Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Motivarea persoanelor bolnave

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
Sunt interesat de parerile/experientele/sugestiile voastre cu privire la modalitatea de a motiva persoanele bolnave de cancer, sida sau alte boli incurabile.

Cum anume poti ajuta o astfel de persoana sa'si petreaca viata traind si nu murind?
Desigur, exista cazuri cand o data diagnosticat, un astfel de bolnav tocmai atunci sa realizeze ce frumoasa e viata, si cat de mult se poate bucura.

Eu ma refer totusi la persoanele care considera ca nu mai are rost sa se implice in proiecte, activitati, sau munca, care isi spun: "pai ce rost mai are?"...

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Mie mi se pare normal.
Daca as mai avea 2 luni de trait, dintre care o luna intr-un pat - nu mi-ar mai pasa de cariera.

#3
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
hm ..
pe ultima suta de metri nu stiu nici eu ce ai mai putea face.

dar cand mai ai cativa ani?
e ca in bancul ala.. suntem romani si suntem mandri! ca daca n'am fi mandri, tot romani am fi..

uitati pe cineva care, desi nu sufera de o boala incurabila, are alte probleme.. probleme pe care altii, daca le'ar fi avut, poate c'ar fi dorit mai degraba sa fie bolnavi, dac'ar fi avut de ales.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H8ZuKF3dxCY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Autosugestie.
Exista persoane care sau vindecat de cancer folosind autosugestiile.
"Eu nume si prenumele, sunt perfect sanatos, si voi trai pana la varsta de 120 de ani." - zisa de 30 de ori dimineata si de 30 de ori seara inainte de culcare.
Exista si varianta de a se inregistra pe CD sau pe calc, cu aceasta fraza, si o lasa pe play incet, si pe modul repeat, pentru timpul somnului.

Edited by Sorin84k, 07 April 2011 - 12:33.


#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Uauuuaaauuuuu.
Ce veselie-i pe capu' aluia! Sigur nu exista un nume si pentru boala lui?

Oare cat de fericit va fi dupa ce va afla ca are si cancer/sida?

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostSundanceKid, on 7th April 2011, 11:27, said:

Sunt interesat de parerile/experientele/sugestiile voastre cu privire la modalitatea de a motiva persoanele bolnave de cancer, sida sau alte boli incurabile.

Cum anume poti ajuta o astfel de persoana sa'si petreaca viata traind si nu murind?
Desigur, exista cazuri cand o data diagnosticat, un astfel de bolnav tocmai atunci sa realizeze ce frumoasa e viata, si cat de mult se poate bucura.

Eu ma refer totusi la persoanele care considera ca nu mai are rost sa se implice in proiecte, activitati, sau munca, care isi spun: "pai ce rost mai are?"...
Eu aș merge pe ideea de voluntariat la un centru de zi pentru îngrijirea bolnavilor de cancer. În afară de faptul că vede cât de rău sunt alții, are un fel de grup de sprijin, oameni care știu exact prin ce trece, și oameni pe care-i poate ajuta.

Am o tanti, fostă asistentă medicală, cu dublă mastectomie și se pare că mai nou are metastaze hepatice, care merge zilnic la un asemenea centru. Acasă face tot felul de prostioare, felicitări, tablouri, statuete etc, pe care le vinde la licitațiile de binefacere și pe net, și donează banii centrului. E minunată, când o văd cât e de vioaie și de implicată îmi crește inima. Nu se plânge, că sunt alții mai rău, i-e rușine. N-a renunțat la nici o activitate care-i făcea plăcere, dacă poate, o face și acum.

#7
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
@adadoi ... fara cuvinte. si super faina si sugestia ta. multumesc frumos pentru impartasire :)

@pelikanu: eu ma intreb cat de fericit as fi eu, daca as fi in locul lui ..

@Sorin84k: trebuie sa traiesti starea aia. din pacate (si iti spun din experienta proprie), e cam greu sa faci pe cineva care 20 de ani a fost convins ca "asta e", ca poate face totusi ceva. exista convingeri, perceptii, tipare inradacinate, iar pentru un copil bolna de sida instutionalizat la noi in tara .. nu stiu cat de "sanatoase" sunt aceste tipare mentale .. din contra.

de altfel, in cazul care sta la baza acestui topic, printre probleme, este si cea a discriminarii pozitive la care au fost supusi tinerii, si care le'a erodat constiinta unei implicari sociale. a intervenit autosuficienta care in colaborare cu gandurile de genul "oricum sunt condamnat", in colaborare cu conditiile rudimentare asigurate in centrele de stat, in colaborare cu efectele secundare ale tratamentelor, in colaborare cu ...

ps: tipul din filmulet vine pe 11 aprilie la universitatea romano-americana: http://www.rau.ro/mo...m...cle&sid=754

Edited by SundanceKid, 07 April 2011 - 13:24.


#8
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
De asta exista varianta autosugestiei in somn.
Atunci subconstientul primeste direct informatiile auzite, si programeaza corpul sa se conformeze.

#9
my_dreams_prisoner

my_dreams_prisoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 22.10.2010

View PostSundanceKid, on 7th April 2011, 12:27, said:

Sunt interesat de parerile/experientele/sugestiile voastre cu privire la modalitatea de a motiva persoanele bolnave de cancer, sida sau alte boli incurabile.

Cum anume poti ajuta o astfel de persoana sa'si petreaca viata traind si nu murind?
Desigur, exista cazuri cand o data diagnosticat, un astfel de bolnav tocmai atunci sa realizeze ce frumoasa e viata, si cat de mult se poate bucura.

Eu ma refer totusi la persoanele care considera ca nu mai are rost sa se implice in proiecte, activitati, sau munca, care isi spun: "pai ce rost mai are?"...

Eu cred ca o importanta deosebita o au persoanele din jurul celui napastuit. Cum il pot ajuta , stimula, convinge, ca timpul ce mai e, sa-l traiasca din plin. Orice greutate este mai usoara cand este dusa la plural.
Daca este o boala care poate fi purtata destul de usor fara un regim drastic, iarasi cred ca nu este dificil sa-si demonstreze ca el este mai"tare" si dandu-i cu tifla, sa-si realizeze proiectele, planurile. Si iarasi, cel de langa el are un cuvant greu de spus in a-l motiva ca ziua de maine va fi la fel de luminoasa ca cea de azi.

Un cuvant de spus il are si temperamentul bolnavului. Un sangvin, va infrunta mai bine decat un melancolic.
Ma ingrozeste cand aud la stiri atatia ce au preferat moartea in locul luptei cu boala. Exceptand faza terminala, ma intreb, de ce a racurs la gestul fatal? Nu mai avea sprijin moral, financiar, psihic?

Subscriu la spusele lui adadoi: infiintarea a cat mai multor organizatii care sa vina in sprijinul celor bolnavi, ca cei inca in putere, sa-si daruiasca o bucatica din sufletul lor Chiar si lor.
De obicei, cand muncesti, uiti.



View Postpelikanu, on 7th April 2011, 12:54, said:

Mie mi se pare normal.
Daca as mai avea 2 luni de trait, dintre care o luna intr-un pat - nu mi-ar mai pasa de cariera.


#10
insight

insight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.11.2010
Pentru cei interesati de aspect, recumand Irvin Yalom - Staring at the Sun

#11
marian1204n

marian1204n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2011

View PostSundanceKid, on 7th April 2011, 12:27, said:

Sunt interesat de parerile/experientele/sugestiile voastre cu privire la modalitatea de a motiva persoanele bolnave de cancer, sida sau alte boli incurabile.

Cum anume poti ajuta o astfel de persoana sa'si petreaca viata traind si nu murind?
Desigur, exista cazuri cand o data diagnosticat, un astfel de bolnav tocmai atunci sa realizeze ce frumoasa e viata, si cat de mult se poate bucura.

Eu ma refer totusi la persoanele care considera ca nu mai are rost sa se implice in proiecte, activitati, sau munca, care isi spun: "pai ce rost mai are?"...

Din cate inteleg eu.. cautati solutzii pentru a ajuta persoanele care sufera de boli incurabile sa aiba o viatza mai frumoasa; sa se poata bucura si ei de placerile vietzii asa cum se bucura un om normal!!!

Ma bucur ca exista oameni care se gandesc si la... cei ca noi!!!

Quote

Autosugestie.
Exista persoane care sau vindecat de cancer folosind autosugestiile.
"Eu nume si prenumele, sunt perfect sanatos, si voi trai pana la varsta de 120 de ani." - zisa de 30 de ori dimineata si de 30 de ori seara inainte de culcare.
Exista si varianta de a se inregistra pe CD sau pe calc, cu aceasta fraza, si o lasa pe play incet, si pe modul repeat, pentru timpul somnului.

Acest mesaj a fost modificat de Sorin84k: 7th April 2011, 13:33

Nu vreau sa condamn pe nimeni dar.. o boala incurabila ramane o boala incurabila! Autosugestia functioneaza in alte domenii dar nu si in cel al sanatatii fizice :(( Ganditi`va la coprul uman ca la un automobil: cand ceva se strica si devine de nereparat.. il inlocuiesti! si cand deja sunt prea multe de inlocui dai acea masina la remat sau la fiare vechi pentru ca devine inutilizabila :(

Totusi, Sorin84k, eu iti multumesc ptr sugestie dar crede`ma ca stiu cum sa am grija de  boala mea!!! Nu ma nelinisteste boala in sine atat cat ma nelinisteste felul in care sunt vazut!

Nu pot trai o viata normala! De ce?
1. familia m`a parasit;
2. prietenii m`au parasit;
3. trebuie sa muncesc ptr a`mi trai viatza, fiind nevoit sa prestez chiar munca fizica in conditiile in care orice activitatea fizica imi este STRICT INTERZISA!!! de ce sunt nevoit sa fac asta? simplu.. ptr ca este criza si statul nu mai are bani si ptr cei ca noi!!!
4. am ajuns sa fiu mult mai activ in lumea virtuala decat in cea reala tocmai din cauza ca lumea reala ma respinge!!!!

Acestea sunt adevaratele noastre probleme Sorine si nu vor fi rezolvate niciodata! Atata timp cat societatea si oamenii normali ne privesc ca pe niste.. lucruri dispensabile :( Cum gandeste omul din ziua de azi si mai ales romanul? El gandeste asa... "abia ma pot intretine pe mine; si asa am prea multe probleme pe care nu le pot rezolva!!!! de ce sa ma mai intereseze bunastarea celui de langa mine sau ca acea pers sa aiba o viata frumoasa????


Buon....
Si acum sa ma prezint.....

Numele meu este Nicolae Marian, am 35 ani si sunt din Bucuresti.
Din 1981 sufar de boala Hodkin (cancer de sange foarte asemanator cu Leucemia). Cand am fost diagnosticat mi s`a pus grad IIA.
In 1998 am avut o recidiva care a trimis boala in grad IIIB. Pot spune ca remisia mea din `98 a fost o adevarata minune!!!

Acum, medicii sunt sceptici in privinta mea :( Gradul bolii a crescut exponential... urmatoarea recidiva ar putea veni cu un grad IV de boala, asta insemnand METASTAZA :((



Va multumesc ca m`ati citit;

MARIAN

Edited by marian1204n, 01 July 2011 - 15:12.


#12
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
Marian, exista foarte multe cazuri inexplicabile de "remediere a hardului" in urma actiunii "softului". Organisme vindecate prin ganduri, trairi si cuvinte, daca vrei.
Acum... nu ma pot pune cu usurinta in situatia ta; nu iau usor ceea ce ai scris despre tine si nici nu vorbesc tastele fara mine :).
Dar exista cazuri de copii nascuti cu jumatate de creier care sunt dezvoltati foarte aproape de normal sau normal intrutotul; exista persoane cu asemenea vointa si putere de a trai si de a se vindeca incat s-au "reparat" (vezi "A beautiful mind") ori vindecat de boli organice gen cancer in T4.
E cum zicea Einstein. Daca vrei, considera ca totul e o intamplare; sau ca totul e un miracol.

#13
marian1204n

marian1204n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2011

View Postromulusvb, on 11th July 2011, 14:20, said:

Marian, exista foarte multe cazuri inexplicabile de "remediere a hardului" in urma actiunii "softului". Organisme vindecate prin ganduri, trairi si cuvinte, daca vrei.
Acum... nu ma pot pune cu usurinta in situatia ta; nu iau usor ceea ce ai scris despre tine si nici nu vorbesc tastele fara mine :).
Dar exista cazuri de copii nascuti cu jumatate de creier care sunt dezvoltati foarte aproape de normal sau normal intrutotul; exista persoane cu asemenea vointa si putere de a trai si de a se vindeca incat s-au "reparat" (vezi "A beautiful mind") ori vindecat de boli organice gen cancer in T4.
E cum zicea Einstein. Daca vrei, considera ca totul e o intamplare; sau ca totul e un miracol.

Romulusvb.. eu insumi sunt un miracol.. Doctorii nu imi mai dadeau sanse mari la recidiva din `98 mai ales ca aceasta a fost insotita de un icter destul de urat si o anemie hemolitica...

Eu nu ma plana de boala.. Este o cruce pe care trebuie sa o duc si o voi duce. Lucrul care deranjeaza este ca peste tot pe unde intorc capul nu primesc nici un sprijin de la nimeni! Foarte multi dintre cei care citesc aceste randuri probabil ca nu au cancer de sange si le doresc sa nu se "lipeasca" vreodata de asa ceva. Deci, nevand cancer de sange nu stiti ce trebuie sa faceti ptr a va pastra toata viatza! Ziceai ceva de miracole.. ok.. poti vedea un miracol la 100 cazuri! Dar nu poti vedea la toate cele 100 cazuri! Cel care a avut parte de acel miracol.. e fericit! Dar ceilalti 99? Vor muri asteptan sa se intample si la ei un miracol! MAI rau este ca vor muri in singuratate!

Repet din nou.. problema mea si a multora ca mine nu este boala in sine ci felul in care suntem priviti si ajutati de societate! Noi suntem niste paria ai societatii! Ceva de care se poate dispensa oricand! Caci nu putem produce datorita starii sanatatii noastre! Iar societatea trebuie sa ne intretine! Acum va intre pe voi.. e vina mea ca sunt asa??? Daca vreti sa cautati un vinovat.... intrebati`l pe Dumnezeu!!!!

#14
TheSmart

TheSmart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.06.2011
Marian, ai dreptate in ceea ce priveste cum te accepta ceilalti, si eu am fost putin diferit ca structura si ca fel de a fi, nu prea am fost acceptat de societate intrucat paream un ciudat chiar daca ma comportam destul de normal.
Insa daca stam sa privim acum n ani ne dam seama ca pana la urma natura NU are nevoie de oameni slabi ca noi, nu dorea ca cineva sa ne accepte asa cum suntem, din contra si anume cei cu probleme se autopierdeau pe drum si ramaneau doar cei sanatosi.
Ce vrem noi este cumva contra naturii, chiar eu am fost putin in panica cand un psiholog mi-a spus "ce miracol si cine sa te accepte asa cum esti si de ce ? Pana la urma cine se adapteaza e bine, cine nu, moare cu zile si gata". Mi-am dat seama ca avea dreptate si de aia m-a luat mai tare teama.
O fi si un miracol la unii care se vindeca, insa asa cum ai spus, ce fac cei 99 ?!
Nici eu nici tu nu avem vina ca avem probleme, insa naturii nu-i pasa de asta, am iesit defecti si asta este.
Iar pana la asa zis-ul Dumnezeu te mananca sfintii, crede-ma.

Edited by TheSmart, 11 July 2011 - 22:07.


#15
marian1204n

marian1204n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2011

View PostTheSmart, on 11th July 2011, 23:06, said:

Marian, ai dreptate in ceea ce priveste cum te accepta ceilalti, si eu am fost putin diferit ca structura si ca fel de a fi, nu prea am fost acceptat de societate intrucat paream un ciudat chiar daca ma comportam destul de normal.
Insa daca stam sa privim acum n ani ne dam seama ca pana la urma natura NU are nevoie de oameni slabi ca noi, nu dorea ca cineva sa ne accepte asa cum suntem, din contra si anume cei cu probleme se autopierdeau pe drum si ramaneau doar cei sanatosi.
Ce vrem noi este cumva contra naturii, chiar eu am fost putin in panica cand un psiholog mi-a spus "ce miracol si cine sa te accepte asa cum esti si de ce ? Pana la urma cine se adapteaza e bine, cine nu, moare cu zile si gata". Mi-am dat seama ca avea dreptate si de aia m-a luat mai tare teama.
O fi si un miracol la unii care se vindeca, insa asa cum ai spus, ce fac cei 99 ?!
Nici eu nici tu nu avem vina ca avem probleme, insa naturii nu-i pasa de asta, am iesit defecti si asta este.
Iar pana la asa zis-ul Dumnezeu te mananca sfintii, crede-ma.

Nu natura este vinovata ci omul ptr ce a devenit!!! Daca iti place literatura si in special genul sci`fi probabil ca ai citit destul carti despre societati utopice.. nu retin titlurile :( O carte se refera la eliminarea fizica a tuturor celor care nu produc ptr societate!!! Era un fel antisemitism indreptat impotriva oamenior cu diferite probleme! Ei bine.. acea carte deja nu mai tine de fictiune! Pentru ca omul din ziua de az, chiar daca nu face nimic  direct ptr a ne elimina  fizic totusi nici nu ne ajuta pentru a fi si noi in rand cu oamenii! In Occident am fi foarte protejati.. exista legi, exista bani. exista oameni care ajuta! Dar in aceasta tara de kkt cum a ajuns Romania pana sa si mori iti este frica ptr ca este riscant! Nu exista siguranta ca poti fi inmoarmantat undeva ca sa nu fi lasat sa putrezesti in vazul tuturor si sa atentezi la sanatatea celor din jurul tau!

Repet.. eu nu condamn natura! Si natura a fost destul de atacata de oameni!!! Acum.. natura se razbuna! Dar nu numai pe noi, cei suferinzi ci pe toti oamenii!!!

Omul este princpalul vinovat ptr toate! Datorita egoismului care a ajuns sa il caracterizeze din ce in ce mai mult! Multi ar spune ca prostia este cea care il caracterizeaza! Ei bine.. NU!!! Egoismul si mai ales hotzia! Uitati`va si voi la noi, la romani!!! Cei care ne conduc au avut cutezanta sa scoata toate tipurile de cancer din lista afectiunilor considerate ca fiind handicap!!! De ce au facut asta??? Ptr ca nu mai sunt bani??? Oarecum adevarat!!! Nu mai sunt bani.. dar in loc sa taie din cheltuielile lor ptr a da celor care au cu adevarat nevoie de ceva.. tot pe noi ne`au atacat!!!

Sunt foarte multe lucruri de spus... este o adevarata politica, istorie sau cum vreti sa ii spuneti... tocmai de aceea va las 2 id`uri tuturor celor care doriti sa discutam despre aceste probleme: marian1204n (yahoo!messanger) si marian1204ro (skype)

Va multumesc ca ati avut rabdarea sa ma cititi,

MARIAN

#16
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
In alte tari sistemul Hospice e foarte bine pus la punct. La noi insa, abia daca exista..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate