Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ce este zeciuiala si cum se aplica ea?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1639 replies to this topic

#55
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postgenius, on 4th May 2011, 01:04, said:

Ce nevoie are dumnezeu de bani ???

El nu, însă oamenii da.  :D

#56
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
zeciuiala nu cumva era o practica din Vechiul testament? si se instituise special pentru leviti deoarece acestia nu aveau alta mostenire! cum va permiteti sa cereti zeciuieli in biserici care se vor nou-testamentare???

#57
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 21st May 2012, 11:19, said:

zeciuiala nu cumva era o practica din Vechiul testament? si se instituise special pentru leviti deoarece acestia nu aveau alta mostenire! cum va permiteti sa cereti zeciuieli in biserici care se vor nou-testamentare???

După moartea lui Isus, zeciuiala nu a mai constituit o cerinţă divină.

Creştinii adevăraţi respectă principiul enunţat de Pavel în Corinteni.

(2 CORINTENI 9:7) . . .Fiecare să facă aşa cum a hotărât în inima lui, nu cu părere de rău, nici din constrângere, fiindcă Dumnezeu îl iubeşte pe cel ce dă cu bucurie.

#58
Catalin-

Catalin-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.05.2012
(Matei 16:16) ... 16 Legea şi Profeţii au fost până la Ioan. Începând de atunci, regatul lui Dumnezeu este anunţat ca veste bună şi oameni de orice fel se străduiesc din răsputeri să intre în el.

Legea lui Moise şi-a îndeplinit scopul propus, şi anume de a-i conduce pe cei umili la Isus Cristos, Regele desemnat de Dumnezeu.
După cum a spus şi Eugen, Legea Mozaică nu mai constituie astăzi o cerinţă pentru creştini.

#59
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostCatalin-, on 31st May 2012, 10:44, said:

(Matei 16:16) ... 16 Legea şi Profeţii au fost până la Ioan. Începând de atunci, regatul lui Dumnezeu este anunţat ca veste bună şi oameni de orice fel se străduiesc din răsputeri să intre în el.

Legea lui Moise şi-a îndeplinit scopul propus, şi anume de a-i conduce pe cei umili la Isus Cristos, Regele desemnat de Dumnezeu.
După cum a spus şi Eugen, Legea Mozaică nu mai constituie astăzi o cerinţă pentru creştini.
Nu ,nu,faradelegea este baza adevaratului crestinism astazi.
Oare de ce-o fi fost taiate ramurile alea din maslin?
Nu fifndca nu respectau legea?
Si cum erau altoiti altii,calcind legea?
Unde este atunci dreptatea lui Dumnezeu?
Pe unii ii pedepsea pentru calcare iar pe martori ii binecuvinteaza pentru aceste fapte?
Halal Dumnezeu.

#60
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 30 mai 2012 - 15:22, said:

După moartea lui Isus, zeciuiala nu a mai constituit o cerinţă divină.

Creştinii adevăraţi respectă principiul enunţat de Pavel în Corinteni.

(2 CORINTENI 9:7) . . .Fiecare să facă aşa cum a hotărât în inima lui, nu cu părere de rău, nici din constrângere, fiindcă Dumnezeu îl iubeşte pe cel ce dă cu bucurie.

cui dadeau ei banii aici? unor oameni de incredere (apostolii)

cui dai tu banii? unor escroci impostori !

#61
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 27 decembrie 2012 - 09:22, said:


cui dadeau ei banii aici? unor oameni de incredere (apostolii)

cui dai tu banii? unor escroci impostori !

Ţi-am mai spus blueday că eşti "caustic".

Atitudinea ta răutăcioasă şi acuzatoare, precum şi faptul că faci afirmaţii fără să ştii cum stau lucrurile în realitate arată cui îi slujeşti cu adevărat.

Te afli într-o situaţie periculoasă ....

(Revelaţia 12:10) . . .acuzatorul fraţilor noştri, care îi acuza zi şi noapte înaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos!

Se pare că nu eşti în stare să porţi o conversaţie decentă, pe un ton prietenos ...

Asta e dovada vie a lipsei acţiunii spiritului sfânt asupra ta.

(Galateni 5:22, 23) . . .Pe de altă parte, rodul spiritului este: iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunăvoinţa, bunătatea, credinţa, 23 blândeţea, stăpânirea de sine. . . .

#62
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 27 decembrie 2012 - 10:05, said:


Se pare că nu eşti în stare să porţi o conversaţie decentă, pe un ton prietenos ...



o conversatie decenta, prietenoasa (chit-chat), nu te va ajuta la nimic; chirurgul trebuie sa taie in carne vie pentru a salva pacientul...

#63
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 27 decembrie 2012 - 10:21, said:

o conversatie decenta, prietenoasa (chit-chat), nu te va ajuta la nimic; chirurgul trebuie sa taie in carne vie pentru a salva pacientul...

Uiţi că şi chirurgul înainte "anesteziază" pacientul .... eşti de toată mila ...

Ţi-am mai spus, asta e dovada vie a lipsei acţiunii spiritului sfânt asupra ta.
(Galateni 5:22, 23) . . .Pe de altă parte, rodul spiritului este: iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunăvoinţa, bunătatea, credinţa, 23 blândeţea, stăpânirea de sine. . . .

(1 Petru 3:15) . . .Ci sfinţiţi-l pe Cristos ca Domn în inima voastră, fiind întotdeauna gata să prezentaţi o apărare înaintea oricui vă cere motivul speranţei voastre, făcând însă aceasta cu blândeţe şi respect profund.

Edited by Eugen3, 27 December 2012 - 10:23.


#64
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012

View PostTLGTLC, on 04 aprilie 2011 - 20:54, said:

Am intalnit niste membri ai unei biserici neoprotestante care se mandreau ca ei platesc zeciuiala din toate cate castiga. Am mai vazut la televizor vorbindu-se despre acelasi lucru. Daca ar fi sa platesc 10% din ce castig pentru Biserica as iesi tare scump. Lamuriti-ma si pe mine!
Din punct de vedere biblic, zecimenea este partea lui Dumnezeu care trebuia platita preotilor la Templu (sub forma de bani, aur, animale, grau etc.).

Sistemul a fost continuat de crestinism si pastrat pana in zilele noastre de anumite biserici.

In bisericile care folosesc acest sistem de finantare a cultului, pastorii sunt platiti din zecime.

Este o forma de autofinantare a bisericii (alaturi de donatii). Mi se pare o abordare mult mai cinstita decat folosirea banilor statului pentru a plati clerul:
http://www.realitate...ia_1016854.html

Desi sunt ateu, apreciez religiile care aleg sistemul de finantare prin zecime voluntara. Asa cum unii cheltuiesc banii pentru activitati care le fac placere (mers la restaurante, cluburi sportive etc.) , credinciosi acestor religii isi finanteaza singuri activitatile religioase. Nimeni nu este indreptatit sa critice religiile care cer zecime voluntara fiindca nu e obligat nimeni sa o plateasca!

Cred ca biserica ortodoxa ar trebui sa ceara si ea zecime (si ce taxe doreste) de la credinciosi in loc sa ia bani din impozitele mele.

Edited by UnSceptic, 27 December 2012 - 10:25.


#65
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
bine, cu toata blandetea, iti recomand, tinere Eugen, sa nu-ti mai dai banii de alocatie unora care nu sunt calauziti de Duhul Sfant si nu fac proba ca au fost chemati de Dumnezeu la o lucrare....


in alta ordine de idei, chirurgul, daca e pe campul de razboi (cum suntem noi acum), si nu are anestezic, tot va taia, pentru a salva viata bolnavului.

Edited by blueday, 27 December 2012 - 10:49.


#66
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012

View Postblueday, on 27 decembrie 2012 - 10:25, said:

bine, cu toata blandetea, iti recomand, tinere Eugen, sa nu-ti mai dai banii de alocatie unora care nu sunt calauziti de Duhul Sfant si nu fac proba ca au fost chemati de Dumnezeu la o lucrare....
De ce nu?
Am vazut ca multe biserici desfasoara multe activitati (cum ar fi tabere, evenimente artistice, activitati umanitare etc.) folosind voluntari si bani putini din donatii! Daca aceleasi activitati le-ar face statul, ele ar costa mult mai mult.

#67
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 27 decembrie 2012 - 10:25, said:

bine, cu toata blandetea, iti recomand, tinere Eugen, sa nu-ti mai dai banii de alocatie unora care nu sunt calauziti de Duhul Sfant si nu fac proba ca au fost chemati de Dumnezeu la o lucrare....


in alta ordine de idei, chirurgul, daca e pe campul de razboi (cum suntem noi acum), si nu are anestezic, tot va taia, pentru a salva viata bolnavului.

Argumentul tău nu ţine blueday ... ai dovada biblică, care susţine că nu faci dovada prezenţei spiritului sfânt în viaţa ta ...
Dacă spiritul sfânt ar fi prezent în viaţa ta ai manifesta rodul acestuia.  Însă, tu dovedeşti constant că un alt spirit este prezent în mintea şi inima ta, din păcate ...

(Galateni 5:22, 23) . . .Pe de altă parte, rodul spiritului este: iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunăvoinţa, bunătatea, credinţa, 23 blândeţea, stăpânirea de sine. . . .

(1 Petru 3:15) . . .Ci sfinţiţi-l pe Cristos ca Domn în inima voastră, fiind întotdeauna gata să prezentaţi o apărare înaintea oricui vă cere motivul speranţei voastre, făcând însă aceasta cu blândeţe şi respect profund.

O persoană care nu manifestă calităţile care alcătuiesc rodul spiritului sfânt nu poate afirma că are spiritul sfânt ... Posted Image

Martorii lui Iehova fac dovada prezenţei spiritului sfânt în viaţa lor atât prin modul lor de viaţă cât şi prin faptul că înfăptuiesc lucrarea pe care le-a încredinţat-o stăpânul lor, Isus Cristos.

(Luca 4:18) . . .„Spiritul lui Iehova este peste mine, pentru că el m-a uns să le anunţ săracilor vestea bună. . .

(Faptele 1:8) . . .veţi primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi şi-mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria şi până în cea mai îndepărtată parte a pământului“.

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Matei 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

Spre deosebire de alte religii, Martorii lui Iehova nu vând obiecte de închinare, care oricum nu au nicio valoare în ochii lui Dumnezeu, şi nici publicaţii biblice.  Donaţiile benevole care se strâng sunt folosite pentru tipărirea Bibliilor şi a publicaţiilor biblice care se dau fără a se pretinde bani în schimbul lor.  Tot din aceste donaţii benevole se contruiesc şi locurile de închinare.

(Matei 10:8) . . .Fără plată aţi primit, fără plată să daţi.

(2 Corinteni 2:17) . . .noi nu suntem vânzători ambulanţi ai cuvântului lui Dumnezeu, cum sunt mulţi, ci vorbim cu sinceritate, da, ca trimişi ai lui Dumnezeu, sub privirile lui Dumnezeu, alături de Cristos.

Edited by Eugen3, 27 December 2012 - 15:02.


#68
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
deci tu vrei sa spui ca din acele donatii benevole (putine dealtfel, extrem de putine !) se pot strange atatia bani incat sa se tipareasca alte reviste, dar si sa se construiasca sali de adunare?? si sa se plateasca salarii pentru acei supraveghetori??  glumesti !

iti spun eu de unde vin banii: din ceea ce ofera, benevol, membrii religiei si nu cei care accepta revistele ! da, din alocatia ta, salariul fratelui X, pensia sorei Y etc.

#69
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 27 decembrie 2012 - 15:15, said:

deci tu vrei sa spui ca din acele donatii benevole (putine dealtfel, extrem de putine !) se pot strange atatia bani incat sa se tipareasca alte reviste, dar si sa se construiasca sali de adunare?? si sa se plateasca salarii pentru acei supraveghetori??  glumesti !

iti spun eu de unde vin banii: din ceea ce ofera, benevol, membrii religiei si nu cei care accepta revistele ! da, din alocatia ta, salariul fratelui X, pensia sorei Y etc.

Te asigur că greşeşti din nou.  Iar faci afirmaţii în necunoştinţă de cauză, care echivalează cu faptul de a răspândi neadevăruri ...

Adevărul este următorul:
Lucrarea noastră de predicare este finanţată în principal din donaţiile Martorilor lui Iehova. La întrunirile noastre nu se face colectă şi nu se pretinde zeciuială din partea membrilor congregaţiei (Matei 10:7, 8). Însă la locurile noastre de întrunire există cutii de donaţii în care cei ce doresc pot pune o donaţie, rămânând astfel anonimi.

Un motiv pentru care cheltuielile noastre sunt reduse este că nu avem o clasă clericală plătită. De asemenea, Martorii nu sunt plătiţi ca să meargă din casă în casă, iar locurile noastre de închinare sunt modeste.

Toate donaţiile care sunt trimise filialelor Martorilor lui Iehova sunt folosite pentru a ajuta victimele dezastrelor naturale, pentru a-i susţine pe misionarii şi pe slujitorii noştri itineranţi, pentru a construi locuri de închinare în ţările în curs de dezvoltare şi pentru a tipări şi a expedia Biblii şi alte publicaţii creştine.

Fiecare persoană decide dacă doreşte să facă o donaţie pentru cheltuielile locale, pentru lucrarea de predicare mondială sau pentru ambele. În toate congregaţiile este prezentat cu regularitate raportul contabil membrilor lor.  vezi aici http://www.jw.org/ro...rare-finantata/

#70
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 28 decembrie 2012 - 11:11, said:


Adevărul este următorul:
Lucrarea noastră de predicare este finanţată în principal din donaţiile Martorilor lui Iehova.


exact ce ti-am spus eu !

din alocatia ta, pensia bunicii si salariul parintilor !

cu astia platiti si supraveghetorii (zici ca nu ai clasa clericala platita, mincinosule !)

#71
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 28 decembrie 2012 - 12:11, said:


1)  exact ce ti-am spus eu !

din alocatia ta, pensia bunicii si salariul parintilor !

2)  cu astia platiti si supraveghetorii (zici ca nu ai clasa clericala platita, mincinosule !)

1)  M-aş bucura să mai am vârsta la care se dă alocaţia ...
În plus, nu văd care este problema legată de faptul de a contribui benevol cu donaţii pentru lucrarea mondială de predicare.  Poporul lui Dumnezeu întotdeauna a contribuit cu donaţii pentru activităţile legate de închinarea la Dumnezeu.

2)  Ţi-am spus de câteva ori că nu avem o clasă clericală plătită, însă văd că continui să pui la îndoială ceea ce am afirmat.  Te asigur că niciunul dintre cei care sunt în fruntea lucrării de predicare NU ARE UN SALARIU. Toţi efectuăm un serviciu pentru Dumnezeu.  Celor care s-au pus la dispoziţie să slujească doar pentru interesele regatului le este asigurată hrana, un loc în care să doarmă, etc.

Poţi continua să susţii contrariul, n-ai decât, dar adevărul rămâne adevăr ...

(Matei 10:8) . . .Fără plată aţi primit, fără plată să daţi.

(1 Corinteni 9:18) 18 Care este deci răsplata mea? Este ca, în timp ce anunţ vestea bună, să o dau fără plată, ca să nu abuzez de dreptul meu în legătură cu vestea bună.

(2 Corinteni 11:7) . . .Sau am comis un păcat, umilindu-mă pentru ca voi să fiţi înălţaţi, fiindcă, fără să vă coste nimic, v-am anunţat cu bucurie vestea bună a lui Dumnezeu?

(2 Tesaloniceni 3:7, 8) . . .Pentru că ştiţi voi înşivă cum trebuie să ne imitaţi, fiindcă nu ne-am purtat dezordonat printre voi, 8 nici n-am mâncat fără plată mâncarea cuiva. Dimpotrivă, cu trudă şi osteneală am muncit noapte şi zi ca să nu-l împovărăm cu cheltuieli mari pe niciunul dintre voi.

#72
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
cat vei continua sa minti?

supraveghetorii sunt platiti !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate