Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Febra - trebuie intotdeauna combatuta?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
Se intelege din titlu subiectul. In ce situatii trebuie scazuta febra si in ce situatii e benefica pentru organism si nu trebuie scazuta?

Am citit cate ceva pe subiectul asta si n-am inteles prea mult.

#2
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Mnoh... eu am febra.. deci m-ar interesa si pe mine  :crying:

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Nu este de joacă cu acest subiect, cel mai bine întrebi medicul în care ai încredere.

Sper că nu dorești să faci automedicație după ce primești sfaturi pe aici.

Sănătate !

#4
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Nu doresc nicio automedicatie. Imi va trece de la sine, impreuna cu durerea de cap sper.
P.S.: De cati ani o fi fost Sprite-ul ala?
L.E.: bine ca macar mi-a trecut stomacul..

Edited by proIntel, 16 March 2011 - 18:51.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 proIntel, on 16th March 2011, 18:41, said:

Mnoh... eu am febra.. deci m-ar interesa si pe mine  :crying:

Eu tusesc in ultimu hal, mi-am luat liber de la scoala vre-o 3 zile. Eu am fost la medic, tu?

#6
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010

 Ann0nyym0us, on 16th March 2011, 18:54, said:

Eu tusesc in ultimu hal, mi-am luat liber de la scoala vre-o 3 zile. Eu am fost la medic, tu?
Si eu simt o oarecare durere cand inghit.. Nu ma duc la medic decat daca nu imi trece pana maine. Si oricum n-am de gand sa iau vreo pastila (au prea multe efecte adverse ca sa le mai iei cu incredere). Dar am sa ma duc daca nu imi trece sa imi elibereze o scutire ca n-am de gand sa ma duc asa la scoala.

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
febra e bună. E un mod al organismului de a omorî celule bacteriene sau viruși, mai puțin rezistenți la "încălzire" decât celulele noastre. Devine periculoasă atunci când e prea mare și riscă să distrugă și proteine umane, duce la deshidratare și îngreunează circulația și funcționarea altor organe, atunci e momentul să scapi de ea. De obicei se încearcă scăderea febrei și pe considerente pur subiective (adică te simți nașpa), ceea ce nu e greșit, organismul trebuie să fie ok în alte părți, inclusiv psihic, pentru a se putea lupta cu succes cu infecțiile. În concluzie, dacă e până-n 38 (axial) și te simți bine, nu-i face nimic. Dacă e mai mare sau ți-e frig, te doare capul, ochii, transpiri excesiv etc (astea sunt semnalele de alarmă pe care ți le dă corpul că ceva nu e în regulă), ia paracetamol, ibuprofen, aspirină (peste 12 ani) etc.

Edited by adadoi, 17 March 2011 - 08:55.


#8
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

 adadoi, on 17th March 2011, 08:54, said:

febra e bună. E un mod al organismului de a omorî celule bacteriene sau viruși, mai puțin rezistenți la "încălzire" decât celulele noastre. Devine periculoasă atunci când e prea mare și riscă să distrugă și proteine umane, duce la deshidratare și îngreunează circulația și funcționarea altor organe, atunci e momentul să scapi de ea. De obicei se încearcă scăderea febrei și pe considerente pur subiective (adică te simți nașpa), ceea ce nu e greșit, organismul trebuie să fie ok în alte părți, inclusiv psihic, pentru a se putea lupta cu succes cu infecțiile. În concluzie, dacă e până-n 38 (axial) și te simți bine, nu-i face nimic. Dacă e mai mare sau ți-e frig, te doare capul, ochii, transpiri excesiv etc (astea sunt semnalele de alarmă pe care ți le dă corpul că ceva nu e în regulă), ia paracetamol, ibuprofen, aspirină (peste 12 ani) etc.
Multumesc.
Singurul post on topic.

#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
am uitat să spun că întotdeauna, absolut întotdeauna când ai febră e necesar să te hidratezi suplimentar. Ceai, apa, supă, suc (nu prea dulce), orice.

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 adadoi, on 17th March 2011, 08:54, said:

febra e bună. E un mod al organismului de a omorî celule bacteriene sau viruși, mai puțin rezistenți la "încălzire" decât celulele noastre.
Ai spus-o ca si cum ar trebui neglijata.
Dimpotriva, febra e un semnal de alarma. Are anumite caracteristici, mult prea multe, nu e de glumit cu ea. In functie de febra se pot diagnostica multe afectiuni. In simple raceli, ca banuiesc ca la asta te referi, da, e banala, insa sunt nenumarate alte cazuri in care nu e tocmai asa, poate evolua rapid si cu prognostic periculos. Deci nu-i chiar asa de culcat pe ureche cu febra si nu e modul organismului de a omori microbi, e modul lui de a te alarma ca ceva nu-i in regula, pentru ca spre exemplu, la o persoana cu o imunitate scazuta, sau alte boli generale, febra aia numai microbi nu omoara... deci nu mai e chiar asa de buna.

#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 ripper, on 17th March 2011, 10:00, said:

Ai spus-o ca si cum ar trebui neglijata.
Dimpotriva, febra e un semnal de alarma. Are anumite caracteristici, mult prea multe, nu e de glumit cu ea. In functie de febra se pot diagnostica multe afectiuni. In simple raceli, ca banuiesc ca la asta te referi, da, e banala, insa sunt nenumarate alte cazuri in care nu e tocmai asa, poate evolua rapid si cu prognostic periculos. Deci nu-i chiar asa de culcat pe ureche cu febra si nu e modul organismului de a omori microbi, e modul lui de a te alarma ca ceva nu-i in regula, pentru ca spre exemplu, la o persoana cu o imunitate scazuta, sau alte boli generale, febra aia numai microbi nu omoara... deci nu mai e chiar asa de buna.

a, nu, în nici un caz n-ar trebui neglijată. Febra apare și în afecțiuni neinfecțioase (tumori, de exemplu), nu numai în infecții, și e clar un semnal de alarmă, dar e și un semn bun: există un răspuns la un stimul (imunodeprimații, de exemplu, fac rar febră). Totuși, nu e doar un semnal de alarmă, e și un mijloc de apărare: proteinele microbiene sunt inactivate la 37,5-37,8 grade (ca și celulele tumorale, că de-aia apare și atunci), înmulțirea lor e oprită, sisemul imunitar se poate descurca cu ce rămâne.
Oamenii întrebaseră de răceli simple, de-aia n-am intrat în detalii.

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu stiu ce-ai zis tu... si sunt total de acord, insa stii cum sunt internautii care citesc si n-au o minima pregatire, d-asta e bine sa constientizeze toate aspectele. Ca de, ar trebui sa ne deschidem un spital online aici! :D

#13
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

 ripper, on 17th March 2011, 10:00, said:

Ai spus-o ca si cum ar trebui neglijata.
Dimpotriva, febra e un semnal de alarma. Are anumite caracteristici, mult prea multe, nu e de glumit cu ea. In functie de febra se pot diagnostica multe afectiuni. In simple raceli, ca banuiesc ca la asta te referi, da, e banala, insa sunt nenumarate alte cazuri in care nu e tocmai asa, poate evolua rapid si cu prognostic periculos. Deci nu-i chiar asa de culcat pe ureche cu febra si nu e modul organismului de a omori microbi, e modul lui de a te alarma ca ceva nu-i in regula, pentru ca spre exemplu, la o persoana cu o imunitate scazuta, sau alte boli generale, febra aia numai microbi nu omoara... deci nu mai e chiar asa de buna.
Totusi, referitor la intrebarea mea: `sunt si cazuri cand nu trebuie combatuta?`, raspunsul inteleg ca e da. Topicul nu era despre automedicatie, doar ma interesa in ce situatii nu trebuie scazuta (asa, de curiozitate). :)

#14
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Febra trebuie combătută obligatoriu atunci când sare de 40 de grade pentru că începe să se pună problema riscurilor mari. De la 41,5 de grade în sus (hiperpirexie) apare riscul hemoragiilor intracraniene și a altor complicații, care pot duce la moarte sau deteriorări ireversibile la nivelul creierului.

Pentru mai puțin de 40 de grade, există oarecare beneficii dacă lăsăm temperatura să-și facă de cap (în sensul că boala ar putea trece mai repede), dar mă îndoiesc că sunt semnificative dacă urmăm un tratament (de ex. cu antibiotice). Pe de altă parte, dacă nu urmăm un tratament, cel mai probabil suferim de o simplă răceală, caz în care mai bine prelungim boala cu o zi, dar o ducem pe picioare - mai ales dacă în vremea asta mergem la serviciu sau avem alte treburi decât să zăcem în pat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate