Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bucuresti - Nisipurile de aur

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
TybyD26

TybyD26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.01.2010
salutare..de 1 mai, impreuna cu gasca (24 insi) , 6 masini, plecam in bulgaria la nisipurile de aur...suntem in dubii pe ce parte s-o luam, pe giurgiu sau pe la vama veche? m-am tot interesat si multi oameni au avut probleme cu politia in bulgaria, si nu numai. ca nr de km, e clar ca prin giurgiu ajungi mai repede insa mergi mai mult prin bulgaria (risc mai mare la amenzi, spagi etc). pe scurt..intrebarea mea pt voi este? a mai fost cineva recent in BG? ce drum ati urmat? au fost probleme?(indif ce drum ati ales).

Multumesc anticipat!

#2
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Eu am mers catre Balcic pe mai multe variante. Din punctul meu de vedere cel mai super-liber drum (acum refacut si pe partea bulgara) este Bucuresti - A2 - dreapta la km 62 catre Calarasi - centura Calarasi - traversare cu bacul (trece la fiecare 20 de minute, costa 30 lei / masina + Bu-vigneta BG) - Silistra - Dobrici - Balcic. De la iesirea din Bucuresti fac  4 ore pana-n Balcic (cu tot cu bac si respectand limitele de viteza, desi rareori e vreun echipaj bulgaresc pe drum). Pana la Nisipuri tu ai face inca 30 de minute in plus de la Dobrici pe langa Albena.

#3
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Cel mai bun si mai liber drum este prin Giurgiu-Ruse-Varna. De 5 ani merg la bulgari si nu am avut probleme niciodata. Nu m-a oprit politia niciodata, deci nici spaga n-am avut ocazia sa dau. Drumul este bun, radare nu sunt, mergi fara griji.
Recomand cu tarie drumul prin Ruse.


PS: Si eu merg de 1 mai la mare la bulgari, insa la Burgas. :)

#4
TybyD26

TybyD26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.01.2010

 jumborom, on 24th March 2011, 09:40, said:

Eu am mers catre Balcic pe mai multe variante. Din punctul meu de vedere cel mai super-liber drum (acum refacut si pe partea bulgara) este Bucuresti - A2 - dreapta la km 62 catre Calarasi - centura Calarasi - traversare cu bacul (trece la fiecare 20 de minute, costa 30 lei / masina + Bu-vigneta BG) - Silistra - Dobrici - Balcic. De la iesirea din Bucuresti fac  4 ore pana-n Balcic (cu tot cu bac si respectand limitele de viteza, desi rareori e vreun echipaj bulgaresc pe drum). Pana la Nisipuri tu ai face inca 30 de minute in plus de la Dobrici pe langa Albena.



Da, e si asta o varianta de luat in calcul :-)...Mersi!

 acquadigio, on 25th March 2011, 11:06, said:

Cel mai bun si mai liber drum este prin Giurgiu-Ruse-Varna. De 5 ani merg la bulgari si nu am avut probleme niciodata. Nu m-a oprit politia niciodata, deci nici spaga n-am avut ocazia sa dau. Drumul este bun, radare nu sunt, mergi fara griji.
Recomand cu tarie drumul prin Ruse.


PS: Si eu merg de 1 mai la mare la bulgari, insa la Burgas. :)



Asta e bine. E prima iesire in Bulgaria si nah, am tot auzit una alta, rele bune...ma gandesc eu ca, sunt riscuri mai mari sa te opreasca politia dak esti o sg masina, noi suntem 6 masini, ar fii prea de tot sa ne amendeze pe toti pt acelasi motiv. poate gresesc...mersi de rasp

#5
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Eu sper sa nu aveti probleme. Sunt un mare iubitor al litoralului bulgaresc, de la mine au tot respectul. Este a patra oara cand merg de 1 mai la bulgari. In plin sezon am mers de mai multe ori la Albena, Balcic, Nisipuri, Nessebar, Burgas, Sozopol, deci pretind ca stiu cat de cat cum sta treaba pe acolo. :)

Inchipuie-ti ca acum cativa ani, am mers prima data la Nisipuri doar eu cu prietena mea intr-o masina cu 2 locuri. Nici bagaje nu aveam, pt ca a fost pe neasteptate. Asa ca nu va fie frica, bulgarii ne primesc cu bratele deschise, au invatat bine lectia. Nu mai stau ei sa ne puna bete in roate, cu cat mai multi romani care sa cheltuie banii pe litoralul lor, cu atat mai bine.

Distractie placuta si vreme frumoasa (sa avem)! :)

#6
TybyD26

TybyD26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.01.2010

 acquadigio, on 25th March 2011, 11:52, said:

Eu sper sa nu aveti probleme. Sunt un mare iubitor al litoralului bulgaresc, de la mine au tot respectul. Este a patra oara cand merg de 1 mai la bulgari. In plin sezon am mers de mai multe ori la Albena, Balcic, Nisipuri, Nessebar, Burgas, Sozopol, deci pretind ca stiu cat de cat cum sta treaba pe acolo. :)

Inchipuie-ti ca acum cativa ani, am mers prima data la Nisipuri doar eu cu prietena mea intr-o masina cu 2 locuri. Nici bagaje nu aveam, pt ca a fost pe neasteptate. Asa ca nu va fie frica, bulgarii ne primesc cu bratele deschise, au invatat bine lectia. Nu mai stau ei sa ne puna bete in roate, cu cat mai multi romani care sa cheltuie banii pe litoralul lor, cu atat mai bine.

Distractie placuta si vreme frumoasa (sa avem)! :)



Sa speram ca e asa cum spui tu, este logic ceea ce spui dar nah, nu stii niciodata .... Mersi! Distractie placuta si voua!:)...

#7
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 TybyD26, on 25th March 2011, 11:38, said:

...ma gandesc eu ca, sunt riscuri mai mari sa te opreasca politia dak esti o sg masina, noi suntem 6 masini, ar fii prea de tot sa ne amendeze pe toti pt acelasi motiv. poate gresesc...mersi de rasp
Am fost de multe ori in Bulgaria, am traversat-o de multe ori, am fost oprit de multe ori si am si cotizat de multe ori.
Insa intotdeauna depasisem viteza, deci nu m-au oprit degeaba.

Daca nu depasesti viteza legala (ceea ce e cam greu, dar nuimposibil) nu ai de ce sa iti faci probleme.
Si te opresc si daca esti in coloana ( am platit doua masini din 3).

#8
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Atentie, in statiunea Nisipurile de Aur este interzisa oprirea autovehiculului fara hartiuta de la hotel in parbriz. Eu am lasat masina 10 minute masina oprita in fata hotelului , langa toate celelalte masini inainte sa ma cazez la hotel si au ridicat-o . M-a costat 40 euro distractia.

Edited by pstefan, 06 May 2011 - 17:10.


#9
bubulina2007

bubulina2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,

Pentru cei care mai vor informatii proaspete: noi am fost acum doua saptamani la Nisipurile de Aur. Ruta aleasa? A2-Constanta -Vama Veche-Nisipurile de aur.Am facut cam 5 ore, si asta pentru ca am stat 20 de minute in vama, nu prea aveau tragere de inima vamesii.
Drumul: la noi foarte bun (atentie ca se lucreaza la Cernavoda, asa ca trebuie sa ocolesti putin pe langa Centrala Nucleara, insa partea buna e ca taxa pe autostrada s-a redus de la 10 lei la 5 lei), la bulgari foarte bun 80% din drum (l-au refacut/reasfaltat fata de anul trecut cand era praf).
Inca doua lucruri: dupa intrarea in Bulgaria...cam la 40 de km e o benzinarie mica pe dreapta Rompetrol. Au benzina foarte buna. Eu am pus Efix95 la 2.54 leva/litru (cam 5 ron..asta in timp ce la noi era 5.57 ron/litru).
Al doilea, inca se lucreaza la podul Giurgiu-Ruse si se circula pe un singur fir, cu semafor. Niste prieteni au ales traseul pe la Giurgiu si au stat 1 ora la pod.

Toate cele bune

#10
maria42maria

maria42maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.05.2008
buna ziua,

maine plecam spre Bulgaria - Nisipurile de Aur si ne-am hotarat sa alegem traseul pe la Calarasi cu Bac-ul,
cand o sa ajungem o sa va scriu cum a fost drumul.

o zi frumoasa

:coolspeak:

Edited by maria42maria, 04 June 2012 - 13:18.


#11
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 maria42maria, on 4th June 2012, 14:17, said:

buna ziua,

maine plecam spre Bulgaria - Nisipurile de Aur si ne-am hotarat sa alegem traseul pe la Calarasi cu Bac-ul,
cand o sa ajungem o sa va scriu cum a fost drumul.

o zi frumoasa

:coolspeak:

drumul trebuie sa fie super.
am fost duminica cu motorul pana la ferry, apoi stiu ca anul trecut refaceau soseaua de la silistra.
sa ai vreme buna.
daca-ti citeam mai devreme mesajul iti recomandam sa nu te opresti la primul ferry, al doilea e mai rapid, la 100m mai incolo

#12
maria42maria

maria42maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.05.2008
Drumul a fost superb si f.f.f liber,la bac nu am stat deloc,ne-am imbarcat imediat - bac-ul vine din 15 in 15 minute
iar la vama eram singuri,ne-au lasat sa trecem imediat, s-au uitat doar bulgarii 1 minut la buletine.
Recomand acest drum tuturor,este f.liber si frumos,nu am vazut politie pe drum.
Maine ne intoarcem in tara si o sa venim pe celalalt traseu pe la Ruse (vrem sa fracem cateva cumparaturi)
O sa va scriu cum a fost.  :peacefingers:

#13
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
A mai facut cineva Bucuresti-golden sands recent?

Inclin spre a2-murfatlar-negru voda, in special pentru a micsora distanta parcursa prin bg (aproape de fiecare data cand am mai fost am cotizat..), si pentru ca am patit si sa se stea mult la vama giurgiu/ruse.

1- stie cineva cum e drumul (ca si calitatea asfaltului)?
2- cat e de circulat traseul? As avea ce face cu statia cb?
3-cat de aglomerata e vama?

#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 walking^human, on 1st July 2012, 16:35, said:

A mai facut cineva Bucuresti-golden sands recent?

Inclin spre a2-murfatlar-negru voda, in special pentru a micsora distanta parcursa prin bg (aproape de fiecare data cand am mai fost am cotizat..), si pentru ca am patit si sa se stea mult la vama giurgiu/ruse.

1- stie cineva cum e drumul (ca si calitatea asfaltului)?
2- cat e de circulat traseul? As avea ce face cu statia cb?
3-cat de aglomerata e vama?

am fost de atatea ori si cu treaba in turcia si in concediu, prin bulgaria incat ceea ce zici tu aici e mit.
daca mergi legal n-are nimeni treaba cu tine.
am fost in iarna de 2 ori prin vama ruse, chiar cand erau oprite camioanele din cazua zapezi odata.
in vama am stat max. 2 minute.
anul trecut am stat cand am plecat spre grecia, 20 de minute, dar era podul in reparatie.

am fost si pe la vama veche, dar drumul mi s-a parut prost in comparatie cu ruse.
un traseu mai romantic iti propun calarasi/bac/silistra si apoi nisipurile de aur.
soseaua este asfaltata de curand (anul trecut cand am circulat in turcia pe acolo, o asfaltau.

e vara.
se poate merge si pe varianta ta.
ca sfat, mergi legal sa-ti priasca concediul

drum bun

#15
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Nu ma refer la vama veche, ci la negru voda (kardam-general toshevo-balchik-albena-kranevo).

Nu e mit, chiar am patit sa ma opreasca mergand cu viteza legala, sa-mi zica ca am depasit cu 10km si dupa "negocieri" sa-mi ceara 20€. La fel si cu ruse- li se sculase lor sa verifice detaliat niste masini din fatza si am stat vreo ora.
Merg cu treaba, nu stiu altfel daca as alege GS pt concediu.

Prin calarasi m-am gandit si eu initial, dar as depinde de bac.

#16
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 walking^human, on 2nd July 2012, 13:53, said:

Nu ma refer la vama veche, ci la negru voda (kardam-general toshevo-balchik-albena-kranevo).

Nu e mit, chiar am patit sa ma opreasca mergand cu viteza legala, sa-mi zica ca am depasit cu 10km si dupa "negocieri" sa-mi ceara 20€. La fel si cu ruse- li se sculase lor sa verifice detaliat niste masini din fatza si am stat vreo ora.
Merg cu treaba, nu stiu altfel daca as alege GS pt concediu.

Prin calarasi m-am gandit si eu initial, dar as depinde de bac.

bacul e simplu. acum sunt 2. al doilea (mergi 50m mai incolo mde primul) merge repede si e mai mare, mai modern.
https://maps.google........mp;t=h&z=19

altfel, ai avut ghinion. o singura data m-au oprit pentru €20 pentru viteza. vorbeam la telefon si n-am fost atent la semne, de regula merg legal.
in rest... sunt multumit.
si merg frecvent. ti-am zis, cu munca aproape de istanbul, si atunci imi place sa ma opresc pe coasta marii negre, mai mananc o scoica la dalboka la ferma de scoici.
la ski merg numai la bansko, iar anul trecut am trecut spre grecia.
cel mai mult imi mplace ca nu prea e trafic, dar niciodata n-am fost oprit aiurea.

poate la granita ai nimerit rusi sau ucrainieni.
io iti recomand bacul. are asa un iz romantic..., apoi de la silistra iti zisei.. soseaua trebuie ca este ca-n palma.
ma duceam la o scoica si weekendul asta cu motocicleta, dar mi-a fost lene sa-mi fac asigurare de sanatate

Edited by tsunnami, 02 July 2012 - 22:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate