Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Gard - stalpi din beton (spalieri) si plasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Am un teren si cum deocamdata nu-mi permit sa ridic o casa ma gandesc ca macar sa imprejmuiesc

Am nevoie sa fac un gard pe o lungime de aproximativ 80 m cu ceva declivitate (la 80 m lungime coboara cam 2,5-3 m) relativ constant.

Am tot cercetat din ce ar fi mai avantajos si zic eu ca cel mai bine dpdv finaciar ar fi sa folosesc pentru stalpi spalieri de vita de vie si plasa de sarma.
Spalieri am gasit la 13 lei bucata (2,3 m lungime) plus ca trebuiesc transportati cam 100 Km, dar clar mai ieftini decat cei de fier si cam tot acolo ca si cei de lemn, dar nu mai este cazul si nevoie de protectii (grund, vopsea, etc).

Acum ramane de vazut cum fac sa-i pun in opera

ma gandeam la urmatoarea metoda:
- fac gauri cu o foreza de genu http://www.comforexi...-Stihl-BT-121#1 inchiriata la adancime de 0,5 - 0, 6 m si diametru de 30-40 m din 2 in 2 metri
- in gaurile respective bag spalierii si torn beton pana la 80% din inaltime (0,3 - 0,4 m)
- dupa ce termin de pozitionat stalpii sap intre ei pe toata lungimea cu casmaua un sant (poate gasesc o casma mai ingusta) de cca 0,2 m adacime si cat e cazmaua latime
- intind sarma intre stalpi astfel incat cel putin 0,15-0,2 m din inaltimea plasei de sarma sa intre in sant
- torn beton in sant si implicit in gaurile facute pentru stalpi astfel incat sa obtin continuitate.

Va rezulta un gard din plasa care va avea inaltime de la sol de aprocimativ 1,8-1,9 m cu stalpi din 2 in 2 metri nu prea aspectos.

Ce nelamuriri am eu:
1. Cum sa pun plasa .... in aceeasi panta ca si terenul sau in trepte?
2. Cat pot merge cu plasa in continu fara intrerupere astfel incat sa nu am pbe ulterioare cu "relaxarea"
3. Distanta intre stalpi de 2 m este oki? am vazut ca se practica mai mult dar daca tot ies ieftin pe stalp ma gandesc sa nu ma zgarcesc taman aici
4. Care ar fi dezavantajele stalpilor de beton .... stiu estetic ca nu pot fi vopsiti si o sa arate urat dar ... nici bani nu-s pe toate drumurile

Astept orice "tips" ptr a-mi usura munca, de exemplu cum sa fac sa asigur verticalitatea stalpilor, cum sa intind sarma, etc

Edited by Tarzy, 08 March 2011 - 17:22.


#2
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Nu baga plasa in pamant, cu atat mai putin in beton. Daca vrei sa strici, nu mai poti refolosi plasa. In rest mi se pare ok. As incerca sa fac gropile mai largi si la fel de adanci, dar as ingropa stalpii doar 30 cm.

#3
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
plasa nu are rost s-o bagi in pamant. daca ti-e frica ca o sa intre ceva pe sub ea, toarna betonul de care ai zis, lasa niste urechi de prindere si leaga acolo plasa.

Eu mi-am facut gardul din stalpi de lemn, de care am legat plasa. prin plasa trece impletita o pereche de sarme de fi 3 mm, una la baza si una sus, a.i. incercarile de a forta plasa prin intindere sunt stopate. ma refer aici la animale care sapa dedesubt sau sar peste. Distanta intre stalpi am lasat-o la 4 metri si am panta de 15 grade. In cinci ani nu am avut nici un fel de problema.

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
4 metri "deschidere"? nu e cam mult? ce inaltime are gardul?

e buna ideea cu "armarea" soclului si sa las niste musati de care sa ma leg cu plasa de sarma ... de altfel e poate cel mai bine asa ca intai torn si debia apoi intind plasa

#5
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
are 1,5 metri.

ce-i drept, la 1,7 metri mai am o linie de sarma ghimpata peste. Pana acu nu cred ca s-a folosit.

#6
grozasebastian

grozasebastian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.10.2008
salut

tarzzy poti sa imi spui si mie unde ai gasit spalierii la pretul ala ,

caut si eu exact pentru acelasi lucru numai ca eu o sa pun gard din lemn netras cu o inaltime de 1.5 m  (e gardul de jos din fundul curtii , la circa 200 de m de casa si oricum o sa pun gard viu langa el)

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
taman in comuna Greaca si am gasit anuntul pe internet ... a fost chiar hazliu, ca la primul la care am ajuns dupa ce am incarcat manual 60 si ceva din totalul de 75 de bucati pe care le doream s-a gandit taranu sa ceara 15 lei in loc de 13 .... si sa te tii discutii .... ca el asa a zis la telefon .... eu ca pe site avea alt pret si ca normal nu am discutat ... ca mergem la politie, etc .... eu deschid netu de pe mobil sa caut sa-i dau peste nas ... caut dupa "vand spalieri greaca" si gasesc anuntul lui plus alte anunturi .... sun la unu din ele .... si asta voia doar 10 lei .... asa ca am stat cam 1-2 de ora sa admir peisajul in timp ce tipul cu-n vecin a descarcat singur.
Tot raul spre bine .... am muncit ceva in plus, am pierdut probabil peste 1 ora dar am ramas cu 200 lei in buzunar.

Deh .... dealea romanilor

@grozasebastian - nu prea cred ca e buna combinatia stalpi din spalieri si restul lemn .... ca nu prea merg gauriti spalierii .... daca tot pui gard viu cel mai bine tot plasa

Edited by Tarzy, 18 March 2011 - 12:57.


#8
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Cu ce i-ati carat?

#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
o utilitara (camioneta de 3,5 tone)

#10
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostTarzy, on 8th March 2011, 16:57, said:

[...] - fac gauri cu o foreza de genu http://www.comforexi...-Stihl-BT-121#1 inchiriata la adancime de 0,5 - 0,6 m si diametru de 30-40 m din 2 in 2 metri [...]
Dacă tot spuneai că "nici bani nu-s pe toate drumurile", poate "ieși" mai bine dacă nu închiriezi, ci îți cumperi o "sculă" cu care să-ți faci treaba și pe care o vei putea folosi ulterior și la altele.


View PostTarzy, on 8th March 2011, 16:57, said:

[...] 1. Cum sa pun plasa .... in aceeasi panta ca si terenul sau in trepte? [...]
Nu te chinui cu "treptele"... și așa acest gard nu va fi cel final.


View PostTarzy, on 8th March 2011, 16:57, said:

[...] 2. Cat pot merge cu plasa in continu fara intrerupere astfel incat sa nu am pbe ulterioare cu "relaxarea" [...]
Da capo al fine... Plasele se țes între ele așa de "frumos", că nici nu spui că acolo este o îmbinare, iar pentru a preîntîmpina "lăsarea" lor ține cont de sfatul lui kamikz.


View PostTarzy, on 8th March 2011, 16:57, said:

[...] 4. Care ar fi dezavantajele stalpilor de beton .... stiu estetic ca nu pot fi vopsiti si o sa arate urat dar ... nici bani nu-s pe toate drumurile [...]
Or fi multe dezavantaje... dar "partea plină a paharului"  :coolspeak:  arată cam așa: prețul (printre cele mai mici pe care le cunosc), faptul că ulterior poți turna stîlpii gardului final în jurul șpalierilor (încă o economie), gardul nu iese în evidență dată fiind "transparența" lui, viață lungă fără întreținere și or mai fi și altele...


View PostTarzy, on 8th March 2011, 16:57, said:

[...] cum sa fac sa asigur verticalitatea stalpilor [...]
Folosește metode și scule clasice, ieftine și garantate, de exemplu... firul cu plumb, sfoara etc.


View PostTarzy, on 8th March 2011, 16:57, said:

[...] cum sa intind sarma, etc
Aceeași recomandare ca mai sus, adică "metode și scule clasice, ieftine și garantate", de exemplu... furca.


Succes!  :peacefingers:



P.S. Ca să nu mai întrebe careva :wallbash: dacă sînt sigur de ceea ce spun, menționez că beneficiez de un astfel de gard, așa că știu ce vorbesc.  ;)

#11
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Tirbușon vreau sa imi iau si eu. Am vazut ca au la Obi in oferta de sapt asta (39 lei parca). De fapt deja am un burghiu de 80cm dar are diametrul de doar 1cm. Pentru țevi batute in pamant merge, insa poate il folosesc pentru a ajuta tirbusonul cu o pre-gaură.

#12
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
am de dat cam 40 de gauri, am facut pba cu "sfredelul" de la OBI, de mers merge dar incet. In plus nici nu cred ca va rezista la prea multe gauri e o tabla destul de subtire sudata in cateva puncte ... estimez ca daca rezista la 10 gauri deja e prea mult. Dar oricum principala pba este de timp ....vreau sa fac gardu' in regie proprie lucrand in w/e .... socotesc ca in 2-300 lei cat o fi de inchiriat ptr o zi o gauritoare motorizata plus alti 50 lei benzina o sa merite

#13
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Daca e atat de mult inchiriatul, mai bine o cumperi (parca 900 de lei). Vezi ca pamantul trebuie sa fie umed, acum nu e momentul.
Eu am 25m de gard, si tot asa vreau sa il fac, dar inca nu am vopsit cu grund toți stâlpii (teava patrata de fier).

#14
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
cu 900 lei cine stie ce pocnitoare o fi ... si-n plus chiar nu vad ce sa mai fac cu ea in viitor?

am cerut oferta de la http://www.utilaje-i...-pentru-pamant/ sa vedem care sunt conditiile (pret, garantie, etc)

#15
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Ar fi in garantie.
Vezi ca mai au și la Dl Bricolaj.

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
am primit raspuns la oferta ... 150 lei / zi plus TVA .... e mult sau putin? .... mie imi pare oki .... dar sunt deschis si ptr alte oferte .... preconizez sa fac operatiunea prin aprilie asa ca mai e inca vreme

#17
marian_84

marian_84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.03.2007
Tarzy pana la urma cat ai lasat intre stalpi? 2m sau 4m?

#18
filip_marius2003

filip_marius2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.04.2012
Eu am cumparat astazi 107 buc de stalpi, pret 10 ron pe bucata. Am sa ii montez din 2 in 2 metri, apoi vin cu plasa de gard de 1,5 metri inaltime. Stalpi au fost adusi din Focsani si arata bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate