Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Ce este zeciuiala si cum se aplica ea?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1639 replies to this topic

#1
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 27.06.2007
Am intalnit niste membri ai unei biserici neoprotestante care se mandreau ca ei platesc zeciuiala din toate cate castiga. Am mai vazut la televizor vorbindu-se despre acelasi lucru. Daca ar fi sa platesc 10% din ce castig pentru Biserica as iesi tare scump. Lamuriti-ma si pe mine!

#2
problematicul

problematicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2008
eu am cerut la un cult din asta zeciuiala inapoi, n-am cotizat cu nimic, dar as dori sa primesc cat se poate de mult :kisstogether:
Mai bine renunti la culte din astea unde cer zeciuiala, ca ei doar pe asta se bazeaza, pe luat parai si facut profit.
Asa se aplica: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CLLPB-QqKHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] urmareste pana la cap, la sfarsit e foarte interesant

Edited by problematicul, 04 April 2011 - 21:08.


#3
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
zeciuiala ii un mijloc de indobitocire!
nu le da hotilor banii pe care ii castigi muncind!

#4
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 TLGTLC, on 4th April 2011, 21:54, said:

Am intalnit niste membri ai unei biserici neoprotestante care se mandreau ca ei platesc zeciuiala din toate cate castiga. Am mai vazut la televizor vorbindu-se despre acelasi lucru. Daca ar fi sa platesc 10% din ce castig pentru Biserica as iesi tare scump. Lamuriti-ma si pe mine!
Zeciuiala a facut parte din legea mozaica prin care Dumnezeu le cerea contributie israelitilor (Leviticul 27:30-32; Numerele 18:21, 24; Deuteronomul 12:4-7, 11, 17, 18; 14:22-27). El le-a promis israelitilor "belsug in tot ce este bun" daca aveau sa respecte legile sale (Deuteronomul 28:1, 2, 11, 12).

Unele religii folosesc aceasta lege ca motiv pentru a le cere membrilor contributie constand in a zecea parte din veniturile realizate insa crestinii nu se afla sub legea data poporului Israel. Prin urmare, nu au obligația sa ofere o anumita suma. Adevaratii crestini insa fac donatii cu bucurie dupa cum a spus si Isus: "este mai multa fericire in a da decat in a primi" (Faptele 20:35).

Fiecare sa faca asa cum a hotarat in inima lui, nu cu parere de rau, nici din constrangere, fiindca Dumnezeu il iubeste pe cel ce da cu bucurie. (2 Corinteni 9:7)

Edited by danutz1, 04 April 2011 - 21:38.


#5
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Ar fi bine daca si statul roman si-ar "zeciui" doar persoanele fizice si juridice numai ca el ia 16% pe venit, TVA 24 % , taxe accize, impozite jdemii. Munca esete impozitata cu peste 60% daca nu ma insel!

#6
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 TLGTLC, on 4th April 2011, 21:54, said:

Am intalnit niste membri ai unei biserici neoprotestante care se mandreau ca ei platesc zeciuiala din toate cate castiga. Am mai vazut la televizor vorbindu-se despre acelasi lucru. Daca ar fi sa platesc 10% din ce castig pentru Biserica as iesi tare scump. Lamuriti-ma si pe mine!
In era bisericilor era OK sa dai cat poti, nu neaparat 10%. Insa azi bisericile nu mai sunt binecuvantate, deci ii dai lu' scaraotzchi.

#7
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 zexelica, on 5th April 2011, 11:24, said:

In era bisericilor era OK sa dai cat poti, nu neaparat 10%. Insa azi bisericile nu mai sunt binecuvantate, deci ii dai lu' scaraotzchi.
Eram odata intr-un spital si aveam printre colegii de suferinta din salon un "frate" din asta, eu am cheltuit o gramada pe spagi, medicamente si pe drumurile familiei pe cand pe el nu l-a costat nimic s-au ocupat "fratii" de problema, poate sunt si avantaje nu-mi dau seama.

Edited by costables, 05 April 2011 - 11:17.


#8
problematicul

problematicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2008

 costables, on 5th April 2011, 12:16, said:

Eram odata intr-un spital si aveam printre colegii de suferinta din salon un "frate" din asta, eu am cheltuit o gramada pe spagi, medicamente si pe drumurile familiei pe cand pe el nu l-a costat nimic s-au ocupat "fratii" de problema, poate sunt si avantaje nu-mi dau seama.


erau chiar fratii lui, m-am lovit si eu de cazul asta. Sa nu te gandesti ca pomenile vin pe de-a moca...

#9
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Ceea ce ati afirmat pana acum contureaza deranjul care apare oridecate ori subiectul este "Biserica si finantele". Sistemul zeciuielii este solutia finantarii Bisericii si nu cel din banii nostri, ai contribuabililor. Avantajele sunt:
- este 10% din venit,
- este optional (da cine vrea),
- creste interesul Bisericii fata de enoriasi,
- dispar bisericile irelevante pentru romani,
- sistemul se separa de Stat,
- previne politizarea Bisericii si amestecul religiei cu Statul,
- scade coruptia din biserici,
si cred ca as mai gasi inca pe atatea avantaje.

Dezavantajele din perspectiva romanului nu sunt, ci doar pentru biserici si partidele politice.

Edited by CatunStelian, 05 April 2011 - 13:22.


#10
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 CatunStelian, on 5th April 2011, 13:22, said:

Ceea ce ati afirmat pana acum contureaza deranjul care apare oridecate ori subiectul este "Biserica si finantele". Sistemul zeciuielii este solutia finantarii Bisericii si nu cel din banii nostri, ai contribuabililor. Avantajele sunt:
- este 10% din venit,
- este optional (da cine vrea),


Ce rost are să ceri 10% din venitul unei persoane, dacă oricum este opțional (adică dă cine vrea)?

Nu este mai logic să fie urmat principiul din 2 Corinteni 9:7?

(2 Corinteni 9:7) . . .Fiecare să facă așa cum a hotărât în inima lui, nu cu părere de rău, nici din constrângere, fiindcă Dumnezeu îl iubește pe cel ce dă cu bucurie.

Acest principiu are mai multe avantaje:
1) Fiecare oferă ceva în funcție de posibilitățile sale reale
2) În acest fel oferă cu bucurie, nu fiind constrâns de alții sau de alte împrejurări
3) Oferind așa cum a hotărât în inima lui, Dumnezeu poate vedea și cât de generos este, sau cât de mare este aprecierea pe care o are față de locul în care i se aduce închinare lui Dumnezeu

.......

#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 27.06.2007
Eu, neoprotestantii pe care i-am cunoscut, ziceau ca dau zeciuliala. Si nu erau niste orisicare ci oameni cu carte si putere financiara. Dar cand i-am intrebat daca zeciuiala reprezinta 10% mi-au zambit si nu au raspuns nimic. La potentialul lor 10% reprezenta o suma consistenta.

#12
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
[quote name='TLGTLC' date='5th April 2011, 16:29' post='9710096']
ia si tu la tine o suma de 50 lei si dai zeciuiala din aia, oricum Dumnezeu nu tine cont la sectari de ce se face, cum se da etc. Ai un film mai sus in care vezi singur ce se intampla dupa colecta.

#13
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

 Eugen3, on 5th April 2011, 15:30, said:

Ce rost are să ceri 10% din venitul unei persoane, dacă oricum este opțional (adică dă cine vrea)?
Nu stim noi chiar tot ce este in mintea lui Dumnezeu, dar daca a considerat ca acest principiu sta la baza finantarii preotilor si levitilor din poporul Sau, atunci trebuie sa accept ca este o ratiune inteleapta.

 Eugen3, on 5th April 2011, 15:30, said:

Nu este mai logic să fie urmat principiul din 2 Corinteni 9:7?

(2 Corinteni 9:7) . . .Fiecare să facă așa cum a hotărât în inima lui, nu cu părere de rău, nici din constrângere, fiindcă Dumnezeu îl iubește pe cel ce dă cu bucurie.

Acest principiu are mai multe avantaje:
1) Fiecare oferă ceva în funcție de posibilitățile sale reale
2) În acest fel oferă cu bucurie, nu fiind constrâns de alții sau de alte împrejurări
3) Oferind așa cum a hotărât în inima lui, Dumnezeu poate vedea și cât de generos este, sau cât de mare este aprecierea pe care o are față de locul în care i se aduce închinare lui Dumnezeu

.......
Acest pasaj din 2 Corinteni 9 are in vedere binefacerea si nu sustinerea apostolilor care trebuiau sa traiasca din Evanghelie asa cum vorbeste Pavel in 1 Corinteni 9:
In adevăr, în Legea lui Moise este scris: ,,Să nu legi gura boului care treieră grîul!`` Pe boi îi are în vedere Dumnezeu aici?
10 Sau vorbește El înadins pentru noi? Da, pentru noi a fost scris astfel; căci cine ară, trebuie să are cu nădejde, și cine treieră grîul, trebuie să -l treiere cu nădejdea că va avea parte de el.
(1Co 9:9-10 CNS).

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Zeciuala VT nu s-a dat in bani.
Azi, zeciuiala este un sistem adoptat in special de adventisti.

#15
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 TLGTLC, on 4th April 2011, 20:54, said:

Am intalnit niste membri ai unei biserici neoprotestante care se mandreau ca ei platesc zeciuiala din toate cate castiga. Am mai vazut la televizor vorbindu-se despre acelasi lucru. Daca ar fi sa platesc 10% din ce castig pentru Biserica as iesi tare scump. Lamuriti-ma si pe mine!
Te plangi de biserica... dar stiai ca exista o `religie` numita "religia Raeliana" ce crede de fapt in... extratarestri iar membrii ei platesc 1% pe an din venitul total?
Poate crezi ca sunt nebun... dar poti verifica singurel :)

Si daca tot am pomenit de ei, sa-ti zic si faza tare (in caz ca nu stiai):
Din banii aia, ei construiesc o cladire "speciala" unde destul de curand trebuie sa se intoarca acei extraterestri cu nava lor.
Ei cica sunt de fapt creatorii nostri, ne-au creat la eprubeta... stii povestea cu siguranta :)

Colac peste pupaza, ei chiar platesc anual acea taxa si in plus de asta, religia este imprastiata in toata lumea.
Am impresia ca-i cam depasesc la numar pe baptisti  :lol:
Eh, la noi nu sunt foarte cunoscuti dar au destui 'adepti'... zilele trecute erau si pe la TV.
In"credinta" lor, se folosesc FOARTE MULT de Vechiul Testament. De fapt acolo-i baza :)

Edited by Metallman, 05 April 2011 - 20:00.


#16
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 Metallman, on 5th April 2011, 20:58, said:

"religia Raeliana" ce crede de fapt in... extratarestri

In"credinta" lor, se folosesc FOARTE MULT de Vechiul Testament. De fapt acolo-i baza :)
Si care este legatura dintre Vechiul Testament si extraterestrii?

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
VT testament este radacina comuna a celor trei mari religii monoteiste.

#18
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 CatunStelian, on 5th April 2011, 17:42, said:

Nu stim noi chiar tot ce este in mintea lui Dumnezeu, dar daca a considerat ca acest principiu sta la baza finantarii preotilor si levitilor din poporul Sau, atunci trebuie sa accept ca este o ratiune inteleapta.


Acest pasaj din 2 Corinteni 9 are in vedere binefacerea si nu sustinerea apostolilor care trebuiau sa traiasca din Evanghelie asa cum vorbeste Pavel in 1 Corinteni 9:
In adevăr, în Legea lui Moise este scris: ,,Să nu legi gura boului care treieră grîul!`` Pe boi îi are în vedere Dumnezeu aici?
10 Sau vorbește El înadins pentru noi? Da, pentru noi a fost scris astfel; căci cine ară, trebuie să are cu nădejde, și cine treieră grîul, trebuie să -l treiere cu nădejdea că va avea parte de el.
(1Co 9:9-10 CNS).

Stelian, eu nu m-am referit la contextul sau la ideea care trebuie desprinsă din 2 Corinteni 9, ci la "principiul" din versetul 7.
Este normal ca cei care și-au pus tot timpul la dispoziție pentru a înfăptui voința lui Dumnezeu, și nu prestează o muncă laică, să se poată întreține cumva.  Să aibă ce să mănânce, cu ce să se îmbrace etc.
Eu mă refeream la faptul că sistemul zeciuielii poate deveni împovărător pentru multe persoane, iar, din acest motiv mulți nu dau zeciuială "cu bucurie", cum ar fi normal.
Principiul din 2 Corinteni 9:7 pe de o parte le permite celor care i se închină lui Dumnezeu să contribuie cu ceva în măsura posibilităților, iar pe de altă parte, chiar și cei care și-au pus tot timpul la dipoziție pot fi susținuți din aceste "donații benevole" care se strâng.

În plus, majoritatea cerințelor legii mozaice au fost abrogate odată cu moartea lui Isus, printre care și legea privitoare la zeciuială.

(Romani 10:4) . . .Căci Cristos este sfârșitul Legii, pentru ca oricine manifestă credință să dobândească dreptatea.
(Romani 7:6) Dar acum am fost eliberați de sub Lege, fiindcă am murit față de cea care ne ținea legați, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, și nu în sensul vechi, prin codul scris.
(Efeseni 2:15) Prin carnea sa a înlăturat dușmănia, Legea, care consta din porunci și decrete, pentru ca din cele două popoare să creeze, în unitate cu el, un singur om nou, făcând pace,
(Coloseni 2:14) și a șters documentul scris de mână care consta din decrete și care era împotriva noastră. El l-a îndepărtat din cale pironindu-l pe stâlpul de tortură.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate