Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

geamuri termopan nivel fonic

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
@muteki: nici eu nu stiu mai multe. Pe oferta nu am avut trecut altceva. Voi suna la firma sa ma interesez.. Multumesc

#38
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

View Postalgorab, on 27th April 2011, 13:05, said:

@muteki

Nu dezinforma prin furnizarea de informatii partiale. Problema este mai complicata decat lasi tu sa se inteleaga si solutiile variaza in functie de nuanta. 6+5 nu este o solutie universala si in unele situatii poate fi total contraindicata.

Uite atenuarea in functie de frecventa pentru o sticla 44.1 - 16 - 6 Stadip Silence (atasat). Dupa cum vezi, pentru trafic rutier format preponderent din vehicule de tonaj mare aceasta sticla nu este tocmai potrivita deoarece la frecvente joase nu atenueaza foarte bine.


6+5 este cea mai buna solutie ieftina. Nu amspus ca e cea mai buna solutie si nici ca ar fi universala.

Sunt de acord si am fost si mai devreme ca geamurile laminate fac minuni, nu trebuie sa fii agresiv la adresa mea.

Dar daca tot ma servesti cu un grafic asa la misto care nu stiu de unde e si de cine e facut, ia baga un grafic comparativ pentru 6+5 si dupa aia comparam si procentual diferentele de performanta si diferentele de pret. Si ai sa observi ca cent pe decibel (impropriu spus caci scara decibelilor este logaritmica iar scara centilor este aritmetica) e mai eficient 6+5 decat o sticla laminata.

Edited by muteki, 28 April 2011 - 07:05.


#39
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Nu vreau sa intru in polemici pentru ca nu isi au rostul. Si nu am fost agresiv, doar am facut o precizare.

Pagina de document atasata (nu la misto), face parte idntr-un raport pe care am pus si eu mana. Stampila arata cine a facut testul respectiv si mie, cel putin, mi se pare de incredere. Este primul raport atat de detaliat pe care il vad si care arata cum variaza performanta acustica in raport cu spectrul de frecvente.

Nu am informatii pentru combinatia 6 + 5 si din cate am vazut prin documentele furnizate de producatorii de sticla, nici nu face parte din configuratiile uzuale (testate) de sticla cu aplicatii speciale, i.e., protectie fonica.

Sant de acord ca sant situatii in care este cel mai bine sa alegi solutia cu raportul pret / performanta cel mai bun. Dar am ajuns la concluzia ca poluarea fonica cere solutia cu performanta cea mai buna posibila pentru bugetul disponibil.

De ce? Pentru ca studii medicale facute in SUA si tari din vestul Europei arata ca poluarea fonica are efecte medicale grave care se acmuleaza in timp si pot duce la boli serioase, chiar si deces. Si cum autoritatile nu fac nimic pentru a controla fenomenul, iar romanul nu este in stare sa se organizeze in grup / comunitate pentru a pune presiune in vederea rezolvarii problemei, este evident ca solutia trebuie sa fie individuala si cat mai buna posibil.

#40
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
4.4.1 + 16 + 6 are reducere de 37 dB

6+16+5 are reducere 33 dB

Informatii luate de pe yourglass.com - > au un calculator de sticla. Este vorba de AGC, unul dintre cei mai mari producatori de sticla din lume, deci sursa de incredere.

Asa cum am zis, 4 dB diferenta este mult pentru ca este scara logaritmica, dar si o reducere de 33 dB cu o mizerie de geam ieftin 6+5 este fenomenal de bine.

Asadar solutie buget: 6+5

Solutie de bani mai multi (e cam de 3 ori mai scump geamul) -> geam laminat.

Edited by muteki, 30 April 2011 - 16:42.


#41
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Sa nu uitam ca banalul 4 - 16 - 4 are o performanta fonica de aproximativ 29 dB. Deci 6 - 16 - 5 prezinta o imbunatatire de doar 4 dB. Importanti si aceia, pentru ca asa cum bine ai precizat, intensitatea sunetului este perceputa de ureche pe scara logaritmica.

Si sticla obisnuita este potrivita pentru situatiile in care normativul din constructii, care specifica faptul ca la fatada cladirii zgomotul nu trebuie sa depaseasca 55 dB, se respecta.

Dar cand poluarea fonica se situeaza la un nivel de 75 dB si mai mult, o atenuare de 33dB este insuficienta. Deceea este nevoie de sticla pentru aplicatii speciale.

In plus, acel 33 dB este coeficientul R in valoare absoluta sau cu corectia C aplicata? Corectia este intotdeauna negativa, deci performanta nu poate decat sa scada. la fel cum acei 29 dB ai sticlei uzuale sant in valoare absoluta, nu ajustata.

Ai dreptate ca sticla speciala cu performanta antifonica este teribil de scumpa si asta o stiu pe prorpia-mi piele pentru ca tocmai am platit 130 EUR / mp pt o sticla cu performanta reala de 43dB in configuratie 44.2 - 22 - 66.2 Sound Control.

#42
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Algorab, nu iese cam gros geamul? Nu era mai performant cu strat mai gros de soundcontrol (PVB)?

Mai este o chestie. Daca pui duplex pe exterior nu poti folosi geam 4S . In conditiile de soare pe geam.... poti pune duplexul pe interior? In cazul meu 6 - 4 - duplex cu 4mm (tripan de aproape 50 mm pe veka alpha sau rehau geneo)

Ati folosit geneo? Pare mai finut decat Veka alphaline.

@muteki : esti o sursa inestimabila de informatie pe tema izolatiei. Esti producator?

#43
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Iese de aprox 44 mm. Se puteau pune 3 straturi PVB dar asa am dat comanda. Si am decis sa lucrez cu Veka Alphaline.

Se poate pune si geam 4S, asa cum se poate pune si LowE in duplex. Cel putin conform informatiilor pe care le am eu.

#44
CIPXLZ

CIPXLZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2007
Am si eu o intrebare: geamurile duplex/laminat, difera in functie de protectia antiefractie sau antifonica? Adica, mai exact, folia PVB difera intre cele doua sau este la fel?
Am citit lucruri contrare si incerc sa nu fiu pacalit de vanzator. Cand le pun intrebarea, probabil auzita prima data, raspunsul este ca e acelasi lucru...
E posibil ca un duplex/laminat 424 facut de Moldoglass sa coste doar 50 euro mp sticla si sa fie antifonic?
Multumesc!

Edited by CIPXLZ, 17 September 2011 - 10:25.


#45
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostCIPXLZ, on 17th September 2011, 11:21, said:

geamurile duplex/laminat, difera in functie de protectia antiefractie sau antifonica? Adica, mai exact, folia PVB difera intre cele doua sau este la fel?

Normal ca difera! Geamurile laminate antifonice au o folie speciala. Si costa in jur de 100euro/mp. Geamurile duplex normale ajuta destul de mult pentru protectia fonica fata de un termopan normal. Dar niciodata nu vor fi antiefractie. Laminatul se sparge dar ramane pe pozitie, ca la parbrizele de la masini. Daca insisti in acelasi loc cu lovirea se va gaurii si poti baga mana la maner sa actionezi fereastra.

#46
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

View Posttoteudinnou, on 24th September 2011, 08:53, said:

Normal ca difera! Geamurile laminate antifonice au o folie speciala. Si costa in jur de 100euro/mp. Geamurile duplex normale ajuta destul de mult pentru protectia fonica fata de un termopan normal. Dar niciodata nu vor fi antiefractie. Laminatul se sparge dar ramane pe pozitie, ca la parbrizele de la masini. Daca insisti in acelasi loc cu lovirea se va gaurii si poti baga mana la maner sa actionezi fereastra.

De ce s-ar chinui cineva sa treaca prin folia PVB a parbrizului ca sa junga la manerul usii? Geamul portierei nu este laminat. Ii dai un cot si cade.

Poti sa imi dai un link la foliile alea speciale pentru geamuri antifonice?

Si o mica lectie de gramatica:

Corect: Geamul se va gauri.
Corect: Raza gaurii este prea mica.

Edited by muteki, 24 September 2011 - 08:19.


#47
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postmuteki, on 24th September 2011, 08:18, said:

De ce s-ar chinui cineva sa treaca prin folia PVB a parbrizului ca sa junga la manerul usii?

Ai inteles gresit. Era vorba despre asa zisele geamurile antiefractie de la case/vile/apartamente. Este incorect termenul antiefractie.

View Postmuteki, on 24th September 2011, 08:18, said:

Poti sa imi dai un link la foliile alea speciale pentru geamuri antifonice?

Nu stiu daca se gaseste separat folie. Dar in mod cert se gaseste gata laminat! Atasez 2 PDF de la AGC (Glaverbel) si Saint-Gobain.

Attached Files



#48
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postmuteki, on 24th September 2011, 08:18, said:

Si o mica lectie de gramatica:

Corect: Geamul se va gauri.
Corect: Raza gaurii este prea mica.

Aici esti cam acid. Oricum lectia este bine primita cu toate ca a fost doar o eroare de tastaree.

#49
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
sunt sigur ca a fost o eroare muteki. oricum, cei care vor confort fonic la un pret mic merg pe bipan sau tripan cu specificatia: grosimi de sticla diferite. 4 cu 6 sau 4 cu 4 cu 6. cei care au bani pot merge pe folia silance explicata mai sus. sa aveti un somn linistit

#50
chivu_laurentiu

chivu_laurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.08.2012
imi poti spune si mie daca ai gasit vreun geam care sa nu se mai auda prin el?..eu stau intr'o zona cu circulatie mare in oras si se aude?

#51
PMW

PMW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.06.2012
Acum 2-3 luni am renovat un apartamant si am montat geamuri tripan. Toate bune si frumoase pana m-am mutat in el. Zgomotul era mai puternic decat vechile terompane (vechi de cam 10 ani). Configuratia lor este sticla tripan 40MM CONFIG. 4LOWE+14+4FLOAT+14+4FLOAT. Stau intr-o zona intens circualta (tamvai, camioane, ambulante, motorete) si din punctul meu de vedere configuratia asta nu face fata. Am sunat la firma de unde le-am luat si am primit o alta configuratie Duplex 4.4.2 8mm + B10 + Argon + Low-E 6mm + B10 + Argon + Low-E 6mm. Cum este configuratia asta? Imi puteti recomanda cea mai buna configuratie pentru izolatul fonic si niste firme care comercializeaza asa ceva, pentru ca pe unde am intrebat ba nu au auzit de duplex, ba ca nu au facut niciodata cu STADIP SILENCE....

#52
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
STADIP SILENCE  e folia celor de la saint gobain pentru izolare fonica.

configuratia aia e buna cu o exceptie: geamul din mijloc sa fie diferit ca grosime de cel din interior: 8(4.4.2)mm-4mm-6mm nu: 8(4.4.2)mm-6mm-6mm
si folia aia sa fie speciala pentru izolare fonica, de multe ori termopanistii pun folie pt antiefractie care nu are aceeasi eficienta fonica.

Mare atentie la greutate: geamul asta nou e semnificativ mai greu decat ala existent, daca le montezi cere parerea sa nu se lase pe viitor.

decat sa schimbi geamurile mai bine incerca sa montezi rulouri de calitate, izoleaza fonic f bine.

#53
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014
Vă rog frumos să mă ajutați și pe mine!
Ce geam îmi trebuie pentru un apartament situat exact vizavi de un supermarket de cartier, unde staționează mereu camioane proaste foarte zgomotoase și, MAI ALES, de unde mă ÎNNEBUNEȘTE zgomotul instalațiilor frigorifice și de aer condiționat? Distanța până la sursa de zgomot este de aproximativ 12-15 metri. Bănuiesc că v-am dat toate datele (frecvența sunetului și distanța).
Tâmplăria mea este QFort, cică cea mai bună calitate de la ei la nivelul anului 2007 (șase camere, sigur bine montată, feroneria bine reglată, garniturile perfecte). Dar geamul este tripan (4+4+4) și, din câte am citit pe aici, el ar fi cauza.
Există și un compromis la preț? Se oferă cumva, de obicei, reduceri semnificative de preț la cantitate? Că mă cam sperie prețul de 135 Euro/mp, având în vedere că am 12 (douăsprezece) geamuri de schimbat de dimensiuni... de până la 2,1 m x 0,7 m. Da, ați citit bine, mai mult de doi metri înălțime la câteva geamuri (cu aproximativ șaptezeci de centimetri lățime la toate).

#54
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View PostSpring76, on 23 martie 2014 - 23:32, said:

Se oferă cumva, de obicei, reduceri semnificative de preț la cantitate?


din pacate nu dar poti comanda singur la fabrica de sticla si sa platesti un montator pe urma sa ti le puna in ferestre

edit: ia le stadip silance

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate