Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Probleme chimie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4636 replies to this topic

#541
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 1802, on 4th September 2011, 13:26, said:


La problema cu oleum nu ai pus concentratia acidului oleum.
Te rog daca poti sa pui si rezultatele la probleme, pentru ca sunt destul de lungi cu multe calcule si sa pot sa ma corectez daca gresesc, inainte de a posta rezolvarea lor.

#542
MirandolinaP

MirandolinaP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.09.2011
Buna. Ma poate ajuta cineva? Am niste probleme de rezolvat si, fiind la inceput de drum in ale chimiei, nu prea ma pricep. Daca e cineva binevoitor sa ma ajute si sa imi explice, ii multumesc anticipat!

1. O substanta organica are densitatea fata de aer egala cu 2,49. Prin arderea completa a 144 g substanta cu 1232 L aer (cu 20% oxigen), rezulta 144 g apa. Formula moleculara a substantei este: a.C4H6O ; b.C5H10O c.C4H8)
2. O substanta organica contine 38,70%C si 9,67%H. Raportul dintre nr atomilor de carbon si oxigen este 1:1. Formula moleculara a substantei este: a.CH3O; b.C2H6O2; c.C3H9O3
3. Determina formula moleculara a substantei care contine 54,55%C,  36,36%O, 9,09%H stiind ca 22 mg de substanta ocupa un volum de 11,2 mL (c.n.). a.CH2O; b.C2H6O; c.C2H4O
4. Prin arderea a 3,7 g de substanta organica se obtin 8,8 g CO2 si 4,5g H2O. Daca densitatea vaporilor substantei in raport cu aerul este2, 56, formula moleculara este: a.C5H12; b.C4H10O; c.C4H10
5. Prin arderea a 0,4518g compus organic s-au obtinut 288,8 mL CO2 (c.n.) si 0,1819 g H2O. Compozitia procentuala a carbonului si hidrogenului din substanta este: a.34.23% C, 4.48% H  ; b.26,09%C , 4,35% H ; c. 85,71%C , 14,28% H.

Mai am si altele, insa poate reusesc sa le rezolv singura pe unele. Daca nu, o sa va mai cer ajutorul, in caz ca il ofera cineva. Multumesc!

#543
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 MirandolinaP, on 5th September 2011, 16:42, said:

Attached File  Mirandolina.doc   41K   80 downloads
la problema 2 nu se mai dadea ceva? Ca nu se poate calcula n

Edited by aerdem, 05 September 2011 - 18:43.


#544
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 aerdem, on 5th September 2011, 18:20, said:

la problema 2 nu se mai dadea ceva? Ca nu se poate calcula [...]

Pe chestie de paritate, nu. Singurul compus covalent posibil dintre cei trei propusi este al doilea (punctul b, cel cu 6 atomi de hidrogen). Nu exista compusi ai C, O si H care sa contina un numar impar de atomi de H in molecula. E insa adevarat ca problema este formulata aiurea fiindca datele ei nu servesc identificarii raspunsului corect intre cele propuse ci doar confirmarii proportiilor relative de C, O si H din substanta.

#545
1802

1802

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 31.03.2011
la prob 1 a-C2H5COCl 5L
la prob 3  randament=75%;30L
la prob 2 a-H2SO4 b-81,66% c-603,32 g oleum(20%SO3)

#546
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 1802, on 4th September 2011, 13:26, said:

multumesc Aerdem.

Prin oxidarea a 4 kg antracen de puritate 89% se obtin 3,12 kg antrachinona.Calculeaza randamentul reactiei de oxidare si volumul solutiei de K2Cr2O7 de concentratie 0,5M,consumat in reactia de oxidare.

Se sulfoneaza 2 moli benzen cu 400 g solutie de acid sulfuric de c=98%.Calculeaza care dintre cei doi reactanti se afla in exces.
bCalculeaza c% a a H2S04 rezidual(H2S04)in solutia initiala
-calculeaza masa de acid sulfuric oleum,necesara pt a readuce acidul sulfuric rezidual la c% de 98%
Attached File  Prin_oxidarea_a_4_kg_antracen_de_puritate_89.doc   40.5K   144 downloads

 mdionis, on 5th September 2011, 20:04, said:

Pe chestie de paritate, nu. Singurul compus covalent posibil dintre cei trei propusi este al doilea (punctul b, cel cu 6 atomi de hidrogen). Nu exista compusi ai C, O si H care sa contina un numar impar de atomi de H in molecula. E insa adevarat ca problema este formulata aiurea fiindca datele ei nu servesc identificarii raspunsului corect intre cele propuse ci doar confirmarii proportiilor relative de C, O si H din substanta.

Multumesc mdionis, am fost neatenta. Tot aplicand acelasi lucru am mers inainte si nu m-am mai uitat in dreapta si stanga. :confuzzled:

#547
MirandolinaP

MirandolinaP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.09.2011
Va multumesc mult, aerdem si mdionis!  Aerdem, esti de apreciat ca iti folosesti timpul tau liber, ajutandu-ne pe noi! Iti multumsc inca o data si sper sa ajung si eu vreodata sa ma descurc asa, ca tine. Felicitari!

#548
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 1802, on 4th September 2011, 13:26, said:

Se acileaza benzenul cu o clorura acida de forma Cnh2n+1-COCl.Stiind ca prin acilare masa molara a benzenului creste cu 71,8% se cere:
a-determina clorura acida cu care s-a realizat acilarea
b-scrie ecuatia reactiei chimice de acilare
c-presupunand ca s-a acilat total 5 moli benzen,calculzeaza volumul solutiei de acid clorhidirc,de concentratie 1M,care se obtine prin dizolvarea in apa a acidului clorhidri rezultat  din reactia de acilare.
Attached File  Se_acileaza_benzenul_cu_o_clorura_acida_de_forma_Cnh2n.doc   24.5K   93 downloads

Pentru problema 4 te uiti daca este bine scrisa problema? Ce inseamna inca putin SCl2? Nu prea mi-a iesit vreo formula chimica. Dar mai incerc.
Pentru ultima problema , cea cu obtinerea industriala a unor hidrocarburi, se obtin prin distilarea fractionata a petrolului, dar cred ca gasesti in amanunt pe internet.

Edited by aerdem, 06 September 2011 - 21:07.


#549
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 1802, on 4th September 2011, 13:26, said:

Care este formula moleculara a compusului  ce contine carbon,hidrogen si sulg care prin arderea aa 0,25moli in 100 L clor formeaza 55,75 g HCl ,
11,2 LCCL4 ,ramanand insa 55,18 L Cl si inca putina SCl2
Attached File  Care_este_formula_moleculara_a_compusului_ce_contine_carbon.doc   23K   19 downloads

Am reusit sa o rezolv.

#550
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Cum se misca electronii intr-un atom???
Se misca in jurul orbitalilor??
Am incercat sa caut un video pe youtube. E corect?? Presupun ca acela e un orbital.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5cD2w4cqojw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#551
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Nu putem ști cum se mișcă electroni într-un atom. Cu cât le calculăm mai precis poziția, cu atât mai puțin precis vom obține viteza cu care se mișcă și invers. Ce putem face este doar să calculăm probabilitatea de a se afla undeva...

#552
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 dgamma, on 7th September 2011, 18:17, said:

Cum se misca electronii intr-un atom???
Se misca in jurul orbitalilor??
Daca vrei spus simplu, reprezentarile spatiale ale orbitalilor reprezinta suprafete in care probabilitatea de a gasi electroni este maxima. Electronii se pot gasi oriunde in spatiu, dar probabilitatea descreste pe masura ce te departezi de orbital. Filmuletul ala nu are nicio legatura cu tema intrebarii.

#553
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 dgamma, on 7th September 2011, 17:17, said:

Cum se misca electronii intr-un atom???

"Miscarea" electronilor intr-un atom este descrisa de exemplu de solutiile ecuatiei Schroedinger independente de timp. Ghilimelele servesc pentru a sublinia ca nu este vorba de o miscare in sens clasic (a unui obiect fizic punctiform, sferic sau de alta forma si dimensiuni definite) in jurul nucleului si ca orice reprezentare intuitiva cu electronii ca niste bilute ce dau ture pe traiectorii inchise bine definite este de la bun inceput insuficienta. Totusi faptul ca putem vorbi de marimi cu corespondent clasic (cum ar fi momentul cinetic orbital) arata ca "miscarea" electronilor in atom nu este o imagine absolut eronata si de aruncat la cos; este insa necesar sa precizam de fiecare data limitele acestei "miscari": nu exista traiectorii bine definite si nici nu are sens sa ne referim la electroni ca la niste particule clasice punctiforme.  

Quote

Se misca in jurul orbitalilor??

Nu. Orbitalii reprezinta niste regiuni din spatiul din jurul nucleului atomic in care densitatea de probabilitate de a gasi electronul este semnificativ nenula (in teorie, un electron atomic legat poate fi gasit la orice distanta fata de nucleul atomului, insa in practica, probabilitatea de a fi localizat mult dincolo de atom este atat de mica incat poate fi neglijata linistit). In alte cuvinte, pentru a gasi un electron atomic este cel mai indicat (i.e. mai probabil de gasit) sa ne uitam intr-un orbital (ocupat).

Quote

Am incercat sa caut un video pe youtube. E corect?? Presupun ca acela e un orbital.

Am vazut niste traiectorii desenate ca linii curbe -> nu e corect. Tratamentul corect al "miscarii" electronilor atomici il ofera mecanica cuantica; combinatia intre partea radiala si cea unghiulara a solutiilor ecuatiei Schroedinger independente de timp furnizeaza forma si dimensiunea orbitalilor atomici. Pana cand nu inveti mecanica cuantica, trebuie sa iei ca atare informatia de mai sus.

#554
cristin4k_93

cristin4k_93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.09.2011
buna ziua,puteti sa ma ajutati la o problema?In baza chitantii de plata pentrul gaz natural (metan) consumat acasa in luna precedenta,calculati:a)volumul de metan (c.n.) continut in volumul enuntat de gaz, daca se stie ca gazul furnizat contine 3% de impuritati necombustibile gazoase;b)volumul oxigenului (c.n) consumat la arderea gazului; c)cantitatea de caldura primita ,daca efectul termic al reactiei de ardere a metanului este de 412 kj.

eu stiu ca reactia de ardere a metanului este    CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O + Q , V(CH4)=200 m3=0.2 l cum sa aflu V(O2) si Q?
va rog mult ajutor

#555
cristin4k_93

cristin4k_93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.09.2011
buna ziua,puteti sa ma ajutati la o problema?In baza chitantii de plata pentrul gaz natural (metan) consumat acasa in luna precedenta,calculati:a)volumul de metan (c.n.) continut in volumul enuntat de gaz, daca se stie ca gazul furnizat contine 3% de impuritati necombustibile gazoase;b)volumul oxigenului (c.n) consumat la arderea gazului; c)cantitatea de caldura primita ,daca efectul termic al reactiei de ardere a metanului este de 412 kj.

eu stiu ca reactia de ardere a metanului este CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O + Q , V(CH4)=200 m3=0.2 l cum sa aflu V(O2) si Q?
va rog mult ajutor

#556
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Calcul stoechiometric, apoi stiind ca volumul molar al unui gaz este de 22,4 litri/mol, afli volumul. Ce e asa de greu?

Edited by edy_3dz, 11 September 2011 - 14:59.


#557
cristin4k_93

cristin4k_93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.09.2011

 edy_3dz, on 12th September 2011, 03:59, said:

Calcul stoechiometric, apoi stiind ca volumul molar al unui gaz este de 22,4 litri/mol, afli volumul. Ce e asa de greu?


bine    V(CH4)=0.2 l fara impuritati V(CH4)=0.196 l
   reactia
                0.194 l          x        
                  CH4    +    O2  =  CO2 + H2O + Q
                22.4 l          ce sa pun                    
    

daca pun si sub O2 tot 22.4 l imi da aceeasi valoare,nu-mi esa...daca ceva gresesc ajutatima

#558
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 cristin4k_93, on 11th September 2011, 15:57, said:

buna ziua,puteti sa ma ajutati la o problema?In baza chitantii de plata pentrul gaz natural (metan) consumat acasa in luna precedenta,calculati:a)volumul de metan (c.n.) continut in volumul enuntat de gaz, daca se stie ca gazul furnizat contine 3% de impuritati necombustibile gazoase;b)volumul oxigenului (c.n) consumat la arderea gazului; c)cantitatea de caldura primita ,daca efectul termic al reactiei de ardere a metanului este de 412 kj.

eu stiu ca reactia de ardere a metanului este CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O + Q , V(CH4)=200 m3=0.2 l cum sa aflu V(O2) si Q?
va rog mult ajutor

In primul rand 200 m3 nu pot fi egali cu 0,200 litri. Gandeste-te ca volumul de 1 m3 este volumul unei cutii care are laturile egale cu 1 m, iar 1 litru este o sticla de apa.
Este invers. 1 m3 = 1000 l ( 1 dm3 =1 litru, 1 cm3 = 1 ml)

a) Daca volumul gazului metan este 200 m3 si gazul are 3% impuritati, inseamna ca puritatea lui va fi 100-3=97%. Rezulta ca in
100 m3 gaz impur...........97 m3 gaz pur
200 m3 gaz impur.............x
x=194 m3 CH4 pur

B) Pe baza ecuatiei chimice pe care ai scris-o corect calculezi O2, stiind ca 1 mol din orice gaz are 22,4 litri

22,4 l CH4...............................2x22,4 l O2
194x103 l CH4........................x
x=388x103 l = 388 m3 oxigen

c) Din ecuatie se vede ca la arderea a 22,4 litri CH4 se degaja 412 kj. Trebuie sa afli cata caldura se degaja la arderea celor 194 m3

22,4 l CH4..............................................412 kj
194x103 l CH4............................x
x=3568,21428x103 kj = 3568214,28 kj

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate