Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce este zeciuiala si cum se aplica ea?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1639 replies to this topic

#1603
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 05 iunie 2020 - 08:55, said:

Cum ar zice pretenul Logic... ai facut o ciorba de versete. Posted Image

N-are nici o treaba ce spui tu cu ce versete dai.

Nu am timp sa ma ocup acuma de traznaile tale, dar curand... Posted Image
nici io n-aveam sincer timp de balivernele tale, dar i'll be back soon... :naughty:

#1604
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
"Via este prăpădită, smochinul este veștejit, rodiul, finicul, mărul, toți pomii de pe câmp s-au uscat… Și s-a dus bucuria de la copiii oamenilor!"

De ce credeti ca vi sa întâmplă toate astea în aceeași zi, Dudimea Voastră?
Sa aibă oare legătură cu zeciuiala pe care ai furat-o Domnului și L-ai înșelat ani și ani de zile, aproape toată viata ta, crezând ca vei ajunge la prosperitatea pe care nu ai atins-o niciodata?


#1605
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 05 iunie 2020 - 09:27, said:

"Via este prăpădită, smochinul este veştejit, rodiul, finicul, mărul, toţi pomii de pe câmp s-au uscat… Şi s-a dus bucuria de la copiii oamenilor!"

De ce credeti ca vi sa întâmplă toate astea în aceeași zi, Dudimea Voastră?
Sa aibă oare legătură cu zeciuiala pe care ai furat-o Domnului și L-ai înșelat ani și ani de zile, aproape toată viata ta, crezând ca vei ajunge la prosperitatea pe care nu ai atins-o niciodata?
te invit sa mananci pana nu mai poti din toti pomii din gradina. din unu singur insa sa NU mananci: din finic. fiinca NU am. Posted Image

bonus, iti dau si o tona de prune sa faci si oarece alcohol, sa-l bei linistit acasa, cu familia. Posted Image

https://m.youtube.co...h?v=TmqCvcv5278

ps: la prosperitate ajung numa slugile fiarei, cum sunt pastorii sectelor voastre. Posted Image  io ma multumesc cu bunastarea ce mi-o dat-o Domnu. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 05 June 2020 - 10:07.


#1606
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Deci,din toate cate s-au scris,eu nu am gasit temei biblic ca lucrurile ar sta altfel decat am citit in Maleahi.

#1607
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Merci Dude, dar am hotărât sa ma spurc.

Iar intre bunăstare și prosperitate nu-i nicio diferența. Nada

#1608
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmicutuljhon, on 05 iunie 2020 - 20:13, said:

Deci,din toate cate s-au scris,eu nu am gasit temei biblic ca lucrurile ar sta altfel decat am citit in Maleahi.
n-ai vazut my ass, tu esti setat sa nu vezi asa ceva. :lol:

spre exemplu, tu nici cand vezi porunca scrisa negru pe alb "sa va feriti de sange", nu vei fi capabil sa recunosti actu medical antidumnezeiesc, satanic, a transfuziilor. Posted Image  my bet. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 06 June 2020 - 08:16.


#1609
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 05 iunie 2020 - 21:20, said:

Merci Dude, dar am hotărât sa ma spurc.

Iar intre bunăstare și prosperitate nu-i nicio diferența. Nada
ba io as zice sa nu te spurci pt nimic in lume. incepe cu refuzu spurcarii prin implicarea in politica votand conducatorii lumesti antiDumnezeiesti. Posted Image(sicontinua pe linia divina cu refuzu porkului) baga in schimb oarece alcohol de prune, curat100% sanatos. trotil. :)


este una extrem de mare, dar e atat de suptila incat lumestii n-o vad. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 06 June 2020 - 09:01.


#1610
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDude_2nd, on 05 iunie 2020 - 08:48, said:

pei sigur ca n-a lepadat, dovada fiind Temelia Noului Israel a lu Dumnezeu, Hristosu si cei 12 Apostoli, toti evrei. :)

restul prostiilor tale sunt eliminate de insasi prorociile lui Hristos:

"De acum incolo, in veac sa nu mai dea rod din tine!" Si indata smochinul s-a uscat. (Mat.21:19)"

respectiv:

" De acum incolo, in veac sa nu mai dea rod din tine!" Si indata smochinul s-a uscat. (Mat.21:19)De acum incolo, in veac sa nu mai dea rod din tine!" Si indata smochinul s-a uscat. (Mat.21:19)

ce trece peste astea, vine de la (cel) Rau. Posted Image cum ar fi: Balauru, Fiara si Prorocu Mincinos care lucra in Templu prin negustorii pamantului(a se ceti: pastorii idiotzi moronici)

Posted Image neatza SILIKA. Posted Image
cu urmatoarea urare:

Si peste toti cei ce vor umbla dupa dreptarul acesta si peste Israelul lui Dumnezeu sa fie pace si indurare! (Gal.6:16)

ase ca lasa-ma cu balivernele tale mainstream = vinu din cupa vavilonului, dupe cum scrie:

"Iata, voi preface Ierusalimul intr-un potir de ametire pentru toate popoarele dimprejur si chiar pentru Iuda, la impresurarea Ierusalimului. (Zah.12:2)

Fii sigur că Iahve nu i-a lepădat pe evrei... pentru ca aici găsești consemnate cuvintele Lui:

"31Iahve zice: „Să știți că vin zile când voi ratifica un nou legământ cu descendenții celor numiți Israel și cu aceia care se numesc Iuda."
   Ieremia 31:31 (BVA)

Cu cine va ratifica Iahve un nou legământ?!

Edited by heart_of_ice, 06 June 2020 - 14:29.


#1611
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postheart_of_ice, on 06 iunie 2020 - 14:28, said:

Fii sigur că Iahve nu i-a lepădat pe evrei... pentru ca aici găsești consemnate cuvintele Lui:

"31Iahve zice: ‾Să știți că vin zile când voi ratifica un nou legământ cu descendenții celor numiți Israel și cu aceia care se numesc Iuda."
   Ieremia 31:31 (BVA)

Cu cine va ratifica Iahve un nou legământ?!
too late. Posted Image dupe cum scrie:

"si a zis: "Daca ai fi cunoscut si tu, macar in aceasta zi, lucrurile care puteau sa-ti dea pacea! Dar acum, ele sunt ascunse de ochii tai. (Luc.19:42)"

asadar, Nou Legamant a fost deja facut cu Casa lu Israel ("a venit la ai Sai...") prinIsus sicei 12 Apostoli. Deci cu evreii. Posted Image

totusi, pentru ca sistemu statal evreiesc L-a respins, (Herod vru sa-l taie, Preotii l-au dat pe mana  lu Pilatus...) Israelu natiune si-a pierdut rolu si scopu de popor ales.
cu toate astea, cu toate astea Heartule, evreii ca indivizi nu sunt lepadati, dimpotriva, este o mare bucurie cand se intorc prinHristos la Dumnezeu. :)

Heartule. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 06 June 2020 - 14:54.


#1612
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDude_2nd, on 06 iunie 2020 - 14:52, said:

too late. Posted Image dupe cum scrie:

"si a zis: "Daca ai fi cunoscut si tu, macar in aceasta zi, lucrurile care puteau sa-ti dea pacea! Dar acum, ele sunt ascunse de ochii tai. (Luc.19:42)"

asadar, Nou Legamant a fost deja facut cu Casa lu Israel ("a venit la ai Sai...") prinIsus sicei 12 Apostoli. Deci cu evreii. Posted Image

totusi, pentru ca sistemu statal evreiesc L-a respins, (Herod vru sa-l taie, Preotii l-au dat pe mana  lu Pilatus...) Israelu natiune si-a pierdut rolu si scopu de popor ales.
cu toate astea, cu toate astea Heartule, evreii ca indivizi nu sunt lepadati, dimpotriva, este o mare bucurie cand se intorc prinHristos la Dumnezeu. :)

Heartule. Posted Image

Contrazici textul, care spune foarte clar că acolo este vorba despre descendenți... bine, la câte interpretări deocheate ai făcut tu, nu mă miră să mai faci încă una în plus! :)

Dude?! :)


33El spune: „Vă anunț acum ce fel de legământ voi ratifica cu descendenții lui Israel după acele zile. Iahve vă precizează: «Voi pune legea Mea în interiorul lor și o voi scrie în inimile lor. Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. 34Și niciunul nu va mai învăța pe vecinul lui sau pe fratele lui, zicând: ‘Cunoaște-L pe Iahve!’; pentru că toți Mă vor cunoaște, de la cel mai mic până la cel mai mare.»” Iahve zice: „Le voi ierta nedreptățile și nu Îmi voi mai aminti de păcatele lor.”
   Ieremia 31:33, 34 (BVA)

Cum înțelegi tu din text că aici ar fi vorba despre creștinii dintre neamuri?! :habarnam:

Și să nu mă iei cu "Israelul spiritual"! :D

Edited by heart_of_ice, 06 June 2020 - 17:15.


#1613
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postheart_of_ice, on 06 iunie 2020 - 17:01, said:

Contrazici textul, care spune foarte clar că acolo este vorba despre descendenți... bine, la câte interpretări deocheate ai făcut tu, nu mă miră să mai faci încă una în plus! Posted Image

Dude?! Posted Image


33El spune: ‾Vă anunț acum ce fel de legământ voi ratifica cu descendenții lui Israel după acele zile. Iahve vă precizează: ÂŤVoi pune legea Mea în interiorul lor și o voi scrie în inimile lor. Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. 34Și niciunul nu va mai învăța pe vecinul lui sau pe fratele lui, zicând: ‘Cunoaște-L pe Iahve!’; pentru că toți Mă vor cunoaște, de la cel mai mic până la cel mai mare.»” Iahve zice: ‾Le voi ierta nedreptățile și nu Îmi voi mai aminti de păcatele lor.”
   Ieremia 31:33, 34 (BVA)

Cum înțelegi tu din text că aici ar fi vorba despre creștinii dintre neamuri?! Posted Image

Și să nu mă iei cu "Israelul spiritual"! Posted Image
pei nu cu cei 12 Apostoli evrei a fost facut legamantu? Posted Image nu prin evreu Hristos nu li se mai aduce aminte de pacate? Israelu spiritual e bazat deci pe ramasitza lu Israel, la care sunt alipite neamurile credincioase.

israelu ca stat NU mai are nicio legaturacu YHWH.
Uite ce zice rabinu asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oUppu2OHVTY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dude_2nd, 06 June 2020 - 17:36.


#1614
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDude_2nd, on 06 iunie 2020 - 17:34, said:

israelu ca stat NU mai are nicio legaturacu YHWH.
Uite ce zice rabinu asta:
Rabinii dilimandrosi sunt autoritati mai inalte decat Biblia? :eek:

#1615
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 07 iunie 2020 - 11:18, said:

Rabinii dilimandrosi sunt autoritati mai inalte decat Biblia? Posted Image
Biblia pe care o rastalmaciti voi astazi, Sfintia ta, o aveti insusita in mod fraudulos, prin furt de la "rabinii dilimandrosi". Posted Image

ati si uitat? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 07 June 2020 - 17:10.


#1616
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Prin furt? :eek:
Poti detalia?

#1617
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 07 iunie 2020 - 17:15, said:

Prin furt? Posted Image
Poti detalia?
nu. :)

#1618
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Te-ai prins si tu ca ai imbulinat-o! :D

#1619
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
nu.

#1620
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 06 iunie 2020 - 17:01, said:

Contrazici textul, care spune foarte clar că acolo este vorba despre descendenți... bine, la câte interpretări deocheate ai făcut tu, nu mă miră să mai faci încă una în plus! Posted Image

Dude?! Posted Image


Normal ca-l contrazice, ca nu degeaba el face parte din ”lumea noua”, acea lumea care a scris ”Traducerea lumii noi”. Pentru ca aceasta autointitulata ”lume noua” nu a fost facuta noua de catre Dumnezeu, ci ei insisi se numesc ”lumea noua”. Dar tot ce nu-i facut de Dumnezeu vine de la Satan, de la tatal minciunii. Care alta treaba mai buna nu are decat sa... contrazica textul biblic. Sa-l contrazica pe Hristos!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate