Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

prima casa 4

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
383 replies to this topic

#55
crysstina7

crysstina7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.12.2010
http://www.programul...ile-anterioare/

#56
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
acest link este prezent in toate subiectele despre prima casa 4...si totusi ,ceva concret?
s-a dat startul?se iau dosare?
ce banci participa?
ceva informatii utile aveti?

#57
danniel79

danniel79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2011

View Postaria_cluj, on 27th April 2011, 22:20, said:

acest link este prezent in toate subiectele despre prima casa 4...si totusi ,ceva concret?
s-a dat startul?se iau dosare?
ce banci participa?
ceva informatii utile aveti?

nimic...asteptam...cica, in cateva zile vom putea merge sa depunem iar dosarele...ct o insemna nu stiu, nu am citit nimic oficial ca vreo banca a dat startul la prima casa 4...am auzit ceva ca saptamana viitoare pe la mijlocul saptamanii, este doar un zvon.

"Băncile ar putea începe să primească cereri de finanțare pentru credite ipotecare prin "Prima casă" 4 în numai câteva zile, în condițiile în care normele de aplicare a programului au fost publicate deja în Monitorul Oficial."

Edited by danniel79, 28 April 2011 - 19:26.


#58
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postdanniel79, on 28th April 2011, 08:24, said:

nimic...asteptam...cica, in cateva zile vom putea merge sa depunem iar dosarele...ct o insemna nu stiu, nu am citit nimic oficial ca vreo banca a dat startul la prima casa 4...am auzit ceva ca saptamana viitoare pe la mijlocul saptamanii, este doar un zvon.

"Băncile ar putea începe să primească cereri de finanțare pentru credite ipotecare prin "Prima casă" 4 în numai câteva zile, în condițiile în care normele de aplicare a programului au fost publicate deja în Monitorul Oficial."
oare ce inseamna cateva zile ?? :console:

Cererile de creditare prin Prima Casa 4 vor putea fi depuse in cateva zile, normele de aplicare a programului fiind deja publicate in Monitorul Oficial. Pana acum, doar cinci banci au anuntat ca vor participa.

Pana in acest moment, doar cinci banci au anuntat ca sunt interesate sa participe la programul "Prima Casa" 4, in conditiile in care statul nu va mai prelua integral riscul de nerambursare, ci doar in proportie de 50%.

Astfel, romanii vor putea contracta credite de la BCR, BRD, Bancpost, Banca Transilvania si Millennium.

BCR a acordat in editiile trecute ale proiectului cel mai mare nivel de credite, de peste 550 milioane de euro.

Bancile care se decid in continuare sa participe mai au la dispozitie doua luni pentru a anunta Fondul de Garantare.

Institutiile bancare care nu vor dori sa participe la program vor avea posibilitatea sa-si vanda portofoliile de credite garantate acordate pana acum catre alte banci.

#59
seek4code

seek4code

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.12.2007
Buna seara.

Imi cer scuze daca sunt offtopic dar am si eu o intrebare adresata celor care s-au lovit de acesta problema si anume: la achizitia unui apartament cu programul Prima Casa, care sunt sansele sa ma incadrez in programul prima casa in conditiile in care unul dintre noi (ma refer la mine si prietena mea impreuna cu care vreau sa achizitionez apartamentul) are deja un credit la care plateste o rata lunara de 180 euro? Mentionez faptul ca veniturile noastre cumulate ajung undeva la 1200 euro pe luna.
O alta intrebare ar fii daca conteaza faptul ca suntem necasatoriti ? Cat de mult ?

Va multumesc anticipat.

#60
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postseek4code, on 30th April 2011, 08:21, said:

Buna seara.

Imi cer scuze daca sunt offtopic dar am si eu o intrebare adresata celor care s-au lovit de acesta problema si anume: la achizitia unui apartament cu programul Prima Casa, care sunt sansele sa ma incadrez in programul prima casa in conditiile in care unul dintre noi (ma refer la mine si prietena mea impreuna cu care vreau sa achizitionez apartamentul) are deja un credit la care plateste o rata lunara de 180 euro? Mentionez faptul ca veniturile noastre cumulate ajung undeva la 1200 euro pe luna.
O alta intrebare ar fii daca conteaza faptul ca suntem necasatoriti ? Cat de mult ?

Va multumesc anticipat.
e ok pentru veniturile voastre...depinde ce suma aveti nevoie
tb sa iti calculezi pe site-urile de profil rata,si sa iei in considerare ca se calculeaza cam 50% din venituri ...rata maxima pe care o poti face...
daca faci calcul matematic simplu...1200/2 = 600 eur-180 eur va mai incadrati la maxim 420 eur...dar se mai scad si alte cheltuieli din venituri...
cat ca sunteti necasatoriti e ok,sunt unele banci care accepta si tineri necasatoriti...
mult succes!

#61
seek4code

seek4code

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.12.2007

View Postaria_cluj, on 30th April 2011, 19:44, said:

e ok pentru veniturile voastre...depinde ce suma aveti nevoie
tb sa iti calculezi pe site-urile de profil rata,si sa iei in considerare ca se calculeaza cam 50% din venituri ...rata maxima pe care o poti face...
daca faci calcul matematic simplu...1200/2 = 600 eur-180 eur va mai incadrati la maxim 420 eur...dar se mai scad si alte cheltuieli din venituri...
cat ca sunteti necasatoriti e ok,sunt unele banci care accepta si tineri necasatoriti...
mult succes!




Multumesc pentru raspuns.

#62
danniel79

danniel79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2011

View Postseek4code, on 30th April 2011, 20:21, said:

Buna seara.

Imi cer scuze daca sunt offtopic dar am si eu o intrebare adresata celor care s-au lovit de acesta problema si anume: la achizitia unui apartament cu programul Prima Casa, care sunt sansele sa ma incadrez in programul prima casa in conditiile in care unul dintre noi (ma refer la mine si prietena mea impreuna cu care vreau sa achizitionez apartamentul) are deja un credit la care plateste o rata lunara de 180 euro? Mentionez faptul ca veniturile noastre cumulate ajung undeva la 1200 euro pe luna.
O alta intrebare ar fii daca conteaza faptul ca suntem necasatoriti ? Cat de mult ?

Va multumesc anticipat.

Cel mai in masura de un raspuns clar este sa te duci la o banca si sa intrebi, acolo o sa-ti spuna clar daca va mai puteti incadra si la ce suma maxima puteti sa luati. Eu stiu ca nu mai este obligatoriu sa fii sot si sotie, stiu pe cineva care si-a luat singura credit.

#63
melcmlc

melcmlc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2008
Eu am prieteni care si-au luat case (apartament) prin 2005-2006 sau 2007 si nu am auzit sa fi fost vreodata vorba sa trebuie sa fie casatoriti. Nu cred ca s-a schimbat ceva in sensul asta, chiar daca e un program al guvernului.
Multumesc si eu pentru raspunsuri.

As mai intreba ceva.

Stiti daca de acest program pot beneficia romani care muncesc (legal) pe perioada nedeterminata afara?

Merci.

#64
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
fratilor,nicio noutate?cand incepe prima casa 4??

#65
danniel79

danniel79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2011

View Postaria_cluj, on 1st May 2011, 18:25, said:

fratilor,nicio noutate?cand incepe prima casa 4??

oare saptamana asta? :naughty:
sa speram :)
mai ai adeverinta de venit valabila? fisa fiscala 2010? Sper sa ramana la aceleasi costuri, sa nu fiu nevoit sa schimb banca

despre munca in afara nu stiu ce sa zic

#66
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postdanniel79, on 1st May 2011, 06:57, said:

oare saptamana asta? :naughty:
sa speram :)
mai ai adeverinta de venit valabila? fisa fiscala 2010? Sper sa ramana la aceleasi costuri, sa nu fiu nevoit sa schimb banca

despre munca in afara nu stiu ce sa zic
tb sa refac adeverinta de salariu si sa mai iau un cf

#67
K-risma

K-risma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.04.2011

View Postseek4code, on 30th April 2011, 20:21, said:

Buna seara.

Imi cer scuze daca sunt offtopic dar am si eu o intrebare adresata celor care s-au lovit de acesta problema si anume: la achizitia unui apartament cu programul Prima Casa, care sunt sansele sa ma incadrez in programul prima casa in conditiile in care unul dintre noi (ma refer la mine si prietena mea impreuna cu care vreau sa achizitionez apartamentul) are deja un credit la care plateste o rata lunara de 180 euro? Mentionez faptul ca veniturile noastre cumulate ajung undeva la 1200 euro pe luna.
O alta intrebare ar fii daca conteaza faptul ca suntem necasatoriti ? Cat de mult ?

Va multumesc anticipat.

poti sa iei credit fara sa fiti casatoriti dar in cazul asta se va lua in calcul doar un salar
daca vrei sa ai coplatitor trebuie sa fiti casatoriti sau sa-ti fie ceva ruda....din cate am inteles eu.... se poate sa gresesc

#68
valentina25

valentina25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.11.2009

View PostK-risma, on 1st May 2011, 23:44, said:

poti sa iei credit fara sa fiti casatoriti dar in cazul asta se va lua in calcul doar un salar
daca vrei sa ai coplatitor trebuie sa fiti casatoriti sau sa-ti fie ceva ruda....din cate am inteles eu.... se poate sa gresesc


se acumuleaza salariile la amandoi,unul este beneficiarul creditului iar celalalt coplatitor. :)

#69
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postvalentina25, on 1st May 2011, 22:46, said:

se acumuleaza salariile la amandoi,unul este beneficiarul creditului iar celalalt coplatitor. :)
exact!

sa speram ca incepe de saptamana asta,ca nu mai potttttttt astepta :deadtongue:

#70
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
Cea de-a patra etapă a programului guvernamental prin care tinerii care doresc să-și cumpere o locuință va demara cel mai târziu pe data de 9 mai. Potrivit hotărârii de Guvern publicată vineri în Monitorul Oficial, într-un termen de 15 zile se va aproba protocolul între Fondul de Garantare a Creditelor pentru IMM (FNGCIMM) și băncile care vor participa la "Prima casă 4".

Sursa: ADRIAN SCUTARIUNoua variantă a programului aduce modificări importante față de condițiile de până acum. De exemplu, în cadrul programului "Prima casă 4", își pot achiziționa o locuință și tinerii care au deja un apartament în proprietate, cu condiția ca acesta să nu depășească suprafața de 50 mp.

În plus, garanția va fi împărțită între stat, prin FNGCIMM, și instituția care oferă creditul

#71
danniel79

danniel79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2011

View Postaria_cluj, on 2nd May 2011, 12:59, said:

Cea de-a patra etapă a programului guvernamental prin care tinerii care doresc să-și cumpere o locuință va demara cel mai târziu pe data de 9 mai. Potrivit hotărârii de Guvern publicată vineri în Monitorul Oficial, într-un termen de 15 zile se va aproba protocolul între Fondul de Garantare a Creditelor pentru IMM (FNGCIMM) și băncile care vor participa la "Prima casă 4".

Sursa: ADRIAN SCUTARIUNoua variantă a programului aduce modificări importante față de condițiile de până acum. De exemplu, în cadrul programului "Prima casă 4", își pot achiziționa o locuință și tinerii care au deja un apartament în proprietate, cu condiția ca acesta să nu depășească suprafața de 50 mp.

În plus, garanția va fi împărțită între stat, prin FNGCIMM, și instituția care oferă creditul

Termenul până la care băncile vor putea opta să intre sau nu în noul program este de trei luni de la data semnării Ordonanței de Urgență 33/2011. Însă, cum demersurile făcute de Guvern se apropie de sfârșit, băncile și-ar fi putut da acordul mult mai devreme.

"În cursul acestei săptămâni actele trebuie să fie pregătite, inclusiv protocolul pe care va trebui să îl semneze fiecare bancă în momentul în care își va da acordul. Cu toate acestea, deși Banca Transilvania și CEC Bank și-au exprimat opinia de a accepta noile condiții, nici ele nu au ajuns să semneze protocolul", a declarat Irina Constantinescu, director executiv FNGCIMM.

Nici macar nu te informeaza ca sa stii la ce sa te astepti, sa zica pe site-ul bancilor, suntem in tratative, semnam contractul sau sa zica ca nu se baga in program...nicio atitudine...stam si asteptam...parca zici ca ar da creditele gratis

#72
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postdanniel79, on 2nd May 2011, 09:21, said:

Termenul până la care băncile vor putea opta să intre sau nu în noul program este de trei luni de la data semnării Ordonanței de Urgență 33/2011. Însă, cum demersurile făcute de Guvern se apropie de sfârșit, băncile și-ar fi putut da acordul mult mai devreme.

"În cursul acestei săptămâni actele trebuie să fie pregătite, inclusiv protocolul pe care va trebui să îl semneze fiecare bancă în momentul în care își va da acordul. Cu toate acestea, deși Banca Transilvania și CEC Bank și-au exprimat opinia de a accepta noile condiții, nici ele nu au ajuns să semneze protocolul", a declarat Irina Constantinescu, director executiv FNGCIMM.

Nici macar nu te informeaza ca sa stii la ce sa te astepti, sa zica pe site-ul bancilor, suntem in tratative, semnam contractul sau sa zica ca nu se baga in program...nicio atitudine...stam si asteptam...parca zici ca ar da creditele gratis
dupa ce ne dau niste credite extrem de scumpe,cum zici tu...se mai si trag pe c....r
nu le este rusine?m-am saturat de atitudinea asta tipic romaneasca!
eu una,am trimis mail de rreclamatie la bcr
si am sa o mai fac pana imi dau un raspuns concret
am sa merg si la opc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate