Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Coltul Politehnistilor...

- - - - -
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#1
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Eu sunt student la Politehnica la Chimie...chiar daca toti m-au avertizat, aici am dat initial, nu am ajuns cu repartizari sau alte chestii.O mare pondere a reprezentat-o si faptul ca am fost la profil de chimie in liceu.
Dupa 2 ani, acum al 3-lea, observ ca toate avertizarile prietenilor, rudelor s-au avederit, incetul cu incetul...

Avand in vedere rata restantelor politehnistilor ( si eu mai am vreo 4) cineva a venit cu ideea inteligenta de a marii pretul creditului. si nu cu 20-30 de mii cum faceau de obicei, ci direct la 300 de mii,de la 120 de mii!!!. In schimb sta un tocilar de-si mareste dioptriile cu 0,5 pe sesiune ca sa primeasca DOAR 1,5 milioane bursa lunar.

Ca sa nu mai mentionez ca profesorii de la aceasta facultate si de la Politehnica in general au ramas cu o conceptie comunista de genul: Daca vrei sa iesi inginer trebuie sa muncesti zi si noapte pentru asta!! Ei nu realizeaza de fapt ca meseria de inginer nu mai este cautata in anumite domenii si nu mai e ca pe vremea lu` Ceasca cand lumea se pleca cu caciula pana in pamant sa-l salute pe domnul inginer...

Edited by UnForsaken, 05 September 2005 - 21:41.


#2
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

UnForsaken, on Sep 5 2005, 21:39, said:

Eu sunt student la Politehnica la Chimie...chiar daca toti m-au avertizat, aici am dat initial, nu am ajuns cu repartizari sau alte chestii.O mare pondere a reprezentat-o si faptul ca am fost la profil de chimie in liceu.
Dupa 2 ani, acum al 3-lea, observ ca toate avertizarile prietenilor, rudelor s-au avederit, incetul cu incetul...

Avand in vedere rata restantelor politehnistilor ( si eu mai am vreo 4) cineva a venit cu ideea inteligenta de a marii pretul creditului. si nu cu 20-30 de mii cum faceau de obicei, ci direct la 300 de mii,de la 120 de mii!!!. In schimb sta un tocilar de-si mareste dioptriile cu 0,5 pe sesiune ca sa primeasca DOAR 1,5 milioane bursa lunar.

Ca sa nu mai mentionez ca profesorii de la aceasta facultate si de la Politehnica in general au ramas cu o conceptie comunista de genul: Daca vrei sa iesi inginer trebuie sa muncesti zi si noapte pentru asta!! Ei nu realizeaza de fapt ca meseria de inginer nu mai este cautata in anumite domenii si nu mai e ca pe vremea lu` Ceasca cand lumea se pleca cu caciula pana in pamant sa-l salute pe domnul inginer...

<{POST_SNAPBACK}>


Tu ca student trebuie sa  inveti si sa iei examenele! Nu ai bani sa platesti chirie si/sau sa te tii la facultate, renunta, nu-i pt. tine, cel putin momentan. Fa rost de bani si termina facultatea.  Crezi ca profesorul greseste, spune-i. Citeste regulamentele si reclama-l, daca le incalca. Ca student la Politehnica si avand o astfel de parere despre viitorul inginerilor, de ca dracu te-ai mai dus acolo?!?

dpmdv, as face creditu', cum ii zici tu, 10 milioane!

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

UnForsaken, on Sep 5 2005, 22:39, said:

Ca sa nu mai mentionez ca profesorii de la aceasta facultate si de la Politehnica in general au ramas cu o conceptie comunista de genul: Daca vrei sa iesi inginer trebuie sa muncesti zi si noapte pentru asta!! Ei nu realizeaza de fapt ca meseria de inginer nu mai este cautata in anumite domenii si nu mai e ca pe vremea lu` Ceasca cand lumea se pleca cu caciula pana in pamant sa-l salute pe domnul inginer...

<{POST_SNAPBACK}>

Aici greșești. Treaba profesorilor e să încerce să te învețe cît mai bine meseria respectivă. E treaba ta și te privește dacă ți-ai ales un domeniu fără viitor. Nu da vina pe alții pentru propriile tale greșeli că nu ai să ajungi prea departe cu aceasta atitudine.

#4
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
M-am dus acolo pentru ca imi place chimia.Si ma stradui sa invat, totusi exigentele sunt prea mari, comparativ cu nivelul cotei meseriei de inginer. Profesorii nu ai cum sa-i reclami, nimeni nu are...e o intreaga mafie. Cine invata aici stie...

#5
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

UnForsaken, on Sep 5 2005, 21:53, said:

M-am dus acolo pentru ca imi place chimia.Si ma stradui sa invat, totusi exigentele sunt prea mari, comparativ cu nivelul cotei meseriei de inginer. Profesorii nu ai cum sa-i reclami, nimeni nu are...e o intreaga mafie. Cine invata aici stie...

<{POST_SNAPBACK}>


Nu neg ca exista si profesori dusi cu pluta, insa... voi, ca studenti trebuie sa faceti totul conform cu regulamentele (care au si lucruri aberante... dar au si parti bune) ca sa va aparati "dreptatea". Sunt studenti senatori (carora le-ati dat voi semnaturile fara sa stiti ce insemana asta, prin anii 1 sau 2) care pot ridica in Senat probleme de genul asta! Si, daca tin eu bine minte, Senatul se tine o data pe luna!

#6
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
:huh: bine ca azi am luat restanta la chimie ca nici in veci nu dadeam 90 RON pe o materie inutila (cel putin in domeniul meu) :D

#7
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
HUAAAAAAAAAAAAAAAAAAA POLI!
HUOOOOO Mafia!
:D

PS: Hai ca m-am dus sa-mi fac copiute :D

#8
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
tu ai impresia ca doar la tine e asa ? orice facultate "tehnica" e grea...de aceea apar "satisfactiile" pe urma...

#9
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

bogdanan, on Sep 5 2005, 22:43, said:

tu ai impresia ca doar la tine e asa ? orice facultate "tehnica" e grea...de aceea apar "satisfactiile" pe urma...

<{POST_SNAPBACK}>

:huh:

#10
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

bogdanan, on Sep 5 2005, 22:43, said:

de aceea apar "satisfactiile" pe urma...

<{POST_SNAPBACK}>

Asta e una din vorbele cele mai vehiculate...la fel si aia cu "lasa ca tragi acuma tare si dupa ai scapat", cand de fapt nu scapi deloc...

#11
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003
din cate mi-a zis tata inainte sa dau la faculta, (acum sunt la a 2a  :coolspeak: )

Politehnica era cunoscuta pe vremea lu Ceausescu ca ferma de nomenclaturisti si securisti....
Se pare ca mai sunt ceva reminiscente...

#12
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

Alinux, on Sep 6 2005, 15:28, said:

din cate mi-a zis tata inainte sa dau la faculta, (acum sunt la a 2a  :coolspeak: )

Politehnica era cunoscuta pe vremea lu Ceausescu ca ferma de nomenclaturisti si securisti....
Se pare ca mai sunt ceva reminiscente...

<{POST_SNAPBACK}>




Cred ca tu confunzi Politehnica cu Stefan Gheorghiu...

#13
badany2003

badany2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.03.2005
question: daca stiai ca nu prea ai un viitor roz in aceasta meserie de ce ai ales facultatea?de ce nu ai incercat altceva ? (care eventual sa imbine chimia cu alta stiinta :huh: )

#14
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Vezi ca se cauta chimistii... mai ales in orientul mijlociu...!! Apropo, stii sa faci vreo bomba?

#15
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003

UnForsaken, on Sep 5 2005, 22:53, said:

M-am dus acolo pentru ca imi place chimia.

sigur nu te-ai dus acolo pentru domnișoarele studente la chimie :D ?

cum spune TIC, știam și eu că chimiștii care chiar știu meserie când ies din facultate sunt foarte căutați (așa am auzit când eram prin facultate - tot pe polizu :D)

#16
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Un inginer absolvent de UPB poate castiga lejer ~1000 EUR/luna, daca stie meserie. Ce ma deranjeaza pe mine este ca un astfel de absolvent habar nu are d enimic altceva cum ar fi management, comunicare, tehnici de prezentare, etc. Scopul scolii e sa scoata robotei de laborator.

Daca ar combina materiile de specialitate grele cu materii de soft-skills atunci si eu as fi de acord sa fie creditul 50 RON.

#17
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

CAlex, on Sep 7 2005, 10:07, said:

Un inginer absolvent de UPB poate castiga lejer ~1000 EUR/luna, daca stie meserie.

<{POST_SNAPBACK}>


Esti beat!! Cand spui UPB, spui si Metalurgie, spui Biochimie s.a. care acum, sincer, nu prea sunt cautate! Si apoi 1000 EUR lejer?!?!?  :roflmaofast:

#18
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

TIC, on Sep 5 2005, 21:50, said:

Tu ca student trebuie sa  inveti si sa iei examenele! Nu ai bani sa platesti chirie si/sau sa te tii la facultate, renunta, nu-i pt. tine, cel putin momentan. Fa rost de bani si termina facultatea.  Crezi ca profesorul greseste, spune-i. Citeste regulamentele si reclama-l, daca le incalca. Ca student la Politehnica si avand o astfel de parere despre viitorul inginerilor, de ca dracu te-ai mai dus acolo?!?

dpmdv, as face creditu', cum ii zici tu, 10 milioane!

<{POST_SNAPBACK}>

O singura data m-am certat cu un profesor si am castigat. Cu tot cu nota mare.
De cele mai multe ori nu vei gasi intelegere. Pt ca esti privit ca un copil prost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate