Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Influența valorii bancnotelor în modul în care cheltuim!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Deci, să vedeți chestie.

De mai bine de 3 ani, țin banii pe card și atunci când am nevoie, mă duc la bancomatul din apropiere și obișnuiesc să scot calupuri a câte 1000 roni. Iujuăli, banii ăștia îmi ajung cam maxim 1 spt, depinde doar de săptămâna în care am facturile când, iujuăli scot 2000 roni.

Mai am un pitic pe creier în sensul că las întodeauna pe card o sumă rotundă, de cele mai multe ori X000 roni sau foarte aproape, o mică valoare după zero, dar niciodată X9XX roni :rolleyes: . Mă rog, fiecare cu piticii lui.

Același pitic îl am și când dau volumul la TV. Nu suport să am valori de genul 23, 31, 44...mereu valori cît mai rotunde de genul 20 25 30 35. Cred că este și un defect profesional. Dar să trecem la chestii mai interesante.

De aproximativ 4-5 luni, în virtutea aceluiaș ritual, bancomatul îmi servește numai bancnote de 50 roni. Îmi servește odată, de 2 ori, de 5 ori. Bănuiesc că este simplă coincidență și trec peste...Trece 1 lună, trec 2, trec 3. Cam ciudat, deși, chiar și atunci când scot 2000 roni sau când scot 1000 roni, aceeași chestie, numai bancnote de 50 roni. Măi să fie ! Nu am mai văzut o bancnotă de 100 lei de multă vreme. Devin suspicios.  :unsure:

Astăzi, am avut o plată de făcut în cash, am fost la alt bancomat aproape de locul de muncă, aceeași chestie. I-am dat cuiva o cărămidă de bani în bancnote de 50 lei, chiar dacă suma a fost mai mare. Iar devin suspicios  :ack:

Deunăzi, cineva mi-a făcut o plată cash, la fel, numai bancnote de 50 lei. Omu s-a și scuzat dar mi-a spus că așa l-a servit bancomatul. Îl întreb, era chiar o altă bancă.

Stau și mă gândesc. Există posibilitatea ca BNR-ul să fi inundat piața cu bancnote de 50 lei, ca să ne inspire să cheltuim mai ușor ? Este posibil ca având bancnote de mai mică valoare, darea de mână să crească ? Au influență valorile mari sau mici de bancnote asupra inflației...în general ? Există o legptură între valorile lor și modul în care cheltuim...risipim ?

Nu mă prea pricep la chestiile astea.

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu are nici o importanta dupa parerea mea ! Suma tot aia este. Ca o "coincidenta", eu primesc salariul in bancote de 100 !!! Deci...?

#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postcolombo2003, on 1st March 2011, 14:54, said:

Nu are nici o importanta dupa parerea mea ! Suma tot aia este. Ca o "coincidenta", eu primesc salariul in bancote de 100 !!! Deci...?
Normal că suma e tot aia dar există niște diferențe, în primul rând vizuale și tactile. Când ai șomoiogu de mălai în portofel, te simți mai...sigur pe tine.

La chestia asta adăugăm valoarea în sine a bancnotei. Când vrei să cumperi o chestie de mică valoare, să zicem o ciocolată, te simți cam nașpa să-i servești vânzătoarei 100 lei pt. un produs de 5 lei. Ne-am și obișnuit cu chestia asta în sensul că nu de multe ori, vânzătoarea cam strîmbă din nas și se vaită că nu are mărunt și te acuză că vrei să schimbi 100 lei ca s-o faci pe ea de mărunt  :rolleyes: . Știți despre ce vorbesc. Există o restricție legată de politețe.

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Interesant subiect  :scratchchin:

Uite ce a rezultat din cateva studii, experimente facute de banci:

http://www.time.com/...2001086,00.html

Edited by lawrence38, 01 March 2011 - 15:02.


#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postlawrence38, on 1st March 2011, 15:00, said:

Uite ce a rezultat din cateva studii, experimente facute de banci:
bingo. thx

Quote

This is about real people on real budgets facing their own spending cuts," Bank Machine managing director Ron Delnevo said in a statement. "There is cast-iron proof that cash — and small denominations in particular — helps people budget, especially now during these financially stretching times." Made more readily accessible, then, could small bills really help cash-strapped shoppers through a tight spot? According to behavioral economics — a fast-expanding field that probes how psychology influences our financial decision-making — Bank Machine is both right and wrong: having cash, and only cash, on hand is a good way to save — but only if the bills are big enough
Eu cred că nenea Isărescu ne lucrează la portofel.  :w00t:

Edited by paradigmatic, 01 March 2011 - 15:04.


#6
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Oare de ce simte lumea nevoia sa faca plati cu caramizi de bani? Eu daca pot sa evit sa ating banii fizic, o fac.

#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postmuteki, on 1st March 2011, 15:09, said:

Oare de ce simte lumea nevoia sa faca plati cu caramizi de bani? Eu daca pot sa evit sa ating banii fizic, o fac.

Pentru ca in Romania sunt inca foarte multe institutii de stat, chiar si private care nu accepta decat bani pesin :rolleyes: Nu traiesti in Romania ? :huh:

#8
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postparadigmatic, on 1st March 2011, 16:00, said:

Normal că suma e tot aia dar există niște diferențe, în primul rând vizuale și tactile. Când ai șomoiogu de mălai în portofel, te simți mai...sigur pe tine.

La chestia asta adăugăm valoarea în sine a bancnotei. Când vrei să cumperi o chestie de mică valoare, să zicem o ciocolată, te simți cam nașpa să-i servești vânzătoarei 100 lei pt. un produs de 5 lei. Ne-am și obișnuit cu chestia asta în sensul că nu de multe ori, vânzătoarea cam strîmbă din nas și se vaită că nu are mărunt și te acuză că vrei să schimbi 100 lei ca s-o faci pe ea de mărunt  :rolleyes: . Știți despre ce vorbesc. Există o restricție legată de politețe.


1. daca ai doar o hartie de 100 ron si vrei sa-ti iei un covrig sau o ciocolata, de obicei renunti (oricum eziti!) a mai cumpara acel lucru. Daca ai marunt, cumperi fara sa eziti.
2. spre pastrare (la pușculiță) se pun de obicei hartii mari, tocmai pentru a se umbla mai rar la ele. E mai usor sa pui intr+o carte (cum fac pensionarii) 2 hartii de 500 lei decat 20 hartii de 50 lei.

#9
Nautical

Nautical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 16.08.2010
Am zambit cand am vazut ca si tu ai pitiCU CU volumul la tv. Si eu la fel sunt.

Cand ai bani mari , iti vine rau sa dai pt un prod. de 5 lei pentru ca te umple aia de marunti.
Asemanatoare faza cu preturile din hypermarket-uri cu preturi x.99 lei. Sa para mai mic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate