Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Asigurare de sanatate platita de catre firma?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
rmrrmrrrm

rmrrmrrrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.09.2010
Buna ziua,

impreuna cu un prieten am infiintat anul trecut un SRL care se ocupa cu prestarea de servicii informatice. In cadrul firmei suntem doar noi doi, ambii suntem trecuti in statut ca administratori si ca asociati cu 50% parti sociale, dar niciunul dintre noi nu e angajat oficial pe firma, ca salariat. Ambii lucram doar in cadrul firmei, nu suntem angajati in alta parte.

Am dori sa platim asigurarile de sanatate, pe principiul ca nu se stie niciodata cand e nevoie.. stiu ca putem plati echivalentul pentru salariul minim pe economie, intrebarea mea este: poate plati firma asigurarile acestea? Se pot deduce, legal, pe firma?

Multumesc.

#2
rmrrmrrrm

rmrrmrrrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.09.2010
Mai am inca o intrebare, legata de asigurare: am tot auzit ca nu pot pur si simplu sa platesc asigurarea incepand de acum, trebuie sa platesc neaparat pentru ultimii 5 ani +  penalitati. Pe de alta parte, din alte parti am auzit ca asta e valabila doar pt PFA-uri, si nu si pentru mine ca persoana fizica.. cum este de fapt corect?

Si inca ceva, pe site-ul CNAS am gasit:

Quote

Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:

a ) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;
b ) tinerii cu varsta de pana la 26 de ani, inclusiv cei care parasesc sistemul de protectie a copilului si nu realizeaza venituri din munca sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat in temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificarile si completarile ulterioare; sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate;

Avand in vedere ca eu am 26 ani iar colegul 27, asigurarile din urma trebuie platite doar de la implinirea a 26 de ani, sau neaparat tot pe 5 ani?

Multumesc.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
eu nu cred ca poti inregistra in contabilitatea firmei contributiile personale. discuta si cu contabilul, e posibil ca eu sa ma insel.

#4
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Pune cartea de munca cu 2 ore la firma si gata... oricum ai aceleasi drepturi ca si un angajat cu 8 ore.

#5
rmrrmrrrm

rmrrmrrrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.09.2010

 _Smiley_, on 17th April 2011, 20:54, said:

eu nu cred ca poti inregistra in contabilitatea firmei contributiile personale. discuta si cu contabilul, e posibil ca eu sa ma insel.


 eSkybax, on 21st April 2011, 13:50, said:

Pune cartea de munca cu 2 ore la firma si gata... oricum ai aceleasi drepturi ca si un angajat cu 8 ore.

Multumesc, inteleg ca nu se poate pe firma fara sa ma angajez. Intre timp m-am lamurit si cu platitul din urma, pentru cei care mai sunt interesati, s-a modificat legea si se platesc 6 luni, nu 5 ani.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
poti sa ne dai mai multe detalii privind modificarea legii? un act normativ, un link ceva?

#7
rmrrmrrrm

rmrrmrrrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.09.2010

 _Smiley_, on 25th April 2011, 18:10, said:

poti sa ne dai mai multe detalii privind modificarea legii? un act normativ, un link ceva?

Am gasit pe site-ul CNAS: http://www.cnas.ro/l...n-19-iulie-2007

Quote

20. La articolul 259, alineatele (7) si (8) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"(7) Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate, pentru a obtine calitatea de asigurat:
a) sa achite contributia legala lunara pe ultimele 6 luni, daca nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale, calculata la salariul minim brut pe tara in vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere;


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate