Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

JURNAL - Cura de slabire

- - - - -
  • Please log in to reply
855 replies to this topic

#1
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Am inceput de astazi cura de slabire, am 115,6kg (in 4 ian aveam 94kg) vreau sa ajung la 100kg.
Azi 30 min eliptica 13,7km.

Poate participa oricine, nu este doar topicul meu.

#2
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Stai ca ceva nu inteleg....4 ianuarie 2011 ? Adica te-ai ingrasat cu 20 kg in 2 luni si jumatate?

...talk about yoyo effect. Succes cu cura de slabire :)

100kg e greutatea normala pt inaltimea ta sau e primul target dintr-o cura de slabire pe termen lung?

#3
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Si cand unii contraziceam modul de a slabi al unora eram facuti nebuni.
Priveste slabirea si viata sanatoasa ca un obiectiv pe termen lung si atunci vei realiza ceva...continuand sa te joci prea mult cu cresterile si scaderile bruste de greutate vei avea destule neplaceri...

#4
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
V-am citit de atunci posturile dar stiam ca trebuie sa scriu poveste fara de sfarsit si mi-a fost lene.

View Postadipelcz, on 25th March 2011, 18:12, said:

Stai ca ceva nu inteleg....4 ianuarie 2011 ? Adica te-ai ingrasat cu 20 kg in 2 luni si jumatate?

...talk about yoyo effect. Succes cu cura de slabire :)

100kg e greutatea normala pt inaltimea ta sau e primul target dintr-o cura de slabire pe termen lung?

Nu-i nici un yoyo efect  :) , am tinut un regim pentru masa musculara, printre altele am luat si creatina care duce la retentia de apa, in cazul meu, multa apa.
Consumam cam 3500-4000 calorii/zi, deci nu are cum sa fie doar grasime, 10kg am pus in primele 2 saptamani. Faptul ca de 3 zile de cand fac cardio tasneste apa din mine ca din fantana arteziana intareste acest lucru.
Nu au nici o legatura cele 115kg de anul trecut cu cele de anul acesta. Anul trecut nu aveam nici o forma, eram ca o placinta, acum este cu totul si cu totul altceva.
Nu ma cantaresc decat o data pe saptamana dar la cum merg lucrurile voi slabi MINIM 5kg in prima luna.
Am 1.92m, cam pe la 90 eram ok dar anul trecut am ajuns pana la 85kg ca m-am cam atrofiat de la cura de slabire, in special trenul superior.
Cred ca anul asta voi fi bine pe la 95, voi vedea cata masa musculara am pus si cu cata raman.



View PostChrisforever, on 26th March 2011, 00:19, said:

Si cand unii contraziceam modul de a slabi al unora eram facuti nebuni.
Priveste slabirea si viata sanatoasa ca un obiectiv pe termen lung si atunci vei realiza ceva...continuand sa te joci prea mult cu cresterile si scaderile bruste de greutate vei avea destule neplaceri...

Daca ai ceva de scris, orice, scrie, dar daca vrei doar sa ma tragi de urechi, nu te mai obosi, te voi ignora.
Oricum, nu-mi amintesc sa ma fi contrat cu tine, tin minte un dobitoc ce tot latra pe aici.

NU ARE ABSOLUT NICI O LEGATURA "asa e bine" cu "asa pot", "asa vreau" si "asa am eu chef". Predicile sunt predici dar nu sunt valabile pentru toti.
Atunci imi venea zilnic sa ma pup singur in **** de bucurie ca am slabit atat de repede.
E, prin Decembrie m-au apucat mofturile, mi-am zis ca daca tot merg la sala pana la adanci batraneti, sa pun si ceva masa musculara, ca nu strica sa fiu mai frumos decat lumina zilei.
Eram slabit rau dupa cura de slabire. Cadrul aparatului pentru umeri are 30kg, am facut 3 repetari si la a patra m-am oprit la jumatate, ma fortam de imi sareau ochii dar nimic.
Cum am inceput sa mananc consistent cum am crescut in forta. In primul antrenament dupa ce am inceput sa mananc ca lumea (+suplimente) am facut la umeri 10 repetari cu 40kg, acum fac 10 cu 60kg.
Genoflexiuni am inceput cu 50kg acum fac cu 100kg x10 (nativ am picioarele mai musculoase), piept am inceput cu 40kg acum fac cu 90kg x6, singur, ca nu fac exercitii combinate, unul ramat vertical, altul piept, presupun ca sti la ce ma refer ca e plin de specimene din astea la sala.
Tragi tare --> ti-e foame tot mai rau si tot asa, cel putin la mine ase e. Cu cardio poti tine dieta crunta dar cu forta sau inot, nici vorba, te ia o foame din calcaie in sus.
Daca tot a venit caldura m-am apucat acum de slabit.



Deci, m-am sucit, targetul este greutatea de 95kg.
NU voi cobora sub 2000 calorii, pot cobora mai mult cu caloriile doar fara antrenament de forta, dar cum la forta nu voi renunta...
Dupa cum am spus, sunt SIGUR ca voi slabi MINIM 5kg in prima luna.

Alimentatie : carne vita/pui la gratar, legume fierte, legume crude, fructe, mix alune/nuci/migdale, macrou in ulei (scurg uleiul), avocado, oua fierte, branza de vaci dietetica, iaurt dietetic, stafide.
Asta in linii mari ca doar nu-i batut in cuie.

Suplimente : Concentrat proteic (MRP) Syntha 6 de la BSN, dextroza Pro Nutrition, aminoacizi lichizi Amino Fuel de la Twin Labs, Glutamina de la Now Foods, Animal Flex pentru articulatii, Animal Pak minerale + vitamine, mai am jumatate de cutie dupa care trec pe Optimen de la Optimum Nutrition, cica hidrateaza mai bine, magneziu forte + B6 de la Biofarm, termogenic - OxyElite Pro.
Astea le am, voi mai cumpara lecitina si Calcium-Zinc-Magnezium de la Biotech. Poate voi incerca si un Lipo6 Black dupa ce termin OxyElite Pro, data trecuta dadeam in trepidatii de la el dar poate era din cauza dietei severe.
Termogenicele le iau doar din a doua luna de cura, nu are rost sa le iau din prima.

Antrenament : o zi exercitii cu greutati + cardio 30 min, ziua urmatoare cardio 45 min eliptica sau/si alergare pe banda.
Nu mai alerg prin parc ca nu am chef sa ma doara toate, pe eliptica nu ma doare nimic.
Imi voi lua peste 2-3 luni eliptica si acasa, deocamdata pana sunt greu prefer sa o stric pe aia de la sala, ies mai ieftin, de fapt ies gratis ca sala o platesc oricum.
Pe la sfarsitul lunii Aprilie, in ziua in care nu am atrenament cu greutati voi incepe sa inot 30-45 minute intr-un lac care fiind cu apa sarata se incalzeste mult mai repede. Eliptica o voi lua oricum.



Hai grasanilor, spuneti si voi ceva !



PS. Cand am chef de cotrobait prin devedeuri caut si pozele before-after de anul trecut si le postez sa vedeti cam cum se modifica suncile din 10 in 10 kg.

#5
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Pot sa zic eu ceva?

Iei prea multe suplimente.

Si ai grija sa nu devii un tip din ala de are muschi pe el si merge de parca are un deget in fund bagat.

Nu exagera!

#6
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostCorina2009, on 28th March 2011, 12:24, said:

Pot sa zic eu ceva?

Iei prea multe suplimente.

Si ai grija sa nu devii un tip din ala de are muschi pe el si merge de parca are un deget in fund bagat.

Nu exagera!

Esti simpatica  :).
Contrar opiniei populare, masa musculare se pune FOARTE GREU, cu multa munca.
De asta multi sunt dezamagiti si se lasa dupa 1-2 luni de sala, cred ca iau "neste prafuri speciale" si au explodat muschii pe ei in cateva luni.
Suplimente vor fi multe dar iau in cantitati mici.

P.S.  Nu iau si nici nu voi lua steroizi, am target modest pe care il pot atinge fara sa fiu nevoit sa risc prea mult.

Edited by vp-emanuel, 28 March 2011 - 11:55.


#7
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eh, acum e mai clar ce era cu alea 20 kg...

Si da, la 1.92 nu e rau cu 95 kg. La limita asa, dar daca ai masa musculara, cred ca e ok. Eu cand am auzit de "targetul e 100kg", neavand idee de inaltime, m-am gandit ca totusi e mult 100kg.

#8
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
(Cred ca) N-a vrut nimeni sa-ti tina predici ci doar sa sublinieze faptul ca daca ai fi mancat cum trebuie SI in perioada de slabire fara sa te infometezi cum ai facut-o ai fi pierdut mult mai putina masa musculara/ai fi putut construi si masa musculara si n-ar fi trebuit sa fluctuezi intre asa extreme. Ai fi slabit in 10 luni in loc de 6 dar mai eficient, simplu si sanatos :P. Chiar daca de data asta e vorba si de o cantitate mare de apa "retinuta" si nu doar de grasime diferente asa mari de greutate de la o luna la alta nu's de dorit. Eu sunt curioasa, cum stai cu pielea? Ceva celulita si/sau vergeturi? Sfatul meu e sa folosesti niste creme/uleiuri pentru hidratare in tot procesul asta de slabire, daca apuca sa se formeze vei scapa mai greu de ele (daca vei scapa).

Alimentatia e ok cum ti-ai planuit-o. Cu fructe limitate. Si multe salate din verzituri/legume verzi :). Fara cartofi si fara excese de morcovi. Pestele nu-ti place? In afara de macrou nu-l vad mentionat. Stafidele pentru ce's?

Suplimentele mi se par cam multe dar tin minte ca si inainte luai o multime. Din punctul meu de vedere Animal Flexul si Animal Packul (sau alternative) sunt suficiente alaturi de o alimentatie corecta. Dar daca tii neaparat...

Cardio ti-ai propus sa faci cam mult. Daca vrei sa pastrezi/cresti in masa musculara va fi mai greu. Eu in locul tau as face HIIT (maxim 18-20 minute cu tot cu incalzire/) de 2-3 ori pe saptamana si o alergare mai lunga (o ora) o data pe saptamana. In rest exercitii cu greutati/cu greutatea corpului. Inotul e si ala foarte bun. Iar eliptica acasa poate fi folositoare daca chiar te urci pe ea. :)

Daca te tii de treaba in prima luna vei slabi intradevar cel putin 5kg. In primul rand o sa scapi de multa apa, plus vreo 2-3-4 kile de grasime :).

Si mai am o curiozitate daca se poate. Ce mancai in perioada cu 3000-4000 calorii?

#9
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
@vp-emanuel dupa cum ti-am spus eu sunt un "grasan" de 83 de kg de la 112 anul trecut, la o inaltime de 1.82 si 33 de ani
Am dat jos din martie pana in octombrie-noiembrie 2010 iar de atunci nu am pus nici un kg , poate am mai dat jos jumatate de kg dar poate pentru ca mentin cam acelasi trai fara excesuri in grasimi etc

Ce observ eu la voi ca vreti ca totul sa se intample peste noapte si asta daca se poate intampla cu ceva prafuri magice
Cum spune si @Chrisforever fluctuezi prea mult in perioade scurte de timp, nu sunt nutritionist dar sincer nu inteleg ce vrei , sa slabesti dar sa pui si multa masa musculara in acelasi timp?

#10
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 30th March 2011, 11:59, said:


Raspund deseara ca trebuie sa scriu poveste lunga si si-asa azi am intrat de 756 ori pe SP :P .

View PostRossAdy, on 30th March 2011, 12:31, said:

@vp-emanuel dupa cum ti-am spus eu sunt un "grasan" de 83 de kg de la 112 anul trecut, la o inaltime de 1.82 si 33 de ani
Am dat jos din martie pana in octombrie-noiembrie 2010 iar de atunci nu am pus nici un kg , poate am mai dat jos jumatate de kg dar poate pentru ca mentin cam acelasi trai fara excesuri in grasimi etc

Felicitari  :first:.
Ti-am vazut fotografiile, foarte tare. Incredibil cat de multa grasime acumulezi pe fata (gusa, falci). 30kg te-au schimbat complet, esti de nerecunoscut.
La mine nu sunt asa diferente enorme. In poza din profil am 120kg. E de anul trecut ca anul asta nu am ajuns chiar acolo :) .

View PostRossAdy, on 30th March 2011, 12:31, said:

Ce observ eu la voi ca vreti ca totul sa se intample peste noapte si asta daca se poate intampla cu ceva prafuri magice
Cum spune si @Chrisforever fluctuezi prea mult in perioade scurte de timp, nu sunt nutritionist dar sincer nu inteleg ce vrei , sa slabesti dar sa pui si multa masa musculara in acelasi timp?

E, aici cred ca te-ai pripit putin cu concluzile. "Prafurile magice" nu sunt pentru slabit.
Din suplimentele pe care le am doar OxyElite Pro este pentru slabit. Asa spun ei ca este pentru slabit dar din ce citesc pe net nu are nici ingredientele necesare nici cofeina destula pentru a fi eficient in asa ceva.
Sunt primite, nu sunt cumparate de mine, eu as fi ales altceva. Restul sunt vitamine, minerale, suplimente pentru refacere si proteine.

View PostRossAdy, on 30th March 2011, 12:31, said:

Cum spune si @Chrisforever fluctuezi prea mult in perioade scurte de timp, nu sunt nutritionist dar sincer nu inteleg ce vrei , sa slabesti dar sa pui si multa masa musculara in acelasi timp ?

Nu, doresc sa slabesc dar sa-mi PASTREZ masa musculara, adica sa dau jos grasime cat mai multa si masa musculara cat mai putina.

#11
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
Eu m-am gandit sa procedez altfel, adica sa slabesc, ceea ce sa si intamplat si de abia de acum incolo sa pun masa musculara, cu toate ca ca din cauza alergatului mi s-au dezvoltat marea majoritate a muschilor chiar si cei abdominali unde nu credeam vreodata ca o sa imi vad abdomenul plat(ma rog pe aproape)

#12
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 30th March 2011, 11:59, said:

(Cred ca) N-a vrut nimeni sa-ti tina predici ci doar sa sublinieze faptul ca daca ai fi mancat cum trebuie SI in perioada de slabire fara sa te infometezi cum ai facut-o ai fi pierdut mult mai putina masa musculara/ai fi putut construi
si masa musculara si n-ar fi trebuit sa fluctuezi intre asa extreme. Ai fi slabit in 10 luni in loc de 6 dar mai eficient, simplu si sanatos :P. Chiar daca de data asta e vorba si de o cantitate mare de apa "retinuta" si nu doar de
grasime diferente asa mari de greutate de la o luna la alta nu's de dorit.

Ai dreptate.

View PostDev, on 30th March 2011, 11:59, said:

Eu sunt curioasa, cum stai cu pielea? Ceva celulita si/sau vergeturi? Sfatul meu e sa folosesti niste creme/uleiuri pentru hidratare in tot procesul asta de slabire, daca apuca sa se formeze vei scapa mai greu de ele (daca vei scapa).

Anul trecut nu am avut absolut nici o problema exceptand cateva vergeturi sub brate. Astea nu mi-au trecut in rest nu am nimic.
Ma dau cu crema de cand am inceput "cura de ingrasare", mi-am spus ca poate ulciorul nu merge de doua ori la apa. Folosesc crema anticelulitica de la Elmiplant.

View PostDev, on 30th March 2011, 11:59, said:

Pestele nu-ti place? In afara de macrou nu-l vad mentionat. Stafidele pentru ce's?

Doar conservele de macrou in ulei, somonul si macroul afumat, in rest nu prea imi place pestele.
Nu este destul ? Mananc 100gr/zi.
Stafidele sunt doar sa-mi indulceasca putin branza de vaci :
250gr branza de vaci dietetica, 200gr iaurt dietetic, 50gr stafide aurii, cand nu gasesc stafide aurii folosesc Fruct mix de la Sanovita sau smochine.

View PostDev, on 30th March 2011, 11:59, said:

Suplimentele mi se par cam multe dar tin minte ca si inainte luai o multime. Din punctul meu de vedere Animal Flexul si Animal Packul (sau alternative) sunt suficiente alaturi de o alimentatie corecta. Dar daca tii neaparat...

Nu-mi dau seama de ce spui ca-s multe !? Uite cam cat iau din fiecare :
- Syntha6 - o masura dimineata, imediat dupa ce ma trezesc, inca o cupa 30 min dupa antrenament. O masura are 22gr proteine si 15gr carbohidrati. In ziua de pauza tot doua cupe. Am atasat mai jos continutul.
Din alimentatie am 130-140gr proteine.
- Dextroza (glucoza) 30gr doar in shake dupa antrenament.
- Amino Fuel de la Twin Labs - 50gr, au gust dulce-acrisor, dupa antrenament nimic nu e mai bun, iau doar dupa antrenament.
- Glutamina de la Now Foods - petru refacere, iau 5gr in ziua de pauza, 10gr in shake dupa antrenament. Se  poate lua pana la 40g/zi, deci iau doza mica.
- Animal Flex - un plic in fiecare zi, seara.
- Animal Pak - un plic, 30 minute dupa ultima masa de dinaintea antrenamentului, portia este de doua plicuri/zi, iau doar in ziua de antrenament un plic. Nu sunt chiar atat de puternice chiar daca sunt 11 pastile in fiecare plic.
Au optat pentru prezentarea asta, probabil, pentru a putea fi inlaturate, in caz de nevoie, una sau mai multe pastile --> LINK
Am atasat mai jos Animal Pak vs Optimen, le-am pus fata in fata pentru a face mai usor comparatia.
Ambele au Ca si Mg in cantitate foarte mica, in curele de slabire tocmai Ca si Mg se pierde mult asa ca imi voi lua si Calcium-Zinc-Magnezium de la Biotech.
Are Zinc 15mg, iar Optimen are deja 30mg dar aportul zilnic pentru sportivi este de 25-60mg --> Informatii vitamine si minerale (link)
Cu termogenicele nu stiu ce sa spun, am luat Lipo6 dar nu le-am suportat. Fraimio le lauda, nu neaparat dpdv al kg date jos (ar fi si greu de cuantificat cate dintre kg date jos sunt de la termogenice si cate dadeai jos oricum) cat
pentru suprimarea apetitului si energie. Ma mai gandesc daca le iau sau nu.

Nu este ok ?

View PostDev, on 30th March 2011, 11:59, said:

Cardio ti-ai propus sa faci cam mult. Daca vrei sa pastrezi/cresti in masa musculara va fi mai greu. Eu in locul tau as face HIIT (maxim 18-20 minute cu tot cu incalzire/) de 2-3 ori pe saptamana si o alergare mai lunga (o ora) o data pe saptamana. In rest exercitii cu greutati/cu greutatea corpului. Inotul e si ala foarte bun. Iar eliptica acasa poate fi folositoare daca chiar te urci pe ea. :)

Da, cam mult cardio, voi face doar 30'-45' eliptica dupa antrenamentul de forta, urmat de o zi pauza. Deja ma resimt.
Nu renunt la antrenamentul cu greutati, deja m-am obisnuit, a devenit rutina.

View PostDev, on 30th March 2011, 11:59, said:

Daca te tii de treaba in prima luna vei slabi intradevar cel putin 5kg. In primul rand o sa scapi de multa apa, plus vreo 2-3-4 kile de grasime :).

M-am cantarit azi, am 110,8kg de la 115,6kg, 4,8kg in 5 zile. No comment :D.

View PostDev, on 30th March 2011, 11:59, said:

Si mai am o curiozitate daca se poate. Ce mancai in perioada cu 3000-4000 calorii?

Orez, cereale, cartofi, fasole samd si mix nuci-alune-migdale-stafide la greu. Astea pe langa cele mentionate mai sus... plus altele pe care prefer sa nu le mentionez  :D .

Attached Files


Edited by vp-emanuel, 30 March 2011 - 20:09.


#13
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Cred ca te-ai bagat in teorie cam foarte mult. Iei aceste suplimente de ceva timp (stiu asta de prin vara anului trecut, cand ai mai postat pe acilea, daca nu ma insel) ,dar rezultatele au fost provizorii. Mi se pare pierdere de bani ceea ce faci tu acolo cu acele suplimente, dar sigur, ma pot insela.
Ai mancat ca porcul pe timp de iarna sau cum s-a intamplat sa te ingrasi atat de mult!?

#14
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 20:40, said:

M-am cantarit azi, am 110,8kg de la 115,6kg, 4,8kg in 5 zile. No comment :D.
No comment. :)
Mi se pare ca faci exces de proteine. Suplimentul de dupa antrenament se ia imediat dupa, nu la 30 de minute.
Ce consumi pe zi daca ajungi la 130-140 de grame de proteine? Eu in perioada aia consumam cam 2500 de calorii pe zi.

#15
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
Prea complicat , parca asist la o ora de chimie unde nu intelegeam nimic,
Eu de exemplu am fost la sala acum, am alergat 20 de min , am facut un pic de abdomene + ridicat picioare la paralele sau cum s-or numi, apoi inca 20 min de alergat cu 12-14 km la ora, cand am ajuns acasa beau un suc de portocale stors pe loc si asta a fost ziua.

#16
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postpg-soare, on 30th March 2011, 21:43, said:

Cred ca te-ai bagat in teorie cam foarte mult. Iei aceste suplimente de ceva timp (stiu asta de prin vara anului trecut, cand ai mai postat pe acilea, daca nu ma insel) ,dar rezultatele au fost provizorii. Mi se pare pierdere de bani ceea ce faci tu acolo cu acele suplimente, dar sigur, ma pot insela.
Ai mancat ca porcul pe timp de iarna sau cum s-a intamplat sa te ingrasi atat de mult!?

Am explicat ce si cum. De ce nu citesti tot ?


View PostChrisforever, on 30th March 2011, 21:51, said:

Mi se pare ca faci exces de proteine. Suplimentul de dupa antrenament se ia imediat dupa, nu la 30 de minute.
Ce consumi pe zi daca ajungi la 130-140 de grame de proteine?

Nu este ok daca iau dupa sala Amino Fuel de la Twin Lab 50gr si dupa 30min shake ? Am inteles ca fereastra anabolica este de 30min.
400gr carne de vita - 20x4=80 , 250gr branza de vaci - 17x2.5=42, pana la 130-140gr proteina restul.


View PostChrisforever, on 30th March 2011, 21:51, said:

Eu in perioada aia consumam cam 2500 de calorii pe zi.

In ce perioada ? In timpul curei de slabire ?

Edited by vp-emanuel, 30 March 2011 - 21:02.


#17
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
Ca sa slabesti trebuie sa consumi mai putin decat arzi , este foarte simplu, iar ca sa arzi 1000 de calorii la o sedinta este al naibi de greu, dar parerea mea este ca nu trebuie sa te rezumi doar la sala de sport sau la ora care ti-o dedici sportului , sa mergi pe jos, sa urci scari, sa nu zaci 8 ore la birou etc

#18
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 21:59, said:

Nu este ok daca iau dupa sala Amino Fuel de la Twin Lab 50gr si dupa 30min shake ? Am inteles ca fereastra anabolica este de 30min.
400gr carne de vita - 20x4=80 , 250gr branza de vaci - 17x2.5=42, pana la 130-140gr proteina restul.
Dieta nu e in regula deloc. Nu-ti obisnui corpul sa arda proteine pentru energie. Dieta este hiperproteica.
Dupa antrenament ai nevoie de mai multi carbohidrati, eu zic sa iei shake-ul mai intai.

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 21:59, said:

In ce perioada ? In timpul curei de slabire ?
In perioada in care consumam 130-140 de grame de proteine pe zi aveam cam 2500 de calorii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate