Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

prima casa 4

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
383 replies to this topic

#1
uzzy23

uzzy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 20.06.2007
putem scrie aici, despre prima casa 4, anunturi, zvonuri etc

#2
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Pai cica nu mai dau ca s-au plans bancile ca le strica biznisu. Ca nu mai vroia sa auda nici Barlea de creditele lu' peste prajit cu DAE 10%.
Si cum in Rumanica orice guvern e supus presiunilor si greselii, s-a hotarat sa se abandoneze ideea de a pune toti proletarii in apartamente sa se inmulteasca. Mai bine proletarii sa nu se poata inmulti ca sa vina tot felul de mititei si negri de pe aiurea sa se inmulteasca pe pamanturile noastre.
Se numeste real politik. Bruselu' stie mai bine....

#3
uzzy23

uzzy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 20.06.2007
astazi se afla soarta "Prima Casa 4" care s-ar putea sa fie continoarea lui 3. om vedea mai pe seara ce o sa fie

#4
sergynio

sergynio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2010
"Guvernul a aprobat schimbarea programului Prima Casă. Fondul de garanatare va fi asigurat în proporție de 50% de stat și 50% de bănci. Cei care au o locuință de mai puțin de 50 de metri pătrați, vor putea accesa programul pentru o casă mai mare."

Sursa Antena 3

#5
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 16.08.2003
Conditiile raman acelasi: 5%avans - 60k maxim pt ap. vechi.

Celelalte conditii raman aceleasi, a mai spus Boc. "Avansul la contractarea unui credit in program ramane in continuare 5% din valoarea apartamentului, nivelul dobanzii ramane la fel ca cel de pana acum, valoarea garantiei se mentine la 60.000 de euro sau 70.000 de euro, in functie de situatie",

E bine, e rau? Se baga bancile, ce credeti ?

#6
TurboForc3

TurboForc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.06.2005
Normal ca bancile o sa se bage.Doar nu or sa doarma pe gramezile de bani...

#7
crysstina7

crysstina7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.12.2010
sper sa se bage, desi cam tarziu...daca de la fond imi da respins...sigur tre sa imi caut si aalt apartament,pt ca propietaru nu e deacord sa mmai astepte ataata ai ales ca la cum se misca lucrurile pe la banci...trece 5000 de ani pana sa ai o aprobare....sper sa se gabe cat mai multe banci si la aceliasi dobanzi

#8
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
Prima Casa ar putea si sa fie imbunatatita si in favoarea clientului un pic:
- scaderea marjei dobanzii de la max 4% cat e in prezent la max 3% (1. chiar si asa mi se pare ca abia s-ar apropia de dobanda care era acum 3-4 ani la creditele ipotecare normale. 2. mai bine 5 banci in program cu 3% decat 20 de banci cu 4%)
- introducerea in legea Prima Casa a unui contract standard, pt a se elimina acele clauze abuzive despre care se vorbeste
- tot in lege ar trebui sa se introduca si o grila de eligibilitate pt client, adica un potential client sa stie clar daca e eligibil sau nu si ce suma poate imprumuta, nu la bunul plac al cuiva de la banca, care se poate trezi in acea zi cu fata la cearceaf sau mai stiu eu ce, plus ca s-ar elimina perioada asta prea mare in care dosarul sta la analiza la centrala bancii - te duci la banca, ofiterul de credit iti spune ca esti eligibil si te incadrezi la suma X, depui dosarul (care include antecontract, si in cele mai multe cazuri acest antecontract are niste clauze cum ca daca nu inchei tranzactia pierzi avansul) si astepti cu sufletul la gura saptamani intregi ca sa ti se spuna ca ti s-a respins dosarul din mai stiu eu ce motive mai mult sau mai putin valabile, asta dupa ce ti-ai depus dosarul.

Ba poate ca ar trebui ca Statul sa ia locul bancilor si sa aloce efectiv niste bani pt Prima Casa si nu doar sa garanteze pt credite. Astfel dobanzile ar fi extrem de mici, ar disparea comisioanele, riscul de tara, profitul bancii, etc. Probabil s-ar ajunge la un DAE de max 2%, nu ? Adica cat e Euriborul. Fiindca vorba lu' Udrea-ANL: "Statul nu trebuie sa faca profit", si ma gandesc ca ideea asta se poate aplica si aici.
Sau Statul sa faca profit (bancile cica sunt foarte profitabile), ca eu, spre deosebire de Udrea, n-am nimic impotriva ca Statul sa faca profit, bani la buget, dar chiar si asa DAE la Stat ar fi mult mai mic decat DAE la vreo banca straina. De ex CEC, care mi se pare ca mai e inca de Stat, ar trebui sa dea credite fara profit.

Edited by Yoda2009, 30 March 2011 - 16:50.


#9
clauditza_2902

clauditza_2902

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.10.2008
http://www.romaniali...asa-221189.html

#10
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
Cred ca ar trebui sa se umble in jos la marja aia de 4%. Era mare oricum, d'apoi acum cand le-a scazut si rezerva minima oblgatorie de la 25% la 20%. Guvernul chiar n-are nici un interes ca cetatenii tarii sa nu mai fie, raportat la alte tari, batjocoriti prin rate mai mari ?

:idea: Eu as vedea 2 variante, care ar putea merge in paralel:
1. marja de 4%, ca pana acum, cu garantarea creditelor de catre Stat doar 50% si fara reducerea rezervei minime obligatorii
2. marja de 3%, cu garantarea creditelor de catre Stat 100% si reducerea rezervei minime obligatorii


Pe de alta parte, includerea locuintelor de pana la 50mp in program, desi va dezgheta piata imobiliara, nu prea mai rimeaza cu "Prima Casa".

Edited by Yoda2009, 02 April 2011 - 10:03.


#11
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View PostYoda2009, on 30th March 2011, 04:50, said:

Prima Casa ar putea si sa fie imbunatatita si in favoarea clientului un pic:
- scaderea marjei dobanzii de la max 4% cat e in prezent la max 3% (1. chiar si asa mi se pare ca abia s-ar apropia de dobanda care era acum 3-4 ani la creditele ipotecare normale. 2. mai bine 5 banci in program cu 3% decat 20 de banci cu 4%)
- introducerea in legea Prima Casa a unui contract standard, pt a se elimina acele clauze abuzive despre care se vorbeste
- tot in lege ar trebui sa se introduca si o grila de eligibilitate pt client, adica un potential client sa stie clar daca e eligibil sau nu si ce suma poate imprumuta, nu la bunul plac al cuiva de la banca, care se poate trezi in acea zi cu fata la cearceaf sau mai stiu eu ce, plus ca s-ar elimina perioada asta prea mare in care dosarul sta la analiza la centrala bancii - te duci la banca, ofiterul de credit iti spune ca esti eligibil si te incadrezi la suma X, depui dosarul (care include antecontract, si in cele mai multe cazuri acest antecontract are niste clauze cum ca daca nu inchei tranzactia pierzi avansul) si astepti cu sufletul la gura saptamani intregi ca sa ti se spuna ca ti s-a respins dosarul din mai stiu eu ce motive mai mult sau mai putin valabile, asta dupa ce ti-ai depus dosarul.

Ba poate ca ar trebui ca Statul sa ia locul bancilor si sa aloce efectiv niste bani pt Prima Casa si nu doar sa garanteze pt credite. Astfel dobanzile ar fi extrem de mici, ar disparea comisioanele, riscul de tara, profitul bancii, etc. Probabil s-ar ajunge la un DAE de max 2%, nu ? Adica cat e Euriborul. Fiindca vorba lu' Udrea-ANL: "Statul nu trebuie sa faca profit", si ma gandesc ca ideea asta se poate aplica si aici.
Sau Statul sa faca profit (bancile cica sunt foarte profitabile), ca eu, spre deosebire de Udrea, n-am nimic impotriva ca Statul sa faca profit, bani la buget, dar chiar si asa DAE la Stat ar fi mult mai mic decat DAE la vreo banca straina. De ex CEC, care mi se pare ca mai e inca de Stat, ar trebui sa dea credite fara profit.
de unde ai informatiile astea?
asta cu scaderea marjei de dobanda ma pune putin pe ganduri...

#12
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

View Postaria_cluj, on 3rd April 2011, 13:01, said:

de unde ai informatiile astea?
asta cu scaderea marjei de dobanda ma pune putin pe ganduri...
Din pacate nu-s informatii, ci doar sugestii de imbunatatire a programului.

#13
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View PostYoda2009, on 3rd April 2011, 20:34, said:

Din pacate nu-s informatii, ci doar sugestii de imbunatatire a programului.
am fost eu neatenta!
scuze :thumbup:

#14
danniel79

danniel79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2011
Ieri s-a publicat modificarea la Prima Casa in Monitorul Oficial

Monitorul Oficial nr. 0235 din 04 Aprilie 2011
Actul nr. 33 din 30 Martie 2011
Emitent: Guvernul României
Ordonanță de urgență pentru modificarea și completarea art. 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului „Prima casă“, precum și pentru adoptarea unor măsuri în vederea continuării programului „Prima casă“

Stiri despre prima casa sunt foarte multe dar nu am nimic oficial de scris doar ca posibil ca BCR-ul sa continue mai mult ca sigur, asa a declarat si posibil BRD si BancPost. Acum asteptam dupa publicarea in Monitorul Oficial inscrierea bancilor la acest program. Totusi mai dureaza cam 15 zile pana sunt puse la punct toate detaliile. Cam dupa Paste ar trebuii sa dea drumul la Prima Casa 4.

Guvernul a anuntat ca nu majoreaza dobanzile dar ce scrieti voi ca sa scada marja la 3% cred mai degraba ca depinde de banca. Este bine sa scrieti ceva oficial decat ce ne-am dorii noi. Asa eu imi doresc sa fie marja 1%. Era bine totusi daca comisionul catre fond mai scadea un pic, pt ca acum statul nu mai garanteaza 100%. Dar probabil ar vrea bancile un comision de risc. O sa vedem ce va fi, trebuie sa avem rabdare sa declare ceva oficial.

Daca mai am noutati o sa postez aici.

#15
popescuirina

popescuirina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.02.2011

View Postdanniel79, on 5th April 2011, 09:26, said:

Ieri s-a publicat modificarea la Prima Casa in Monitorul Oficial

Monitorul Oficial nr. 0235 din 04 Aprilie 2011
Actul nr. 33 din 30 Martie 2011
Emitent: Guvernul României
Ordonanță de urgență pentru modificarea și completarea art. 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului „Prima casă“, precum și pentru adoptarea unor măsuri în vederea continuării programului „Prima casă“

Stiri despre prima casa sunt foarte multe dar nu am nimic oficial de scris doar ca posibil ca BCR-ul sa continue mai mult ca sigur, asa a declarat si posibil BRD si BancPost. Acum asteptam dupa publicarea in Monitorul Oficial inscrierea bancilor la acest program. Totusi mai dureaza cam 15 zile pana sunt puse la punct toate detaliile. Cam dupa Paste ar trebuii sa dea drumul la Prima Casa 4.

Guvernul a anuntat ca nu majoreaza dobanzile dar ce scrieti voi ca sa scada marja la 3% cred mai degraba ca depinde de banca. Este bine sa scrieti ceva oficial decat ce ne-am dorii noi. Asa eu imi doresc sa fie marja 1%. Era bine totusi daca comisionul catre fond mai scadea un pic, pt ca acum statul nu mai garanteaza 100%. Dar probabil ar vrea bancile un comision de risc. O sa vedem ce va fi, trebuie sa avem rabdare sa declare ceva oficial.

Daca mai am noutati o sa postez aici.


si ce se intampla cu cei care avem dosarele depuse, plecate sau nu la fond, daca se termina plafonul la prima casa 3? ni le dau inapoi si o luam de la capat pt a aplica la prima casa 4?

#16
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

View Postpopescuirina, on 5th April 2011, 10:31, said:

si ce se intampla cu cei care avem dosarele depuse, plecate sau nu la fond, daca se termina plafonul la prima casa 3? ni le dau inapoi si o luam de la capat pt a aplica la prima casa 4?
Vad ca unele banci mai au mari sume ramase necheltuite:

Quote

Unde mai sunt credite "Prima casă 3"

BCR mai are la dispoziție jumătate din plafonul de garanții accesat de la guvern în a treia fază a programului, în derulare. Banca a primit un plafon de peste 60 de milioane de euro, o treime din garanțiile "Prima casă 3". BRD a epuizat garanțiile "Prima casă 3", ca și UniCredit și Raiffeisen.
link
Normal ar fi ca aceste garantii ramase nefolosite sa fie redirectionate catre bancile care le-au terminat, nu ? Asa a procedat Guvernul prin 2009, daca imi amintesc bine, a redistribuit fondurile unor banci care se faceau ca participa la program catre alte banci care chiar faceau treaba.

View Postdanniel79, on 5th April 2011, 09:26, said:

Guvernul a anuntat ca nu majoreaza dobanzile dar ce scrieti voi ca sa scada marja la 3% cred mai degraba ca depinde de banca. Este bine sa scrieti ceva oficial decat ce ne-am dorii noi. Asa eu imi doresc sa fie marja 1%. Era bine totusi daca comisionul catre fond mai scadea un pic, pt ca acum statul nu mai garanteaza 100%. Dar probabil ar vrea bancile un comision de risc. O sa vedem ce va fi, trebuie sa avem rabdare sa declare ceva oficial.
Eu am scris ca poate s-ar putea ca marja sa fie 3%, fiindca dobanzile mi se par maricele pt acest tip de program social, ba s-ar putea ca cu 4% sa fie mai mari decat dobanzile la creditele ipotecare normale care se dadeau acum 3 ani. N-am facut un calcul "la sange" ca nu ma pricep. N-am cerut 1% totusi.
Si comisionul catre Fond ar putea fi redus un pic, desigur, ca doar a mai fost.

O sa scriem si ceva oficial, dar pana atunci nu e interzis sa avem si niste discutii libere, care poate vor fi citite si de cei care iau decizii. Tocmai de aia m-am gandit sa fac niste sugestii care nu mi se par deplasate ca logica. Oricum mi se pare mai interesant/util decat "spamuri" gen "Azi mi-am depus dosarul" sau "Azi m-am gasit pe lista de la Fond", care dupa o vreme devin relativ plictisitoare.

Edited by Yoda2009, 05 April 2011 - 10:45.


#17
danniel79

danniel79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2011
Eu te inteleg, dar o sa ramanem doar cu ce ne-am dori. Ei hotarasc ce si cum si ziceam doar ca sa nu duci lume in eroare, sa se gandeasca ca a scazut marja sau alte beneficii.
BCR-ul mai are fonduri dar nu se stie pentru cat timp. Mai citise ca in 8-10 zile s-ar termina toate fondurile.
Daca dosarul nu a prin fonduri, astepti prima casa 4, nu o iei de la inceput pt ca ai deja dosarul complet, numai sa nu expire adevente sau altceva.

Aaaa si inca ceva...de exemplu la BRD marja euribor este de 2,5 % dar iti ia comision de administrare cont la sold, deci tot degeaba.

#18
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postdanniel79, on 4th April 2011, 23:49, said:

Eu te inteleg, dar o sa ramanem doar cu ce ne-am dori. Ei hotarasc ce si cum si ziceam doar ca sa nu duci lume in eroare, sa se gandeasca ca a scazut marja sau alte beneficii.
BCR-ul mai are fonduri dar nu se stie pentru cat timp. Mai citise ca in 8-10 zile s-ar termina toate fondurile.
Daca dosarul nu a prin fonduri, astepti prima casa 4, nu o iei de la inceput pt ca ai deja dosarul complet, numai sa nu expire adevente sau altceva.

Aaaa si inca ceva...de exemplu la BRD marja euribor este de 2,5 % dar iti ia comision de administrare cont la sold, deci tot degeaba.
unde putem afla daca la terminarea programului prima casa 3...intra prima casa 4? sau cat timp dureaza ,cat tb sa asteptam intre cele 2 programe?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate