Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Coltul Politehnistilor...

- - - - -
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#19
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

Zazie, on Sep 7 2005, 10:22, said:

O singura data m-am certat cu un profesor si am castigat. Cu tot cu nota mare.
De cele mai multe ori nu vei gasi intelegere. Pt ca esti privit ca un copil prost.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu si daca cunosti regulamentele.

#20
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

CAlex, on Sep 7 2005, 10:07, said:

Un inginer absolvent de UPB poate castiga lejer ~1000 EUR/luna, daca stie meserie. Ce ma deranjeaza pe mine este ca un astfel de absolvent habar nu are d enimic altceva cum ar fi management, comunicare, tehnici de prezentare, etc. Scopul scolii e sa scoata robotei de laborator.

Daca ar combina materiile de specialitate grele cu materii de soft-skills atunci si eu as fi de acord sa fie creditul 50 RON.

<{POST_SNAPBACK}>

Sti ce ne ziceau noua profesorii?
Stimati ingineri, rostul facultatii este sa invatati unde sa cautati.
Acuma, intelege si tu ce vrei.

#21
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

Alinux, on Sep 6 2005, 14:28, said:

Politehnica era cunoscuta pe vremea lu Ceausescu ca ferma de nomenclaturisti si securisti....
Se pare ca mai sunt ceva reminiscente...

<{POST_SNAPBACK}>

Caminele erau recunoscute ca bordele, baietii proxeneti, fetele la produs, si uite asa toata lumea e fericita si Zahei are de lucru.
:death:

#22
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

TIC, on Sep 7 2005, 10:23, said:

Nu si daca cunosti regulamentele.

<{POST_SNAPBACK}>

Nici nu se punea problema de regulamente. Ci de omenie si recunoastere a unor calitati.

#23
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

alexalecu, on Sep 6 2005, 15:02, said:

sigur nu te-ai dus acolo pentru domnișoarele studente la chimie :D ?

<{POST_SNAPBACK}>

NU...99.8% sunt strambe, no offense

TIC, on Sep 6 2005, 14:41, said:

Apropo, stii sa faci vreo bomba?

<{POST_SNAPBACK}>

Da,as putea face asa ceva, mai rudimentar bineinteles, dar un "BOOOM" sanatos scot garantat!  :naughty:

TIC, on Sep 7 2005, 10:18, said:

Esti beat!! Cand spui UPB, spui si Metalurgie, spui Biochimie s.a. care acum, sincer, nu prea sunt cautate! Si apoi 1000 EUR lejer?!?!?  :roflmaofast:

<{POST_SNAPBACK}>

La partea cu biochimia trebuie sa te contrazic. Ingineria biochimica, din intamplare si sectia la care voi opta eu este cea mai cautata din domeniul chimiei..

#24
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

Zazie, on Sep 7 2005, 10:26, said:

Nici nu se punea problema de regulamente. Ci de omenie si recunoastere a unor calitati.

<{POST_SNAPBACK}>


Daca un diliman de profesor nu "vede" acele calitati de care vb. tu se pune problema de regulamente. Da' asta depinde in primul rand de student!

#25
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

UnForsaken, on Sep 7 2005, 10:29, said:

NU...99.8% sunt strambe, no offense
Ai putea sa faci o potiune care sa le indrepte. :D

#26
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

TIC, on Sep 7 2005, 10:29, said:

Daca un diliman de profesor nu "vede" acele calitati de care vb. tu se pune problema de regulamente. Da' asta depinde in primul rand de student!

<{POST_SNAPBACK}>

Daca eu iti dau o explicatie la tabla si tu vrei sa ma pici, eu sar de fund ca nu e corect, imi mai dai alt subiect si il fac, dupa care recunoaste ca s-a inselat si da cea mai mare nota din examen, unde e regulamentul?

#27
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

Zazie, on Sep 7 2005, 10:32, said:

Daca eu iti dau o explicatie la tabla si tu vrei sa ma pici, eu sar de fund ca nu e corect, imi mai dai alt subiect si il fac, dupa care recunoaste ca s-a inselat si da cea mai mare nota din examen, unde e regulamentul?

<{POST_SNAPBACK}>


Da' daca el nu vrea sub nici o forma sa iti dea o nota buna, pt .ca nu-i place de fata ta, iar lucrarea ta merita nota aia?

Din cate tin eu minte, la inceputul anului, profesorul TREBUIE sa spuna studentilor modul de notare si cum se finalizeaza cursul. De asemenea, la examen, profesorul trebuie sa dea un barem de notare!

Edited by TIC, 07 September 2005 - 10:35.


#28
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Pai asa a si fost, numa ca la final, cred ca nu i-a placut mutra mea. L-am obligat sa imi arate unde am gresit. S-a ofuscat, mi-a dat alt subiect, i l-am facut, s-a calmat subit, si-a cerut indirect scuze "m-am inselat domnule inginer" si mi-a dat nota.
Regulament? Dupa ceas probabil.

#29
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

Zazie, on Sep 7 2005, 10:40, said:

Pai asa a si fost, numa ca la final, cred ca nu i-a placut mutra mea. L-am obligat sa imi arate unde am gresit. S-a ofuscat, mi-a dat alt subiect, i l-am facut, s-a calmat subit, si-a cerut indirect scuze "m-am inselat domnule inginer" si mi-a dat nota.
Regulament? Dupa ceas probabil.

<{POST_SNAPBACK}>


Daca el nu avea chef sa-ti dea o nota buna, si gaseai ca el nu a respectat unele regulamente privind organizarea examenului si modul de notare, puteai sa vb. de regulament. Daca el ti-a mai dat un subiect sa se convinga, nu a incalcat nici un regulament, are dreptul sa faca asta! bravo tie!

#30
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
...din cauza la Zero Size reply!

Edited by TIC, 07 September 2005 - 10:46.


#31
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

TIC, on Sep 7 2005, 10:45, said:

Daca el nu avea chef sa-ti dea o nota buna, si gaseai ca el nu a respectat unele regulamente privind organizarea examenului si modul de notare, puteai sa vb. de regulament. Daca el ti-a mai dat un subiect sa se convinga, nu a incalcat nici un regulament, are dreptul sa faca asta! bravo tie!

<{POST_SNAPBACK}>

O singura data mi-a reusit. Altfel, puteai sa vorbesti cate in luna si stele. El era seful. Si ti-o arata de cele mai multe ori ca sa fii convins. Cunosti nu?

#32
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003

mufă, on Sep 5 2005, 21:52, said:

Aici greșești. Treaba profesorilor e să încerce să te învețe cît mai bine meseria respectivă. E treaba ta și te privește dacă ți-ai ales un domeniu fără viitor. Nu da vina pe alții pentru propriile tale greșeli că nu ai să ajungi prea departe cu aceasta atitudine.

<{POST_SNAPBACK}>

aici gresesti tu, scopul profesorilor e sa faca bani

UnForsaken, on Sep 6 2005, 09:37, said:

Asta e una din vorbele cele mai vehiculate...la fel si aia cu "lasa ca tragi acuma tare si dupa ai scapat", cand de fapt nu scapi deloc...

<{POST_SNAPBACK}>

yeap, vorbe vorbe.. realitatea e altfel

Alinux, on Sep 6 2005, 14:28, said:

din cate mi-a zis tata inainte sa dau la faculta, (acum sunt la a 2a  :coolspeak: )

Politehnica era cunoscuta pe vremea lu Ceausescu ca ferma de nomenclaturisti si securisti....
Se pare ca mai sunt ceva reminiscente...

<{POST_SNAPBACK}>

cred ca profesorii sunt toti antrenati special in acest sens

TIC, on Sep 7 2005, 10:23, said:

Nu si daca cunosti regulamentele.

<{POST_SNAPBACK}>

daca era burvi era bine

#33
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
[quote name='Dan' date='Sep 7 2005, 10:51']
aici gresesti tu, scopul profesorilor e sa faca bani
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
Exact, se fac unele materii cu tehnologii invechite si pe care nimeni nu le mai foloseste doar ca sa nu ramana un profesor fara paine. Lucrul asta e confirmat de alti profesori, nu de alti studenti. Exemplu concret: Organe de masini: materie in care faci la propriu tehnologia surubului si a piulitei. Ce legatura are cu chimia? NONE!

Iar in legatura cu notarile la examene...etc:
Nu corespund. Am intrat in examenul de chimie organica cu 38 de puncte din seminar, am facut de nota 6 la scris, dar am picat la oral. Cu toate ca plecam de la nota 4 aproape!!!

#34
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005

TIC, on Sep 7 2005, 11:18, said:

Esti beat!! Cand spui UPB, spui si Metalurgie, spui Biochimie s.a. care acum, sincer, nu prea sunt cautate! Si apoi 1000 EUR lejer?!?!?  :roflmaofast:

<{POST_SNAPBACK}>


N-am baut decat Pepsi de dimineata, dar imi dau seama ca realitatea este diferita, in functie de facultatea terminata.

Eu m-am referit la acei absolventi care lucreaza pe exact ce au invatat la facultate: proiectare instalatii chimice, sisteme de comutatie automate, sisteme de productie si transport de enegie, proiectare auto, etc.

Nu spun ca toti castiga atata, depinde si de nitel noroc, dar sunt multe firme in Romania care dau astfel de salarii la oameni care fac o treaba foarte buna, platiti de 5-10 ori mai putin ca unul similar in Germania sau Olanda sau Danemarca. Pe de alta parte, un absolvent capabil poate sa plece direct afara sa munceasca pe bani frumosi.

#35
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

CAlex, on Sep 7 2005, 11:03, said:

N-am baut decat Pepsi de dimineata, dar imi dau seama ca realitatea este diferita, in functie de facultatea terminata.

Eu m-am referit la acei absolventi care lucreaza pe exact ce au invatat la facultate: proiectare instalatii chimice, sisteme de comutatie automate, sisteme de productie si transport de enegie, proiectare auto, etc.

Nu spun ca toti castiga atata, depinde si de nitel noroc, dar sunt multe firme in Romania care dau astfel de salarii la oameni care fac o treaba foarte buna, platiti de 5-10 ori mai putin ca unul similar in Germania sau Olanda sau Danemarca. Pe de alta parte, un absolvent capabil poate sa plece direct afara sa munceasca pe bani frumosi.

<{POST_SNAPBACK}>


Da, afara sunt, pt. ingineri, salarii mult mai mari decat aici! 1000 EUR, lejer, la noi. nu cred!

Un simplu search

Edited by TIC, 07 September 2005 - 11:11.


#36
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

CAlex, on Sep 7 2005, 11:03, said:

Nu spun ca toti castiga atata, depinde si de nitel noroc, dar sunt multe firme in Romania care dau astfel de salarii la oameni care fac o treaba foarte buna, platiti de 5-10 ori mai putin ca unul similar in Germania sau Olanda sau Danemarca. Pe de alta parte, un absolvent capabil poate sa plece direct afara sa munceasca pe bani frumosi.

<{POST_SNAPBACK}>

D'aia e viata roz, pt ca se poate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate