Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce este zeciuiala si cum se aplica ea?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1639 replies to this topic

#109
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
mincinosule, de ce nu spui ca primesc si bani de buzunar...

oricum, ai recunoscut ca acei supraveghetori ca si cei din betel, nu muncesc si mananca painea altora !

#110
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 09 ianuarie 2013 - 19:08, said:

mincinosule, de ce nu spui ca primesc si bani de buzunar...

oricum, ai recunoscut ca acei supraveghetori ca si cei din betel, nu muncesc si mananca painea altora !

Muncesc chiar foarte mult pentru Iehova, asemenea apostolilor din secolul I.  Îşi folosesc întreaga viaţă pentru a susţine interesele regatului lui Dumnezeu. vezi Matei 6:31-33

Ţi-am mai spus, eşti orbit de prejudecăţi ...

#111
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 09 ianuarie 2013 - 19:10, said:

Muncesc chiar foarte mult pentru Iehova, asemenea apostolilor din secolul I.  Îşi folosesc întreaga viaţă pentru a susţine interesele regatului lui Dumnezeu. vezi Matei 6:31-33


nu asta e problema mea, ci ca tu minti spunand ca nu aveti clasa platita, iata ca este ! chiar daca o platiti in mare parte in bunuri materiale !

MINCINOSULE !

#112
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 09 ianuarie 2013 - 19:12, said:

nu asta e problema mea, ci ca tu minti spunand ca nu aveti clasa platita, iata ca este ! chiar daca o platiti in mare parte in bunuri materiale !

MINCINOSULE !

Te asigur că nu mint. NICIUNUL DINTRE MEMBRII MARTORILOR LUI IEHOVA NU ARE UN SALARIU!

Eşti complet orbit de idei preconcepute, de prejudecăţi ...

Ţi-am postat anterior baza Scripturală ...

(Matei 6:31–33) . . .Nu vă îngrijoraţi deci niciodată, zicând: «Ce vom mânca?» sau: «Ce vom bea?» sau: «Cu ce ne vom îmbrăca?» 32 Fiindcă pe toate acestea naţiunile le caută stăruitor. Tatăl vostru ceresc ştie că aveţi nevoie de toate aceste lucruri. 33 Continuaţi să căutaţi mai întâi regatul şi dreptatea Sa şi toate aceste lucruri vă vor fi adăugate.

Ai ajuns judecător în locul lui Dumnezeu, condamnându-i pe cei care îl iubesc cu adevărat pe Dumnezeu şi îşi folosesc tot timpul, energia şi resursele pentru a predica vestea bună despre regatul lui Dumnezeu, aşa cum i-a învăţat însuşi Isus. vezi Luca 4:43; Matei 28:19, 20.

#113
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 09 ianuarie 2013 - 19:01, said:

Cei care lucrează la Betel, au de asemenea masa asigurată, cazarea, curăţenia în camera în care dorm, etc.



tare mi-ar placea si mie sa ma hraneasca cineva asa, ca mama pe copil...

View PostEugen3, on 09 ianuarie 2013 - 19:17, said:

Te asigur că nu mint. NICIUNUL DINTRE MEMBRII MARTORILOR LUI IEHOVA NU ARE UN SALARIU!


dar este retribuit material? da sau nu?

si daca nu primesc bani, ce? doar primesc exact ce pot cumpara cu acei bani, deci tot aia e !

#114
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 09 ianuarie 2013 - 19:18, said:

tare mi-ar placea si mie sa ma hraneasca cineva asa, ca mama pe copil...



dar este retribuit material? da sau nu?

si daca nu primesc bani, ce? doar primesc exact ce pot cumpara cu acei bani, deci tot aia e !
Care este problema ta omule?  Nu asta spune Isus? Nu înţeleg de ce faci atâta caz pentru ceva încurajat de Scriptură.

(Matei 6:33) . . .Continuaţi să căutaţi mai întâi regatul şi dreptatea Sa şi toate aceste lucruri vă vor fi adăugate. . .

Ai ajuns judecător în locul lui Dumnezeu?

Nu e "tot aia".  Tu nu faci diferenţa între faptul de a primi un salariu şi a-ţi fi asigurată hrana şi adăpostul ...

Edited by Eugen3, 09 January 2013 - 19:27.


#115
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 09 ianuarie 2013 - 19:25, said:

Care este problema ta omule?  Nu asta spune Isus? Nu înţeleg de ce faci atâta caz pentru ceva încurajat de Scriptură.


ti-am spus, nu am o problema in faptul ca unii sunt intretinuti de Biserica ci cu faptul ca tu esti un mincinos, si nu recunosti (de prima data) ca aveti unii pe care-i intretineti, dar cand esti aruncat in corzi, recunosti, ca nu ai ce face...

Edited by blueday, 09 January 2013 - 19:34.


#116
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 09 ianuarie 2013 - 19:34, said:

ti-am spus, nu am o problema in faptul ca unii sunt intretinuti de Biserica ci cu faptul ca tu esti un mincinos, si nu recunosti (de prima data) ca aveti unii pe care-i intretineti, dar cand esti aruncat in corzi, recunosti, ca nu ai ce face...
blueday, vezi cum o dai la întors acum?  

Când am negat eu faptul că unii dintre membrii organizaţiei noaste sunt întreţinuţi?  Citeşte mesajele mele ..

Eu te-am asigura de mai multe ori că niciunul nu este plătit, că nu are un salariu.  E cu totul altceva ...

Cât despre faptul că eu sunt sau nu mincinos, o ştie Dumnezeu ...

#117
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 09 ianuarie 2013 - 19:37, said:



Cât despre faptul că eu sunt sau nu mincinos, o ştie Dumnezeu ...
Știe.
Stai liniștit. Citește și El postările tale.

#118
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012

View Postdulgherul, on 09 ianuarie 2013 - 19:51, said:

Știe.
Stai liniștit. Citește și El postările tale.

Si-a extins sistemul de urmarire permanenta si aici pe forum?

#119
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostUnSceptic, on 09 ianuarie 2013 - 19:52, said:

Si-a extins sistemul de urmarire permanenta si aici pe forum?
Desigur.
Este cu ochii pe martorii, ca pe butelie!!

#120
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postblueday, on 09 ianuarie 2013 - 19:18, said:

tare mi-ar placea si mie sa ma hraneasca cineva asa, ca mama pe copil...
:) Fă-te martor, ce mai stai !

View Postdulgherul, on 09 ianuarie 2013 - 19:58, said:

Desigur.
Este cu ochii pe martorii, ca pe butelie!!
Pe martori.

#121
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 09 ianuarie 2013 - 19:37, said:


Când am negat eu faptul că unii dintre membrii organizaţiei noaste sunt întreţinuţi?  Citeşte mesajele mele ..


cand ai spus ca nu aveti clasa platita.

a primi cazare, bunuri si bani de buzunar (ca nu-mi spune mie ca pasta de dinti o primesc tot in cadou sau lenjeria intima, e clar ca le trebuie si ceva bani ca sa-si cumpere astfel de articole !) inseamna clasa RETRIBUITA, asa cum au si celelalte culte, nicio diferenta.

#122
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 10 ianuarie 2013 - 09:37, said:


cand ai spus ca nu aveti clasa platita.

a primi cazare, bunuri si bani de buzunar (ca nu-mi spune mie ca pasta de dinti o primesc tot in cadou sau lenjeria intima, e clar ca le trebuie si ceva bani ca sa-si cumpere astfel de articole !) inseamna clasa RETRIBUITA, asa cum au si celelalte culte, nicio diferenta.

Scuză-mă dar postarea ta denotă ignoranţă ...

Repet ideea postată anterior.  Care este problema ta în această privinţă?  De ce faci atâta caz pentru un aspect clarificat clar de însuşi Isus?

(Matei 6:31–33) . . .Nu vă îngrijoraţi deci niciodată, zicând: «Ce vom mânca?» sau: «Ce vom bea?» sau: «Cu ce ne vom îmbrăca?» 32 Fiindcă pe toate acestea naţiunile le caută stăruitor. Tatăl vostru ceresc ştie că aveţi nevoie de toate aceste lucruri. 33 Continuaţi să căutaţi mai întâi regatul şi dreptatea Sa şi toate aceste lucruri vă vor fi adăugate.

Tu încerci să arunci cu noroi în alţii pentru un aspect încurajat de însuşi Isus Cristos.  Nu este Isus cel care i-a îndemnat pe creştini să se implice din plin în activităţile care au legătură cu regatul lui Dumnezeu şi care le-a promis că Tatăl său se va îngriji de necesităţile lor?

Ceea ce faci tu nu denotă decât faptul că ai ură faţă de cei care înfăptuiesc voinţa divină ...

Mai bine te-ai întreba cum pui tu interesele regatului pe primul loc în viaţa ta, decât să-i critici şi să-i judeci pe alţii ...

(Luca 6:46) . . .De ce mă chemaţi: «Doamne! Doamne!», dar nu faceţi ce spun eu?

(Luca 4:43) . . .Dar el le-a zis: „Trebuie să anunţ şi altor oraşe vestea bună despre regatul lui Dumnezeu, fiindcă pentru aceasta am fost trimis. . .

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Luca 10:1–3) . . .După acestea, Domnul a numit alţi şaptezeci şi i-a trimis doi câte doi înaintea lui, în fiecare oraş şi în fiecare loc în care avea să meargă el. 2 Atunci le-a zis: „Secerişul este mare, dar lucrătorii sunt puţini. Rugaţi-l pe Stăpânul secerişului să scoată lucrători la secerişul său. 3 Duceţi-vă!. . .

#123
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 09 ianuarie 2013 - 12:12, said:

As fi si eu curios sa stiu carui sarac a dat Avram bani sau mancare, ca zeciuiala. Sau, Avram nu era sfant?


Pai daca nu-ti insusesti textul Scripturii?Ca zeciuiala se incadreaza la daruri?

2. "Vorbeste copiilor lui Israel si spune-le: "Cand veti intra in tara pe care v-o dau ca sa va asezati locuintele in ea,
...
4. isi va aduce darul sau Domnului, sa aduca Domnului ca dar de mancare a zecea parte dintr-o efa de floare de faina framantata intr-un sfert de hin de untdelemn; (Num.15:4)


Corelat cu textul Evangheliei.

Atunci cei neprihaniti Ii vor raspunde: "Doamne, cand Te-am vazut noi flamand si Ti-am dat sa mananci? Sau fiindu-Ti sete si Ti-am dat de ai baut? (Mat.25:37)

12. Caci ajutorul dat de darurile acestea, nu numai ca acopera nevoile sfintilor, dar este si o pricina de multe multumiri catre Dumnezeu.
Asa ca, dovada data de voi prin ajutorul acesta ii face sa slaveasca pe Dumnezeu pentru ascultarea pe care marturisiti ca o aveti fata de Evanghelia lui Hristos si pentru darnicia ajutorului vostru fata de ei si fata de toti; (2Cor.9:13)

Edited by husand, 10 January 2013 - 12:29.


#124
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 10 ianuarie 2013 - 12:07, said:




Repet ideea postată anterior.  Care este problema ta în această privinţă?  De ce faci atâta caz pentru un aspect clarificat clar de însuşi

nu e nicio problema, poti oferi alocatia cui doresti,

eu doar am semnalat un fapt, ca si martorii lui iehova procedeaza ca celelalte culte.

#125
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012

View Postblueday, on 10 ianuarie 2013 - 13:55, said:


eu doar am semnalat un fapt, ca si martorii lui iehova procedeaza ca celelalte culte.
Mai mult sau mai putin... situatiile difera de la religie la religie. Nu exista cazuri identice. Oricum toate religiile au nevoie de bani macar pentru plata facturilor pentru curent electric si apa potabila de la lacasurile de cult (exceptie fac religiile samanice/animiste din jungle si de la eschimosi).

#126
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostUnSceptic, on 10 ianuarie 2013 - 15:30, said:

Mai mult sau mai putin... situatiile difera de la religie la religie. Nu exista cazuri identice. Oricum toate religiile au nevoie de bani macar pentru plata facturilor pentru curent electric si apa potabila de la lacasurile de cult (exceptie fac religiile samanice/animiste din jungle si de la eschimosi).

la martorii e nasoala de tot! pentru ca cei care se infrupta din banii organizatiei sunt relativi putini, adica astora le da niste bani de buzunar, niste mancare si cazare din partea fratilor, pe cand la Brooklyn e dezmatul! colectivul celor "asa zisi unsi", unde ajung finantele, pune mana pe tot malaiul !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate