi rele si pentru mersul incet.
Update azi, gropile alea smechere au fost astupate pe jumate :D au aruncat un pic de smoala in ele....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate