Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Coltul Politehnistilor...

- - - - -
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#37
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Bine ma dar cine iti asigura locul ala de munca in strainatate? Cum a fost acum 3-4 ani cu valul de emigrare a chimistilor romani in Canada (au plecat atunci cateva mii, ceva de genul)
Daca nu ai cum sa iesi din tara mori de foame dupa ce ti-ai spetit mintile in facultate...

#38
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Nemultumirea mea vivazi de UPB pe care sper sa o termin la anul este ca unul ca mine care nu a prea dat pe la scoala dar a investit timp in activitati aducatoare de soft-skills are mult mai multe sanse la un job decent/salariu mai bun decat unul care s-a trudit in facultate. Mi-am luat examenele, am facut minimul necesar ca sa trec, nimic mai mult.

Eu ma bucur de asta, dar ma gandesc si la faptul ca nu e totusi foarte fair pentru cei care chiar au invatat 5 ani, si care acum cauta un job platit cu 5-600 EURO si nu prea gasesc. Nu as avea nici un fel de parere de rau sau invidie pentru unul care stiu a a invatat ma mult ca mine, sa aiba un job mai bun si mai bine platit.

Pana atunci nu pot decat sa sper ca vor veni timpuri cand in UPB o sa predea cineva capabil materii precum managementul timpului, management de proiect si tehnici de prezentare.

#39
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

CAlex, on Sep 7 2005, 11:09, said:

Nemultumirea mea vivazi de UPB pe care sper sa o termin la anul este ca unul ca mine care nu a prea dat pe la scoala dar a investit timp in activitati aducatoare de soft-skills are mult mai multe sanse la un job decent/salariu mai bun decat unul care s-a trudit in facultate. Mi-am luat examenele, am facut minimul necesar ca sa trec, nimic mai mult.

Eu ma bucur de asta, dar ma gandesc si la faptul ca nu e totusi foarte fair pentru cei care chiar au invatat 5 ani, si care acum cauta un job platit cu 5-600 EURO si nu prea gasesc. Nu as avea nici un fel de parere de rau sau invidie pentru unul care stiu a a invatat ma mult ca mine, sa aiba un job mai bun si mai bine platit.

Pana atunci nu pot decat sa sper ca vor veni timpuri cand in UPB o sa predea cineva capabil materii precum managementul timpului, management de proiect si tehnici de prezentare.

<{POST_SNAPBACK}>

La chimie nu gasesti, dar la IMST exista o sectie numita Ingineria si Managementul Sistemelor de Productie. Acolo se tin cursuri de management, economie etc..

#40
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

Zazie, on Sep 7 2005, 11:18, said:

La chimie nu gasesti, dar la IMST exista o sectie numita Ingineria si Managementul Sistemelor de Productie. Acolo se tin cursuri de management, economie etc..

<{POST_SNAPBACK}>


Aproape in toate facultatile UPB, sunt sectii de inginerie economica! Chimia, are o catedra de Inginerie economica. IMST-ul la toate specializarile are cursuri de management, marcheting ... chestii ASE-istice!

Edited by TIC, 07 September 2005 - 11:25.


#41
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Eh...UPB  :death:  :death:  :death:  :death:  :death:  
Nici nu stiu sincer de unde sa incep!
- Profesori obositi, TOTAL depasiti de materie, multi dintre ei cu minim 10 ani peste termenul normal de pensie. In primii ani, cand inca mai exista bunavointa si speranta din partea ta, incepi semestrul fericit ca in sfarsit o sa inveti si tu ceva interesant, insa pana sa ajungi la examen iti dai seama ca nu ai inteles nimic si ca e aceeasi toceala ca si pana acum!

- Seminaristi - frustrati (fira-ti-ai dreaku...io am stat sa-mi tocesc coatele in facultate si sa  lingusesc la dom' profesor; vreti distractie, chefuri, femei ?...las' ca vedeti voi), abililtati pedagogice=0, scitir=maxim ("Ce-i cu firele astea aici ? Cum domne', n-ati mai vazut pana acum un tranzistor ? )

- Notele se dau dupa sistemul dubla mare  trece (la zaruri)!

- Daca nu ma insel cea mai scumpa facultate de stat (dupa medicina), conditii=0.

- Femei..NO COMMENT

#42
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Dar sa nu uitam partea frumoasa:

Dupa promovarea examenului de diploma te asteapta afara angajatorii (veniti cu mic cu mare) care liciteaza pt salariul tau. Imbulzeala este mare, se impart pumni si coate pentru un loc cat mai in fata ! Ofertele ajung rapid la 10k de coco, dar tu le spui (cu un ton plictisit) ca esti obosit pe moment si daca doresc sa iti trimita adresa lor de mail la cv-ul tau. Razi isteric, te sui in Ferrari si pleci pentru o binemeritata vacanta pe Coasta de Azur (unde te astepta gemenele Playboy pregatite sa-ti mareasca putin impedanta)

Edited by sepguy, 07 September 2005 - 11:58.


#43
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

sepguy, on Sep 7 2005, 11:58, said:

Dar sa nu uitam partea frumoasa:

Dupa promovarea examenului de diploma te asteapta afara angajatorii (veniti cu mic cu mare) care liciteaza pt salariul tau. Imbulzeala este mare, se impart pumni si coate pentru un loc cat mai in fata ! Ofertele ajung rapid la 10k de coco, dar tu le spui (cu un ton plictisit) ca esti obosit pe moment si daca doresc sa iti trimita adresa lor de mail la cv-ul tau. Razi isteric, te sui in Ferrari si pleci pentru o binemeritata vacanta pe Coasta de Azur (unde te astepta gemenele Playboy pregatite sa-ti mareasca putin impedanta)

<{POST_SNAPBACK}>


Dream on!

sepguy, on Sep 7 2005, 11:56, said:

Eh...UPB  :death:  :death:  :death:  :death:  :death: 
Nici nu stiu sincer de unde sa incep!
- Profesori obositi, TOTAL depasiti de materie, multi dintre ei cu minim 10 ani peste termenul normal de pensie. In primii ani, cand inca mai exista bunavointa si speranta din partea ta, incepi semestrul fericit ca in sfarsit o sa inveti si tu ceva interesant, insa pana sa ajungi la examen iti dai seama ca nu ai inteles nimic si ca e aceeasi toceala ca si pana acum!

- Seminaristi - frustrati (fira-ti-ai dreaku...io am stat sa-mi tocesc coatele in facultate si sa  lingusesc la dom' profesor; vreti distractie, chefuri, femei ?...las' ca vedeti voi), abililtati pedagogice=0, scitir=maxim ("Ce-i cu firele astea aici ? Cum domne', n-ati mai vazut pana acum un tranzistor ? )

- Notele se dau dupa sistemul dubla mare  trece (la zaruri)!

- Daca nu ma insel cea mai scumpa facultate de stat (dupa medicina), conditii=0.

- Femei..NO COMMENT

<{POST_SNAPBACK}>


uite pe cineva care stie ce  se intampla de fapt in UPB

#44
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
uite si parerea altora,mi-a dat link-ul un coleg de suferinta
Cum decurge un examen la UPB

#45
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

sepguy, on Sep 7 2005, 11:56, said:

- Daca nu ma insel cea mai scumpa facultate de stat (dupa medicina), conditii=0.


<{POST_SNAPBACK}>

De fapt, din cate stiu eu, cea mai scumpa facultate, dupa medicina, e Universitatea de Arhitectura si Urbanism......
dar asta nu e relevant pentu discutie, ci doar asa, ca fapt divers...

#46
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Cursuri de Project-management se fac si la alte fackultati. Eu am terminat FILS si acolo 1/2 din materie era economica. Daca in loc de scoala lucrezi undeva 6 luni unde sa inveti ce inseamna aministrarea unei firme lasi facultatea la caini.

Am uitat sa adaug ceva: Managementul universitatii de tot rahatul! Cea mai mare baza de sali, laboratoare din Romania si nu au reusit in 10 ani sa atraga fonduri sa le imbunatateasca decat acolo unde a adus vreun profesor sponsorizari de la firma unde mai lucreaza. La ASE sunt vreo 4 sali de internet pentru tot studentul. La UPB nu e niciuna pentru toti studentii. Au facultatile cate trei PCuri obosite dar alea nu le pun.

Sper ca copii mei sa nu fie pasionati de inginerie  :nonobad:

#47
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003

sepguy, on Sep 7 2005, 12:56, said:

Eh...UPB  :death:  :death:  :death:  :death:  :death: 
Nici nu stiu sincer de unde sa incep!
- Profesori obositi, TOTAL depasiti de materie, multi dintre ei cu minim 10 ani peste termenul normal de pensie. In primii ani, cand inca mai exista bunavointa si speranta din partea ta, incepi semestrul fericit ca in sfarsit o sa inveti si tu ceva interesant, insa pana sa ajungi la examen iti dai seama ca nu ai inteles nimic si ca e aceeasi toceala ca si pana acum!

- Notele se dau dupa sistemul dubla mare  trece (la zaruri)!

- Daca nu ma insel cea mai scumpa facultate de stat (dupa medicina), conditii=0.

- Femei..NO COMMENT

<{POST_SNAPBACK}>


1. daca si la poli e toceala, atunci in alte facultati cum e ? eu am avut foarte putine examene in care nu puteam sa trec doar rezolvand partea practica (problemele)
2. asta in cazul in care te duci la plesneala la examen; daca stii despre ce-i vorba acolo, o sa iei o nota aproximativ corecta. si daca totusi te consideri nedreptatit, poti oricand sa discuti cu profesorul despre nota...
3. scumpa ? pune mana si invata sa-ti iei examenele cand trebuie, si nu o sa dai nici un ban. nu vrei sa inveti ? foarte bine, nu te tine nimeni cu forta in facultate
4. tu de asta ai dat la facultate ? pentru 'femei'  :death: ?

Edited by alexalecu, 07 September 2005 - 16:35.


#48
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Citind topicul, vă întreb : de ce v-ați dus acolo ?

#49
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003

maxy, on Sep 7 2005, 17:51, said:

Citind topicul, vă întreb : de ce v-ați dus acolo ?

<{POST_SNAPBACK}>

pai nu ai citit ce scria cineva mai sus ? ei s-au dus pentru femei, diplome luate fara a invata nimic, dar cand au vazut ca nu-i asa au inceput sa se planga

#50
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002

alexalecu, on Sep 7 2005, 16:34, said:

1. daca si la poli e toceala, atunci in alte facultati cum e ? eu am avut foarte putine examene in care nu puteam sa trec doar rezolvand partea practica (problemele)
2. asta in cazul in care te duci la plesneala la examen; daca stii despre ce-i vorba acolo, o sa iei o nota aproximativ corecta. si daca totusi te consideri nedreptatit, poti oricand sa discuti cu profesorul despre nota...
3. scumpa ? pune mana si invata sa-ti iei examenele cand trebuie, si nu o sa dai nici un ban. nu vrei sa inveti ? foarte bine, nu te tine nimeni cu forta in facultate
4. tu de asta ai dat la facultate ? pentru 'femei'  :death: ?

<{POST_SNAPBACK}>


1. In primul rand eu aici nu vorbesc de Inginerie Mecanica sau Sinta Materialelor, etc. Vb de una din facultatile cu mari "pretentii" din poli. cat despre partea cu teoria vs probleme...vezi-ti tu LIINISTIT de treaba si nu mai vb daca nu stii!
2. Nu zau ?? Te invit la o sesiune de DCE-uri si SMP-uri la noi si mai vorbim dupa aia!
3. Vorbe monsieur, vorbe. Oricum nu asta era ideea si nu scuza cu nimic faptul ca restantele sunt de 5 ori mai scumpe ca la ASE spre exemplu, iar banii intra in buzunarele anumitor persoane (intrucat conditiile sunt cu mult sub ce ar trebui)!
4. DA...m-ai prins...de-asta am dat la facultate - sunt afemeiat si obsedat sexual    :wallbash:. E vorba de o stare de oarecare confort vizual. Daca tie iti face placere sa vezi mutantii (sa ma scuze cine se simte) care se perinda zilnic pe holuri, treaba ta, eu sunt mai sensibil de fel !

@maxy
Aceste "dedesubturi" nu ti se prezinta in Brosura Studentului. Te lovesti de ele pe parcurs si nu sunt deloc placute!

Edited by sepguy, 07 September 2005 - 18:39.


#51
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

alexalecu, on Sep 7 2005, 16:34, said:

2. asta in cazul in care te duci la plesneala la examen; daca stii despre ce-i vorba acolo, o sa iei o nota aproximativ corecta. si daca totusi te consideri nedreptatit, poti oricand sa discuti cu profesorul despre nota...

<{POST_SNAPBACK}>


Dream on!!! Asta dupa parerea cui? Vreau sa-mi confirme un politehnist asta!!!

#52
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003

sepguy, on Sep 7 2005, 19:35, said:

In primul rand eu aici nu vorbesc de Inginerie Mecanica sau Sinta Materialelor, etc. Vb de una din facultatile cu mari "pretentii" din poli. cat despre partea cu teoria vs probleme...vezi-ti tu LIINISTIT de treaba si nu mai vb daca nu stii!

DA...m-ai prins...de-asta am dat la facultate - sunt afemeiat si obsedat sexual wallbash.gif. E vorba de o stare de oarecare confort vizual. Daca tie iti face placere sa vezi mutantii (sa ma scuze cine se simte) care se perinda zilnic pe holuri, treaba ta, eu sunt mai sensibil de fel !
1. macar ai idee ce facultate am facut eu, ca sa poti sa-ti dai cu parerea despre mine ?
nu-i apăr asa de înverșunat pe cât crezi pe profesorii din poli, dar tu (sau alții ca tine) nu aveți dreptul să-i băgați pe toți în aceeași oală. o să treacă foarte multă apă pe dâmbovița până să ajungi să ai același nivel de cunoștiințe cu profesorii aia pe care-i desconsideri
2. poți să te iei de mână cu colegul forumist manolachedan (parcă așa-i zice, vezi că are un thread la fun).




UnForsaken, on Sep 7 2005, 19:37, said:

Dream on!!! Asta dupa parerea cui? Vreau sa-mi confirme un politehnist asta!!!

<{POST_SNAPBACK}>

dupa majoritatea examenelor pe care le-am dat in facultate, profesorul ne intreba daca avem contestatii la nota. colegi de-ai mei au avut, si le-au rezolvat foarte frumos, discutand cu profesorul

#53
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

alexalecu, on Sep 7 2005, 20:11, said:

dupa majoritatea examenelor pe care le-am dat in facultate, profesorul ne intreba daca avem contestatii la nota. colegi de-ai mei au avut, si le-au rezolvat foarte frumos, discutand cu profesorul

<{POST_SNAPBACK}>

Ma tu sigur nu ai facut ASE-ul? La ce fac credeai ca esti?

#54
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003

UnForsaken, on Sep 7 2005, 21:13, said:

Ma tu sigur nu ai facut ASE-ul? La ce fac credeai ca esti?

<{POST_SNAPBACK}>

nu prea ai citit thread-ul cu atentie; am scris ca am facut facultate tot pe polizu, si nu e vorba de chimie industriala :D cateodata aveam si cursuri prin cladire cu voi, prin salile alea cu L (daca asa le-o fi zicand si acum)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate