Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

catelusul meu are parvoviroza

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
akyro

akyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2011
sunt disperata , nu stiu ce sa mai fac ........l-am cumparat de la rucar  , de pe marginea drumului acum 1 luna .
e un baietel de toata frumusetea , il cheama akyro si e ciobanesc carpatin , e superb !!!
acum e numai piele si os din cauza bolii .....
de cand am aflat ca e bolnav am citit tot ce se putea citi  in speranta ca poate descopar ceva in plus fata de ce stie vet nostru .i-am facut tratamentul care se instituie in astfel de cazuri  , doctorul dandu-si toata silinta  , dar el nu da semne de bine....
e in continuare apatic , doarme tot timpul  ,  deabia mananca , mai si vomita cate putin ......
nu dorm de 2 saptamani , facem cu randul si eu si sotul meu pentu a fii atenti la toate miscarile lui...
am scris aceste randuri in speranta ca cineva ma poate ajuta  , cu ceva sfaturi .....nu vreau sa imi pierd puiutul , il iubim foarte mult si ne e dor de draciile pe care le facea !!!!

#2
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 akyro, on 17th March 2011, 15:37, said:

sunt disperata , nu stiu ce sa mai fac ........l-am cumparat de la rucar  , de pe marginea drumului acum 1 luna .
e un baietel de toata frumusetea , il cheama akyro si e ciobanesc carpatin , e superb !!!
acum e numai piele si os din cauza bolii .....
de cand am aflat ca e bolnav am citit tot ce se putea citi  in speranta ca poate descopar ceva in plus fata de ce stie vet nostru .i-am facut tratamentul care se instituie in astfel de cazuri  , doctorul dandu-si toata silinta  , dar el nu da semne de bine....
e in continuare apatic , doarme tot timpul  ,  deabia mananca , mai si vomita cate putin ......
nu dorm de 2 saptamani , facem cu randul si eu si sotul meu pentu a fii atenti la toate miscarile lui...
am scris aceste randuri in speranta ca cineva ma poate ajuta  , cu ceva sfaturi .....nu vreau sa imi pierd puiutul , il iubim foarte mult si ne e dor de draciile pe care le facea !!!!
Poti sa incerci si alt veterinar. niciodata o a doua opinie nu strica.Sunt cateva clinici veterinare foarte bune(una din ele este Biovet) dar poti incerca si la Facultatea de medicina veterinara,asta daca esti din Bucuresti.

#3
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 akyro, on 17th March 2011, 15:37, said:

sunt disperata , nu stiu ce sa mai fac ........l-am cumparat de la rucar  , de pe marginea drumului acum 1 luna .
e un baietel de toata frumusetea , il cheama akyro si e ciobanesc carpatin , e superb !!!
acum e numai piele si os din cauza bolii .....
de cand am aflat ca e bolnav am citit tot ce se putea citi  in speranta ca poate descopar ceva in plus fata de ce stie vet nostru .i-am facut tratamentul care se instituie in astfel de cazuri  , doctorul dandu-si toata silinta  , dar el nu da semne de bine....
e in continuare apatic , doarme tot timpul  ,  deabia mananca , mai si vomita cate putin ......
nu dorm de 2 saptamani , facem cu randul si eu si sotul meu pentu a fii atenti la toate miscarile lui...
am scris aceste randuri in speranta ca cineva ma poate ajuta  , cu ceva sfaturi .....nu vreau sa imi pierd puiutul , il iubim foarte mult si ne e dor de draciile pe care le facea !!!!
Exista un medicament care se da pentru cresterea imunitatii . Canglob sau Salvacan, nu-mi amintesc exact. Unul aste P adica pentru parvoviroza si altul este D adica Distemper(jigodie). Intreaba-l pe veterinar si chiar daca nu stie , se poate interesa.

Serul se numeste Salvacan P si este produs de Romvac. Nu ai vaccinat catelul de s-a imbolnavit ? Ca boala a luat-o cat a stat la voi. Daca era deja infectat s-ar fi imbolnavit la  4-5 zile de la achizitonare. I s-a facut testul de parvo sau l-a diagnosticat ochiometric ? De ce intreb , fiindca in 2 saptamani ori se vindeca, ori murea. Poate are o enterita foarte severa.

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Canglob e parca pt parvo. Dar zice ca deja a urmat un tratament, presupun ca i-au dat si asta? :habarnam:
In orice caz, daca nu mananca ar trebui tinut sub observatie si hidratat (perfuzii?).

#5
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
akyro, daca-l tii acasa o sa-ti moara.
Numai la clinica cu perfuziii de 2 ori pe zi, il salvezi.
Eu mi-am dus catelusa pe moarte acolo. Catelusa mea sta la curte la maica-mea, si au observat-o prea tarziu, cand isi cauta vizuina sa moara (dar probabil bolea de cateva zile). Am dus-o la BIOVET, i-au facut testul si au pus-o pe antibiotice si perfuzii. In primele 2 zile nu i-au dat nici o sansa, imi spuneau ca-i platesc perfuziile degeaba. Numai ca nu e  primul meu caine pe care-l sculau din morti, din cauza ca eu ma incapatanam sa-l tin pe perfuzii.
Ai un caine de talie mare, robust (chiar daca e pui), astia au mai multe sanse, fata de cainii mici.

Poze de la a cincea zi de perfuzii si ultima ei poza iarna asta .

Attached Files


Edited by Ana_Karr, 17 March 2011 - 21:31.


#6
Leonardia

Leonardia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.07.2010
De multe ori se face confuzie intre Corona si Parvoviroza. In general daca este vorba de parvoviroza nu prea mai scapa catelul. Simptomele de parvo, sunt, diaree cu sange, si voma. POATE, mai are vreo sansa daca il internezi si cum ti s-a mia recomandat sa stea pe perfuzii. Insa nu nteleg de ce a mai facut parvo, daca l-ati luat acum o luna, si teoretic ar fi trebuit sa aiba deja doua vaccinuri...... :rolleyes:

#7
akyro

akyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2011

 Ana_Karr, on 17th March 2011, 21:30, said:

akyro, daca-l tii acasa o sa-ti moara.
Numai la clinica cu perfuziii de 2 ori pe zi, il salvezi.
Eu mi-am dus catelusa pe moarte acolo. Catelusa mea sta la curte la maica-mea, si au observat-o prea tarziu, cand isi cauta vizuina sa moara (dar probabil bolea de cateva zile). Am dus-o la BIOVET, i-au facut testul si au pus-o pe antibiotice si perfuzii. In primele 2 zile nu i-au dat nici o sansa, imi spuneau ca-i platesc perfuziile degeaba. Numai ca nu e  primul meu caine pe care-l sculau din morti, din cauza ca eu ma incapatanam sa-l tin pe perfuzii.
Ai un caine de talie mare, robust (chiar daca e pui), astia au mai multe sanse, fata de cainii mici.

Poze de la a cincea zi de perfuzii si ultima ei poza iarna asta .
pe akyro l-am cumparat pe 20 februarie  si la 5 zile   a inceput sa prezinte simptomele specifice  parvovirozei  , bineinteles ca am mers de urgenta la vet .
i-am  facut canglob din prima zi , asta in urma testului de parvo care a iesit pozitiv si bineinteles tot tratamentul aferent .
perfuzii a facut de 2 ori pe zi , numai asa l-am hidratat  , dimineata la clinica si seara acasa , a trbuit sa invat sa  le fac ....
fiind primul meu catel nu am acceptat ca el sa moara , nu mai spun de costuri  , tratamentul fiind foarte scump !!
dar iti spun din suflet ca a meritat fiecare banut cheltuit , aum si-a revenit , mananca ca spartul si deja a pus 1 kg ceea ce e foarte bine pt ca ajunsese piele si os .
oricum va multumesc din suflet pt sfaturi

 Ana_Karr, on 17th March 2011, 21:30, said:

akyro, daca-l tii acasa o sa-ti moara.
Numai la clinica cu perfuziii de 2 ori pe zi, il salvezi.
Eu mi-am dus catelusa pe moarte acolo. Catelusa mea sta la curte la maica-mea, si au observat-o prea tarziu, cand isi cauta vizuina sa moara (dar probabil bolea de cateva zile). Am dus-o la BIOVET, i-au facut testul si au pus-o pe antibiotice si perfuzii. In primele 2 zile nu i-au dat nici o sansa, imi spuneau ca-i platesc perfuziile degeaba. Numai ca nu e  primul meu caine pe care-l sculau din morti, din cauza ca eu ma incapatanam sa-l tin pe perfuzii.
Ai un caine de talie mare, robust (chiar daca e pui), astia au mai multe sanse, fata de cainii mici.

Poze de la a cincea zi de perfuzii si ultima ei poza iarna asta .
asa am facut , ne-am dat toata silinta , merci pt sfat si sa stii ca ai un caine superb .
sa iti traiasca si ne mai auzim

 Freddy12, on 17th March 2011, 17:34, said:

Exista un medicament care se da pentru cresterea imunitatii . Canglob sau Salvacan, nu-mi amintesc exact. Unul aste P adica pentru parvoviroza si altul este D adica Distemper(jigodie). Intreaba-l pe veterinar si chiar daca nu stie , se poate interesa.

Serul se numeste Salvacan P si este produs de Romvac. Nu ai vaccinat catelul de s-a imbolnavit ? Ca boala a luat-o cat a stat la voi. Daca era deja infectat s-ar fi imbolnavit la  4-5 zile de la achizitonare. I s-a facut testul de parvo sau l-a diagnosticat ochiometric ? De ce intreb , fiindca in 2 saptamani ori se vindeca, ori murea. Poate are o enterita foarte severa.
asa s-a si intamplat , s-a imbolnavit la 5 zile dupa ce l-am luat . A avut parvo  , diagnosticul punandui-se in urma testului .A facut canglob si tot tratamentul care se impune in parvo ..Multumesc din suflet pt sfaturi , acum Akyro e bine si-a revenit aproape complet si e un nebun .Promit ca o sa pun poze sa vedeti ce baiat superb e !!

#8
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Am avut caine care a scapat de parvo .La medic bun cu suflet si nu macelar .

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ma bucur ca a scapat catelul. Felicitari tuturor: lui ca a rezistat, tie ca te-ai ocupat si medicului ca a stiut cum sa-l trateze.

#10
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
"nu vreau sa imi pierd puiutul , il iubim foarte mult si ne e dor de draciile pe care le facea !!!! "

felicitari!!!

ma bucur ca a scapat. si eu am un carpatin ce face anul in curand.

sper ca stati la curte ca "draciile pe care le facea" devin din ce in ce mai mari. pe cat de devotat si afectuos este, pe atat de lipsit de finete este. calca flori, rupe copaci, scaune, sapa cratere, roade cabluri...si isi apara curtea ca nimeni altul si e nedezlipit de noi. ador rasa asta.

#11
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Pana la urma unde lucreaza doctorul asta ? E bine de stiut numele clinicii si cum il cheama.

#12
CarmenCraciun

CarmenCraciun

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2019
Buna ziua tuturor!

Imi pare sincer rau ca scriu cu asa intarziere (vreo 9 luni), dar mai bine mai tarziu decat niciodata. Pentru toti cei care vor sa ma asculte si sa creada: exista un antidot natural pentru parvoviroza. Noi l-am testat de nevoie toamna trecuta, cand am aflat ca unul din cei 2 catei ai nostri avea parvoviroza. Era micut atunci, doar 3 luni si ceva, cam asa. Moment cumplit, pentru ca cu 2 ani in urma mai pierdusem inca 2 pui din aceeasi cauza. Literalmente, era pe punctul de a-si da probabil si ultima suflare, dupa ce am incercat tot ce se putea, tratament si tot, cand mamei (care este sefa de laborator - deci se pricepe la chimie) i-a venit ideea sa ii bage efectiv cu forta pe gat (pentru ca avea gura inclestata) o lingura cu bicarbonat de sodiu (alimentar). Asta l-a salvat. Probabil ca toti stiti efectele benefice ale bicarbonatului, fiind folosit pentru a curata, chiar si albi diverse lucruri, pentru a inlatura mirosurile neplacute din frigider, s.a.m.d. Cu alte cuvinte, are un puternic efect dezinfectant. Bineinteles, recuperarea a fost lunga si anevoioasa, cu multe probleme si sacrificii de ambele parti, dar in ziua de azi pot spune ca suntem foarte fericiti si multumiti ca Rocky si-a revenit complet. Si sper ca prin aceasta postare sa pot ajuta macar si un mic procent din cei care citesc aceasta postare sa nu mai treaca prin calvarul prin care am trecut noi, si sa recurga la bicarbonat din prima clipa in care afla de boala aceasta cumplita.

Bafta si multa sanatate!

Edited by CarmenCraciun, 01 April 2019 - 15:17.


#13
vasile1964

vasile1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.05.2011
nu cred ca a avut parvoviroza,virusul de parvoviroza nu moare de la bicarbonat,simptomele bolii sunt asemanatoare cu ebola la oameni iar tratamentul daca este inceput in stadiul incipient al bolii consta in tratament de sustinere a organismului pana acesta incepe sa produca anticorpii necesari luptei impotriva virusului,tratamentul in general se face in regim de internare in clinici veterinare dar se poate face si la domiciliu daca santeti sau aveti un veterinar dispus sa vina de 2 ori pe zi pentru tratament,catelul meu un malinois care acum are 5 ani cand avea 4 luni a trecut prin aceasta cumplita boala,norocul lui si al nostru a fost prietenul meu veterinarul care l-a tratat acasa venind chiar de 2 ori la miezul noptii ,deoarece virusul ataca inclusiv miocardul putand face miocardita facandu-i hidrocortizon,tratamentul a durat circa 8-9 zile perfurzii cu solutie ringer,injectii cu antibiotice,vitamine,antivomitive,ceai de menta si apa plata data cu seringa pe gura,nopti nedormite si apoi miracolul dupa o lupta cu boala de 9 zile si o slabire pronuntata a inceput brusc sa manance si gata a scapat.

#14
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Virusul de parviviroroza nu moare de la nimic. Daca sistemul imunitar rezistă bine, daca nu, nu.
Tratamentul e tot simptomatic, ca la orice boală virală.
Nici Ebola nu are mortalitate de 100 % .

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Dar parca exista un set de vaccinari "obligatorii" la catei, pentru a se preveni imbolnavirea datorita unor virusuri. Asa cum exista vaccin anti rabie, cred ca exista si un vaccin polivalent pentru prevenirea parvovirozei.

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Sigur ca exista vaccin si toti cateii ar trebui vaccinați de la varsta de 5-6 saptamani. Cei care nu au schema completa sunt in mare risc de a face parvo. Dar sunt motive pentru care si cateii vaccinați se Ă®mbolnăvesc, acestea fiind un vaccin care nu a fost tinut la temperatura de 2-4 grade sau daca puiul e dintr-o rasa cu sensibilitate crescuta la aceasta boala. Rasele cu sensibilitate crescuta la parvo sunt: rottweiler, ciobanesc german, pitbull, dobermann. La acestea e bine sa se faca o imunizare suplimentară.
Puiul de rottweiler in varsta de 5 luni al unui prieten a murit de parvo desi avea schema de vaccinare completa. Nu a stiut si nici nu i-a spus Vet-ul ca la aceasta rasa mai trebuia facut un vaccin suplimentar.

Edited by Freddy12, 02 April 2019 - 11:51.


#17
_Maria_

_Maria_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2020
Nu renunta daca catelusul tau e bolnav!
Parintii mei au adoptat un catelus de 2 luni, care s-a imbolnavit foarte grav dupa 2 saptamani, deoarece nu primise nici un vaccin inainte. Au urmat 2 saptamani de mare chin si suferinta, in care facuse un tratament de 3-4 injectii pe zi (antibiotice & vitamine), 1 perfuzie, plus tablete (parintii mei il hranisera cu siringa, chiar daca saracutul voma mereu). Deoarece medicii nu mai dadeau nici o sansa de supravietuire, aparuse acel sentiment de vinovatie ca il chinuim degeaba, dar in cele din urma miracolul s-a intamplat. Se facuse bine, incepuse sa manance singur si sa poata sta pe picioarele lui (chiar si medicii au afirmat ca nu s-au mai intalnit cu un asemenea caz in toata cariera lor). Este foarte activ & jucaus astazi. Bucuria, care ne-o aduce in fiecare zi in viata noastra, este de nedescris.  
Cred cu adevarat ca ceea ce l-a salvat au fost rugaciunile & credinta noastra:
https://www.crestino...male-97463.html
https://doxologia.ro...l-ierusalimului
Va doresc la toti multa sanatate si numai bine & sper ca mesajul meu sa va poata ajuta de acum inainte.

#18
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.08.2007
Am trecut si eu (ca si familia de altfel) prin nenorocirea asta.
De vreo doua luni imi apare baiatul cu un catel gasit la bunicii lui in curte. N-am fost prea incantat , caci mai avem doua pisici si un caine. Plus ca era maidanez. Dar genul ala de patruped care te atasezi imediat. Desi cunoscand imporatanta vaccinurilor (la maine toate animalutele sunt vaccinate si sterilizate) din varii motive a fost dus la cabinetul veterinar cam la doua saptamani de la "achizitie". La o saptamana dupa vaccinare apar primele simptome a parvovirozei: diaree cu sange, voma alba si acea privire trista care iti da fiori. Sun veterinarul din localitate, care fara sa-l vada i-a cantat prohodul. N-are sanse d-le. Tratamantul costa scump, il pun la perfuzii si nici atunci are sanse mici cu supravietuire . Mai ales  ca nu-i de rasa nu merita cheltuiala. Asta au fost cuvintele care m-au enervat la culme. Am sunat la USA-MV Cluj, de unde am fost indrumat la un dispensar veterinar din oras. E, ajuns aici am vazut cu totul si cu totul o alta abordare. Fara sa se intereseze de pedigree, i-au facut un consult rapid, ceea ce a confirmat cu certitudine parvoviroza. Mi-ai zis ca nu are rost sa mai dau 70 de lei pentru teste, fiidca simptomele sunt evidente.
Dar au zis ca sunt sanse. Noroc ca la "hotelul parvo" mai era un locusor (am vazut vreo 6 catei acolo). I-au ras parul de pe labute, nu-i gasea vena pentru branula atat era de deshidratat.
Tratamentul costa  lei/zi si dureaza intre 7-10 zile. Al meu revenit dupa 5 zile. A avut doua zile de covalescenta acasa, insa azi este ca si inainte.
La plecare doctorita l-a stans in brate si l-a sarutat . Am ramas nauc. D-le, mi-a zis, am si eu acasa doi de rasa si unul de pe strada. Poate nu ma credeti, dar astia fara pedigree pot fi mult mai afectivi decat multe patrupede de rasa.
Acuma stiu ca a avut dreptate. Iar fugim prin iarba si abia asteapta sa-i arunc mingea ca sa mi aduca inapoi.
Acei ochi negri si mari, tristi la debutul bolii, sunt acum plin de multumire.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate