Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

prima casa 4

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
383 replies to this topic

#73
NeculaiM

NeculaiM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.04.2011

View Postaria_cluj, on 3rd May 2011, 09:14, said:

dupa ce ne dau niste credite extrem de scumpe,cum zici tu...se mai si trag pe c....r
nu le este rusine?m-am saturat de atitudinea asta tipic romaneasca!
eu una,am trimis mail de rreclamatie la bcr
si am sa o mai fac pana imi dau un raspuns concret
am sa merg si la opc

La ce adresa ai trimis mail?????

#74
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View PostNeculaiM, on 2nd May 2011, 21:31, said:

La ce adresa ai trimis mail?????
la ei pe site,am trimis,intra la contact si ti se deschide un formular...ala il completezi si il trimiti.

sper sa avem noroc si sa ne fie citit off-ul >:)

#75
danniel79

danniel79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2011

View Postaria_cluj, on 3rd May 2011, 10:02, said:

la ei pe site,am trimis,intra la contact si ti se deschide un formular...ala il completezi si il trimiti.

sper sa avem noroc si sa ne fie citit off-ul >:)

Am trimis si eu mail la BRD si ca raspuns celebra placa, atunci cand se va concretiza un nou produs va anuntam, va multumim pt intere bla bla bla...
Mai am citit pe forul parerea unora ca bancile ar trage de timp pentru a vinde produsele propii. Pai BRD-ul nu are alternativa la prima casa, asta ar insemna ca daca ofera noul produs prima casa 4 automat va trebuii sa intre si celalalte banci in acest program spre a nu pierde clientii. Ca o parere personala cred ca se vorbesc intre ei (bancile) chiar daca sunt concurente. Eu cel putin ma astept ca sa iasa pe piata toate cele 5 panci deodata, sa vedem daca ma insel...mai dau un mai la BRD :naughty: nu ma doare mana sa scriu si sa-i bat la cap. Nici macar nu iti spun in ce stadiu este legat de program, asta refuz sa cred ca ei nu stiu.

#76
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postdanniel79, on 4th May 2011, 09:11, said:

Am trimis si eu mail la BRD si ca raspuns celebra placa, atunci cand se va concretiza un nou produs va anuntam, va multumim pt intere bla bla bla...
Mai am citit pe forul parerea unora ca bancile ar trage de timp pentru a vinde produsele propii. Pai BRD-ul nu are alternativa la prima casa, asta ar insemna ca daca ofera noul produs prima casa 4 automat va trebuii sa intre si celalalte banci in acest program spre a nu pierde clientii. Ca o parere personala cred ca se vorbesc intre ei (bancile) chiar daca sunt concurente. Eu cel putin ma astept ca sa iasa pe piata toate cele 5 panci deodata, sa vedem daca ma insel...mai dau un mai la BRD :naughty: nu ma doare mana sa scriu si sa-i bat la cap. Nici macar nu iti spun in ce stadiu este legat de program, asta refuz sa cred ca ei nu stiu.
e bine sa avem informatii de la mai multe banci
sa vedem exact cum procedeaza altii

#77
lacri27

lacri27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.05.2011
Salut,
Si eu am la BRD bagat dosarul. Exact cand trebuia sa fie trimis la centrala de la Brasov s-au terminat fondurile.Care sunt parerile voastre legate de data inceperii programului? Si eu sunt de parere ca o sa inceapa toate odata. Nu inteleg de ce trag asa de timp. Sunt foarte multi clienti cu dosarele ramase blocate si astepta PC4.Sa speram ca ii dau drumul mai repede.

Edited by lacri27, 05 May 2011 - 12:30.


#78
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postlacri27, on 5th May 2011, 01:15, said:

Salut,
Si eu am la BRD bagat dosarul. Exact cand trebuia sa fie trimis la centrala de la Brasov s-au terminat fondurile.Care sunt parerile voastre legate de data inceperii programului? Si eu sunt de parere ca o sa inceapa toate odata. Nu inteleg de ce trag asa de timp. Sunt foarte multi clienti cu dosarele ramase blogate si astepta PC4.Sa speram ca ii da drumul mai repede.
si eu sunt in aceasi situatie cu a ta...si eu tot astept sa intre ,sa ii dea drumul odata la program!
e nasoala rau asteptarea asta...nici nu ma pot gandi de ce ne tin atata in suspans!

#79
lacri27

lacri27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.05.2011
Pe forumul celor de la BCR am citit ca un client a fost informat de consilierul lui ca o dsa inceapa saptamana viitoare cel mai sigur. Acesta era din Iasi. Nimeni altcineva cu dosarul la bcr nu a mai confirmat informatia.
Eu am intrebat-o pe consiliera mea, dar nici un raspuns nu mi-a dat. Nu stie cand o sa inceapa.
La naiba cu stresul asta. Cea mai grea este asteptarea.

am gasit un site interesant. gasiti care sunt normele metodologice si articole legate de programul prima casa. Conform acestiu site:" Programul Prima Casã 4 ar trebui sã demareze la mijlocul acestei luni.Sursa: Imopedia.ro" :angry:

http://www.programul-prima-casa.ro

Edited by lacri27, 05 May 2011 - 12:29.


#80
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postlacri27, on 5th May 2011, 01:28, said:

Pe forumul celor de la BCR am citit ca un client a fost informat de consilierul lui ca o dsa inceapa saptamana viitoare cel mai sigur. Acesta era din Iasi. Nimeni altcineva cu dosarul la bcr nu a mai confirmat informatia.
Eu am intrebat-o pe consiliera mea, dar nici un raspuns nu mi-a dat. Nu stie cand o sa inceapa.
La naiba cu stresul asta. Cea mai grea este asteptarea.

am gasit un site interesant. gasiti care sunt normele metodologice si articole legate de programul prima casa. Conform acestiu site:" Programul Prima Casã 4 ar trebui sã demareze la mijlocul acestei luni.Sursa: Imopedia.ro" :angry:

http://www.programul-prima-casa.ro
f nasol asta!adica o tot amana pana la infinit
cand ma gandesc ca dupa demararea programului va tb sa mai astept inca o luna pana cand totul se va termina,simt ca innebunesc

#81
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,759
  • Înscris: 06.12.2006
eu sunt unul dintre  cei care a ratat prima casa 3. dupa un an de asteptare si vazand cum se ridica blocul, acum a venit momentul finalizarii apartamentului. constructorul a intarziat cu certificatul energetic si cadastrul, astfel incat fondurile s-au terminat. dupa 2 zile de la terminarea fondurilor, m-a sunat si constructorul sa merg sa-mi iau actele. va dati seama ce dezamagire crunta am avut. acum nici programul prima casa 4 nu-l mai pot astepta pt ca apartamentul este gata si constructorul isi vrea banii. la toate bancile la care am fost, nimeni nu a putut sa-mi dea un termen de start pt pc4. toti spun... "in curand". asa ca am fost nevoit sa aplic pt credit ipotecar la bcr cu avans de 15 %. actele sunt mult simplificate si termenul de acordare este de 2 saptamani. la acordare nu am niciun comision, fiind o perioada promotionala. ca si costuri vor fi: evaluarea 300 ron si taxele notariale de 6000 ron. despre credit pot sa spun ca la 43350 imprumutati, dobanda este de 4.6% + euribor la 6 luni, deci undeva la 6.2%. rata lunara pe 30 de ani este de 257 euro. diferenta ca si rata fata de prima casa fiind de vreo 15 euro lunar in plus. imi pare rau ca am ratat prima casa, dar ma consoleaza faptul ca ma mut intr-un apartament nou care este casa mea... deci adio chirie. totusi ma intristeaza ca in tara asta nicio lege nu este data sa aiba o continuitate in ani. mereu dupa cateva luni sau maxim un an, un "destept" se trezeste sa o modifice pt a fi buna pt cine trebuie. parca vad ca prima casa, dintr-un program destinat tinerilor cu venituri mai mici, ajunge un program la fel ca si creditele ipotecare din banci si cineva din umbra castiga comisioane bune. nu stiu, zic si eu. senzatia asta ma incearca.... sa fie doar paranoia???  :confuzzled:

Edited by tdan08, 05 May 2011 - 17:50.


#82
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Posttdan08, on 5th May 2011, 06:48, said:

eu sunt unul dintre  cei care a ratat prima casa 3. dupa un an de asteptare si vazand cum se ridica blocul, acum a venit momentul finalizarii apartamentului. constructorul a intarziat cu certificatul energetic si cadastrul, astfel incat fondurile s-au terminat. dupa 2 zile de la terminarea fondurilor, m-a sunat si constructorul sa merg sa-mi iau actele. va dati seama ce dezamagire crunta am avut. acum nici programul prima casa 4 nu-l mai pot astepta pt ca apartamentul este gata si constructorul isi vrea banii. la toate bancile la care am fost, nimeni nu a putut sa-mi dea un termen de start pt pc4. toti spun... "in curand". asa ca am fost nevoit sa aplic pt credit ipotecar la bcr cu avans de 15 %. actele sunt mult simplificate si termenul de acordare este de 2 saptamani. la acordare nu am niciun comision, fiind o perioada promotionala. ca si costuri vor fi: evaluarea 300 ron si taxele notariale de 6000 ron. despre credit pot sa spun ca la 43350 imprumutati, dobanda este de 4.6% + euribor la 6 luni, deci undeva la 6.2%. rata lunara pe 30 de ani este de 257 euro. diferenta ca si rata fata de prima casa fiind de vreo 15 euro lunar in plus. imi pare rau ca am ratat prima casa, dar ma consoleaza faptul ca ma mut intr-un apartament nou care este casa mea... deci adio chirie. totusi ma intristeaza ca in tara asta nicio lege nu este data sa aiba o continuitate in ani. mereu dupa cateva luni sau maxim un an, un "destept" se trezeste sa o modifice pt a fi buna pt cine trebuie. parca vad ca prima casa, dintr-un program destinat tinerilor cu venituri mai mici, ajunge un program la fel ca si creditele ipotecare din banci si cineva din umbra castiga comisioane bune. nu stiu, zic si eu. senzatia asta ma incearca.... sa fie doar paranoia???  :confuzzled:
oricum eu te felicit ca ai avut curajul sa aplici pt creditul standard de la bcr
daca nu aveai incotro,e de inteles!
mare diferenta nu e,decat ca e avansul mai mare
si tinerii care vor sa isi ia apartamente nu au de unde sa scoata asemenea avansuri...la asta nu s-a gandit nimeni,si daca s-au gandit,au zis sa ii mai incalte pe tineri cu inca un credit cu care sa aiba banii de avans
rusine tuturor celor din sistem,care se gandesc doar la ai lor,sau la ei!
sa le fie rusine ca isi bat joc de timpul,de banii si nu in ultimul rand de viata noastra!!!
sunt de-a dreptul scarbita ce citesc in fiecare zi si mai ales cand vad ,cum ne amana....in curand ????????????????????? in curand incepe prima casa 4?
dar nu e nimeni competent sa ne spuna cand?
chiar nimeni?

#83
seek4code

seek4code

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.12.2007

View Posttdan08, on 5th May 2011, 17:48, said:

eu sunt unul dintre  cei care a ratat prima casa 3. dupa un an de asteptare si vazand cum se ridica blocul, acum a venit momentul finalizarii apartamentului. constructorul a intarziat cu certificatul energetic si cadastrul, astfel incat fondurile s-au terminat. dupa 2 zile de la terminarea fondurilor, m-a sunat si constructorul sa merg sa-mi iau actele. va dati seama ce dezamagire crunta am avut. acum nici programul prima casa 4 nu-l mai pot astepta pt ca apartamentul este gata si constructorul isi vrea banii. la toate bancile la care am fost, nimeni nu a putut sa-mi dea un termen de start pt pc4. toti spun... "in curand". asa ca am fost nevoit sa aplic pt credit ipotecar la bcr cu avans de 15 %. actele sunt mult simplificate si termenul de acordare este de 2 saptamani. la acordare nu am niciun comision, fiind o perioada promotionala. ca si costuri vor fi: evaluarea 300 ron si taxele notariale de 6000 ron. despre credit pot sa spun ca la 43350 imprumutati, dobanda este de 4.6% + euribor la 6 luni, deci undeva la 6.2%. rata lunara pe 30 de ani este de 257 euro. diferenta ca si rata fata de prima casa fiind de vreo 15 euro lunar in plus. imi pare rau ca am ratat prima casa, dar ma consoleaza faptul ca ma mut intr-un apartament nou care este casa mea... deci adio chirie. totusi ma intristeaza ca in tara asta nicio lege nu este data sa aiba o continuitate in ani. mereu dupa cateva luni sau maxim un an, un "destept" se trezeste sa o modifice pt a fi buna pt cine trebuie. parca vad ca prima casa, dintr-un program destinat tinerilor cu venituri mai mici, ajunge un program la fel ca si creditele ipotecare din banci si cineva din umbra castiga comisioane bune. nu stiu, zic si eu. senzatia asta ma incearca.... sa fie doar paranoia???  :confuzzled:




6000 RON taxe notariale ????????  :eek:  De ce asa de mult pt o suma atat de mica ?
Si offtopic, ce parere aveti despre alternativa celor de la BancPost pt programul Prima Casa ?

#84
Deeaw20

Deeaw20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.05.2011
La programul prima casa exista o reducere notariala de cca 30% si nu se plateste intabularea, pe cand la alt tip de cred se plateste. De aceea a ajuns la 6000 de ron

#85
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,759
  • Înscris: 06.12.2006
@aria... asa e. NU am avut de ales. doar nu eram atat de naiv/prost incat sa nu aplic la prima casa. dar din motivul ca nu s-a dat drumul inca si nici nu se stie nimic concret despre demararea lui (decat "in curand") aveam 90% sanse sa pierd apartamentul.

@seek.. apartamentul costa 51.000 euro. daca faceam prin prima casa, taxele erau de 3000 ron. prin credit ipotecar se plateste intabularea + taxe notariale, care insumate ajung la 6000 ron. poate la alti notari o fi mai ieftin 5000-5500 ron. magaria este, pt ca si aici exista o magarie (ca peste tot), ca acel constructor are un singur notar cu care lucreaza. asa ca, vreau, nu vreau, tot la acel notar trebuie sa apelez. pe de alta parte este de inteles motivul de a avea un singur notar pt ca acel notar are toate actele firmei, cu toate apartamentele. daca s-ar duce fiecare la un notar diferit constructorul ar trebui sa umble cu sute de acte dupa el.

Edited by tdan08, 06 May 2011 - 17:08.


#86
alizeea

alizeea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.04.2011

View Postseek4code, on 6th May 2011, 16:57, said:

6000 RON taxe notariale ????????  :eek:  De ce asa de mult pt o suma atat de mica ?
Si offtopic, ce parere aveti despre alternativa celor de la BancPost pt programul Prima Casa ?


Am fost si eu la BancPost sa ma interesez de credit similar cu prima casa. Mi s-a zis ca evaluarea este gratuita si ca antecontract nu-mi cere acum, mai intai sa duc adeverinte..bla bla se face analiza financiara, apoi evaluarea si apoi trebuie sa duc hartiile, insa nu stie cat dureaza cu aprobarea si daca ma pot incadra pana la 31.05 cand imi expira antecontractul cu vanzatorul. Dobanda este din euribor la 3 luni + 4.95 (parca) marja fixa si un dae de 6.67. Tu ce alte detalii mai stii despre oferta lor?

#87
seek4code

seek4code

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.12.2007

View Postalizeea, on 7th May 2011, 20:21, said:

Am fost si eu la BancPost sa ma interesez de credit similar cu prima casa. Mi s-a zis ca evaluarea este gratuita si ca antecontract nu-mi cere acum, mai intai sa duc adeverinte..bla bla se face analiza financiara, apoi evaluarea si apoi trebuie sa duc hartiile, insa nu stie cat dureaza cu aprobarea si daca ma pot incadra pana la 31.05 cand imi expira antecontractul cu vanzatorul. Dobanda este din euribor la 3 luni + 4.95 (parca) marja fixa si un dae de 6.67. Tu ce alte detalii mai stii despre oferta lor?


In mare cam astea le stiam si eu doar ca mai vin cu cateva detalii in plus referitoare la o simulare de credit. Si anume: la o suma de 60.000 euro, pe o perioada de 300 luni, rata este undeva la 373 euro pe luna . Avansul este de 15%. Dobanda si DAE este exact cum ai scris si tu mai sus. La acest credit (care este alternativa la Prima Casa), perioada maxima de creditare este 300 luni din cate mi-a spus consiliera. Creditul se poate obtine chiar daca nu esti casatorit (prin acumulare de salarii - pana la 3 coplatitori). De ex. la Banca Transilvania este obligatoriu sa fii casatorit (asta mi-a spus consiliera - daca minte, mint si eu  :confuzzled:  ).
La BCR am fost Miercuri si nu stie nimeni nimic, nici macar o simulare la Prima Casa 3 nu au putut sa-mi faca motivand ca nu mai detin formularul de la Prima Casa 3 (simularea). In rest, nu am intrat foarte adanc in detalii ...

#88
alizeea

alizeea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.04.2011

View Postseek4code, on 8th May 2011, 00:53, said:

In mare cam astea le stiam si eu doar ca mai vin cu cateva detalii in plus referitoare la o simulare de credit. Si anume: la o suma de 60.000 euro, pe o perioada de 300 luni, rata este undeva la 373 euro pe luna . Avansul este de 15%. Dobanda si DAE este exact cum ai scris si tu mai sus. La acest credit (care este alternativa la Prima Casa), perioada maxima de creditare este 300 luni din cate mi-a spus consiliera. Creditul se poate obtine chiar daca nu esti casatorit (prin acumulare de salarii - pana la 3 coplatitori). De ex. la Banca Transilvania este obligatoriu sa fii casatorit (asta mi-a spus consiliera - daca minte, mint si eu  :confuzzled:  ).
La BCR am fost Miercuri si nu stie nimeni nimic, nici macar o simulare la Prima Casa 3 nu au putut sa-mi faca motivand ca nu mai detin formularul de la Prima Casa 3 (simularea). In rest, nu am intrat foarte adanc in detalii ...


mi-a facut si mie simulare pentru 38.000 pe 360 luni, mi-a spus ca se poate si pe 35 ani :D dar mi s-a parut cam multicei, rata a iesit 237 euro.

#89
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postalizeea, on 8th May 2011, 10:37, said:

mi-a facut si mie simulare pentru 38.000 pe 360 luni, mi-a spus ca se poate si pe 35 ani :D dar mi s-a parut cam multicei, rata a iesit 237 euro.
pai e cam multicel...

#90
ADRIANP83

ADRIANP83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2011
mie mi-a iesit cu PC BCR la 23000 in plus cam 15 euro fata de PC3

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate