Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme chimie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4636 replies to this topic

#1
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
De ce intensifica sarea gustul unei mâncari?
Imi explica cineva dpdv chimic?
Mersi.

Edited by m3th0dman, 27 March 2011 - 23:18.


#2
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
Sau poate-o fi avand treaba cu biologia...
Or reactiona papilele gustative altfel cand dau de sare? :huh:

Nu va inghesuiti sa-mi raspundeti. :P

#3
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Mai mult are legatura cu biologia...cu papilele gustative. E ca si cum ai intreba de ce daca pui zahar in nu stiu ce, o sa-l faca dulce sau sa aiba alt gust. De ce unele condimente intensifica anumite gusturi...etc etc.

http://www.monell.or...ll_Spring05.pdf

Edited by andreiandrei, 04 May 2008 - 16:05.


#4
Zamolxis666

Zamolxis666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2008

View Postblueunicorn, on May 4 2008, 06:41, said:

De ce intensifica sarea gustul unei mâncari?
Imi explica cineva dpdv chimic?
Mersi.
Cand adaugi sare intr-o mancare, concentratia de NaCl creste. Limba este impartita in patru regiuni fiecare fiind raspunzatoare pt un anumit gust: varful pt dulce, partea stanga pt acru cealalta pt amar si in spate pt srat.sper ca asta sa fie ordinea. iar cand creste concentratia de sare, automat partea limbii raspunzatoare cu gustul sarat isi intensifica "actiunea", de acee simti mai sarat daca pui sare

#5
razvandumi

razvandumi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.04.2008

View PostZamolxis666, on May 8 2008, 16:18, said:

iar cand creste concentratia de sare, automat partea limbii raspunzatoare cu gustul sarat isi intensifica "actiunea", de acee simti mai sarat daca pui sare

Intrebarea initiala nu era "de ce sarea intensifica gustul de sarat al aimentelor?" ci " de ce sarea intensifica gustul alimentelor <oricare ar fi el>"

o sa incerc dpdv bio-chimic sa iti dau o explicatie.
totul se intampla la nivel molecular si nu in gura sau pe limba  ci in centrii gustativi din creier. pentru ca un gust sa fie simtit mancarea trebuie sa se dizolve in saliva care este dpdv chimic o solutie apoasa usor alkalina (pH>7) care contine - in mare - mucus, proteine, saruri si amidon. odata dizolvate in aceasta solutie " "moleculele de gust" ajung pe papilele gustative si apoi pe terminatiile nervoase de pe acestea. semnalul nervos este apoi transportat la centrii gustului din creier si impreuna cu semnalele olfactive percepute de la moleculele volatile ale aceluiasi aliment se percepe gustul per ansamblu. asta e mecanismul in linii mari.
acum in particular cand un aliment contine mai multa clorura de sodiu (sare de bucatarie) alcalinitatea solutiei salivare creste si odata cu asta si calitatea de solvent (capacitatea de a dizolva substante in ea) creste. deci va dizolva mai bine bolul alimnentar si mai multe  molecule de gust vor ajunge la centrii gustativi.
La fel se intampla si cu zaharul.
Bineinteles ca totul depinde de cantitatea de sare adugata - ca in orice solutie exista un prag de concentratie (saturatie) care daca se depaseste nu se mai percepe de cat gustul sarat.

Sper sa te satisfaca raspunsul.

Edited by razvandumi, 14 May 2008 - 12:05.


#6
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View Postrazvandumi, on May 14 2008, 13:00, said:

Sper sa te satisfaca raspunsul.
Excelent! Mai clar de atat nici nu putea fi. :)
Am sa mai apelez la tine pentru intrebari.

#7
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006
acum in particular cand un aliment contine mai multa clorura de sodiu (sare de bucatarie) alcalinitatea solutiei salivare creste si odata cu asta


Explicatia pare extrem de multumitoare, insa are o micuta hiba: clorura de sodiu nu hidrolizeaza (hidroliza- procesul in care o sare reactioneaza cu apa formand un acid sau o baza- de aici hidroliza acida sau bazica) deci nu modifica deloc pH-ul. Exlicatia este de natura fiziologica si nu chimica. Din pacate, eu nu o stiu.

#8
gilldarida

gilldarida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.05.2008
Gustul este pur convențional ; senzorii noștri nervoși sunt cei care ne dau sau nu anumite senzații.Să-ți dau acum un exemplu de senzații deosebite pe care le produce aceiași substanță asupra senzorilor nervoși ai organismului :
înlocuitorii sintetici ai zahărului(zaharina,aspartamul,etc)în formă concentrată și în cantitate de numai câteva cristale,vor produce o senzație forte de "dulce"(deși acești înlocuitori nu conțin zahărfiind niște sulfiți de benzen) dar dacă persoana în cauză ia pe limbă o cantitate mai mare de cristale de zaharină,senzația forte va fi aceea de "amar".Sunt așadar o serie de substanțe chimice care produc senzații diverse în receptorii nervoși ai organismului uman și este demn de reținut că modul în care sunt percepute senzațiile gustative diferă mult de la o ființă la alta...
A nu se uita că nu doar "sarea" adică NaCl este singura substanță care produce senzația de "sărat" cum nu doar zahărul produce senzația de dulce.Așadar explicația nu este una...chimică fiind vorba de producerea unor senzații la nivelul sistemului nervos,caz în care intrăm deja în alt domeniu decât chimia.
Pe de altă parte sărurile produc reacții chimice specifice,cum la fel și acizii - dar asta deja interesează procesul de digestie de la nivelul stomacului ; la nivelul mucoasei bucale sărurile slabe - cum este cazul NaCl - reacționează cu saliva,care este tot o substanță bazică(apă + diverse enzime + săruri,etc) și care are printre altele și rol predigestiv.Reacții chimice mai dure se petrec între sărurile puternice ori substanțele acide introduse în gură - vezi gustul forte al lămâii,etc.

#9
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Corect, și clorura de potasiu are gust aproape identic cu clorura de sodiu.

#10
god_wotan

god_wotan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.06.2008
Si toti uitati un lucru : Sarea are proprietatea de a absorbi apa (proprietati higroscopice, fenomen care se datorează mai ales impurităților). Apa e solvent deci orice substanta in apa este diluata, cum sarea scoate apa din solutii subsantele ce influientaza gustul devin mai puternice pt ca sunt mai concentrate. Ma indoiesc ca efectul e la fel daca avem sare pura.

Edited by god_wotan, 03 August 2008 - 01:56.


#11
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008
Am observat ca in gamaliile chibriturilor se afla pe langa KCIO3 si un reducator(ele fac ceva contrar)..sau in focuri bengale sau...altceva..
Ce rol are reducatorul?

#12
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006

View PostEiNsTeIn0s0SoUl, on Aug 27 2008, 20:24, said:

Am observat ca in gamaliile chibriturilor se afla pe langa KCIO3 si un reducator(ele fac ceva contrar)..sau in focuri bengale sau...altceva..
Ce rol are reducatorul?
Are rolul reducatorului :P
In orice reactie redox exista un oxidant care se reduce si un reducator care se oxideaza. Fara amandoua reactia nu are loc. Chimie, clasa a IX-a in cartile vechi.

#13
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008

View PostRagnarok, on Aug 27 2008, 21:07, said:

Are rolul reducatorului :P
In orice reactie redox exista un oxidant care se reduce si un reducator care se oxideaza. Fara amandoua reactia nu are loc. Chimie, clasa a IX-a in cartile vechi.
Reducatorul oxideaza!??!!?!?!?!?!??!?!?!?!??!?!

#14
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006

View PostEiNsTeIn0s0SoUl, on Aug 27 2008, 21:15, said:

Reducatorul oxideaza!??!!?!?!?!?!??!?!?!?!??!?!
Reducatorul este oxidat de catre oxidant. Oxidantul este redus de catre reducator. E o reactie redox (adica de oxido-reducere), care poate fi descompusa in doua sub-reactii, fiecare privita din prisma unui component. Calculul coeficientilor redox iti da proportia celor doi reactanti la care reactia e completa.
Incearca sa citesti cartile alea... o sa-ti ajute infinit mai mult decat orice raspuns pe care il poti primi aici (cel putin deocamdata). E greu sa avem o discutie daca nu stii nici macar cuvintele de baza din "limba" asta. Google is your friend, too...
P.S. Nu incerca ceva practic pana nu stapanesti perfect teoria.  Din fericire nu prea cred ca o sa reusesti sa faci ceva din care sa mori, dar din pacate ai toate sansele sa te schilodesti cu idei de genul KNO3 + S sau cu cloratul din chibrite. Iti spun asta din experienta mea si a altora. Stay safe!

#15
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008

View PostRagnarok, on Aug 28 2008, 00:15, said:

Reducatorul este oxidat de catre oxidant. E greu sa avem o discutie daca nu stii nici macar cuvintele de baza din "limba" asta.
Normal ca reducatorul este oxidat! Deasta am pus : "?!??!?!!??!??!?!?!?!?!??!?!?"
Ba stiu :P ! De redox am auzit acum aproape un an si 2 luni............dar pur si simplu....ma gandeam la altceva....poate nu m-am exprimat corect................

Zici ca e nevoie neaaparata de reducator pentru ardere nu?!
Daca ardem un lemn,oxidantul este oxigenul dar care e reducatorul?! Lemnul!?

#16
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006

View PostEiNsTeIn0s0SoUl, on Aug 28 2008, 00:32, said:

Zici ca e nevoie neaaparata de reducator pentru ardere nu?!
Daca ardem un lemn,oxidantul este oxigenul dar care e reducatorul?! Lemnul!?
Exact. Mai precis substantele organice (celuloza si lignina in special) din care este compus lemnul. Apa continuta in lemn nu are nici un rol in ardere, de exemplu.

#17
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008

View PostRagnarok, on Aug 28 2008, 21:59, said:

Exact. Mai precis substantele organice (celuloza si lignina in special) din care este compus lemnul. Apa continuta in lemn nu are nici un rol in ardere, de exemplu.
Am inteles! Multumesc!

#18
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View Postgilldarida, on Jun 15 2008, 15:08, said:

Gustul este pur convențional
m-ai ametit si n-ai explicat nic

View Postgod_wotan, on Aug 3 2008, 02:53, said:

Si toti uitati un lucru : Sarea are proprietatea de a absorbi apa (proprietati higroscopice, fenomen care se datorează mai ales impurităților). Apa e solvent deci orice substanta in apa este diluata, cum sarea scoate apa din solutii subsantele ce influientaza gustul devin mai puternice pt ca sunt mai concentrate. Ma indoiesc ca efectul e la fel daca avem sare pura.
mersi de explicatie :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate