Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

geamuri termopan nivel fonic

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007
buna seara

Am o pensiune ce se afla langa un drum circulat de tiruri. iar nopatea este nasol sa auzi tirul trecand pe langa tine.
Prin pereti nu intra zgomotul ca sunt grosi.
Geamurile sunt vechi de vreo 10 ani , sunt termopan de aluminiu cu sticla clasica cum era atuncea.
Intrebarea este ce fel de sticla imi trebuie ca sa nu se mai auda zgomotul ? 6 cu 4 ? cele actuale banuiesc cu sunt 4 cu 4
daca are cineva vreo idee ii sunt recunoscator.

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Eu am pus Q-FORT. Nu mai stiu cate camere dar stiu sigur ca sunt 3 randuri de geamuri si nu doua ca in marea majoritate.
Daca ma gandesc bine, cred ca erau cu 7 camere profilele. Atunci cand am facut o oferta comparativa cei de la Q-FORT erau printre cei mai scumpi, dar dupa atata timp, pot sa spun ca sunt si foarte buni.

#3
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007

 sandel_u, on 5th April 2011, 00:18, said:

Eu am pus Q-FORT. Nu mai stiu cate camere dar stiu sigur ca sunt 3 randuri de geamuri si nu doua ca in marea majoritate.
Daca ma gandesc bine, cred ca erau cu 7 camere profilele. Atunci cand am facut o oferta comparativa cei de la Q-FORT erau printre cei mai scumpi, dar dupa atata timp, pot sa spun ca sunt si foarte buni.

inainte de care geamuri aveai ? iar aveai probleme cu zgomotul ?
iar acuma cum este nu se mai aude nimica ?

#4
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Inainte aveam geamuri cu tamplarie de lemn. Aveam probleme nu doar cu zgomotul, in sensul ca nu izolau deloc fonic, dar si cu izolatia.
Chiar ma minunam vara trecuta cand deschideam si inchideam geamul pentru ca in fata blocului era o masinarie enorma care darama o centrala de cartier dezafectata. Diferenta intre geamul inchis si deschis era foarte mare. Cu geamul inchis, abia se auzea.

#5
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007

 sandel_u, on 5th April 2011, 01:09, said:

Inainte aveam geamuri cu tamplarie de lemn. Aveam probleme nu doar cu zgomotul, in sensul ca nu izolau deloc fonic, dar si cu izolatia.
Chiar ma minunam vara trecuta cand deschideam si inchideam geamul pentru ca in fata blocului era o masinarie enorma care darama o centrala de cartier dezafectata. Diferenta intre geamul inchis si deschis era foarte mare. Cu geamul inchis, abia se auzea.

cat te-a costat un geam dinala cu 7 camere si 3 stile ? iar ce marime este ? si in ce an l-ai luat ?

#6
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
de ce nu intrebi pe aria izolare fonica? Acolo cred ca poti gasi raspuns competent de la cei ce lucreaza in domeniul antifonarilor.

#7
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007

 apanoiu, on 5th April 2011, 11:23, said:

de ce nu intrebi pe aria izolare fonica? Acolo cred ca poti gasi raspuns competent de la cei ce lucreaza in domeniul antifonarilor.

da asa este , dar unde este aceea rubrica ? ms fain

#8
codru50

codru50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.03.2007
Aici

Edited by codru50, 05 April 2011 - 16:08.


#9
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 bibart, on 5th April 2011, 00:10, said:

Intrebarea este ce fel de sticla imi trebuie ca sa nu se mai auda zgomotul ? 6 cu 4 ? cele actuale banuiesc cu sunt 4 cu 4
daca are cineva vreo idee ii sunt recunoscator.


Termopan duplex 4.4.2 + 16 + 6 lowE.

#10
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Cei ce vand duplex nu specifica proprietati de antifonare. Sa fie antifonarea data doar de grosimea duplexului? De ce nu cu 6 mm si pe interior si pe exterior? Eventual si cu spatiu mare in interior... cat poate accepta profilul pvc

#11
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 apanoiu, on 6th April 2011, 12:46, said:

Cei ce vand duplex nu specifica proprietati de antifonare. Sa fie antifonarea data doar de grosimea duplexului? De ce nu cu 6 mm si pe interior si pe exterior? Eventual si cu spatiu mare in interior... cat poate accepta profilul pvc


Pentru ca vand 4.4.1 sau 3.3.1. Eu am spus 4.4.2. Adica 2 foi de PVB.
La un tripan din 3 foi de 4mm sau 3 foi de 6mm trece zgomotul mai usor decat preitr-un bipan 6mm + 4mm.

#12
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
este bine de retinut. cum sta insa la capitolul transmitere lumina? La cele 4.1.4 am citit ca ar fi 80%

Tovarasi de-ai mei care au tripan spun ca nu sunt probleme la acest capitol.

#13
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007
tripan va referiti la termpane cu 3 sticle ?
Care ar fi combinatia ideala pentru a nu mai auzi tirurile ce trec pe strada , combinatia de sticle ?

#14
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
tripan, adică un pachet de geam termoizolator ce conține 3 coli de sticlă.

dinnou o soluție:
sticla ideală ar trebui să conțină neapărat [4.4.2(adică sticlă antifonică cu 2 straturi de folie PVB)+ 4LowE(adică sticlă de 4mm cu peliculă LowE)(merge și 6LowE)]
menționez că este diferență între folia folosită la un geam antiefracție și alta la un geam antifonic. a nu se confunda.
apoi, tâmplăria existentă (am înțeles că este din aluminiu), tb reglată bucată cu bucată. pt că sunt situații când garnitura perimetrală nu etanșează suficient, și-atunci te miri cum de răzbat zgomote în încăpere. asta cu reglajul e o treabă simplă care se poate face cu minim de efort. poate doar puțin mai multă migăleală.

#15
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 euribiontuL, on 11th April 2011, 17:42, said:

sticla ideală ar trebui să conțină neapărat [4.4.2(adică sticlă antifonică cu 2 straturi de folie PVB)+ 4LowE(adică sticlă de 4mm cu peliculă LowE)(merge și 6LowE)]
menționez că este diferență între folia folosită la un geam antiefracție și alta la un geam antifonic. a nu se confunda.

Corect!

#16
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007
va multumesc tuturor pentru sfaturi.

daca ar fi sa schimb d-oar sticla la geamurile actuale , am atasat 3 poze cam cum arata acuma. din cate am auzit sticla care o am acuma este de acuma 10 ani cum se folosea atuncea si la ori ce trecere de tir se aude ingrozitor.
ce varianta de sticla as putea pune pe aceste profile ? ma refer ce as putea pune maxim ca si fonic si termic , chiar si tripan ? sau nu ii permile profilul ?
care ar fi varianta cea mai buna , va multumesc inca o data de ajutor si va doresc sarbatori fericite

Attached Files



#17
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Cateva idei:

1. Sunetul, cand devine poluare fonica, este pervers. Se strecoara prin cele mai mici fisuri, lufturi. Asta inseamna mai multe lucruri:
1.a. Montajul ferestrelor trebuie sa fie perfect, lucrarile de zidarie executate cu multa responsabilitate ca sa nu existe nici un fel de canal de propagare a sinetului pe langa tamplarie.
1.b. Imbinarea elementelor care compun tamplaria trebuie sa fie perfecta, mai ales daca vorbim de ferestre compuse din mai multe sectiuni independente, prinse intre ele.
1.c. Etansarea pe garnituri trebuie sa fie perfecta. asta inseamna ca pe perimetrul fiecarui canat trebuie sa fie prevazute elemente de zavorare la fiecare 30 cm, iar reglajul inchiderii sa fie identic pe tot perimetrul, asa incat presiunea pe garnitura sa fie constanta si sa nu permita deformarea, chiar si sub-milimetrica a geometriei canatului.
1.d. Tamplaria trebuie sa aiba etansare pe 3 randuri de garnitura, asa incat sansele de propagare a sunetului sa fie reduse la minim. Deasemenea, trebuie sa iaba atenuare fonica la un nivel comparabil cu sticla ce urmeaza a fi montata, pentru a avea o bariera fonica echilibrata.
1.e. Sticla trebuie sa fie prinsa pe rama in asa fel incat sa nu fie posibila propagarea sunetului prin spatiile goale existente intre sticla si tamplarie, spatii necesare reglarii pozitiei sticlei in rama. Eventual, dupa reglarea pozitiei, sa se umple spatiile goale ramase cu o substanta oarecare, asa incat acele spatii sa nu se transforme in camere de rezonanta.

2. Sticla, cand are dimensiuni mari este mai predispusa la transferul vibratiilor si a sunetului cu frecventa inalta datorita faptului ca este mai flexibila si poate vibra relativ usor.

3. Sticla tri-pan este, in opinia mea, frectie la picior de lemn in ceea ce priveste protectia fonica.

4. Atenuare fonica se obtine doar prin blocarea propagarii sunetului prin material, ceea ce inseamna sticla cat mai groasa, recomandabil de tip duplex cu 2 sau 3 straturi de folie de tip PVB - sound control. O celula de sticla de tip 4.2.4 - 26 - 4.2.4 are performante de atenuare sonora surprinzator de bune.

Exemplu: Sticla 4-16-4 vibreaza foarte puternic cand este lovita cu pumnul. In schimb, sticla 4.2.4 nu vibreaza aproape deloc cand o lovesc puternic cu pumnul. Sunetul care se aude la aplicarea loviturii este foarte infundat si de scurta durata, ceea ce inseamna ca vibratiile induse sant atenuate puternic si rapid.

5. Datorita modului in care undele sonore sant afectate de fenomenele de refractie, reflexie si interferenta, este foarte posibil ca undele care interfera sa se intareasca, in fapt, camera de "aer" a sticlei sa actioneze ca o camera de amplificare. Deaceea, se recomanda ca geometria celulei de sticla sa asigure interferenta cu atenuare a undei sonore. Eventual, fetele din interior ale celulei sa nu fie plan paralele, ceea ce inseamna ca bagheta distantier sa aiba o geometrie trapezoidala nu dreptunghiulara.

6. Atenuare se obtine si prin asigurarea unei distante cat mai mari intre cele doua foi de sticla ale celulei. Deasemenea, ideal ar fi ca foile de sticla sa fie montate in asa fel incat sa nu existe contact fizic direct intre ele, prin intermediul baghetei. Stiu ca nu este posibil, dar asta este recomandarea, deoarece bagheta transfera si ea sunet prin vibratie.

NOTA: Zgomotul produs de camioane are pondere mare in registrul de frecvente joase (sute de Hz). Din pacate, aceste sunete se propaga mai mult ca vibratii care afecteaza toata cladirea. asta inseamna ca ferestrele vor avea o eficienta mai scazuta in atenuarea acestor frecvente comparativ cu zgomotele produse de un autoturism. Deaceea, atat tamplaria cat si sticla trebuie sa fie cat mai performante in atenuarea fonica.

Eu am aceeasi problema si imi pun tamplarie cu 6 camere si coeficient de atenuare fonica de 42dB si sticla 4.2.4 - 22 - 6.2.6 sound control cu atenuare fonica  pentru trafic rutier de 43dB (conform testelor de laborator, evident). realitatea o voi constata dupa inlocuirea ferestrelor.

Edited by algorab, 23 April 2011 - 22:48.


#18
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007
multumesc pentru ideii ai dreptate .
ce idee imi puteti da pentru efectiv ce am in momentul de fata , pe acel profil din poze ce sticla pot pune ca sa fie cat de eficient fata de ce am momentan dupa cum se vede in poze :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate