Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nu m-am spovedit niciodata,ce trebuie sa stiu inainte de a ma duce la spovedanie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011
As dori sa stiu urmatoarele:
1. CAND se poate face spovedania ?
2. Daca se poate face la oricare preot ?
3. CUM decurge taina spovedaniei  ? (imi marturisesc pacatele,ce spune preotul,etc)
4. Trebuie sa dau ceva bani preotului ?
5. Orice alte detalii mi-ati putea da, Va multumesc din suflet !!

#2
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
1. Cand ai pacate multe si nu mai poti dormi noaptea de frica.
2. Da.
3. Preotul iti pune intrebari si tu zici tot timpul: DA/NU.
4. Daca vrei sa-ti fie acceptata mai repede cererea de iertare a pacatelor...

#3
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

 coronita, on 16th March 2011, 13:44, said:

As dori sa stiu urmatoarele:
1. CAND se poate face spovedania ?
2. Daca se poate face la oricare preot ?
3. CUM decurge taina spovedaniei  ? (imi marturisesc pacatele,ce spune preotul,etc)
4. Trebuie sa dau ceva bani preotului ?
5. Orice alte detalii mi-ati putea da, Va multumesc din suflet !!

1. Cel mai bine o faci spre finalul postului, inainte de Paste. Ar fi bine sa ai macar 3-5 zile minimum inainte in care sa fi tinut post (fara carne, branzeturi, lactate, oua, etc).
2. La oricare biseria/preot. Insa incearca sa alegi una mai putin aglomerata, ca sa nu stai cateva ore. In principiu daca alegi una si esti in dimineata respectiva la 6 sau 6 30 in curtea bisericii, nu ar trebui sa stai mai mult de 1 ora jumate - doua pana termini.
3. Te asezi in genunchi langa el cu fata spre o icoana, el sta pe scaun, se apleaca de asupra ta si iti pune intrebari. Trebuie sa fii ff atent in principiu pentru ca intrebarile curg si uneori nu ai timp sa te gandesti daca te incadrezi sau nu. Oricum mai mult de 1-2 minute nu dureaza.
4. In fata ta sau langa tine cum stai in genunchi este o cutie a milei. E bine sa pui acolo la final, inainte de a pleca, ~5 lei.
5. In dimineata respectiva nu manca/bea nimic - de tigari nu cred ca are rost sa mai spun.


Inainte de a te prezenta propriuzis in fata preotului te vei aduna cu ceilalti credinciosi iar preotul va va citi o molifta, necesara inaintea spovedaniei. Dupa asta se merge pe rand unul cate unul la preot. Dupa ce te retragi de la preot, revii langa ceilalti credinciosi, care din nou asteapta. Dupa ce termina spoveditul cu toti, va cheama cate unul la altar si va serveste, in functie de fiecare cu impartasanie sau aghiasma (ti se spune la finalul spovedaniei unde te incadrezi si retii). Cand te prezinti la altar trebuie sa ai 1-2 lumanari (ti se spune si asta) si 1-2 prescuri (ti se spune de asemenea de catre preot).

Dupa ce termina cu toti la altar, se merge la intrarea in biserica undeva, se serveste vin dintr-un pahar si ceva nafara. Dascalul citeste o rugaciune dupa care e gata.
Este bine, avand in vedere ca mai ai doar cateva zile pana la Paste, sa continui cu postul pe care l-ai inceput.

Daca mai ai intrebari...

 dorin69, on 16th March 2011, 13:52, said:

Mai intai trebuie sa iti faci pacate. :lol:


 muteki, on 16th March 2011, 13:54, said:

Ei as taina. Te toarna popa imediat daca ii marturisesti vreo crima.


 mateiuli, on 16th March 2011, 14:03, said:

1. Cand ai pacate multe si nu mai poti dormi noaptea de frica.
2. Da.
3. Preotul iti pune intrebari si tu zici tot timpul: DA/NU.
4. Daca vrei sa-ti fie acceptata mai repede cererea de iertare a pacatelor...

Nu cumva s-au facut sectiuni separate pentru Cult Ordodox / Ateism / etc?
Daca da, atunci cei neinteresati ce mai cauta aici cu blasfemiile?
Nu te obliga nimeni sa faci nimic, dar macar nu rade de altul.

#4
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011

 StGermain, on 16th March 2011, 14:09, said:

1. Cel mai bine o faci spre finalul postului, inainte de Paste. Ar fi bine sa ai macar 3-5 zile minimum inainte in care sa fi tinut post (fara carne, branzeturi, lactate, oua, etc).
2. La oricare biseria/preot. Insa incearca sa alegi una mai putin aglomerata, ca sa nu stai cateva ore. In principiu daca alegi una si esti in dimineata respectiva la 6 sau 6 30 in curtea bisericii, nu ar trebui sa stai mai mult de 1 ora jumate - doua pana termini.
3. Te asezi in genunchi langa el cu fata spre o icoana, el sta pe scaun, se apleaca de asupra ta si iti pune intrebari. Trebuie sa fii ff atent in principiu pentru ca intrebarile curg si uneori nu ai timp sa te gandesti daca te incadrezi sau nu. Oricum mai mult de 1-2 minute nu dureaza.
4. In fata ta sau langa tine cum stai in genunchi este o cutie a milei. E bine sa pui acolo la final, inainte de a pleca, ~5 lei.
5. In dimineata respectiva nu manca/bea nimic - de tigari nu cred ca are rost sa mai spun.


Inainte de a te prezenta propriuzis in fata preotului te vei aduna cu ceilalti credinciosi iar preotul va va citi o molifta, necesara inaintea spovedaniei. Dupa asta se merge pe rand unul cate unul la preot. Dupa ce te retragi de la preot, revii langa ceilalti credinciosi, care din nou asteapta. Dupa ce termina spoveditul cu toti, va cheama cate unul la altar si va serveste, in functie de fiecare cu impartasanie sau aghiasma (ti se spune la finalul spovedaniei unde te incadrezi si retii). Cand te prezinti la altar trebuie sa ai 1-2 lumanari (ti se spune si asta) si 1-2 prescuri (ti se spune de asemenea de catre preot).

Dupa ce termina cu toti la altar, se merge la intrarea in biserica undeva, se serveste vin dintr-un pahar si ceva nafara. Dascalul citeste o rugaciune dupa care e gata.
Este bine, avand in vedere ca mai ai doar cateva zile pana la Paste, sa continui cu postul pe care l-ai inceput.

Daca mai ai intrebari...









Nu cumva s-au facut sectiuni separate pentru Cult Ordodox / Ateism / etc?
Daca da, atunci cei neinteresati ce mai cauta aici cu blasfemiile?
Nu te obliga nimeni sa faci nimic, dar macar nu rade de altul.



Deci trebuie doar sa raspund la intrebarile preotului ? Nu ma pune sa spun lista cu pacatele ce le-am facut ?
Si sigur nu dau bani preotului in mana ? Daca ii dau e BINE / RAU ?

#5
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 coronita, on 16th March 2011, 13:44, said:

As dori sa stiu urmatoarele:
1. CAND se poate face spovedania ?
2. Daca se poate face la oricare preot ?
3. CUM decurge taina spovedaniei  ? (imi marturisesc pacatele,ce spune preotul,etc)
4. Trebuie sa dau ceva bani preotului ?
5. Orice alte detalii mi-ati putea da, Va multumesc din suflet !!

2. Se poate face la orice preot, in timp e bine sa te duci la un singur preot pentru ca acesta sa-ti poata cunoaste sufletul si sa te ajute mai bine (la fel ca medicul de familie)
3. Te indruma preotul, e bine sa-ti scrii pacatele pe hartie si fie ca te intreaba preotul si raspunzi la intrebarile lui, fie ca te lasa sa ti le spui singura, lista facuta dinainte te ajuta sa nu te incurci.
4. Daca la sfarsitul spovedaniei preotul te dezleaga de pacate urmeaza sa te impartasesti, inainte de impartasanie trebuie sa aprinzi o lumanare, lumanarea se cumpara de la biserica.

Pentru 1,5  aici sunt cateva sfaturi http://www.parohiama...mpartasanie.htm Sa fii atenta ca sunt cateva reguli care trebuie respectate: sa nu mananci nimic si sa nu bei nimic in ziua in care te spovedesti inainte de impartasanie (de la 12 noaptea pana termini spovedania si impartasania) etc.

Exista ceea ce se cheama spovedanie generala. Spovedania generala trebuie sa-ti pui in gand s-o faci odata cand o sa fii pregatita, si implica sa-ti amintesti toate pacatele din copilarie pana in momentul respectiv.
La spovedania normala, preotul te intreaba de pacatele savarsite de la ultima spovedanie incoace.

Edited by altul, 16 March 2011 - 14:42.


#6
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 coronita, on 16th March 2011, 13:44, said:

As dori sa stiu urmatoarele:
1. CAND se poate face spovedania ?
2. Daca se poate face la oricare preot ?
3. CUM decurge taina spovedaniei  ? (imi marturisesc pacatele,ce spune preotul,etc)
4. Trebuie sa dau ceva bani preotului ?
5. Orice alte detalii mi-ati putea da, Va multumesc din suflet !!

1. Oricand.
2. Da.
3. Daca iti spun cum a decurs la mine, se cutremura toata Biserica Ortodoxa.
4. Nu.
5. Nu o face!

#7
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

 coronita, on 16th March 2011, 14:17, said:

Deci trebuie doar sa raspund la intrebarile preotului ? Nu ma pune sa spun lista cu pacatele ce le-am facut ?
Si sigur nu dau bani preotului in mana ? Daca ii dau e BINE / RAU ?

Depinde de la preot la preot - eu am vorbit de majoritate.

Majoritatea nu ti-i primesc in mana ca nu au unde-i pune de la 20 oameni.
La fel, ff putini preoti te pun sa le povestesti tu. Majoritatea nu-si permit din considerente de timp. Ai sa vezi cat este de aglomerat. Daca ar sta sa-l asculte pe fiecare.....

Incearca sa te interesezi si sa alegi o biserica. Intreaba pe unii, pe altii unde merg. In orice caz, nu merge la manastire (corect asa ar fi, dar acolo preotii sunt ffffffff, mult prea exigenti pentru noi cei din orase/din ziua de astazi).

#8
problematicul

problematicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2008
1. Oricand vrei, crestinii din timpul persecutiei o faceau zi de zi, spre folosul lor, nu stiau cand mor. Acum s-a incetatenit ideea ca macar in timpul celor 4 posturi ale anului sa se faca, dar e bine cat mai des.
2. Se face la orice preot cu conditia sa nu ai deja unul. Daca ai un duhovnic la care te-ai mai spovedit ceri dezlegare la el si te duci la cel care crezi tu, dar trebuie sa tii de ala mereu. E ca un indrumator in viata.
3. gasesti la o taraba/magazin Bisericesc o carticica numita INDREPTAR DE SPOVEDANIE, costa pana in 9 lei, si regasesti tot ce trebuie ptr ajutorul tau. Sunt vreo 400-500 intrebari care le parcurgi si iti dai singur seama ce pacate ai. Le scrii pe o lista si le citesti la preot, e gresit sa astepti sa te intrebe el, ca intreaba doar lucruri generale, nu are de unde stii ce ai facut sau nu. Practic tu ceri dezlegare de pacate lui Dumnezeu, preotul e mijlocitorul intre tine si EL.  Mare grija aici, daca spui sa zicem 14 pacate si al 15 l-ai ascuns de rusine, frica etc, mai rau iti faci tie, ai pierdut Taina Spovedaniei si NU esti iertat de pacate. Trebuie sa le spui toate.  
4. Daca vrei dai, daca nu nu. In general lumea lasa 2-3 lei.
5.
http://biserica.org/...storal/ghid.htm  
http://parohiamoreni...spovedanie.html din pacate nu gasesc decat vreo 193 intrebari, insa gasesti la o taraba o carticica numita INDREPTAR DE SPOVEDANIE, coasta pana in 9 lei, si regasesti tot ce trebuie ptr ajutorul tau. Succes in alegerea facuta si nu te lua dupa gurile rele de aici. Succes in alegerea facuta si nu te lua dupa gurile rele de aici.

Edited by problematicul, 16 March 2011 - 14:28.


#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 coronita, on 16th March 2011, 14:44, said:

As dori sa stiu urmatoarele:
1. CAND se poate face spovedania ?
2. Daca se poate face la oricare preot ?
3. CUM decurge taina spovedaniei  ? (imi marturisesc pacatele,ce spune preotul,etc)
4. Trebuie sa dau ceva bani preotului ?
5. Orice alte detalii mi-ati putea da, Va multumesc din suflet !!


1. oricand
2. oricare, dar bine este sa ai un duhovnic al tau la care sa te spovedesti mereu. astfel el te va cunoaste si iti va da cele mai bune sfaturi.
3. ca o discutie libera. in principiu ii spui tu ce ai pe suflet, iti mai pune si el intrebari. nu minti si nu ascunde lucruri, altfel degeaba te mai spovedesti...
4. nu-i obligatoriu.
5. mergi la un preot si cere-i detalii. sunt mai multe lucruri pe care noi nu stim sa ti le spunem.

#10
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

 coronita, on 16th March 2011, 13:44, said:

As dori sa stiu urmatoarele:
1. CAND se poate face spovedania ?
2. Daca se poate face la oricare preot ?
3. CUM decurge taina spovedaniei  ? (imi marturisesc pacatele,ce spune preotul,etc)
4. Trebuie sa dau ceva bani preotului ?
5. Orice alte detalii mi-ati putea da, Va multumesc din suflet !!
1. NON STOP pentru ca pacatul este asociat vietii, deci traiesti pacatuiesti. Sunt totusi niste situatii cand iti este interzis (pacat) sa te spovedesti (conform listei de pacate prezentate mai jos) cum ar fii: ti-a fost rau si ai vomitat inainte de a merge la spovedanie, ai visat urat, daca esti fata si ti-a venit ciclul menstrual etc.
2. NU. Incalci regula 209. Trebuie sa cauti un preot si numai la el sa te duci.
3. Intri in biserica vezi ce e de pupat, pupi tot, pui bani, cumperi lumanari (nu cumva sa le aduci de acasa, oricum BOR detine monopol pe lumanari asa ca tot una e), cand iti vine randul intri in ghireta marturisirii, ingenunchezi in fata popii, intre craci, el te acopera cu toala lui si incepi sa citesti lista de pacate pe care le-ai facut, te mai intreaba el despre dragoste, iti zice ce tampenii trebuie sa faci, dupa care iesi si vezi ce-i de facut in continuare.
4.Dupa cum zice si indrumarul de spovedanie nu e bine sa-i dai popii dar e bine sa pui in locurile special amenajate, intelegi tu.
5.acesta este un ”Indrumar pentru spovedanie” il citesti, inveti lista de pacate (296 la numar) si iti faci propria ta lista cu pacatele care ti se potrivesc, urmand sa le spui popii cu smerenie si vezi ce mai zice acolo.
Bafta!

Edited by artom, 16 March 2011 - 18:29.


#11
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
Inainte sa te duci la spovedanie trebuie sa te impaci cu toti cei cu care te-ai certat. Si daca te duci acum in post ar fi bine sa tii si vreo cateva zile de post.

#12
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

 Charger, on 16th March 2011, 14:21, said:

3. Daca iti spun cum a decurs la mine, se cutremura toata Biserica Ortodoxa.
Spune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate