Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Gard - stalpi din beton (spalieri) si plasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Vezi cum te fortezi in stalpii aia, sa nu se fisureze de la fata solului.

#56
verzet

verzet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.01.2007

 Hunor_66, on 24 mai 2021 - 07:25, said:

Vezi cum te fortezi in stalpii aia, sa nu se fisureze de la fata solului.

Pai cu simt. Plus ca ai contrafisele si alea legate sa nu mai miste , fara ele se pot rupe imediat.

#57
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018

 verzet, on 24 mai 2021 - 07:11, said:


Da, vor fi cu contrafise cei pe capeti si din 40 in 40 de m vor fi iar ca am latura lunga.

Legile fizicii spun ca atunci cand ai doua puncte de suport,ai caderea mai mica iara rezistenta mai mare cu cat unghiul de sustinere este mai drept/orizontal.
Plasa va face un fel de burta oricum,si la un metru daca vrei.
La 4 metri,eu cred ca este distanta prea mare,iara firul de suport va fi doborat de gravitatie/greutatea plasei de sarma.
Am aceeasi problema ca si tine,o latura lunga dar toti mi-au spus ca maxim este de 2.5 metri. Daca nu ai batrani,cumparam...

Acuma,nu vreau sa fiu smecher dar pot sa te intreb de ce ai ales distanta de 40 metri intre stalpi sa pui acele contra suporturi !? De ce nu 30 sau 50m !?

#58
verzet

verzet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.01.2007

 EmeraldCountryHouse, on 24 mai 2021 - 11:13, said:

Legile fizicii spun ca atunci cand ai doua puncte de suport,ai caderea mai mica iara rezistenta mai mare cu cat unghiul de sustinere este mai drept/orizontal.
Plasa va face un fel de burta oricum,si la un metru daca vrei.
La 4 metri,eu cred ca este distanta prea mare,iara firul de suport va fi doborat de gravitatie/greutatea plasei de sarma.
Am aceeasi problema ca si tine,o latura lunga dar toti mi-au spus ca maxim este de 2.5 metri. Daca nu ai batrani,cumparam...

Acuma,nu vreau sa fiu smecher dar pot sa te intreb de ce ai ales distanta de 40 metri intre stalpi sa pui acele contra suporturi !? De ce nu 30 sau 50m !?

Pai mie toti care mi-au spus 2.5 metri...sunt cei care vand stalpi...acuma cred ca stim de ce prefera ei 2.5 metri si nu 4....ca or fi batrani sau nu....asta e alta poveste..:).
Plus ca omiti un aspect important, stalpii vor fi toti in beton si nu in gauri cu pamant. Sarma de intindere va fi de 3mm....nu stiu ce burta va face, e groasa rau...daca o intinzi/tensionezi bine, nu va mai face nici o burta.

Am ales 40 de metri pt ca am vazut facut si am vazut ca se poate intinde firul cum trebuie, adica nu e asa mare distanta. Folosesti o chinga, tensionezi si apoi legi carligele de tensionare si tensionezi cu simt.

#59
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 verzet, on 25 mai 2021 - 22:04, said:

Sarma de intindere va fi de 3mm....nu stiu ce burta va face, e groasa rau...daca o intinzi/tensionezi bine, nu va mai face nici o burta.
Ei, ''groasa rau''.
Am vazut eu cat e de tare cand or folosit-o la cofraje si se rupea cand o intindeau si infasurau pe coada de la kiszer.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate