Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

CAEN subinchiere?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Salutari,


Pentru ca am inchiriat un birou suficient de spatios pe care il utilizez doar partial, am hotarat sa mai primesc o firma in acest birou intr-o camera alaturata, pentru a diminua costurile lunare legate de inchiriere si intretinere a spatiului

In conditiile in care eu in acest spatiu sunt chirias, pot face acte de inchiriere (se cheama sub-inchiriere, pentru ca si eu sunt chirias?) cu firma respectiva, avand in vedere ca nu am decat cod CAEN de consultanta si proiectare?

Este obligatoriu pentru acest demers sa am acel cod CAEN "inchirierea spatiilor proprii sau inchiriate"? Nu de alta, dar am inteles ca adaugarea unui cod CAEN acum costa aproximativ cat infiintarea unei noi societati.

Multumesc.

Edit: titlul e gresit dar nu am ce sa-i mai fac asta e.

Edited by StGermain, 10 March 2011 - 19:59.


#2
denisas

denisas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2009

 StGermain, on 10th March 2011, 19:58, said:

Salutari,


Pentru ca am inchiriat un birou suficient de spatios pe care il utilizez doar partial, am hotarat sa mai primesc o firma in acest birou intr-o camera alaturata, pentru a diminua costurile lunare legate de inchiriere si intretinere a spatiului

In conditiile in care eu in acest spatiu sunt chirias, pot face acte de inchiriere (se cheama sub-inchiriere, pentru ca si eu sunt chirias?) cu firma respectiva, avand in vedere ca nu am decat cod CAEN de consultanta si proiectare?

Este obligatoriu pentru acest demers sa am acel cod CAEN "inchirierea spatiilor proprii sau inchiriate"? Nu de alta, dar am inteles ca adaugarea unui cod CAEN acum costa aproximativ cat infiintarea unei noi societati.

Multumesc.

Edit: titlul e gresit dar nu am ce sa-i mai fac asta e.

Intradevar este nevoie de acest cod CAEN, insa puteti sa faceti contract de comodat pentru a nu mai plati taxe la ORC pentru introducerea codului CAEN necesar pt suninchirieri.

In ceea ce priveste cealalta problema cu subinchirierea, pentru a putea face acest lucru este necesar ca in contractul de inchiriere sa existe clauza de subinchiriere. Daca nu exista aceasta clauza puteti face un act aditional la contractul de inchiriere prin care sa introduceti un nou articol care sa va permita transmiterea dreptului de folosinta catre un tert.

Cu stima,
Av. Denisa Stanca

#3
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Dna Stanca, va multumesc pentu timpul acordat.

Voi face un contract de comodat.
Cu privire la clauza de subinchiriere din contractul initial, o voi adauga prin act aditional sau voi inlocui cu totul contractul - proprietarul este binevoitor si de acord cu orice varianta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate