Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Switchers

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
tocmai am confirmat ordinul la un :

Apple Mighty Mouse
Codice n.: MA086
Stima spedizione: 24hrs
1 Eur 45,83 Eur 45,83
PowerBook G4 15" 1.67GHz SuperDrive
Codice n.: Z0B6
ATI Mobility Radeon 9700 dual da 128MB 065-5644
Scheda AirPort Extreme 065-5376
Tastiera retroilluminata & Mac OS 065-5290
Disco rigido Ultra ATA da 80GB (5400 giri/min) 065-5283
SuperDrive (DVD±R/CD-RW) a 8x 065-5286
1GB di SDRAM DDR333 - 2 SO-DIMMs 065-5377

Stima spedizione: 3 giorni
1 Eur 2.124,16 Eur 2.124,
Subtotale ordine:  Eur 2.169,99
Consegna gratuita:  Eur 0,00
IVA:  Eur 434,00
  
--------------------------------------------------------------------------------

Totale:  Eur 2.603,99

Ma cam doare mintea cand ma gandesc cat dau pe el avand in vedere cat ma costa si avand in vedere ca nu l-am testat.

Aveam doua variante(poate trei)
laptop sony vaio
acer ferari4000
sau aceasta mica bijuterie Mac si mouse-ul interesant,

dupa multe teste citite pe tot felul de site-uri m-au convins sa trec la un mac (pe viitor poate si un double g6-intel made :) ).
cred ca dupa ce fac depunerea de la banca+montajul+trimiterea cam in  2 saptamani pun mana pe el si mai vorbim.

Un lucru sunt curios merge sa ma "joc" in Photoshop, Illustrator mouse-ul ala sau trebuie sa comand si o tableta wacom???

#2
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

mindsoul, on Sep 6 2005, 05:20, said:

Un lucru sunt curios merge sa ma "joc" in Photoshop, Illustrator mouse-ul ala sau trebuie sa comand si o tableta wacom???

<{POST_SNAPBACK}>


Mouse-ul e de baza pentru majoritatea utilizatorilor, tableta e pentru cei specializati în desenul cu mâna. Dar am auzit ca daca te obisnuiesti cu tableta, uiti de mouse.

#3
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
pe pc-ul meu in Photoshop folosesc mouse(logitech wireless laser) cu vreo 4 butoane, hai sa zicem ca folosesc clic stang - drept +short-cut-uri de la tastatura.
ma refeream daca pot face aceleasi lucruri cu mouse-ul ala?
ma refeream in special la operatiuni mai delicate ca decuparea unei imagini cu laso tool etc..

#4
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
doar nu vrei sa-ti faca conturul singur lasoo-ul asta?
toti mousii au scroll si pe verticala si pe orizontala sau e ceva mai rar?

#5
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
daca mousu ala logitech e usb nu vad ce te impiedica sa-l folosesti pe powerbook.

#6
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
incearca intii sa vezi daca nu sunt recunoscute toate butoanele in mod nativ. daca nu, avem solutii

B)

Edited by Centris, 06 September 2005 - 15:00.


#7
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
eu injur suav microsoft care n-au bunul simt sa faca drivere pt tiger la kitul meu wireless... heh

#8
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
este mouse optic +tastatura wireless.
ma refeream la mouse-ul ala mac daca are utilitatile unui mouse normal.
nu este mouse usb.
mouse-ul logitech are click dreapta, click stanga, scroll, si mai are doua butoane laterale care pot fi configurate.
(cer scuze la moderator  pentru topicul scris in partea celalalta)
computerul il voi folosi doar pentru a lucra cu el dezvoltare si grafica web.

Edited by mindsoul, 06 September 2005 - 23:26.


#9
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
pai.. da, e un mouse, nu?

#10
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
normal ca e un mouse,
dar din ce am citi mouse-ul mac are un buton sper ca nu am citi gresit, de aici confuzia.

#11
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
asta are 2, de-asta e asa pionier. scrie tot pe acolo. sunt senzori de fapt, sub suprafata mousului.

#12
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003

mindsoul, on Sep 6 2005, 23:21, said:

este mouse optic +tastatura wireless.
ma refeream la mouse-ul ala mac daca are utilitatile unui mouse normal.
nu este mouse usb.
mouse-ul logitech are click dreapta, click stanga, scroll, si mai are doua butoane laterale care pot fi configurate.
(cer scuze la moderator  pentru topicul scris in partea celalalta)
computerul il voi folosi doar pentru a lucra cu el dezvoltare si grafica web.

<{POST_SNAPBACK}>


Ti-am sris si la celalat topic. Nu-ti face probleme. Ai tot ce-ti trebuie pe mac pentru dezvoltare web. Si calitatea produsului va fi foarte buna. Si chiar vei lucra cu placere  :)


P.S.: daca tot te-a prins (sau te va prinde) flama Apple (acum nu mai ai scapare) si vrei sa te mandresti cu asta, poti sa-ti pui in site-uri un Apple Badge. Desi pare fara sens, sa sti ca eu am folosit Made on Mac si deja lumea se uita altfel. Nu o sa treaca peste erorile de script dar... e facut pe Mac!  :bigeyed: Moamaa!!!!

#13
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
tot timpul am trait cu ideea ca mac este ceva foarte complicat, numai pentru initiati, dar tot citesc ca este facut foarte simplu, cu mult mai simplu decat pe win, nu exista file setup si .dll si erori cat sunt pe win ...
am mai pus mana pe unele imac-uri mai vechi, si m-am adaptat repede la interfata, in primele 10 minute, nu aveau alea mac os x.

#14
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003

mindsoul, on Sep 9 2005, 05:59, said:

tot timpul am trait cu ideea ca mac este ceva foarte complicat, numai pentru initiati, dar tot citesc ca este facut foarte simplu, cu mult mai simplu decat pe win, nu exista file setup si .dll si erori cat sunt pe win ...
am mai pus mana pe unele imac-uri mai vechi, si m-am adaptat repede la interfata, in primele 10 minute, nu aveau alea mac os x.

<{POST_SNAPBACK}>


Asha este. O sa fi placut surprins cand o sa intri in detalii. MacOS este poate cel mai productiv sistem de operare. Asta pentru ca nu trebuie sa-ti pierzi vremea cu fel si fel de configurari, instalari de nu stiu ce fel. Nu ai 700 de mesaje stupide de Windows gen 'Windows a detectat un aparat foto', 'Windows instaleaza aparatul', 'vezi ca aparatul merge mai repde pe USB2', si cu mandrie 'acum poti sa folosesti aparatul foto'. Mare inginerie ce a facut Windows!!!. Pe Mac totul e natural. Bagi porcaria si gata. E pe desktop. Fara alte chestii care sa-ti distraga atentia de la ceea ce faci.

O alta chestie de care nu o sa te lovesti in veci pe Mac sunt DLL-uri. Mi se pare super amuzant la Windows, la dezinstalari, cand te intreaba daca mai pastrezi ewuriuweiotuow.dll PAI DE UNDE SA STIE USERUL CE FACE MIZERIA AIA???? Si de ce ar trebui sa stie???? Aici arunci folderul aplicatiei la gunoi si gata! ( ma rog, mai raman niste mici fisiere prin unele locuri, dar nimic care sa incetineasca sistemul sau care sa faca alte probleme. Si cu timpul vei invata sa le stergi si pe alea. Sunt vreo 2-3 foldere unde stau de obicei).

Nu-ti mai povestesc. Te las sa-ti savurezi PowerBook-ul. Felicitari pentru alegere. E buna!!

P.S.: dezvata-te sa dai shutdown. Sleep-ul Mac-ului este fenomenal. Vei da restart o data la cateva luni de zile la un update sau ceva. In rest nu ai de ce.

#15
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004

licedk50, on Sep 9 2005, 05:54, said:

P.S.: daca tot te-a prins (sau te va prinde) flama Apple (acum nu mai ai scapare) si vrei sa te mandresti cu asta, poti sa-ti pui in site-uri un Apple Badge. Desi pare fara sens, sa sti ca eu am folosit Made on Mac si deja lumea se uita altfel. Nu o sa treaca peste erorile de script dar... e facut pe Mac!  :bigeyed: Moamaa!!!!

<{POST_SNAPBACK}>


cu asta i-ti dau dreptate 100%.

trebuie sa merg la o agentie (publicitara) care mai facea si webdesign printre pliante si alte prostii de tiparit,  sa fac o analiza la un site-ul unui hotel- ma rugase patronul la hotel dupa ce i-am zis ca site-ul lui cu pagina flash de aproape 400kb total in flash, este inaccesibil si invizibil pentru spiders.
ma crezi ca dupa ce i-am explicat o ora si ceva si i-am demascat pe aia ca-s varza, ca habar nu au webdesign etc..(o fi fost ei buni la grafica publicitara) el a ales sa lucreze in continuare cu ei.
morala :
de ce a  ales sa ales sa lucreze cu ei ?
-ca-i considera profesinisti. de ce? au 3 MAC-uri si un birou, iar eu ca nu am un birou (chiar daca as fi putut sa  le predau la aia lectii despre accesibilitate si XHTML si CSS, SEO etcc.) nu am un Mac ca ei...
-in lumea asta a graficii etc...peste to vezi Mac

Edited by Centris, 14 December 2005 - 15:18.


#16
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003

mindsoul, on Sep 9 2005, 07:42, said:

cu asta i-ti dau dreptate 100%.

trebuie sa merg la o agentie (publicitara) care mai facea si webdesign printre pliante si alte prostii de tiparit,  sa fac o analiza la un site-ul unui hotel- ma rugase patronul la hotel dupa ce i-am zis ca site-ul lui cu pagina flash de aproape 400kb total in flash, este inaccesibil si invizibil pentru spiders.
ma crezi ca dupa ce i-am explicat o ora si ceva si i-am demascat pe aia ca-s varza, ca habar nu au webdesign etc..(o fi fost ei buni la grafica publicitara) el a ales sa lucreze in continuare cu ei.
morala :
de ce a  ales sa ales sa lucreze cu ei ?
-ca-i considera profesinisti. de ce? au 3 MAC-uri si un birou, iar eu ca nu am un birou (chiar daca as fi putut sa  le predau la aia lectii despre accesibilitate si XHTML si CSS, SEO etcc.) nu am un Mac ca ei...
-in lumea asta a graficii etc...peste to vezi Mac

Sti de ce lucreaza cu ei? Pentru ca aia aplica marketingul Apple o chestie pe care trebuie sa o faci si tu (asta nu te scuteste de facutul de produse de calitate).
Situatiea mea: ma duc la o firma sa ma angajez, imi da ala de facut un pliant, il fac acasa si ma duc sa i-l arat. Bine inteles ca inainte sa vada pliantul a vazut ibook-ul de 12'. Si au inceput toti: vai ce mic eeee!!!!, ia uite marul ala e aprins!!!! Am mai minimizat si eu niste ferestre cu efectul genie (e default)... aia erau toti: wow, yay, incredible, sweet mother, sexy etc etc. Si nu sunt in Romania sa zici ca nu au mai vazut aia Macuri. Dupa vreo 5-10 minute m-au intrebat si de pliant  :D

Ideea e sa te folosesti de faima Apple pentru lucruri frumoase si sa ii bagi aluia in cap ca avand scula asta nu poate iesi ceva urat sau prost. Ce naiba, doar ai platit 2000 si ceva de euro pentru faima asta. Foloseste-o! :)

Edited by Centris, 14 December 2005 - 15:19.


#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
in final destination 2 si-o cumparat unu un mac si dupa 5 minute o avut parte de o moarte oribila. ai grija  :confuzzled:

#18
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003

Mosotti, on Sep 9 2005, 15:40, said:

in final destination 2 si-o cumparat unu un mac si dupa 5 minute o avut parte de o moarte oribila. ai grija  :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>


In Blonda de la drept si-a luat aia un Mac si s-a desteptat subit.

Concluzie: daca esti blonda ia-ti un Mac. Daca esti pe moarte mai bine dai banii pe blonde. Dar vezi sa nu aibe Mac.  :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate