Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Gard - stalpi din beton (spalieri) si plasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
ILIE31

ILIE31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.01.2008
ceva poze  se poate / cu stalpi.  si     daca se poate sursa  de unde i-ai cumparat.

#20
3ggrig

3ggrig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2012
Sunt interesat sa cumpar 120 stalpi din beton pentru gard din plasa de sarma in Cosoba (GR). Mi-ar fi de ajutor cateva detalii despre spalierii pe care i-ai cumparat cu 10 ron.

#21
filip_marius2003

filip_marius2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.04.2012
Au fost adusi de un tip cu un microbuz, direct la Piatra Neamt. Au fost utilizati la vie in Focsani - sunt destul de rezistenti.

#22
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

 marian_84, on 3rd March 2012, 22:26, said:

Tarzy pana la urma cat ai lasat intre stalpi? 2m sau 4m?


2 m

#23
Ditzah

Ditzah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 02.01.2007
Salutare. Si eu sunt in aceasi situatie. Am de imprejmuit un teren de gradina, pe deal, cu 200 m liniari de gard de plasa cu spalieri de beton din 2 in 2 m. Nu am nici timpul nici puterea (hernie de disc) sa fac eu, asa ca am decis sa angajez pe altcineva s-o faca. Spalierii si plasa le am eu. Pentru manopera am primit 2 oferte. Prima oferta e de la un mester cu experienta (inginer horticultor), si cere 10 lei pentru montat un stalp si tras 2 m de plasa. A doua e de la un mester mai tinerel, care vrea 30 de lei pe metrul liniar, dar in plus fata de primul baga spalierii in beton.
La 200 de metri cat am eu, la primul ar costa 1000 de lei iar la al doilea 6000 de lei. Diferenta e enorma.

Merita sa bag spalierii in beton? Ingineru' zice ca nu... plus ca ies de 6 ori mai ieftin.
Orice sfat e binevenit.

#24
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Culmea imprejmuitorilor.   :) Si mi-am zis sa nu deschid topic nou.
Am si eu de imprejmuit un perimetru de 650 m (ca un prim pas, fara a avea inca o connstructie acolo si inainte de o eventuala parcelare).
Sunt interesata sa delimitez zona, macar orientativ, cadastrul fiind deja facut.
Problema este ca solutia sa nu fie costisitoare in aceasta faza si sa nu fie atractiva pentru furt.
Stalpii de otel inteleg ca se fura, plasa de sarma la fel, lemnul ar fi tentant pentru foc, ar mai ramane acesti spalieri din beton din loc in loc, sau, parca si mai ieftin, gard viu, dar nu stiu daca s-ar fura inainte sa creasca.

Orice sfat e binevenit.

Edited by claudia2008, 23 April 2012 - 00:22.


#25
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

 Ditzah, on 22nd April 2012, 18:05, said:

Salutare. Si eu sunt in aceasi situatie. Am de imprejmuit un teren de gradina, pe deal, cu 200 m liniari de gard de plasa cu spalieri de beton din 2 in 2 m. Nu am nici timpul nici puterea (hernie de disc) sa fac eu, asa ca am decis sa angajez pe altcineva s-o faca. Spalierii si plasa le am eu. Pentru manopera am primit 2 oferte. Prima oferta e de la un mester cu experienta (inginer horticultor), si cere 10 lei pentru montat un stalp si tras 2 m de plasa. A doua e de la un mester mai tinerel, care vrea 30 de lei pe metrul liniar, dar in plus fata de primul baga spalierii in beton.
La 200 de metri cat am eu, la primul ar costa 1000 de lei iar la al doilea 6000 de lei. Diferenta e enorma.

Merita sa bag spalierii in beton? Ingineru' zice ca nu... plus ca ies de 6 ori mai ieftin.
Orice sfat e binevenit.

depinde si cum e terenul, daca e plat si nu prea moale merge si fara sa-i betonezi
la ce ai tu de facut eu as cauta stalpi din lemn de salcam iar aia merg mai bine in pamant decat spalieri de beton deoarece sunt rotunzi in sectiune.


 claudia2008, on 23rd April 2012, 01:17, said:

Culmea imprejmuitorilor.   :) Si mi-am zis sa nu deschid topic nou.
Am si eu de imprejmuit un perimetru de 650 m (ca un prim pas, fara a avea inca o connstructie acolo si inainte de o eventuala parcelare).
Sunt interesata sa delimitez zona, macar orientativ, cadastrul fiind deja facut.
Problema este ca solutia sa nu fie costisitoare in aceasta faza si sa nu fie atractiva pentru furt.
Stalpii de otel inteleg ca se fura, plasa de sarma la fel, lemnul ar fi tentant pentru foc, ar mai ramane acesti spalieri din beton din loc in loc, sau, parca si mai ieftin, gard viu, dar nu stiu daca s-ar fura inainte sa creasca.

Orice sfat e binevenit.

gard viu din salcami spinosi dar va trebui sa astepti cativa ani pana va creste si ai dezavantajul ca nici tu nu te vei apropia deel decat bine echipata

daca vrei numai decorativ inceraca cu asa ceva http://img.carpati.o...img_5297-j1.jpg

Edited by Tarzy, 31 May 2012 - 06:27.


#26
adita_68

adita_68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.03.2008
Buna ziua,

Am achizitionat si eu spalieri cu 12 ron/buc, adusi in Bucuresti. Ce tip de plasa e recomandata pentru gard: plasa impletita sau sudata?
Va multumesc

#27
filip_marius2003

filip_marius2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.04.2012
Aici va trimit ceva poze intermediare - spaleri bagati in beton, varuiti si cu plasa.

Attached Files



#28
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 filip_marius2003, on 4th June 2012, 01:58, said:

spaleri bagati in beton, varuiti si cu plasa.

Cat costa tipul asta de plasa? E mai convenabil decat plasa clasica?

#29
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
chiar asa, cat costa asa o plasa de gard.si spalierii de beton tre betonati neaparat?cei de 2,1 m sunt suficient de inalti?cat ar trebui ingropati?si ce distanta trebuie intre ei?

#30
filip_marius2003

filip_marius2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.04.2012
Plasa are 1,7 inaltime, stalpii 2,35. Au fost pusi din 2 in 2 metri. Parerea mea e ca trebuie betonati pentru a nu plati/munci la manopera de doua ori. Plasa a costat 120 ron rola de 20 metri liniari.

#31
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

 filip_marius2003, on 4th June 2012, 01:58, said:

Aici va trimit ceva poze intermediare - spaleri bagati in beton, varuiti si cu plasa.
ca o curiozitate,ce deschidere ai ?

#32
filip_marius2003

filip_marius2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.04.2012
16 metri

#33
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
un sfredel manual de plantat spalieri stie cineva?

#34
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Prin Timisoara stie cineva unde as putea gasi astfel de spalieri pe la 10 lei bucata?
Pe la depozitele de materiale nu prea au sau daca au sunt scumpi.
As avea nevoie de aprox 58 bucati pentru o imprejmuire temporara.

Am inteles ca ar mai fi varianta cu stalpi de salcam dar nici din astia nu am prea gasit.

@filip: de unde ai luat plasa? Ceva local sau vre-un magazin prezent si in alte orase?

#35
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Cred ca voi ingradi si eu cu spalieri, este cea mai buna solutie pentru suprafete mari. Pentru cei care au aplicat deja acest tip de ingradire: ce cantitate de beton trebuie pusa per groapa? Spalierii mai pot fi scosi din betonul turnat?

#36
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Zis si facut !
Achizitionat 120 buc spalieri la 2.4 metri cu 11.4 lei buc. In acest pret am avut si transportul lor de la aprox 60 km.
Ii voi plasa la distanta de 2.2 metri. Am discutat cu un mester insa nu mi-a comunicat un pret. Pentru: sapat gropi, turnat 1-2 galeti de balast/beton si plasat, cam la ce pret sa ma astept?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate