Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

RETENŢIE Telekom România.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
859 replies to this topic

#37
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postdygey, on 25th May 2011, 04:33, said:

are dreptate de data asta. :thumbup:
eu nu l-as scoate nici de-al dracu', il folosesc destul de des.
ca nu e de la romtelecom asta e altceva, dar fixul inca mai este folosit.

apropo, unchiule...vreau sa recuperez un numar vechi de fix romtelecom.
a fost primul numar de telefon al lu' taica-miu, s-a renuntat la linia respectiva prin '99 si din cate am inteles de la romtelecom, numarul este liber.
am cerut contract pe perioada nedeterminata, fara gratuitati &shit.
concluzie: instalarea platita, 25 EUR. abonament la pret de lista, 8,6 EUR.

marfa, dar ma gandeam daca nu pot "cumpara" cumva numarul ala, mai scutim din bataia de cap aferenta ambelor parti. vreo idee?
instalarea NU se plateste chiar daca e fara perioada contractuala :naughty: trust me !

#38
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postunchiujim, on 26th May 2011, 22:47, said:

instalarea NU se plateste chiar daca e fara perioada contractuala :naughty: trust me !
si mai frumos. :thumbup: mai, cateodata romtelecom asta are si parti bune, asa cum am mai zis.
sa-nteleg ca nu am de platit decat abonamentul la pret de lista si eventual sa sa vin cu aparatul telefonic propriu pentru finalizarea instalarii.
oricum la mine instalearea inseamna alocare port in centrala, alocare numar de apel si legarea firului telefonic al apartamentului meu inapoi in firida.
ia vedeti cu ce ma tentati o luna de zile...poate-poate. :coolspeak:

deci "cumpararea" numarului nu este posibila, indiferent de suma...no problem.

#39
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Am fost informat zilele trecute ca abonamentul Voce Zero nu mai este disponibil pentru retentie, in locul acestuia aparand abonamentul de 1 euro + TVA, cu 10 centi/minut in orice retea fixa. Totusi, in urma cu o luna mi s-a propus acest abonament - Voce Zero - pentru retentie. Este aberant sa te puna sa platesti fix daca nu vrei. Chiar a iesit din schema Voce Zero?!

#40
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View PostAllex, on 27th May 2011, 01:06, said:

Am fost informat zilele trecute ca abonamentul Voce Zero nu mai este disponibil pentru retentie, in locul acestuia aparand abonamentul de 1 euro + TVA, cu 10 centi/minut in orice retea fixa. Totusi, in urma cu o luna mi s-a propus acest abonament - Voce Zero - pentru retentie. Este aberant sa te puna sa platesti fix daca nu vrei. Chiar a iesit din schema Voce Zero?!
da, a fost inlocuit de cel de 1 e+tva.aberant este ca ti-a trebuit o luna sa te hotarasti sa NU PLATESTI AB DE TEL FIX si acum sa te plangi ca nu mai exista.

#41
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Postunchiujim, on 28th May 2011, 00:00, said:

da, a fost inlocuit de cel de 1 e+tva.aberant este ca ti-a trebuit o luna sa te hotarasti sa NU PLATESTI AB DE TEL FIX si acum sa te plangi ca nu mai exista.

Mi s-a propus inainte de expirarea contractului si desi am zis da, a fost programata o alta discutie, data la care Voce Zero disparuse. Nu e vina mea. In mod exceptional trebuia sa mi se ofere. Probabil cererea mare de Voce Zero i-a facut sa inventeze o taxa pentru care nu-ti ofera decat ton. In prezentare mi s-a spus ca, citez, veti putea primi apeluri gratuit. Ar fi fost culmea sa platesc si apelurile primite dupa ce ca platesc tarife uriase pentru apelurile efectuate (ipotetic, pentru ca nu vor exista decat la 1930, gratuit si la 112 eventual, in caz de urgenta). Oricum e abuziv sa bagi pe gat un serviciu nesolicitat.

Edited by Allex, 27 May 2011 - 23:39.


#42
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Io-te chestie :D. Mie imi expira in martie 2012 (daca mai prindem) abonamentul la voce, vreau sa-l dau la scadere, insa vad ca acum trebuie sa pletim in jur de 5 lei. Tot e mai bine decat vreo 40 cat dau acum, totusi nu mi se pare nici mie corect sa mi se bage pa gat un servici pe care nu-l doresc.

#43
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
As fi dat ceva bani daca gaseam un abonament avantajos, dar au preturi rupte de realitatea din piata. Platesti brandul.

#44
dan_ionescu

dan_ionescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.04.2010

View PostLucian_M, on 28th May 2011, 00:42, said:

totusi nu mi se pare nici mie corect sa mi se bage pa gat un servici pe care nu-l doresc.

Nici nu este corect. Ar fi putut sa includa acest cost, al liniei telefonice, in abonamentul de internet, dar nici asta nu s-au priceput sa faca. E uimitor cum vor sa platesti 1,24 euro pentru nimic.

#45
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
taxa de mentenanta...ring a bell?

#46
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
5/1,24=4,03, exact taxa de mentenanta
Diferenta e ca la ceilalti pentru aceasta taxa ai convorbiri cu 1 cent in reteaua fixa si mobila proprie si 2 centi in celelalte retele fixe. La RTC e 10.
Dar merita sa platesti aceasta taxa ca sa poti avea internet mai ales daca nu ai alte solutii in zona.

#47
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Exista Voce Zero Plus mai nou, care oficial nu costa, neoficial adauga un euro cu tva peste pretul de oferta Clicknet Play si cincizeci de eurocenti cu tva peste pretul Clicknet Power. In acesti bani ai nelimitat cu un nr favorit Romtelecom. Acest abonament cica se ofera exclusiv in magazinele Germanos, nu si la 1930 sau la retentie. Cert e ca noii abonati pot lua Voce Zero Plus daca vor sau sunt nevoiti sa ia net de la Romtelecom.

Retentia la Romtelecom este din ce in ce mai proasta. Persoanele care te contacteaza sunt la limita inferioara a competentei, nu cunosc toate produsele si serviciile companiei si ca sa ma intelegeti va dau si un exemplu concret... Tipa de la retentie nu facea diferenta intre modem vdsl si receiver iptv, apoi dintre receiverul iptv simplu si cel cu hdd. Celui din urma ii spunea hd 3d. Oau, m-am minunat... 3d?! Nu stiu cum duduile astea lucreaza la Romtelecom fiind atat de bata la capitolul tehnica. Romtelecom a facut concedieri, dar, culmea, au plecat angajatii pregatiti si cu experienta si au ramas incompetenti o droaie. Plus ca cine gafeaza nu te mai cauta a doua oara, poti sa suni de innebunesti. Atata incompetenta n-am mai vazut nicaieri. Pai Vodafone si Orange merg brici pe langa mamutul Romtelecom, unde la 1930 si Retentie ai adesea impresia ca vorbesti singur, pentru ca duduile care ar trebui sa zbarnaie de informatii debordeaza doar de politete, gasindu-si cu greu termenii tehnici si ajutandu-te cel mult cu o sesizare in urma careia te va suna cineva in 10 zile lucratoare.

Si degeaba te suna mai repede, pentru ca gafele se tin lant, ba gresesc abonamentul de voce si activeaza unul mai scump, ba imi scad viteza de net din motivul stupid ca modemul n-ar fi compatibil. Este ceva de nedescris in Romtelecom, o brambureala totala, din partea mea au fix nota 1 pentru lipsa de profesionalism si mediocritate in cunoasterea produselor si serviciilor pe care sunt platiti sa le vanda cat mai bine. Nu e de mirare ca au pierderi cu asemenea personal prost pregatit in mare parte. Pacat de munca profesionistilor din Romtelecom, ca nu obtin ceea ce merita din cauza colegilor pentru care receiverul iptv este un fel de modem, iar receiverul iptv cu hdd este un modem hd 3d.

Edited by Allex, 30 May 2011 - 00:23.


#48
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009
Oferta cu Voce Zero + este disponibila si la agentii de teren, in zonele de VDSL.

#49
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

View Postdanutz1, on 29th May 2011, 07:53, said:

5/1,24=4,03, exact taxa de mentenanta
Diferenta e ca la ceilalti pentru aceasta taxa ai convorbiri cu 1 cent in reteaua fixa si mobila proprie si 2 centi in celelalte retele fixe. La RTC e 10.
Dar merita sa platesti aceasta taxa ca sa poti avea internet mai ales daca nu ai alte solutii in zona.
   Si ce mai radeau ei de taxa de mentenanta?:)
  Barem la RDS ai tarife bune dar astia nu se dezmint in nesimtire. :death:

#50
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View PostAllex, on 30th May 2011, 01:20, said:

Exista Voce Zero Plus mai nou, care oficial nu costa, neoficial adauga un euro cu tva peste pretul de oferta Clicknet Play si cincizeci de eurocenti cu tva peste pretul Clicknet Power. In acesti bani ai nelimitat cu un nr favorit Romtelecom. Acest abonament cica se ofera exclusiv in magazinele Germanos, nu si la 1930 sau la retentie. Cert e ca noii abonati pot lua Voce Zero Plus daca vor sau sunt nevoiti sa ia net de la Romtelecom.

Retentia la Romtelecom este din ce in ce mai proasta. Persoanele care te contacteaza sunt la limita inferioara a competentei, nu cunosc toate produsele si serviciile companiei si ca sa ma intelegeti va dau si un exemplu concret... Tipa de la retentie nu facea diferenta intre modem vdsl si receiver iptv, apoi dintre receiverul iptv simplu si cel cu hdd. Celui din urma ii spunea hd 3d. Oau, m-am minunat... 3d?! Nu stiu cum duduile astea lucreaza la Romtelecom fiind atat de bata la capitolul tehnica. Romtelecom a facut concedieri, dar, culmea, au plecat angajatii pregatiti si cu experienta si au ramas incompetenti o droaie. Plus ca cine gafeaza nu te mai cauta a doua oara, poti sa suni de innebunesti. Atata incompetenta n-am mai vazut nicaieri. Pai Vodafone si Orange merg brici pe langa mamutul Romtelecom, unde la 1930 si Retentie ai adesea impresia ca vorbesti singur, pentru ca duduile care ar trebui sa zbarnaie de informatii debordeaza doar de politete, gasindu-si cu greu termenii tehnici si ajutandu-te cel mult cu o sesizare in urma careia te va suna cineva in 10 zile lucratoare.

Si degeaba te suna mai repede, pentru ca gafele se tin lant, ba gresesc abonamentul de voce si activeaza unul mai scump, ba imi scad viteza de net din motivul stupid ca modemul n-ar fi compatibil. Este ceva de nedescris in Romtelecom, o brambureala totala, din partea mea au fix nota 1 pentru lipsa de profesionalism si mediocritate in cunoasterea produselor si serviciilor pe care sunt platiti sa le vanda cat mai bine. Nu e de mirare ca au pierderi cu asemenea personal prost pregatit in mare parte. Pacat de munca profesionistilor din Romtelecom, ca nu obtin ceea ce merita din cauza colegilor pentru care receiverul iptv este un fel de modem, iar receiverul iptv cu hdd este un modem hd 3d.
ca peste tot exista si oameni mai slab pregati. insa acesta nu e un motiv sa generalizam.imi pare sincer rau ca ti s-a intamplat sa ai asemenea nenoroc.nu vreau sa-i scuz dar cred ca ai fost contactat de un CC extern. :confuzzled:

#51
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Postunchiujim, on 31st May 2011, 00:03, said:

ca peste tot exista si oameni mai slab pregati. insa acesta nu e un motiv sa generalizam.imi pare sincer rau ca ti s-a intamplat sa ai asemenea nenoroc.nu vreau sa-i scuz dar cred ca ai fost contactat de un CC extern. :confuzzled:

Am rezolvat pana la urma dupa multe apeluri la 1930 si explicat in detaliu problemele. Traumatizant. Romtelecom are urgenta nevoie de oameni capabili la vanzari si relatii clienti. Semnalez ca macar sefii sa afle si sa ia masuri pana nu va fi prea tarziu. Nu generalizez problema, cunosc oameni geniali in Romtelecom, dar cand un prost arunca o piatra in lac, zece destepti se chinuiesc sa o scoata. Pacat ca pana si Rcs Rds a ajuns mai profi la serviciul de relatii cu clientii.

#52
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007
... Pacat ca pana si Rcs Rds a ajuns mai profi la serviciul de relatii cu clientii. -o gluma buna ! sunt abonat si la rcs si am avut de a face deseori cu cei de la rel cu clientii asa ca daca si astia sunt profi.... no comment.
PS: bine ca ai rezolvat  cu rtc.

#53
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,826
  • Înscris: 04.09.2006
M-ar interesa si pe mine daca la abonamentul asta nou "Voce Zero[sic] Plus Un Euro"  :P  exista vreo perioada minima contractulala.

#54
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View PostSyneweap, on 1st June 2011, 07:08, said:

M-ar interesa si pe mine daca la abonamentul asta nou "Voce Zero[sic] Plus Un Euro"  :P  exista vreo perioada minima contractulala.

In pliantul Germanos scria pentru pachetul cu net perioada de doi ani, dar e posibil sa fie si pentru un an.
Voce Unu in schimb nu are perioada minima contractuala, poti renunta la el oricand.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate