Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Emana serpii de casa miros ca al usturoiului verde?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
blueeyed

blueeyed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.03.2011
Buna ziua! Am o casa batraneasca pe dealul Istrita. Intr-una din camerele este o soba veche din lut si am constatat ca din soba vine un miros ca al usturoiului verde. Cineva a zis ca ar fi vorba de un sarpe. Poate fi vorba despre un sarpe? Poate sa emane acest miros neplacut? Ce as putea face?

#2
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
De ce nu faci focul in soba? Sunt sigur ca ar rezolva problema sarpelui, daca e intr-adevar vreun sarpe acolo...

#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
Bagi douã lemne ºi le dai foc, dacã miroase a grãtar, sigur era un ºarpe. :D Serios, de ce nu te uiþi cu o lanternã înãuntru sau þi-e fricã ?

#4
blueeyed

blueeyed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.03.2011
Am facut focul si miroase foarte puternic. Cu lanterna m-am uitat si nu este nimic, nu se vede nimic. Cand nu este facut focul nu miroase, dar cand se face putina caldura (de ex am bagat in priza un radiator) incepe sa miroasa. Se pare ca mirosul vine din vatra, din zidarie. Totusi, sarpele emana mirosul asta ca de usturoi verde?

Edited by blueeyed, 03 April 2011 - 13:56.


#5
Consigliero

Consigliero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 10.11.2010

 blueeyed, on 3rd April 2011, 12:47, said:

Am facut focul si miroase foarte puternic. Cu lanterna m-am uitat si nu este nimic, nu se vede nimic. Cand nu este facut focul nu miroase, dar cand se face putina caldura (de ex am bagat in priza un radiator) incepe sa miroasa. Se pare ca mirosul vine din vatra, din zidarie. Totusi, sarpele emana mirosul asta ca de usturoi verde?
cum se emane sarpele miros de usturoi  :deadtongue:  ?

#6
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
pai sarpele mananca usturoi. nu stiati?

#7
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006
cica miros a mosc sau castraveti.

#8
blueeyed

blueeyed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.03.2011
Deci este un miros ca de usturoi si vecinii spun ca s'ar putea sa fie un sarpe pt ca traiesc serpi de casa in zona. Va rog sa nu mai postati raspunsuri aiurea.

#9
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
"Vipera cu corn se poate vedea in m-tii Gorjului,Dobrogei,pe la Deva ori prin m-tii Bihorului.Aceasta are o otrava mai puternica ca celelalte vipere.Aceasta otrava omoara vertebratele in cateva secunde,norocul este ca sunt mai lenese in miscari si nu musca decat cand sunt calcate.Putem recunoaste prezenta ei prin mirosul de usturoi"

Edited by DoubleV, 03 April 2011 - 14:35.


#10
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Salut
Grija mare poate ca suna putin aiurea dar ai putea sa darami soba sa vezi ce este sa nu fie un cuib ceva ?

#11
blueeyed

blueeyed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.03.2011
si cum poate fi alungat (in afara de daramarea sobei:D?)

chestia cu laptele fierbinte functioneaza?

Edited by blueeyed, 03 April 2011 - 14:46.


#12
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
ti-a zis cineva sa faci focul in soba nu sa bagi radiatorul in priza sa incalzesti soba pe afara, daca in zona sunt vipere ar fi bine sa iti iei un caine care sa le vaneze, numai vipera cu corn este letala pentru un adult la noi in tara dar si muscatura de la celelalte este neplacuta ti se umfla mana ca de la o viespe este posibil sa fie letala daca te musca de gat sau ai probleme cu inima.
Stii cum sa faci focul? daca esti de la oras foloseste niste motorina sau ulei mineral sa il aprinzi
http://www.e-pets.ro...turii-de-vipera

Edited by eugeniusro, 03 April 2011 - 15:09.


#13
blueeyed

blueeyed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.03.2011
am facut focul in soba si atunci mirosul e mai pregnant(2 nopti am fc focul in soba de sa inrosit plita)si mirosul devenea mai pregnant..

#14
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
omoara un sobolan si lasa-l in soba peste noapte.

#15
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Din cate stiu, da, sarpele de casa chiar are miros de usturoi. :)

#16
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
sarpele de casa nu e periculos il poti tine in loc de pisica sa iti prinda soareci

#17
Happy_Dog

Happy_Dog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.05.2007
Da, sarpele de casa are un miros specific de usturoi, ti-o spun din proprie experienta, am prins candva un astfel de sarpe ca sa-l indepartez de bloc, unde era in pericol sa fie ucis de copii, l-am dus pe camp si dupa o saptamana de spalat pe maini, mainile mele inca miroseau puternic a usturoi. :D Serpii de casa nu sunt periculosi, sper ca nu ti-ai propus sa il ucizi, daca ai asa ceva in soba, cauta o solutie sa-l prinzi si sa il eliberezi undeva departe de casa, partea proasta e ca e posibil sa-si fi facut cuib si atunci chiar e o problema, probabil singura solutie va fi sa demontezi soba.

later edit: Revin pentru ca am observat ca e vorba de imprejurimile Buzaului, atentie mare sa nu fie vorba de vipera daca exista asa ceva in zona, eu stiam doar de sarpele de casa ca are miros de usturoi, nu am auzit sa fie valabil si in cazul altor specii, probabil cea mai sigura solutie e sa pui o capcana pentru serpi, nu cred ca exista asa ceva la noi, insa am dat o cautare dupa 'snake trap do it yourself' si am gasit tot felul de solutii. Sarpele de casa se recunoaste usor dupa semiluna galbena din spatele capului - lateral, vipera are de obicei un desen ca un V pe partea superioara a capului.

Edited by Happy_Dog, 04 April 2011 - 14:33.


#18
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Serpii sunt reptile care nu pot sa isi autoreguleze temperatura corporala. Ai expus sarpele la 50 de grade timp de jumatate de ora, a murit pentru ca se supraincalzeste.

Si serpii nu miros a absolut nimic, sunt printre cei mai de succes vanatori in natura. Daca ar mirosi a ceva, prada ar sta la mare distanta. Ar muri de foame serpii.

Edited by muteki, 04 April 2011 - 14:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate