Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cairo

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postzuv, on 15 octombrie 2018 - 17:34, said:

Cairo,o capitala mizera...
Jale mare. Aveam Egipt-ul intr-un colt de lista pentru un viitor pe termen mediu.
Sarmana civilizatie a egiptului antic a esuat in mizeria ce razbate din poze. Au ramas doar piramidele si (poate) Hurghada si Sharm de vizitat la un moment dat.
Oricum era Maroc-ul inainte, cel putin pe destinatiile africane.

#20
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnniki, on 15 octombrie 2018 - 19:30, said:

Sarmana civilizatie a egiptului antic a esuat in mizeria ce razbate din poze.
Mărire și decădere...o civilizație înfloritoare la un moment dat, niște epigoni astăzi.Mizeria si săracia sunt șocante, de aia m-am simțit nevoit să pun atât de multe poze.Zona centrala e OK, în rest, jale!

View Postnniki, on 15 octombrie 2018 - 19:30, said:

Au ramas doar piramidele si (poate) Hurghada si Sharm de vizitat la un moment dat.
Aceeași săracie, poate ceva mai puțin pregnantă, o întâlnești și în Hurghada, imediat ce ieși pe poarta resortului.În ce privește resorturile, sunt OK, comparabile cu cele din Antalya, de exemplu(mâncarea însă, mai puțin variată) iar marea nu are concurent pe aceeași rază,ca distanță,e pur si simplu excepțională.
Una peste alta,n-aș putea spune ca nu recomand o vizita în Hurghada.Sărăcia Egiptului e altă poveste.
Iar piramidele sunt un capitol aparte în istoria umanității și mă consider privilegiat că am reușit să le vizitez,era unul din visele copilariei mele.

Edited by zuv, 15 October 2018 - 20:38.


#21
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Se pare ca din aceasta iarna au revenit cursele de linie Tarom, de 2x pe saptamana, spre Cairo. Orele sunt la fel de proaste, ca si acum 5 ani cand au fost suspendate cursele. Mai bine decat nimic.

#22
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Zuv, cat a costat excursia organizata din Hurghada la Cairo si ce a presupus ea ? Include si ghid / mancare / cost intrare piramide , muzeu ?

#23
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postbebeko, on 30 decembrie 2018 - 13:55, said:

Zuv, cat a costat excursia organizata din Hurghada la Cairo si ce a presupus ea ? Include si ghid / mancare / cost intrare piramide , muzeu ?
90 euro/adult.Incluse au fost transportul,masa de pranz in Cairo,intrarea la Muzeul de arheologie(pentru sala mumiilor si cea dedicata lui Tutankhamon se plateste suplimentar,atentie,doar in moneda locala),intrarea in sit la piramide(pentru a intra efectiv in piramide se plateste taxa separata,deasemeni,doar in moneda locala) si intrarea la Sfinx.Ghidul,egiptean insa vorbitor fluent de limba romana(muult mai fluent si corect decat multi dintre membrii guvernului nostru...).

#24
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Multumesc mult.
Cu ce firma ati facut excursia ? Direct din Egipt de la hotel sau din Romania prin agentie de turism ?


#25
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postbebeko, on 30 decembrie 2018 - 20:41, said:

Multumesc mult.
Cu ce firma ati facut excursia ? Direct din Egipt de la hotel sau din Romania prin agentie de turism ?
Christian tour,achizitionata la fata locului,alaturi de alte excursii optionale(submarin,turul orasului).Sunt si agentii locale care organizeza acelasi gen de excursie,gasisem preturi mai mici pe Viator sau GetYourGuide insa informatiile din review-uri erau ambigue,nu era clar ce este inclus in pret si ce nu,ce obiective se viziteaza,etc.Pana la urma am ramas la "ai nostri",desi cu unii din cei mentionati am si corespondat pe e-mail si am primit oferte cu pret,program,etc.Un alt aspect important,din punctul meu de vedere:unele agentii locale faceau excursia asta cu microbuze,in timp ce astia de la Cristi o fac cu autocare.Diferenta de confort e semnificativa,tinand cont de durata excursiei!
PS:Am luat si de la rusii de la AnexTour(cu care am mai colaborat in Antalya,sunt OK) excursia la acvariul din Hurghada,ai nostri nu o aveau in oferta.

Edited by zuv, 30 December 2018 - 20:59.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmetalactual, on 07 noiembrie 2018 - 18:38, said:

Se pare ca din aceasta iarna au revenit cursele de linie Tarom, de 2x pe saptamana, spre Cairo. Orele sunt la fel de proaste, ca si acum 5 ani cand au fost suspendate cursele. Mai bine decat nimic.

Eu nu gasesc pe siteul Tarom.

#27
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostMembruAnonim, on 02 ianuarie 2019 - 09:05, said:



Eu nu gasesc pe siteul Tarom.

Cursele spre Cairo nu au fost reintroduse pana acum de Tarom. E posibil la vara.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si atunci de ce metalactual spune ca din iarna asta au fost reintroduse? Chair afirma ca sunt curse de doua ori pe saptamana. Ba chiar ca orele sunt la fel de proaste. Din moment ce stie orele inseamna ca a vazut un orar undeva.

#29
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Am scris: "se pare ca".
Adica nu eram sigur, nici sursa nu indica faptul ca a fost incarcat programul de iarna. Om vedea...

"Sursa" spunea asa:

Din 2 decembrie, TAROM va zbura la Cairo - scris in 05-11-2018

Zborurile Bucuresti-Cairo si retur vor fi operate cu Boeing-uri 737 de doua ori / saptamana, in fiecare miercuri si duminica.
La momentul publicarii acestui articol, zborurile nu au fost incarcate si pe site-ul ROT.
RO101 Bucuresti – Cairo 00:30 – 03:15 / miercuri, duminica
RO102 Cairo – Bucuresti 04:00 – 06:15 / miercuri, duminica


Nu pot sa postez link-ul, insa este usor de gasit.  Important este sa vedem cand incarca zborurile pe site-ul Tarom.

Pe de alta parte, parca tot nu te imbie: https://www.rt.com/n...us-blast-cairo/

Edited by metalactual, 03 January 2019 - 18:38.


#30
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
A incercat cineva sa intre in Egipt din Israel? Terestru. Am inteles ca e destul de periculos, desi am gasit cateva optiuni...Posted Image

#31
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Am intrat acu un an si ceva, la Eilat / Taba. Si, probabil, o gramada de alta lume de pe-aici. Nu e nimic periculos, e chiar civilizat si organizat, cu autobuze care te lasa/te preiau, de fiecare parte a frontierei. Alta trecere a frontierei nu stiu, banuiesc ca nu te referi la cea cu Fasia Gaza?

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu am trecut in Egipt din Israel. Ce anume te intereseaza?

#33
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Citisem ca e periculos sa treci prin Sinai (https://www.tripadvi...ael-Israel.html).

Ok, ma bucur ca se poate. Cum ati procedat? Ati mers cu un autobuz? Cam cat a durat? Viza pt Egipt ati luat-o in avans? Mersi!

#34
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Salut.
Daca intri in Sinai si mergi pe coasta pana la Sharm el Sheikh nu-ti trebuie viza de Egipt. Pentru orice vizita in rest, iti trebuie viza luata de la Consulat de-aici, nu se elibereaza la granita.
Din Eilat (inclusiv de la aeroport) e un autobuz care te lasa fix la granita. Acolo intri per pedes si platesti taxa de iesire din Israel - vreo 100 de lei de fes la un ghiseu. Nu platesti taxa asta daca mergi la unul din cele 3 hoteluri fix de la granita, din Taba (iti cer rezervare si o verifica). Apoi treci de imigratie si mergi 100 m catre punctul egiprean. Nu mi s-a parut frecus prea mare la evrei, totul organizat. La egipteni acelasi lucru, ceva mai dezorganizat, stilul lor propriu, insa treaba merge. Cand am trecut eu a durat vreo 1h30 toata operatiunea dintr-o parte in alta. Dupa ce iesi din punctul de frontiera egiptean ai autobuze sau taxiuri (daca nu-ti organizezi ceva de-acasa) sau mergi pe jos inca vreo ~300m pana la unul din hotelurile de la granita din Taba. La intrare cam aceiasi treaba, cu mentiunea ca merge ceva mai repede la egipteni si ceva mai greu la evrei (vorbesti cu vreo 3-4 oameni diferiti). In consecinta, desi pare ceva mai "diferit", nu trebuie sa-ti faci griji, merge treaba. Insa, inca o data, treaba e valabila doar daca mergi pana la Sharm el Sheikh.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalexxxxx, on 10 iunie 2019 - 13:52, said:


Completez si eu cu ceva.

Cand iesi pe la Eilat si intri pe teritoriu Egiptean, platesti 105 NIS (~122 lei) pe persoana. Se plateste cash sau cu cardul. La egipteni platesti taxa de intrare pe teritoriu egiptean 400EGP (~100 lei) de persoana. DOAR CASH. Taxa de 105 NIS si 400 EGP nu se plateste daca ramai doar in TABA (orasul de granita egiptean).

Viza normala (25 dolari) trebuie daca mergi mai departe de Sharm, daca ramai dor in Sharm nu ai nevoie, insa ai nevoie de viza temporara (14 zile) care iti este data la granita (presupun ca iti pune o stampila in pasaport). Viza normala nu merge luata de la granita. Eu am cumparat-o online de pe siteul oficial Egiptean.

View PostVillefort, on 10 iunie 2019 - 13:26, said:

Ok, ma bucur ca se poate. Cum ati procedat? Ati mers cu un autobuz? Cam cat a durat? Viza pt Egipt ati luat-o in avans? Mersi!

Nu este periculos. Este o experienta de neuitat. Pt viza inti pe siteul oficial. Asta este. Vezi ca multi s-au pacalit si au aplicat pt viza pe site-uri obscure https://www.visa2egy...-UMKT-CE3U-ZOX9

Edited by MembruAnonim, 10 June 2019 - 21:08.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Taba - Sharm = 4h (cumperi bilet din statie) - 85 EGP - autocar normal (20 lei)
Sharm -Cairo = 6-7h (eu am rezervat online https://go-bus.com/e...om/en/  GoBus) - 190 EGP sau 350EGP (42 lei - 77lei) - Eu am mers cu Clasa Business

1 EGP = 0.225 lei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate