Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Switchers

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
Apropo de mici erori in osx: si pe mine ma enerveaza unele chestii la culme incat desi am g5 cu monitor de 30" prefer pcul cu vechiul monitor de 19" pt navigare; exemple:
     - la revenirea din sleep de multe ori crapa: solutia: hard reset
     - la revenirea din sleep cand nu crapa pierde conexiunea cu tastatura pe bluetooth: solutia: fucking around cu detection settings(cu mouseul) pana binevoieste sa vada din nou tastatura
      -cand vizionez filme cu djoplayer nu reusesc sa pun tipul de font pe central european si din acest motiv se vad numai patrate mici in loc de diacritice: solutie eleganta nu am; solutie de-an pixu': cu un editor de texte inlocuiesc fiecare diacritica cu litera simpla
      -suportand rezolutii mari daca nu ai un mouse care sa stie multi dpi se misca ca melcul pointerul pe ecran; mi-am cumparat un logitech g5 pt. asta dar logitech nu a facut drivere de mac pt modelul asta si se comporta ciudat mousul asta pe mac, asa ca il folosesc pe pc; cum o fi mouseul asta nou de la apple cu 2 butoane si scroll omni? se misca rapid?
      -nu am gasit o aplicatie de vazut poze gen AcdSee de pe pc in care sa pun poza pe full screen si sa pot sa trec la poza urmatoare cu un simplu PgDown sau space; am instalat ceva aplicatie pt mac: iPhoto dar asta i-si face librarii pe hard cu pozele si de cele mai multe ori eu nu vreau asta; eu pur si simplu doresc sa bag dvd-ul cu poze, sa dau full screen, si slideshow cu pozele; recomandati-mi careva o aplicate mai buna pt treaba asta. :D
     -in rest osx mi se pare un os elegant, interfata grafica avangardista, widgeturi si alte alea dar windows-ul meu xp mi se pare mult mai stabil; nu mi-a crapat de luni de zile :)


  daca aveti sugestii sau comentarii  fata de ceea ce am postat mai sus dati-mi pm sau raspundeti chiar aici; merci

O zi faina la toata lumea!

Edited by neostar, 26 December 2005 - 12:10.


#56
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
monitorul de 30 se foloseste cu totul si cu totul la altceva.
nu sunt site-uri facute pentru asemenea rtezolutii, sunt curios cum  vezi site-urile optimizate pentru 800x600,
monitorul ala este pentru Grafica publicitara, Ilustratie, Editare video, Grafica 3d, normal ca nu mergi calumea cu el pe net , pentru ca nu e pentru asa ceva.Am mai vazut eu o agenzie web care facea site-uri web pe monitoare de genul aluia, flash-uri
si pe resolutie 800x600 se vedea textu ca dracu.
Mie nu  mi- a crapat niciodata la iesire din sleep sau altele doar aveam mici probleme cu cyberdock(ftp client) se mai bloca din cand in cand programelul. atata tot.

Edited by mindsoul, 26 December 2005 - 17:25.


#57
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postneostar, on Dec 26 2005, 12:08, said:

Apropo de mici erori in osx: si pe mine ma enerveaza unele chestii la culme incat desi am g5 cu monitor de 30".
Se pare ca bunatatile astea nu sint pt tine. Da-le la un 'amarit' care se pricepe si o sa-ti dea in schimb nu unul ci doua PC-uri cu monitoare de '19  :console:   :lol:

Edited by Masterboy, 27 December 2005 - 01:45.


#58
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
lol
pai un monitor de 30" are suprafata activa cat aproape 4 monitoare de 19" deci no deal :))

pe deasupra monitorul ACD 30"  vede absolut superb - e fantastic; si la filme si la situri web la orice; ziceam ca prefer pcul in locul macului la navigare web si vizionat filme datorita ergonomiei marite si lipsei problemelor de tipul celor expuse de mine 2 posturi mai sus;

apropo de ieri folosesc monitorul pe pc si e super; placa video ce o am acum in pc e cam jegoasa(rez max 1280x800) dar in 2 zile o sa-l folosesc cu o placa video 6800gt.

#59
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postneostar, on Dec 26 2005, 12:08, said:

-nu am gasit o aplicatie de vazut poze gen AcdSee de pe pc in care sa pun poza pe full screen si sa pot sa trec la poza urmatoare cu un simplu PgDown sau space; ... eu pur si simplu doresc sa bag dvd-ul cu poze, sa dau full screen, si slideshow cu pozele; recomandati-mi careva o aplicate mai buna pt treaba asta. :D

Graphic Converter. De multe ori se afla chiar in folderul tau "Applications"

B)

#60
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
am si eu niste mici probleme de genul celor de mai sus:

-vlcplayer nu stie subtitrari. a mers un film sau doua selectandule eu manual dand zece clickuri ca sa ajung la optiunea respectiva. iar acum nu mai vrea sa le ia nicicum. mai apare cateodata un text la 10 minute si ala de prin alta parte. reinstall?

-officeul lor expirat nu sa dezinstalat cu aplicatia din folderul lor ci doar a scos 2 chestii. am pus in trash totul, sigur nu mai am gunoaie si prin alte foldere? sau poate ca sunt deja folosite de noul word.

-vlcul daca-l inchid, el nu se inchide de fapt, dar cand dau click in dock apoi nici ca se mai deschide

- cum fac finderul sa fie default pe modul de vizualizare in coloane?

-am creat un burn folder si cica nu am cd sa inscriptioneze.

-daca deschid prea multe aplicatii o ia razna si merge destul de greu. spre exemplu, nu mai puteam sa redenumesc fisiere in finder, asa ca m-am ales cu wordu instalat intr-un folder untitled document. dupa ce le-am inchis pe toate a mers. acum l-am redenumit, sa vad daca mi se mai deschid documentele word singure. luna viitoare m-am hotarat sa-i mai pun 512 ram. is curios cat o sa-mi ceara.

-xml-uri n-am reusit de nici o culoare sa le always open with editorul lor de text. in general nu vrea sa mearga always open with, doar la fiecare fisier in parte am observat, nu la fisierele de acelasi tip.

-stuffit vad ca nu stie sa dezarhiveze raruri impartite in mai multe fisiere.
-stuffit mai face probleme si la rar-uri normale
-cand dau in finder create archive, pot sa-i spun si ce nume sa aibe?

-25G userul meu, 6G aplicatiile, 35 din 75 avalaible. 9G???? wtf, atat are osx-u fara aplicatii?

- daca selectez mai multe fisiere pot vedea cat au impreuna? adica daca am 20 de fisiere si dau get info vad 20 de ferestre si chiar nu-mi trebuie.

cam atat dupa vacanta :)

Edited by .ral:cr, 07 January 2006 - 23:30.


#61
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004

View Post.ral:cr, on Jan 8 2006, 00:26, said:

am si eu niste mici probleme de genul celor de mai sus:

-vlcplayer nu stie subtitrari. a mers un film sau doua selectandule eu manual dand zece clickuri ca sa ajung la optiunea respectiva. iar acum nu mai vrea sa le ia nicicum. mai apare cateodata un text la 10 minute si ala de prin alta parte. reinstall?

-officeul lor expirat nu sa dezinstalat cu aplicatia din folderul lor ci doar a scos 2 chestii. am pus in trash totul, sigur nu mai am gunoaie si prin alte foldere? sau poate ca sunt deja folosite de noul word.

-vlcul daca-l inchid, el nu se inchide de fapt, dar cand dau click in dock apoi nici ca se mai deschide

- cum fac finderul sa fie default pe modul de vizualizare in coloane?

-am creat un burn folder si cica nu am cd sa inscriptioneze.

-daca deschid prea multe aplicatii o ia razna si merge destul de greu. spre exemplu, nu mai puteam sa redenumesc fisiere in finder, asa ca m-am ales cu wordu instalat intr-un folder untitled document. dupa ce le-am inchis pe toate a mers. acum l-am redenumit, sa vad daca mi se mai deschid documentele word singure. luna viitoare m-am hotarat sa-i mai pun 512 ram. is curios cat o sa-mi ceara.

-xml-uri n-am reusit de nici o culoare sa le always open with editorul lor de text. in general nu vrea sa mearga always open with, doar la fiecare fisier in parte am observat, nu la fisierele de acelasi tip.

-stuffit vad ca nu stie sa dezarhiveze raruri impartite in mai multe fisiere.
-stuffit mai face probleme si la rar-uri normale
-cand dau in finder create archive, pot sa-i spun si ce nume sa aibe?

-25G userul meu, 6G aplicatiile, 35 din 75 avalaible. 9G???? wtf, atat are osx-u fara aplicatii?

- daca selectez mai multe fisiere pot vedea cat au impreuna? adica daca am 20 de fisiere si dau get info vad 20 de ferestre si chiar nu-mi trebuie.

cam atat dupa vacanta :)


am patit si eu am selectat niste melodii si erau multe tare, vroiam sa vad cat ocupa si mi s-a deschis o mie de ferestre cu informatii despre fiecare melodie in parte, am stat un pic sa le inchid, probabil ca trebuie sa dai get info pe folderul in care se gasesc acele fisiere impreuna.

#62
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
:) nu numai ca-s multe da nici nu poti sa faci suma lor. ii pierdere de timp sa le pui in folder. daca am 20 de flauri si 20 de swfuri vreau sa aflu cat au swf-urile

laand toate astea is fericit cu macul. cred ca deja nu mai suport pc-ul cand il vad. mama, ce mouse, ce tastatura..

apropo, undei tasta ~ ?

#63
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Post.ral:cr, on Jan 8 2006, 11:53, said:

apropo, undei tasta ~ ?

linga shift stinga, cu shift stinga

+raspunsuri la pleiada de interbari a lui .ral:cr

-Mac OS X Tiger 10.4.2 are fara DeveloperTools ~9Gb. Instrumentele GarageBand sunt ~1G poate chiar mai mult
-Stuffit Expander 10 se descurca bine cu rar-urile cu mai multe volume atita timp cit se afla in acelasi folder. pentru cele mai bune rezultate cu arhivele rar, recomand unrarX.
-nu poti redenumi arhiva facuta cu single-click, dar isi ia automat numele folder-ului pe care vrei sa il comprimi.

sper sa iti dea si alti useri raspunsuri la interbarile ramase

+mic tutorial, cum schimbam aplicatia asociata fisierelor

sa zicem ca de acum inainte vreau ca toate mp3-urile sa se deschida cu QuickTime Player, nu cu iTunes.

alegem un fisier .mp3 si dam Apple-I (Get Info). o sa vedeti citeva informatii interesante despre fisier, dar pe noi ne intereseaza doar "Open With". acolo alegem QuickTime Player (sau alta aplicatie, dupa gust :) ) si fisierul se va deschide cu QuickTime la dublu-click. Daca vrem sa asociem toate fisierele cu QTPlayer avem optiunea "Change All".

B)

nota: fisierele transferate de pe PC prin retea sau prin mail pot sa nu aiba asocierea functionala intotdeauna

Edited by Centris, 09 January 2006 - 13:58.


#64
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
pot scoate linistiti garage band fara sa influentez cu nimic? e clar ca n-o sa-mi trebuiasca niciodata asa ceva, poate la inspiratie de design si culori. daca pun app-ul in cos se dezinstaleaza automat 1G cat zici ca ocupa?

cat despre celelalte probleme se pare ca exista chiar daca n-ar trebui.

#65
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
sa comtinuam...

-cind "inchizi VLC" de fap inchizi controller-ul si nu toata aplicatia. il aduci inapoi cu Shift-Apple-C.

-nu stiu de vreo modalitate sa faci default vizualizarea folderelor, dar daca deschizi folder-ul, schimbi modul de vizualizare si apoi inchizi, va ramine activa ultima metode de vizualizare. nu uita ca poti schimba modul de afisare cu Apple-1,2,3.

-daca vrei sa vezi cit ocupa anumite fisiere cel mai bine este sa le copiezi intr-un folder. poti alege foarte usor numai un singur tip de fisier in modul "Details" cu sort dupa "Type". nu uita de Spotlight si/sau Smart Folders

-daca arunci aplicatia de cele mai multe ori e suficient. in cazul Office ramin ceva maruntisuri dar daca ai instalat altul, va rescrie datele.

-componentele de GarageBand care consuma cel mai mult se afla in "Users/Shared/Apple Loops parca, nu am Tiger la indemina.

#66
stan_ioan

stan_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2005
- ca sa vizualizezi info-ul pt mai multe fisiere odata alt+mar+i

La mine system+library+users = 7.95 GB (fara garage band si x11) din care 6gb users :) - sistem 10.4.3

#67
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
library 5.15G
system 1.47G
useru meu 26.76G
shared dupa ce am scos garage band de vreo 300 si ceva M are 70M

deci garage ori nu ocupa 1G ori nu sa sters tot. folderu din shared l-am sters manual iar cand am sters app sau eliberat doar 6M. a mai ramas ceva?

in ritmul in care scot astia update ocup spatiul la loc, ieri mi-a cerut pt a doua oara da nu i-am mai dat ca nu vroiam restart.

#68
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Post.ral:cr, on Jan 7 2006, 23:26, said:

am si eu niste mici probleme de genul celor de mai sus:

-vlcplayer nu stie subtitrari. a mers un film sau doua selectandule eu manual dand zece clickuri ca sa ajung la optiunea respectiva. iar acum nu mai vrea sa le ia nicicum. mai apare cateodata un text la 10 minute si ala de prin alta parte. reinstall?

-officeul lor expirat nu sa dezinstalat cu aplicatia din folderul lor ci doar a scos 2 chestii. am pus in trash totul, sigur nu mai am gunoaie si prin alte foldere? sau poate ca sunt deja folosite de noul word.

-vlcul daca-l inchid, el nu se inchide de fapt, dar cand dau click in dock apoi nici ca se mai deschide

- cum fac finderul sa fie default pe modul de vizualizare in coloane?

-am creat un burn folder si cica nu am cd sa inscriptioneze.

-daca deschid prea multe aplicatii o ia razna si merge destul de greu. spre exemplu, nu mai puteam sa redenumesc fisiere in finder, asa ca m-am ales cu wordu instalat intr-un folder untitled document. dupa ce le-am inchis pe toate a mers. acum l-am redenumit, sa vad daca mi se mai deschid documentele word singure. luna viitoare m-am hotarat sa-i mai pun 512 ram. is curios cat o sa-mi ceara.

-xml-uri n-am reusit de nici o culoare sa le always open with editorul lor de text. in general nu vrea sa mearga always open with, doar la fiecare fisier in parte am observat, nu la fisierele de acelasi tip.

-stuffit vad ca nu stie sa dezarhiveze raruri impartite in mai multe fisiere.
-stuffit mai face probleme si la rar-uri normale
-cand dau in finder create archive, pot sa-i spun si ce nume sa aibe?

-25G userul meu, 6G aplicatiile, 35 din 75 avalaible. 9G???? wtf, atat are osx-u fara aplicatii?

- daca selectez mai multe fisiere pot vedea cat au impreuna? adica daca am 20 de fisiere si dau get info vad 20 de ferestre si chiar nu-mi trebuie.

cam atat dupa vacanta :)
1. VLC-ul stie: numai ca trebuie sa selectezi un tip de font care sa inteleaga codarea romaneasca: Helvetica sau Lucida. Deschide preferintele, du-te la video si cauta subtitluri. OK? Nu-i da MAR+O, (ca asta inseamna fast open ? fara subtitluri) ci MAR+SHIFT+O.
2. Stuffit-ul stie (dar numai Stuffit 9 si 10): numai ca trebuie sa selectezi primul rar.
Info: mar+alt+i si afli informatia multipla
System: 1,6 GB Daca are toate limbile de lucru. Daca nu, mai putin
Cīt RAM ai? Daca deschizi vreo zece aplicatii, iti trebuie MINIM 512 MBRAM
Finder preferences (te descurci tu mai departe)
Office-ul se arunca, pur si simplu.
Nu ALLWAYS OPEN WITH! Da info pe un document XML. Apoi alege aplicatia cu care sa se deschida. In loc de open with, alege aplicatia default si dai CHANGE ALL
Banuiesc ca, intr-adevar, ai putina memorie. Ceea ce vezi sint swapurile. Lanseaza Activity Monitor si ai sa te lamuresti. E memoria virtuala.
Poate ca nu ai CD introdus in drive ? asa o fi?
Bafta

#69
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
multumesc si tie de raspunsuri desi mi sa mai raspuns in mare parte ca si tine.
ram am 512 si am de gand sa mai pun.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate