Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#109
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Corect, in toata Austria (excluzand Viena) copii peste 12 ani au nevoie de teste antigen sau pcr si sunt obligati sa poarte masca.
In Viena copii peste 6 ani au nevoie de teste antigen sau pcr + masca.

#110
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Pana acum doar unei angajate din Romania am aratat certificatul verde european (la un parc de distractii pentru copii). La vama l-am intins unui vames plictisit si ne-a facut semn sa trecem. In rest doar am completat liste prin unele alm-uri prin munti, cu nume si email/telefon fara sa ceara cineva ceva. Masca doar prin interior si nici acolo peste tot.
In rest frumoasa Austria asa cum o stiam. Si cu o gramada de obiective.

#111
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Chestia e ca la granita HU-AT exista cineva plictisit sau nu (cum a fost in cazul nostru, dar simpatic!) care te intreaba de certificat. Intr CZ si AT nu intreaba nimeni.
Altfel, experientele pot diferi. Pe noi la cazare, dupa ce ne-a deschis usa si ne-a salutat, ne-a intrebat de certificat. Si la cabane, ca l-au “studiat” sau nu, am fost intrebati. Cea mai constiincioasa a fost tipa de la cafeneaua 007 Elements, nu doar ca le-a citit cu atentie, dar ne-a pus si sa scanam. Au fost insa si cazuri in care doar simpla vedere a foilor a fost suficienta.
Din pacate ultimele zile au fost cam ploioase in Tirol, dar si asa tot frumos a fost!🙂

#112
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Cine ma poate ajuta cu o informatie despre Dachstein ?
Cam cat dureaza urcatul cu telecabina si cam cat de departe e podul suspendat, stairway to nothingness si Skywalk. Pe scurt data iau biletele de urcare / coborare dinainte cam cat timp sa fie intre ele ?
Multumesc.

#113
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
cu telegondola urci aproximativ 10-15 minute, si skywalk incl stairway nu sunt foarte departe de punctul unde te lasa gondola.

#114
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Ionut, nu m-am intalnit azi cu gazda ca sa o intreb de Dachstein, dar iti las o poza proaspata. Dupa cum se vede, a fost vreme faina azi si sus si jos.
Noi nu o sa urcam chiar daca drumul si cabina e inclusa in cardul Schladming-Dachstein, deci e oarecum 'gratis'. Sunt multe lucruri interesante de facut aici cu un copil mai mic care inca nu e impresionat de inaltimi, incat am decis ca nu merita sa pierdem cel putin jumate de zi pentru asta.

Attached Files



#115
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Aveti idee daca se poate intra in Austria cu o dovada a prezenței anticorpilor?
Am trecut prin boala, am fost carantinat, dar nu am fost testat!

#116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 22 iulie 2021 - 15:09, said:

Aveti idee daca se poate intra in Austria cu o dovada a prezenței anticorpilor?
Am trecut prin boala, am fost carantinat, dar nu am fost testat!
Am gasit pe site-ul mae conditiile de intrare in Austria urmatoarele :
"Dacă a fost confirmată o infecție pentru SARS-CoV-2 în ultimele 180 de zile și poate fi prezentat un certificat medical de vindecare sau o dovadă a prezenței anticorpilor, care să nu fie mai veche de 90 de zile."
De aici deduc ca se poate intra cu test de anticorpi
A aparut o alta problema
Eu vreau sa ajung in Innsbruck si trebuie sa intram si prin Germania. Am intrat tot pe site-ul mae dar nu imi este clar daca se poate intra in aceasta tara folosind testul de anticorpi
Ma poate lamuri cineva care a fost prin Germania eventual
Pe site-ul mae, la conditii de calatorie in Germania am gasita asta: "Dovada infectării anterioare cu virusul SARS-CoV-2 și, implicit, a vindecării se bazează pe o testare de laborator care a fost efectuată cu cel puțin 28 de zile înainte, dar nu mai mult de 6 luni. Este admisă și prezentarea cumulativă a dovezii unei infectări anterioare cu virusul SARS-CoV-2, împreună cu cea a vaccinării cu cel puțin o doză a unui vaccin omologat la nivelul UE"
Multumesc!

Edited by MembruAnonim, 24 July 2021 - 08:26.


#117
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Noi am fost in zona Innsbruck si am trecut prin DE. Daca te ajuta cu ceva:
Noi din Salzburg am coborat de pe autostrada si am luat-o pe 178 (Lofer, Elmau) insa am trecut si prin De putin. Tot pe aici ne-am si intors. Pe varianta asta nu exista nicio verificare, insa operatorii germani de telefonie mobilă trimit călătorilor care intră în De mesaje cu informații actuale ale guvernului federal privind pandemia de coronavirus. Surprinzator e ca am fost si in Mittenwald, iar atunci nu am primit niciun mesaj.
A! Daca ai vreo temere, poti ocoli DE. Putin mai lung drumul!

Edited by dariuscha, 24 July 2021 - 08:45.


#118
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
La granita Austria-Germania nu se mai controleaza. In cazul in care te opresc important este sa prezinti o dovada ca ai fost infectat. Pe pagina ministerului de externe din Germania scrie ca pentru cei care au trecut prin boala trebuie sa prezinte un test PCR care sa fie mai vechi de 28 de zile, dar nu mai vechi de 6 luni. Adica testul asta PCR sa dovedeasca cand ai fost pozitiv.

Edited by business11, 27 July 2021 - 09:07.


#119
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.06.2011
in legatura cu transportul public din Viena, va rog daca ma puteti ajuta cu o informatie: este gratuit transportul public, inclusiv cu metroul, pentru copiii cu varsta pana la 15 ani in vacantele scolare? presupun ca un august e vacanta scolara

#120
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Da corect, pana pe 4 septembrie copii pana la 15 ani pot circula gratuit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate