Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Unde se duc sufletele celor morti ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
338 replies to this topic

#55
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostEugen3, on 12th March 2011, 18:41, said:

ÎNVĂȚĂTURA DEMONILOR:
Sufletul nu moare.  Omul nu se întoarce în țărână, ci continuă să trăiască într-un alt loc sau într-un alt domeniu.
Când Satan a văzut că Abel a murit, a văzut și Eva.  Satan a trebuit să născoceacă o altă învățătură care să-i inducă în eroare pe oameni.  
Păi, de fapt, oamenii nu mor, sufletul lor merge în IAD, sau în RAI.

Morții nu sunt conștienți de nimic

(Eclesiastul 9:5) . . .cei morți nu sunt conștienți de nimic . . .

Morții nu mai au sentimente, nu simt nimic


(Eclesiastul 9:6) . . .Și iubirea lor și ura lor și gelozia lor au pierit deja. . .
Dumnezeu se pare ca i-a zis lui Cain ca Abel il striga din pamant dupa ce a murit.
Deci se pare ca mortii sunt constienti

Facerea 4
8 Și Cain a zis către Abel, fratele său: „Să ieșim la câmp!“ Și a fost că'n timp ce erau ei pe câmp, Cain s'a aruncat asupra lui Abel, fratele său, și l-a omorât.
9 Și a zis Domnul Dumnezeu către Cain: „Unde este Abel, fratele tău?“ Iar el a zis: „Nu știu; nu cumva sunt eu paznicul fratelui meu?...“.
10 Și a zis Domnul: „Ce-ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă spre Mine din pământ.


#56
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postaltul, on 15th March 2011, 12:38, said:

Dumnezeu se pare ca i-a zis lui Cain ca Abel il striga din pamant dupa ce a murit.
Deci se pare ca mortii sunt constienti

Facerea 4
8 Și Cain a zis către Abel, fratele său: ?Să ieșim la câmp!? Și a fost că'n timp ce erau ei pe câmp, Cain s'a aruncat asupra lui Abel, fratele său, și l-a omorât.
9 Și a zis Domnul Dumnezeu către Cain: ?Unde este Abel, fratele tău?? Iar el a zis: ?Nu știu; nu cumva sunt eu paznicul fratelui meu?...?.
10 Și a zis Domnul: ?Ce-ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă spre Mine din pământ.


După părerea ta, de ce un verset din Biblie l-ar contrazice pe altul?   Tu nu faci diferența între ceva simbolic și ceva literal?
În versetul 10 se spune "glasul sângelui" ... strigă spre Mine.
După tine poate "să strige sângele?"

DUMNEZEU consideră viața umană ca fiind sacră. Iar viața este în sânge ( Citește Leviticul 17:11, 14).
De aceea, Cain, primul om născut pe pământ, și-a atras asupra sa vină de sânge atunci când l-a ucis pe fratele său Abel. Prin urmare, Dumnezeu i-a spus lui Cain: ?Glasul sângelui fratelui tău strigă din pământ la Mine?. Sângele care pătase pământul la locul crimei depunea o mărturie tăcută, totuși convingătoare, despre viața ce fusese scurtată în mod brutal. Sângele lui Abel "striga" către Dumnezeu cerând să i se facă dreptate. ? Geneza 4:4?11.

Sunt impresionat de modul în care unii aleg din Biblie versetele care le "convin", ignorându-le pe celelalte.

(Eclesiastul 9:10) . . .Tot ce găsește mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Șeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoștință, nici înțelepciune.

(Geneza 3:19) . . .Căci țărână ești și în țărână te vei întoarce. . .

Edited by Eugen3, 15 March 2011 - 13:57.


#57
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009
(Geneza 3:19) . . .Căci țărână ești și în țărână te vei întoarce. . .
[/quote]

ce imi place cand unii se contrazic pe ei insisi ....pai la ce crezi ca se refera versetul??? la suflet??? nicidecum...se refera la trup pentru ca trupul a fost facul din tarana si nu sufletul
:))

#58
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postsergiu8606, on 15th March 2011, 14:06, said:

(Geneza 3:19) . . .Căci țărână ești și în țărână te vei întoarce. . .


ce imi place cand unii se contrazic pe ei insisi ....pai la ce crezi ca se refera versetul??? la suflet??? nicidecum...se refera la trup pentru ca trupul a fost facul din tarana si nu sufletul
:))


Sergiu, tu mai înainte trebuie să înveți ce este sufletul!  Adam a devenit un suflet, nu a primit unul.

(Geneza 2:7) . . .omul a devenit un suflet viu. . .


Animalele sunt suflete
(Geneza 1:20) . . .Și Dumnezeu a mai zis: „Să mișune apele de o puzderie de suflete vii și să zboare creaturi zburătoare deasupra pământului, pe fața întinderii cerurilor!. . .
(Geneza 9:10) . . .și cu toate sufletele vii care sunt cu voi, dintre păsări, dintre animale și dintre toate creaturile vii ale pământului . . .

O persoană vie este un suflet
(Geneza 14:21) . . .Apoi regele Sodomei i-a zis lui Avram: „Dă-mi mie sufletele, iar bunurile ia-le tu“. . .
(Geneza 46:15) . . .Aceștia sunt fiii Leei, pe care i-a născut lui Iacob în Padan-Aram, și Dina, fiica lui. Toate sufletele fiilor și fiicelor lui au fost treizeci și trei.


Sufletul, sau creatura, este muritor, poate fi distrus
(Geneza 12:13) . . .Spune, te rog, că ești sora mea, ca să-mi meargă bine. Astfel, sufletul meu va trăi datorită ție“.
(Geneza 17:14) . . .Cel de sex bărbătesc care este necircumcis și care nu-și va circumcide carnea prepuțului, da, sufletul acela trebuie nimicit din poporul său. A încălcat legământul meu“.


Sufletul reprezintă viața unei persoane
(Exodul 4:19) . . .După aceea, Iehova i-a spus lui Moise în Madian: „Du-te, întoarce-te în Egipt, căci au murit toți cei care căutau să-ți vâneze sufletul“.
(Exodul 21:23) . . .Dar, dacă are loc un accident mortal, să dai suflet pentru suflet,
(Judecătorii 9:17) . . .deși tatăl meu a luptat pentru voi, punându-și sufletul în pericol ca să vă scape din mâna Madianului. . .

Sufletul are sânge, mănâncă și poate muri
(Ieremia 2:34) . . .Pe poalele hainelor tale s-au găsit chiar urmele de sânge ale sufletelor sărmanilor nevinovați. Nu le-am găsit la locul spargerii, ci le-am găsit pe poalele tuturor hainelor.
(Leviticul 7:18) . . .Dacă cineva mănâncă însă din carnea jertfei lui de comuniune a treia zi, cel ce a prezentat-o nu va fi aprobat. Jertfa nu-i va fi luată în considerare. Va fi un lucru întinat, iar sufletul care mănâncă din ea să răspundă pentru nelegiuirea lui. . .
(Ezechiel 18:4) . . .Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot așa și sufletul fiului este al meu. Sufletul care păcătuiește, acela va muri.

Înainte să susții filozofia păgână a "sufletului nemuritor", analizează întregul context al Bibliei pentru a înțelege "ce este sufletul".
După aceea poți face alte afirmații sau trage anumite concluzii ....

#59
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

View PostEugen3, on 15th March 2011, 14:17, said:

Sergiu, tu mai înainte trebuie să înveți ce este sufletul!  Adam a devenit un suflet, nu a primit unul.

(Geneza 2:7) . . .omul a devenit un suflet viu. . .


Animalele sunt suflete
(Geneza 1:20) . . .Și Dumnezeu a mai zis: „Să mișune apele de o puzderie de suflete vii și să zboare creaturi zburătoare deasupra pământului, pe fața întinderii cerurilor!. . .
(Geneza 9:10) . . .și cu toate sufletele vii care sunt cu voi, dintre păsări, dintre animale și dintre toate creaturile vii ale pământului . . .

O persoană vie este un suflet
(Geneza 14:21) . . .Apoi regele Sodomei i-a zis lui Avram: „Dă-mi mie sufletele, iar bunurile ia-le tu“. . .
(Geneza 46:15) . . .Aceștia sunt fiii Leei, pe care i-a născut lui Iacob în Padan-Aram, și Dina, fiica lui. Toate sufletele fiilor și fiicelor lui au fost treizeci și trei.


Sufletul, sau creatura, este muritor, poate fi distrus
(Geneza 12:13) . . .Spune, te rog, că ești sora mea, ca să-mi meargă bine. Astfel, sufletul meu va trăi datorită ție“.
(Geneza 17:14) . . .Cel de sex bărbătesc care este necircumcis și care nu-și va circumcide carnea prepuțului, da, sufletul acela trebuie nimicit din poporul său. A încălcat legământul meu“.


Sufletul reprezintă viața unei persoane
(Exodul 4:19) . . .După aceea, Iehova i-a spus lui Moise în Madian: „Du-te, întoarce-te în Egipt, căci au murit toți cei care căutau să-ți vâneze sufletul“.
(Exodul 21:23) . . .Dar, dacă are loc un accident mortal, să dai suflet pentru suflet,
(Judecătorii 9:17) . . .deși tatăl meu a luptat pentru voi, punându-și sufletul în pericol ca să vă scape din mâna Madianului. . .

Sufletul are sânge, mănâncă și poate muri
(Ieremia 2:34) . . .Pe poalele hainelor tale s-au găsit chiar urmele de sânge ale sufletelor sărmanilor nevinovați. Nu le-am găsit la locul spargerii, ci le-am găsit pe poalele tuturor hainelor.
(Leviticul 7:18) . . .Dacă cineva mănâncă însă din carnea jertfei lui de comuniune a treia zi, cel ce a prezentat-o nu va fi aprobat. Jertfa nu-i va fi luată în considerare. Va fi un lucru întinat, iar sufletul care mănâncă din ea să răspundă pentru nelegiuirea lui. . .
(Ezechiel 18:4) . . .Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot așa și sufletul fiului este al meu. Sufletul care păcătuiește, acela va muri.

Înainte să susții filozofia păgână a "sufletului nemuritor", analizează întregul context al Bibliei pentru a înțelege "ce este sufletul".
După aceea poți face alte afirmații sau trage anumite concluzii ....

esti comic sa stii nu trebuie tu sa imi explici mie ce a zis gigel, dorel, fanel....pe mine ma intereseaza ca tu te contrazici in versete...daca vrei sa faci atatea analize iao si din punct de vedere semantic, morfologic si ce oi ai vrea tu ca iti potolesti setea de cunoastere....de ce te contrazici singur si imi rastalmacesti cuvintele si le intorci in asa fel incat sa crezi ca ai dreptate...eu cum pot sa cred in cuvintele celeui ce se contrazice singur

#60
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostEugen3, on 15th March 2011, 13:56, said:

După părerea ta, de ce un verset din Biblie l-ar contrazice pe altul?
Da nu se contrazic versetele, versetul este in contradictie cu ce ziceai tu.


View PostEugen3, on 15th March 2011, 13:56, said:

Tu nu faci diferența între ceva simbolic și ceva literal?
În versetul 10 se spune "glasul sângelui" ... strigă spre Mine.
După tine poate "să strige sângele?"
Sangele nu are cum sa strige e clar, nici Dumnezeu n-a facut glume asta iar e clar, atunci ramane doar varianta pe care am si scris-o de altfel: Abel e cel care striga din mormant.
Cum anume striga reese de aici:
Apocalipsa 10. 10 Și strigau cu glas mare și ziceau: „Stăpâne sfinte și adevărate, până când oare nu judeci și nu răzbuni sângele nostru, [cerându-l] de la cei ce locuiesc pe pământ?
Tu ce te-ai apucat sa demonstrezi, ca Dumnezeu facea glume cu stafii pe seama lui Cain?

#61
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009
Da nu se contrazic versetele, versetul este in contradictie cu ce ziceai tu.


Versetul nu e in contradictie cu  mine....fiecare religie vede sufletul in felul ei...numai ca vezi tu a nostra conceptie se cam regaseste si pe la altii....la voi e ceva mai special ca doar asa a-ti fost invatati....bineinteles ca poate fi descris si ca apelatic( nr. ce faci sufletel?)


si ca sa vezi ca s-ar putea sa gresesti uite un verset "Si se va intoarce tarana in pamant, de unde s-a luat, si duhul se va intoarce la Dumnezeu, la Cel ce l-a dat pe el" (Eccl.12,7)."Nebune, intru aceasta noapte ti se va cere sufletul tau." (Lc.12, 20)

#62
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Invatatura martorilor este cea mai eretica !Trebuie sa fugiti de ea ca dracul de tamaie ....
I-am dat sute de versete ,toate le rastalmaceste.

#63
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

View Postjeremiah, on 15th March 2011, 16:07, said:

Invatatura martorilor este cea mai eretica !Trebuie sa fugiti de ea ca dracul de tamaie ....
I-am dat sute de versete ,toate le rastalmaceste.
care martori dragule???ai dat versete dat nu ai stiu pe care sa le dai...si nici sa va justificati...voi nu le rastalmaciti pe intelesul vostru???

#64
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Oricine rastalmaceste versetele ,se incadreaza singuri ca fiind pagani.Martorii,Baptistii,Penticostalii,Adventistii si sectele mama ,Ortodocsii si Catolicii.

#65
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

View Postjeremiah, on 15th March 2011, 16:11, said:

Oricine rastalmaceste versetele ,se incadreaza singuri ca fiind pagani.Martorii,Baptistii,Penticostalii,Adventistii si sectele mama ,Ortodocsii si Catolicii.
si luther saracu a rastalmacit versetele invatate in cadrul bisericii catolice si uite unde sa ajuns acum...la contradictiile dintre noi 2

#66
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postsergiu8606, on 15th March 2011, 16:25, said:

si luther saracu a rastalmacit versetele invatate in cadrul bisericii catolice si uite unde sa ajuns acum...la contradictiile dintre noi 2

Aceeași Biblie este tălmăcită astăzi în sute de feluri diferite, după tradiția părinților bisericii. În locul Cuvântului descoperit în mod divin, sunt puse mereu învățături noi, omenești, interpretări, doctrine și dogme care nu au nici o bază biblică. Nu-i așa că toți și-au ridicat propria lor împărăție religioasă sub pretextul că este Împărăția lui Dumnezeu? În ciuda tuturor lucrurilor, rămâne adevărat că Isus Hristos își zidește și își desăvârșește propria Lui Biserică în mijlocul bisericilor acestei lumi. Dumnezeu are un plan cu omenirea pe care El îl îndeplinește. Pentru a-L înțelege, trebuie să ne eliberăm de părerile moștenite și să ne întoarcem la punctul de plecare, și anume la Cuvântul lui Dumnezeu. Dumnezeu nu cere de la nici un om o credință oarbă.

http://www.facebook....208214075856424

#67
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

View Postjeremiah, on 15th March 2011, 16:27, said:

Aceeași Biblie este tălmăcită astăzi în sute de feluri diferite, după tradiția părinților bisericii. În locul Cuvântului descoperit în mod divin, sunt puse mereu învățături noi, omenești, interpretări, doctrine și dogme care nu au nici o bază biblică. Nu-i așa că toți și-au ridicat propria lor împărăție religioasă sub pretextul că este Împărăția lui Dumnezeu? În ciuda tuturor lucrurilor, rămâne adevărat că Isus Hristos își zidește și își desăvârșește propria Lui Biserică în mijlocul bisericilor acestei lumi. Dumnezeu are un plan cu omenirea pe care El îl îndeplinește. Pentru a-L înțelege, trebuie să ne eliberăm de părerile moștenite și să ne întoarcem la punctul de plecare, și anume la Cuvântul lui Dumnezeu. Dumnezeu nu cere de la nici un om o credință oarbă.

http://www.facebook....208214075856424

toate scrierile parintilor bisericesti nu au facut decat sa intareasca cuvantul din scriptura si nicidecum sa il rastalmaceasca....daca e sa o luam asa si vrei sa faci un bine de ce nu citezi din texte originale ale bibliei si nu din traducerea voastra....voi puteti pune verstele voastra si chiar sa faceti abuz de verste dar ale nostre nu sunt traduse bine

#68
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postsergiu8606, on 15th March 2011, 16:36, said:

toate scrierile parintilor bisericesti nu au facut decat sa intareasca cuvantul din scriptura si nicidecum sa il rastalmaceasca....daca e sa o luam asa si vrei sa faci un bine de ce nu citezi din texte originale ale bibliei si nu din traducerea voastra....voi puteti pune verstele voastra si chiar sa faceti abuz de verste dar ale nostre nu sunt traduse bine

Singurul ortodox care a tradus cat de cat bine Scripturile ,a fost :Cornilescu .Dar l-ati anatemizat .
Uita aici un link cu trad.originale Vulgata -Septuaginta.Nu te increde in oameni niciodata .Studiaza tu singur ...

http://vul.scripture...m/hebrews/4.htm

http://study.interli...g/hebrews/4.htm

#69
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

View Postjeremiah, on 15th March 2011, 16:40, said:

Singurul ortodox care a tradus cat de cat bine Scripturile ,a fost :Cornilescu .Dar l-ati anatemizat .
Uita aici un link cu trad.originale Vulgata -Septuaginta.Nu te increde in oameni niciodata .Studiaza tu singur ...

http://vul.scripture...m/hebrews/4.htm

http://study.interli...g/hebrews/4.htm
sincer sa iti spun am avut onoarea sa ma uit pe biblia varianta cornilescu....insa as prefera sa raman la cea ortodoxa ca a fost si la parintii mei , si la parintii lor, si parintii parintilor lor...au fost oameni model, nu au umblat din usa in usa sa predice insa au dus o viata frumoasa de unde am avut ce invata si au fost respectati de toti

#70
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postsergiu8606, on 15th March 2011, 17:17, said:

sincer sa iti spun am avut onoarea sa ma uit pe biblia varianta cornilescu....insa as prefera sa raman la cea ortodoxa ca a fost si la parintii mei , si la parintii lor, si parintii parintilor lor...au fost oameni model, nu au umblat din usa in usa sa predice insa au dus o viata frumoasa de unde am avut ce invata si au fost respectati de toti
Stimabile, daac ai fi studiat vreodata Scriptura, cum face oricare om cu Duhul in el, ai fi observat ca traducerea Bibliei nu poate fi perfecta, de aceea exista, prin bunatatea lui Dumnezeu, o groaza de resurse analitice: interliniare si lexicoane. In acest fel, orice varianta a Bibliei vei avea, poti verifica traducerea direct in limba in care a fost scrisa Biblia.

Insa, in biserici nu se cultiva asa ceva, din pacate, de aceea si este o singura Biblie si peste 150 de doctrine diferite.

#71
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

View Postzexelica, on 15th March 2011, 19:18, said:

Stimabile, daac ai fi studiat vreodata Scriptura, cum face oricare om cu Duhul in el, ai fi observat ca traducerea Bibliei nu poate fi perfecta, de aceea exista, prin bunatatea lui Dumnezeu, o groaza de resurse analitice: interliniare si lexicoane. In acest fel, orice varianta a Bibliei vei avea, poti verifica traducerea direct in limba in care a fost scrisa Biblia.

Insa, in biserici nu se cultiva asa ceva, din pacate, de aceea si este o singura Biblie si peste 150 de doctrine diferite.
din cuvintele tale pot deduce un lucru si anume ca nici versetele pe care le citezi nu sunt 100% perfecte asa ca hai sa nu mai denaturam ca doar noi gresim si nu intelegem cuvantul scripturii ca doar tu ai spus ca "traducerea Bibliei nu poate fi perfecta, de aceea exista, prin bunatatea lui Dumnezeu, o groaza de resurse analitice: interliniare si lexicoane." Si noi avem asa ceva si avem si explicarea cuvantului scripturii de diferiti scriitori crestini insa voi nu le luati in considerare desii parintele vostru suprem Luther le-a studiat si el....mai mult vin si te anunt ca la liturghia oficiata de greci care sunt si ei ortodocsi ca si noi cuvantul scripturii se citeste direct in greaca veche asa cum este el in scrierile originale :peacefingers:

#72
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

.mai mult vin si te anunt ca la liturghia oficiata de greci care sunt si ei ortodocsi ca si noi cuvantul scripturii se citeste direct in greaca veche asa cum este el in scrierile originale

Apostolii Domnului nu au tinut nici o liturghie ,ei au vestit Evanghelia simplu si la obiect .Cine crezi ca intelege lalaiala liturghiei ,oameni se duc la biserica sa fie schimbati ,dar ies mai indraciti .Nimeni nu are rabdare sa asculte ritualul liturghic....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate